Hanse

Sistemul se bazeaza pe amplasarea unei sanii si a unui cursor in partea din prova undeva in apropierea catargului pe care culiseaza scota focului (una singura).Deci focul nu mai are doua scote cum este sistemul clasic, una pentru tribord si alta pentru babord. Astfel avand o singura scota ai un singur punct de reglare al focului (inlateralul intrarii in barca). Focul trece singur asemenea randei de pe un bord pe celalat. Deci in timpul voltei in vant sau sub vant focul singur incepe sa fluture dupa care tot singur se apropie de centrul barcii ca apoi sa treaca pe bordul opus si toate astea fara ca tu sa faci ceva. Doar din cand in cand trebuie sa reglezi, ca la scotele normale, lungimea acestora in functie de aliurile de vant.

Salut Alex.
Sistemul mi se pare foarte interesant mai ales pentru cei care contempleaza multe ore de "single handed" pe apa. Ai folosit personal acest sistem? Cum functioneaza comparativ cu sistemul traditional cu doua scote babord - tribord? Cum controlezi pozitia focului cind ai vint de pupa sau vint mare larg si trebie sa mergi "wing on wing" cu randa si focul in borduri opuse?
 
Si ca transparentza sa fie maxima v-am spus ca daca ve-ti vizita

http://www.myhanse.com/

ve-ti putea vedea parea celor care deja au un Hanse si daca au avut probleme cu ele si cum s-au revolvat.

Este posibil ca o multime de rezolvari gasite de baietii astia sa se poata aplica si la alte barci.

Spor la citit.

Alex
 
Merci Alex, intrasem deja pe acolo, dar ma gandeam ca poate stii tu ceva si sa-mi spui pe scurt, ca sa nu mai caut, dar lasa ca ma descurc. Eram curios cum se face structura de preluare a eforturilor zonei de imbinare chila-corp, in conditiile compresibilitatii diferite a structurii compozite cu miez de Corecell fata de structura conventionala a fibrei de sticla. Lasa ca mai sap...
 
Salut Alex.
Sistemul mi se pare foarte interesant mai ales pentru cei care contempleaza multe ore de "single handed" pe apa. Ai folosit personal acest sistem? Cum functioneaza comparativ cu sistemul traditional cu doua scote babord - tribord? Cum controlezi pozitia focului cind ai vint de pupa sau vint mare larg si trebie sa mergi "wing on wing" cu randa si focul in borduri opuse?

Da l-am incercat deja pe modelele 320, 370, 400 si 470e.
Ba mai mult cu acest 320 am intrat pe vant strans doar cu vele in Portul Tomis pe vant de forta 3-4 Beaufort, facand volte intr-un senal de aprox 20 de metri latime.
Daca iti pastrezi aliura de vant dupa volta nu trebuie practic sa faci nimic nici macar sa strangi sau sa dai drumul la scota. Ci pur si simplu sa fi atnt la dierctia barcii si atat.

Daca totusi sa spunem ca vrei sa treci de la V strans la V traver atunci poti bloca timona pentru a mentine directia si te duci la intrarea in barca unde este acesta manevra si ii dai drumul din sugrumatorul mecanic asigurat fiind de vinci si problema e rezolvata. Dupa asta te intorci la timona si iti continui drumul pe noua aliura de vant.

Efectiv poti sa conduce barca singur singurel fie ca e vb de modelul cel mai mic (320) sau cel mai mare 630e.

Am si concurat cu modelul 470e si vreu sati spun ca focul asta ne-a scutit de o groaza de efort. Am putut sa ne cncentram mai bine pe gineker.

Avantajul este ce poti oricand sa instalezi un foc genovez si sa folosesti sistemul clasic utilizand 2 scote (singurul avantaj aici este ca ai suprafata velica mai mare dar este util pe vant de maxim forta 2)

Sper ca am atins toate punctele cerute de tine.

Daca am omis ceva sau nu imi intelegi exprimarea sa-mi spui si rectific.
 
Merci Alex, intrasem deja pe acolo, dar ma gandeam ca poate stii tu ceva si sa-mi spui pe scurt, ca sa nu mai caut, dar lasa ca ma descurc. Eram curios cum se face structura de preluare a eforturilor zonei de imbinare chila-corp, in conditiile compresibilitatii diferite a structurii compozite cu miez de Corecell fata de structura conventionala a fibrei de sticla. Lasa ca mai sap...

