Ca sa nu zica lumea ca nu ne-am dat si noi in barci vara asta

Saptamana trecuta, am petrecut doua zile de vis in compania onorabililor colegi de barcageala pe lacul Siutghiol din Masa-mare, perla Litoralului Romanesc al Marii Negre.
Numitii Nea Nicu Home Made - armator si skipper, Impaiatu - timonier de rezerva, Nicu 7 metri - trezorier fara voie al carabinelor focului, Dom' profesor Nistorescu - responsabil cu igiena, si, cu voia dvs ultimul pe lista - subsemnatul Orafaz - fata-n casa, am pus-o de-o martafoiala cu micuta Lebada de 12 m. Vant tare din Nord (habar nu am cate noduri), atmosfera de vacanta, antren, voie buna, etc. Am plecat spre Nord la motor, cu vant din prova, ne-am intors cu randa si focul, cu un maxim de 12km/h.
Pe timpul noptii s-a asigurat o veghe constanta, echipajul fiind intr-o permanenta stare de alerta pentru a interveni prompt in cazul aparitiei oricarui eveniment nedorit - responsabili sectoare: - in coltul babord, chiloti turcoaz, mucii in brau - Impaiatu, iar in coltul tribord, chiloti bleumarin, mucii in barba - Orafaz.
IMG_4712.jpg

O imbulzeala ca la reduceri la ulei intr-un magazin de cartier pensionar la ridicarea focului.
IMG_4805.jpg


IMG_4803.jpg


La panda, sau adio, mama si te-am zarit printre catarge.
IMG_4811.jpg


Am pus batista pe tambal.
IMG_4812.jpg


Timonier, lumineaza-ti fatza!
IMG_4810.jpg


Procedura de legare la pamant:
IMG_4837.jpg
 
Ultima editare:
L-am batjocorit un pic, ca a adormit in post.
Am pus si pasta de dinti pe clanta, dar nu se vede in poze.
 
Sunteti mortali !:))
Imi place si focul ala vesel colorat, dar si echipa de slalom printre pontili :)
CUm va place barca ? Se misca aligant ?
 
Focul ala e foarte mic, si nu face parte din dotarea barcii. Era de imprumut si nu s-a simtit nici o diferenta cand l-am dat jos.
La ultima intrebare, raspund eu in cor: Nu stiu! ca nu am cu ce compara. Da' mi-a placut la maxim!
 
Daca e de 12 m, ar fi cam cea mai mare (velier) de pe lac de la Mamaia. Da mare. Si destul de echipata din cate pare. Cate ceva despre pescaj? Si chiar o cheama "Lebada"?
 

Back
Sus