Hanse

Alex, da vezi ca e sectziune de vanzari prietene. Baga acolo ce vrei tu.
Dincoace, cred ca totzi ar aprecia experientzele impartasite de tine.
 
eram pe faza cand au aparut posturile cu barci de firma, introduse cand nu era mai nimeni pe punte, si am avut reactzia lui adrian...bavaria 2!...am sa-l rog pe sailmarine sa citeasca bine definitzia forumului....daca subiectele de discutzie propuse nu se incadreaza, ar fi bine sa nu bruieze....pe de alta parte totzi forumistii vor sa invetze despre barci si navigatzie, insa asta nu inseamna in nici un caz =hai sa cumparam totzi ceva de gata!=, ci mai degraba sa vedem cum unele probleme se pot rezolva la nivel profesional.....altfel, s-ar putea ca discutziile sa ajunga in zona desuetului si fiecare isi asuma riscul....si daca ai vorbit cu robert sa ne spui de la inceput daca esti barbat sau femeie, ca sa stim, si sa te ajutam....

Bai frate la faza cu Robert am glumit. Chiar nu era de inteles???
semnul =)) inseamna ca ma tavalesc de ras = GLUMA

Referitor la bruiaje din partea mea as vrea sa va intreb daca ati vazut la ce sectiune suntem?

Veliere
Discuţii specifice şi Prezentarea modelelor de veliere produse sau importate în România

Poate calculatorul meu e virusat si imi arata mie alt topic decat cel pe care il vedeti voi.
 
se cheama luare de pozitzie de la inceput....bine ai venit si sa avem doar discutzii constructive!...[/QUOTE]

As vrea sa imi explici cum e cu luarea asta de pozitie ca nu prea inteleg. Cred ca e din cauza petrecerii de Sf.Nicolae
 
Asa e Alex, e sectiunea de prezentare, dar discutiile sunt libere si subiectele abordate sunt legitime intr-o situatie cum e in Ro. Nu suntem carcotasi, ci poate cateodata iritati de reclama insistenta. Si despre Skipper, cine il cunoaste stie ca e unul dintre cei mai pregatiti velisti romani. Eu am invatat de mult ca oricat as sti, voi avea permanent de invatat de la ceilalti.

Cred ca daca mi-as fixa ca obiectiv sa-mi iau peste un numar de ani o barca de firma, as reusi, insa ma feresc de problemele aferente detinerii unei barci in Romania. Dintre barcile "production", cel mai mult mi-au placut Jeanneau, si in general am o pasiune pentru barcile franceze, mai ales barcile Lombard din gama Randonneur, cruiser-racere offshore, custom multigurna. Asta nu inseamna ca nu ma extaziez si in fatza unui Hanse sau Bavaria, dar deocamdata sunt cam departe.
 
Alex, bine ai venit pe forum!

Intr-adevar, ti-ai ales bine sectiunea de prezentare a marcilor pe care le reprezinti. Aici se prezinta marcile produse si comercializate in Romania.

Te rog nu baga de seama ghionturile colegilor forumisti :p Cred ca ne-am dori cu totii sa putem sa-ti fim clienti (sau celorlalti dealeri), dar din pacate asta e situatia in tara noastra :eek:

Celorlalti colegi forumisti le adresez rugamintea de a permite dealerilor sa-si prezinte marfa. Nu uitati, pe acest forum "reclama" e la liber - bineinteles, nu trebuie sa ajungem la o intoxicare.

E de inteles totusi de ce dealerii isi raporteaza mai mult sau mai putin relatarile la experientele personale traite la bordul ambarcatiunilor pe care le comercializeaza.

Vant bun tututor!
:skip:
 
Prieteni , sunteti destul de mari ca sa nu va mai fie frica de tovarasa invatatoare . Insa , se pare , ca va purtati in continuare ca niste copii .

Va rog , intelegeti , pentru ultima data : toti iubitorii de barci se pretuiesc si se respecta intre ei , datorita pasiuunii care ii uneste .

felicitari tuturor celor care vor sa invete , sa construiasca , sa exerimenteze ! felicitari incepatorilor ! Insa, incepatorilor , nimeni nu va da dreptul sa fiti altfel decat prietenosi si politicosi chiar cu cei de la care va doriti sa invatati , de la cei experimentati . Alex a crescut in familie de velisti , ca si altii , iar faptul ca se ocupa acum , in mod profesional , de barci , nu poate fi decat un lucru foarte bun pentru cei care vor sa aiba o barca . Deci respectati-l ! Nici macar nu mai vorbesc de mine sau de anii pe care i-am petrecut eu pe langa barci . Si chiar daca Alex spune ca barcile Bavaria sunt facute de masini si nu de oameni ( ceea ce e clar ca este o asertiune usor rauvoitoare , ca scop ) eu tot nu incetez sa ii urez succes si sa il respect pentru tot ce face el .