Vali , indraznesc sa iti raspund eu , chiar daca nu am toate detaliile tehnice de la Hanse : zona de imbinare chila-corp nu are miez de Corecell , nu are de fapt nici un fel de miez spongios , ci doar grosime foarte mare a stratului laminat ( pana la 10-12 cm ) !
 
Vali , indraznesc sa iti raspund eu , chiar daca nu am toate detaliile tehnice de la Hanse : zona de imbinare chila-corp nu are miez de Corecell , nu are de fapt nici un fel de miez spongios , ci doar grosime foarte mare a stratului laminat ( pana la 10-12 cm ) !

Merci pentru raspuns Robert :). Inseamna ca se foloseste Corecell dupa ce se bat primele straturi de fibra si se intareste zona chilei. Din ce stiu, structura compozita cu miez spongios are proprietati foarte bune de incovoiere si elasticitate, dar mai slabe la compresiune. De aceea si normativele recomanda evitarea structurii compozite in zonele cu risc de compresiune, cum e zona chilei sau batiul motorului. Un avantaj notabil la compozitele cu miez spongios e izolatia termica sanatoasa, importanta in zilele toride. Plus ca asigura flotabilitate suplimentara in cazul nefericit de avarie a corpului.
 
Merci Alex, intrasem deja pe acolo, dar ma gandeam ca poate stii tu ceva si sa-mi spui pe scurt, ca sa nu mai caut, dar lasa ca ma descurc. Eram curios cum se face structura de preluare a eforturilor zonei de imbinare chila-corp, in conditiile compresibilitatii diferite a structurii compozite cu miez de Corecell fata de structura conventionala a fibrei de sticla. Lasa ca mai sap...

Ce pot sa-ti spun este ca la fel ca la toate barcile lestul este fixat in prezoane iar zona asta este ramforsata cu un strat foarte rezistent pe baza de epoxi. Nu stiu alte detalii despre acest lucru dar cand voi merge in primavara la fabrica voi intreba si eventual voi aduce si un material scris despre asta.
Restul exact cum reactioneaza corpul la forta vantului iti pot arata pe viu cand vi in constanta si explica cum se disperseaza fortele pe structura de rezistenta dar ca sa ma apuc sa fac scheme acum si sa incep sa ma pierd in detalii chiar nu cred ca are vreun sens. Plus ca poti gasi ca si informatii generale despre acest lucru tratate de marinarie sau pregatire marinareasca.
Oricum nu am auzit pana acum ca vreo barca de la Hanse sa aiba probleme la lest sau imbinarea acestuia cu corpul. Ba mai mult daca ai ocazia sa vb cu domnul Bogasiu iti va povesti cum cu un Hanse 321 pe care il are domnia sa a dat de mai multe ori pe furtuna cu lestul de un banc de nisip undeva pe langa Sulina si barca nu a avut nici o problema. Asta s-a intamplat acum vreo 2 ani si inca nu are pb cu barca.
 
Ultima editare:
Merci pentru raspuns Robert :). Inseamna ca se foloseste Corecell dupa ce se bat primele straturi de fibra si se intareste zona chilei. Din ce stiu, structura compozita cu miez spongios are proprietati foarte bune de incovoiere si elasticitate, dar mai slabe la compresiune. De aceea si normativele recomanda evitarea structurii compozite in zonele cu risc de compresiune, cum e zona chilei sau batiul motorului. Un avantaj notabil la compozitele cu miez spongios e izolatia termica sanatoasa, importanta in zilele toride. Plus ca asigura flotabilitate suplimentara in cazul nefericit de avarie a corpului.

De acord , insa se poate aplica foarte bine pe partile laterale ale corpului , punte sau suprastructuri . Dar nu in zone de rezistenta mare .
 
Da l-am incercat deja pe modelele 320, 370, 400 si 470e.
Ba mai mult cu acest 320 am intrat pe vant strans doar cu vele in Portul Tomis pe vant de forta 3-4 Beaufort, facand volte intr-un senal de aprox 20 de metri latime.
Daca iti pastrezi aliura de vant dupa volta nu trebuie practic sa faci nimic nici macar sa strangi sau sa dai drumul la scota. Ci pur si simplu sa fi atnt la dierctia barcii si atat.

Daca totusi sa spunem ca vrei sa treci de la V strans la V traver atunci poti bloca timona pentru a mentine directia si te duci la intrarea in barca unde este acesta manevra si ii dai drumul din sugrumatorul mecanic asigurat fiind de vinci si problema e rezolvata. Dupa asta te intorci la timona si iti continui drumul pe noua aliura de vant.

Efectiv poti sa conduce barca singur singurel fie ca e vb de modelul cel mai mic (320) sau cel mai mare 630e.

Am si concurat cu modelul 470e si vreu sati spun ca focul asta ne-a scutit de o groaza de efort. Am putut sa ne cncentram mai bine pe gineker.

Avantajul este ce poti oricand sa instalezi un foc genovez si sa folosesti sistemul clasic utilizand 2 scote (singurul avantaj aici este ca ai suprafata velica mai mare dar este util pe vant de maxim forta 2)

Sper ca am atins toate punctele cerute de tine.

Daca am omis ceva sau nu imi intelegi exprimarea sa-mi spui si rectific.

Foarte interesanta descrierea sistemului, multumim pentru detaliile foarte clare. As vrea sa te intreb cum se echilibreaza centrul velic al barcii atunci cand esti cu focul normal, fatza de cazul cand esti cu genovezul: reduci randa prin tertarolare? Daca da, cum se tertaroleaza randa, ca am inteles ca se evita sistemul de rulare in catarg sau ghiu. Am vazut prima oara sistemul asta de self-tacking jib la Rio Hondo 40, barca tractabila cu o arhitectura insolita, catargul la mijlocul lungimii barcii elimina nevoia de genovez, si se elimina inclusiv roll-focul.
 
Ultima editare:
Ma bucur ca v-ati reconciliat :D

Alex, dupa cele clarificate de admin nu pot decat sa-ti dau dreptate si sa recunosc ca cel aflat in locul si la timpul gresit eram eu, nu tu. Aici e locul in care dealerii pot sa-si faca reclama si eu am crezut ca e locul in care discutam despre veliere iar vanzarile trebuie sa se faca la sectiunea Vanzari.
Mea maxima culpa, imi cer scuze ca te-am luat la impins vagoane si iti doresc, ca deatlfel si celorlalti dealeri de barci si vanzatori de echipamente, numai succese in afaceri!

Romeo Dretcanu aka skipper
Over and out din aceasta sectiune!
Imi pare rau daca nu s-a inteles exact scopul acestei sectiuni. Initial am dorit o sectiune strict comerciala, pentru dealeri, dar avand in vedere ca sunt foarte putini nu-si avea rostul.

Sectiunea de vanzari este pentru "mica publicitate", deci de la om la persoana, nu de la dealer la client :D

Asadar, in aceasta sectiune vorbim despre veliere in general, iar dealerii isi pot prezenta marfa aici si noi intrebam - exact ceea ce se si intampla pe ultimele doua pagini din acest topic. :noroc:

Imi cer scuze daca dintr-o neintelegere provocata de descrierea sectiunilor s-a ajuns la discutii mai aprinse! Pace tuturor :noroc:

:skip:
 
Foarte interesanta descrierea sistemului, multumim pentru detaliile foarte clare. As vrea sa te intreb cum se echilibreaza centrul velic al barcii atunci cand esti cu focul normal, fatza de cazul cand esti cu genovezul: reduci randa prin tertarolare? Daca da, cum se tertaroleaza randa, ca am inteles ca se evita sistemul de rulare in catarg sau ghiu. Am vazut prima oara sistemul asta de self-tacking jib la Rio Hondo 40, barca tractabila cu o arhitectura insolita, catargul la mijlocul lungimii barcii elimina nevoia de genovez, si se elimina inclusiv roller-furler-ul (roll-focul).

Sistemul de tertarolare al randei este prin ocheti fixati pe diferite nivele ale velei si in functie de forta vantului alegi la care nivel faci tertarolarea. Prinderea pe giu se face prin manevre de tertarolare la coltul de scota si la coltul de mura iar pe cerntru cu saule de tertarole.

Referitor la echilibrarea centrului velic atunci cand folosesti genovezul trebuie sa stii in primul rand ca genovezul il folosesti numai pe V slab altfel fortezi intreg grementul ambarcatiunii de pomana pentru ca creste prea mult forta de rasturnare deci implicit deriva de vant ambarcatiunii si scade randamentul.

Cat de mult te intereseaza acum sa reglezi centru velic cand folosesti genovezul?
 
eu am spus ca poti folosi genovezul ca si optiune dar daca vrei sa folosesti in continuare focul nu te impiedica nimeni.