Deci , INCETATI sa atacati . Nu faceti decat sa starniti mila si sa deveniti o specie foarte cunoscuta : " homo penibilus"

Intrebati , judecati sau combateti obiectiv .Insa lasati mizeriile la o parte . Cei care vand barci , in Romania sau aiurea , lucreaza , adica muncesc si sunt cei mai priceputi barcagii ( ca altfel nu s-ar ocupa profesional de asta ). Si nu au a se cobori la atitudinile nefiresc de nepoliticoase ale unora ce se simt frustrati de asta .

Inca ceva : celor care isi imagineaza ca se pot ascunde in spatele unor nick-uri , le dau cea mai proasta veste : altii ( mai normali , dar in cunostiinta de cauza ), deranjati de comportamentul las al primilor , tocmai mi-au trimis , cu multe detalii , date si poze referitoare la identitatea acelor persoane .

de aceea propun ca discutiile sa ramana in sfera politetii depline . Altfel , cei care vor incalca aceasta regula ( a bunului simt si a politetii , pentru cei care nu au inteles la ce regula ma refer ) vor fi tratati drept ceea ce sunt , niste JIGODII si vor primi ceea ce merita o jigodie : un sut ascutit direct in dantura.

New motto : " Te simti jigodie ? Ataca-ma ! "

Mult succes !
 
Ultima editare:
Haideti sa nu lasam discutiile sa degenereze. Cred ca s-au spus suficiente cuvinte grele.
 
Vali cred ca la o parte din pb puse de tine am raspuns ceva mai devreme.
PEntru acesta dezvoltare am chiar si un plan prin care sa cooptez cativa dintre voi si sa facem asociatii sportive sau cluburi in zona voastra. Unde sa poate niste copii sa-si petreaca timpul intr-un mediu mult mai placut, mai sanatos si mai sigur decat pe maidan.

E interesant ce spui, mi-ar placea sa ma implic in asa ceva. Poate putem detalia aspectul, fiindca si eu mi-as dori sa-mi formez copilul in directia asta, asa cum am avut norocul sa ma ocup in copilarie si adolescenta cu sporturile tehnico-aplicative promovate la nivel de CNOP sau UTC, cum era atunci.
 
:)

Si chiar daca Alex spune ca barcile Bavaria sunt facute de masini si nu de oameni ( ceea ce e clar ca este o asertiune usor rauvoitoare , ca scop ) eu tot nu incetez sa ii urez succes si sa il respect pentru tot ce face el .

Robert in primul rand vreau sa-ti multumesc pentru mesaj si imi cer scuze daca am gresit cu ceva referitor la brandul pe care il reprezinti dar din cate retin eu cam astea sunt concluziile din ceea ce tu ai scris la sectiunea despre Bavaria cand ai scris despre faptul ca Bavaria este primul producator ca si volul anual de barci construite.
Si cred ca oamenii care intra pe acest forrum pot sa-si dea seama ca numai parti sunt facute de masini si ansamblate tot de oameni, sau macar verificate de o echipa specializata pentru asta.

Aste sunt lucruri pe care tu le stii cel mai bine.

Nu am urmarit sa te atac pe tine ci doar sa fac diferenta dintre noi in momentul in care mi s-a spus ca sunt Bavaria 2 (poti vedea asta cu ochii tai la inceputul acestei sectiuni.
Parerea mea este ca suntem pe cu totul alt sector de piatza asa ca nu vad nici un fel de problema in asta.
Si indiferent ce ai vandut tu te respect pentru ca prin asta ai pus umarul la dezvoltarea yachtingului in tara noastra.

Respect.

Alex
 
E interesant ce spui, mi-ar placea sa ma implic in asa ceva. Poate putem detalia aspectul, fiindca si eu mi-as dori sa-mi formez copilul in directia asta, asa cum am avut norocul sa ma ocup in copilarie si adolescenta cu sporturile tehnico-aplicative promovate la nivel de CNOP sau UTC, cum era atunci.

PAi este simplu stabilim un contact in afara forrumului prin e-mail sau telefon si vedem care sunt conditiile de care dispui adica lacuri in apropiere posibilitati de a transporta o barca mica cu masina (deasupra sau cu remorca)
Pe urma poti veni in cta pt o instruire de 2-3 zile cu tot cu copil si pana atunci incerc sa-ti dau in custodie o ambarcatiune clasa Optimist pentru copil. Conditia pe care o am vis a vis de asta este ca tu sa te ocupi de creare unui centru in localitatea ta in care copii tai si ai prietenilor tai sa se dea cu barca.
 
Multumesc pentru intampinarea facuta.
Ma bucur sa aflu ca pana la urma nu am gresit sectiunea pentru ca deja ma gandeam daca nu cumva am facut eu vreo gafa fara sa vreau.

Referitor la cei care nu-si permit o barca exista o multime de cai alternative despre care am discutat deja.

Inca o data vreau sa subliniez ca pentru mine cel mai imp este sa dezvolt Yachtingul in tara si acest lucru il fac de cativa ani inainte mult de a fi implicat in comercializarea de barci.

Oricum eu voi incerca sa-i ajut pe cei care vor sa-si contruiasca o barca chiar daca m-au cam bagat in corzi comple aiurea. Bineinteles daca ei vor.

V-am spus si va repet am o experienta mare pe barci dar sunt sigur ca sunt multe lucruri pe care le pot invata de la voi.
 
Stimati colegi, propun sa facem o sectiune unde sa ne porcaim in voie :), iar in celelalte sectiuni sa discutam chestiile concrete de interes. Intrebare pentru Robert (si bine ai revenit, caci ti se simtea lipsa): din ce stiu, la Bavaria nu se lucreaza (inca) in structura compozita, ci in multi-layer de tesatura si poliester, cu polimerizare in mediu controlat. Este metoda cea mai raspandita pe plan global, si cu rezultate optime dpdv economic. Se intentioneaza pe viitor sa se treaca la infu-jectie pe miez de Corecell sau Airex? Daca nu e inoportuna intrebarea pe acest thread, as vrea sa il rog si pe Alex sa ne dea ceva detalii despre structura compozita a corpului la Hanse, si mai ales cum e distribuit efortul dat de greutatea chilei. Nu sunt (inca) un potential client pentru Hanse sau Bavaria, dar cine stie :).

Cu respect pentru toti participantii acestui forum, Vali :).
 
Eu unul îi apreciez pe cei pasionaţi de bărci care au ales să îşi câştige existenţa tot în acelaşi domeniu.
Nu trebuie puşi la zid şi lapidaţi pentru asta, sunt convins că nu e o treabă chiar atât de facilă. Nu toţi oamenii cu bani sunt din categoria lui Becali, mai sunt şi unii ca Branson sau Fossett.
Sunt utile prezentările lipsite de mistificări ale bărcilor importate, însă importatorii trebuie să înţeleagă faptul că noi suntem prea săraci pentru a ni le putea permite şi să nu exagereze. Cei care au bani, nu au timp de frecat menta pe forumuri, pentru că sunt prea ocupaţi să îi înmulţească. Iar eu nu îi invidiez deloc pentru asta!
Lumea noastră este prea mică pentru ca la un moment dat să nu ne întâlnim. Mai devreme sau mai târziu se va întâmpla asta şi ar fi bine ca atunci să dăm mâna, nu să ne strângem de gât.

PS: Atunci când îl voi reîntâlni pe Robert, voi proceda chiar eu întocmai, pentru că a pus la un moment dat o vorbă bună pentru mine, deşi nu era obligat s-o facă.
 
Ultima editare:
Pai , pana mea, pe criza asta o sa se vanda la barci de nu o sa avem aer. Dar sperantza moare ultima. Sti bine ca mie imi place sa fie multe barci la competitzie, sa ne dam saptamanal eventual. Chiar vorbisem cu nea Nicu daca putem sa aruncam niste sticle de plastic de 5 l vopsite prin fatza pe la portul Tomis, sa facem u fel de inshore. Sa ramana alea acolo toata vara. Din pacate se pare ca nu avem voie si ca daca avem chef trebuie sa le punem in fiecare weekend si sa le si ridicam. :( Ca ne plimbam ca aetzitzii pe acolo fara nici un rost. Mai ar trebui sa facem odata treaba aia cu IRC sau ORC da macar sa o facem calumea, ca la YCRR noi aveam 50mp de vele in plus, de aia ne-ai facut....sunt pricinos doar. Trebuie avut in vedere aplicarea coeficientzilor, ca altfel cei care au barci mai mici mereu au sa iasa pe la coada si nu e nici un fun, chiar daca participarea conteaza. Sa vedem ce draq facem, sa ne organizam...... Aprindetzi lumina


Over.
 