A ramas roll focul care dupa mine este foarte util in toate conditiile de navigatie.
 
Ma bucur ca v-ati reconciliat :D
Imi cer scuze daca dintr-o neintelegere provocata de descrierea sectiunilor s-a ajuns la discutii mai aprinse! Pace tuturor :noroc:
:skip:

Admin ma bucur si eu ca m-a lasat Skipper in pace ca deja aveam impresia ca daca ma vede pe strada ma impusca :)) (glumesc fireste)

Vb Adminului

Pace tuturor

P.S. Va astept la o bere in Cta (admin inclusive)
 
As vrea sa te intreb cum se echilibreaza centrul velic al barcii atunci cand esti cu focul normal, fatza de cazul cand esti cu genovezul: reduci randa prin tertarolare?

Vali toate barcile cu vele merg pe aceleasi principii. daca ti mortish sa te joci cu centrul velic o poti face si la Hanse la fel ca la toate barcile jucandu-te cu pozitia catargului si greutatea de pe barca. La barcile facute special pt concurs ai ceva mai multe optiuni: reglarea derivoarelor inainte si inapoi si in sus si in jos, reglarea mult mai buna a catargului.

La Hanse 630e poti sa iti reglezi si adancimea la care vrei lestul pentru ca este echipat un sistem ce permite lasarea sau ridicarea lestului:D
 
IMHO, cred ca focul obisnuit cu self-tacking e potrivit cand cursul urmat te obliga sa faci volte dese, iar genovezul e bun pentru vanturi slabe, accentuand efectul de horn intre cele 2 vele la aluri neportante. Iar roll-focul e o inventie foarte practica, dar dintr-un articol din Yacht Magazin am aflat ca se pierde mult din performante la navigatia cu genovezul rulat, din cauza ridicarii centrului velic aferent triunghiului prova, si a turbulentei create de grosimea portiunii rulate. Am constatat asta in mica masura si la barca mea, inainte de a citi articolul respectiv. O chestiune similara, dar nemasurata practic este formarea turbulentelor in jurul catargului, pe care Roger Macgregor pretinde ca a diminuat-o prin catargul pivotant al Macgregor-ului 26 M. Era interesant de vazut o diagrama polara comparativa, pentru ca e foarte posibil sa fie asa cum spune producatorul.
 
..... Daca totusi sa spunem ca vrei sa treci de la V strans la V traver atunci poti bloca timona pentru a mentine directia si te duci la intrarea in barca unde este acesta manevra si ii dai drumul din sugrumatorul mecanic asigurat fiind de vinci si problema e rezolvata. Dupa asta te intorci la timona si iti continui drumul pe noua aliura de vant....

Avantajul este ce poti oricand sa instalezi un foc genovez si sa folosesti sistemul clasic utilizand 2 scote (singurul avantaj aici este ca ai suprafata velica mai mare dar este util pe vant de maxim forta 2) ...

Alex, mai am citeva intrebari. Dupa ce se elibereaza scota din sugrumatorul mecanic se trece la sistemul clasic cu doua scote care este instalat deja pentru manevrarea genovezului? Daca nu, cum se controleza focul la voltele sub vint? Cind se foloseste acest sistem, se limiteaza cursa pe sina de ghidaj pentru pozitionarea focului fata de axul longitudinal al navei si reglarea rasucirii velei?
 
La Hanse 630e poti sa iti reglezi si adancimea la care vrei lestul pentru ca este echipat un sistem ce permite lasarea sau ridicarea lestului:D

Sincer, astept sa vad care producator va introduce primul chila basculanta lateral pe barcile de serie, caci pana acum n-am gasit vreo informatie in acest sens. Pentru o barca monocorp, pana acum acest sistem e expresia performantei maxime.
 
Sincer, astept sa vad care producator va introduce primul chila basculanta lateral pe barcile de serie, caci pana acum n-am gasit vreo informatie in acest sens. Pentru o barca monocorp, pana acum acest sistem e expresia performantei maxime.

Nici nu ai sa vezi prea curand.
Totusi trebuie sa faci diferenta clara intre racer si cruiser.
Gandeste-te ca nu ar fi clienti pentru asa ceva.
Cruiserele sunt mult mai grele si cu totul altfel construite deci NO WAY :titanic:
 

Back
Sus