Robert in primul rand vreau sa-ti multumesc pentru mesaj si imi cer scuze daca am gresit cu ceva referitor la brandul pe care il reprezinti dar din cate retin eu cam astea sunt concluziile din ceea ce tu ai scris la sectiunea despre Bavaria cand ai scris despre faptul ca Bavaria este primul producator ca si volul anual de barci construite.
Si cred ca oamenii care intra pe acest forrum pot sa-si dea seama ca numai parti sunt facute de masini si ansamblate tot de oameni, sau macar verificate de o echipa specializata pentru asta.

Aste sunt lucruri pe care tu le stii cel mai bine.

Nu am urmarit sa te atac pe tine ci doar sa fac diferenta dintre noi in momentul in care mi s-a spus ca sunt Bavaria 2 (poti vedea asta cu ochii tai la inceputul acestei sectiuni.
Parerea mea este ca suntem pe cu totul alt sector de piatza asa ca nu vad nici un fel de problema in asta.
Si indiferent ce ai vandut tu te respect pentru ca prin asta ai pus umarul la dezvoltarea yachtingului in tara noastra.

Respect.

Alex

Alex , unii oameni rautaciosi de pe aici te acuzau ca ai avea tentatia de a-ti face reclama , asa cum se revoltasera cand eu vorbeam de Bavaria . De aceea ziceau ca ai fi Bavaria 2 , nu era o comparatie intre Bavaria si Hanse ! Cat despre constructia barcilor , probabil ca oamenii ar trebui sa afle ca este un proces eminamente manufacturier , insa unele santiere au reusit sa optimizeze productia prin tehnologii si metode moderne . Dar e mult de vorbit despre asta . Insa detalii pot fi vazute aici : www.bavaria-yachtbau.com
 
Eu nu m-am revoltat Alex ca itzi faci reclama, pana mea....e o lume libera. Sunt convins ca cei ce vor sa cumpere barci stiu site-urile producatorilor. Ma gandesc la simplul fapt ca pe un forum impartasim impresii, detaliem diverse aspecte. Ca vrem sa facem mica sau mare publicitate....e si asta o idee.
Si asa este aia cu bavaria 2 am explicat-o si eu. Ca tu potzi sa o iei ca o exprimare rautacioasa, gresesti.

Protest

Over
 
Mai baieti poate mi s-a parut mie dar cred ca asta era sectiunea unde cei care se ocupa de vandut barci se pot prezenta.
Nu i-a pus nimeni pe Adi sau Skipper sa intre si sa comenteze de-auirea pe aici.
...Sincer sa fiu cred ca am fost de bun simt iar atitudinea grosolana a lui Skipper fata de mine este nejustificata.
...

Alex, dupa cele clarificate de admin nu pot decat sa-ti dau dreptate si sa recunosc ca cel aflat in locul si la timpul gresit eram eu, nu tu. Aici e locul in care dealerii pot sa-si faca reclama si eu am crezut ca e locul in care discutam despre veliere iar vanzarile trebuie sa se faca la sectiunea Vanzari.
Mea maxima culpa, imi cer scuze ca te-am luat la impins vagoane si iti doresc, ca deatlfel si celorlalti dealeri de barci si vanzatori de echipamente, numai succese in afaceri!

Romeo Dretcanu aka skipper
Over and out din aceasta sectiune!
 
Ultima editare:
as vrea sa il rog si pe Alex sa ne dea ceva detalii despre structura compozita a corpului la Hanse, si mai ales cum e distribuit efortul dat de greutatea chilei. Nu sunt (inca) un potential client pentru Hanse sau Bavaria, dar cine stie :).
.

Draga Vali la urmatoarea adresa gasesti diferite articole si informatii diverse in dormat doc sau PDF in care ve-i gasit tot ceea ce te intereseaza de la concept pana la modul de construire si specificatii tehnice sau reviewuri ale diferitelor reviste din lume asupra tuturor modelelor care au fost construite de hanse.

http://www.hanseyachts.com/EN/Events/Downloads.aspx

O seara buna

Alex
 

Back
Sus