Sfat corelare putere motor cu marime si greutate barca

Am luat o barca Angler HMH 440 (lungime 440, latime 180, 350 kg) cabinata, 4 persoane, sarcina max 450 kg. Doresc sa-i pun un motor de 20 CP. Cei cu experienta as dori sa-mi spuneti daca este suficient de puternic. Dar unl de 15 CP credeti ca ar fi bun ???
Barca o voi folosi numai in Delta. Daca 2 persoane cu bagajul ptr 4-5 zile de pescuit complet autonom vom putea cu acest motor sa ne deplasam cu cca 15 km/ora ar fi OK.
 
Am luat o barca Angler HMH 440 (lungime 440, latime 180, 350 kg) cabinata, 4 persoane, sarcina max 450 kg. Doresc sa-i pun un motor de 20 CP. Cei cu experienta as dori sa-mi spuneti daca este suficient de puternic. Dar unl de 15 CP credeti ca ar fi bun ???
Barca o voi folosi numai in Delta. Daca 2 persoane cu bagajul ptr 4-5 zile de pescuit complet autonom vom putea cu acest motor sa ne deplasam cu cca 15 km/ora ar fi OK.

alegerea unui motor pt. o barca nu este chiar o stiinta exacta, sunt multe considerente care se iau in calcul : greutatea barcii, sarcina maxima admisa, dimensiunile acesteia si nu in ultimul rand experienta conducatorului de ambarcatiune.
personal as alege chiar 40-50hp daca financiar se poate, din urmatoarele considerente : sa fiu sigur ca intra in planare la sarcina maxima, sa navig rezonabil in conditii de furtuna (valuri), si sa am un plus de putere disponibil pentru situatii urgente neprevazute. daca motorul este subdimensionat la incarcare maxima sigur nu mai intra in glisare, situatie dezavantajoasa pentru consum. recomandat ar fi de asemenea sa incerci sa gasesti specificatiile producatorului.
 
Producatorul recomanda motor cu puterea intre 15 si 40 cp. Ideea este daca cineva are o barca asemanatoare ca marime, greutate si capacitate de inarcare dotata cu un motor de 20 cp si cum se comporta in mars.
 
Ma indoiesc ca va glisa cu 20CP, asa ca va merge intr-un regim de semi-deplasament si s-ar putea sa mearga cu 15 km/h dar la fel de bine va putea merge si cu 15 CP si poate chiar cu 10. Cu 20 consumi benzina degeaba, te poate ajuta doar cand mergi cu greutate mare, in rest ... ia 40 CP si vei fi multumit si fara regrete :rolleyes:
 
Depinde de forma barcii. Daca e carena de glisare va avea nevoie de mai mai mult de 40 de cai sa gliseze. Daca e carena dislocanta ...va merge bine cu putere mica (20 de cai). De exemplu ...viteza se reduce la Kg/cal. Ai 350 kg barca+ 60 motorul de 20 de cai +30 benzina , si 3 persoane (240 kg _ +20 ancora,vasle si biminitop...ajungi la 700kg.
700kg/20cai ...Ai 35 kg/cal. NU GLISEAZA !!! Imparti 600(un coeficient) la 35 ...si gasesti 17 Km/ora.
Daca e glisoare...si motor de 40 ..mai punem niste kg (motorul e vreo 90-100) ...Si avem 740 kg/40 cai =18.5 Gliseaza (daca are forma de glisare)...650 (alt coeficient) /18.5=35 km/ora...
Asta daca e carena de glisare. Dar cabinata Anler e dislocanta. Seamna cu pilotinele Cranchi sau Vega italiene.
Sfatul meu e 20 de cai ...Nu o mai inmatriculezi...Poate merge cu 20 de cai cu 20 /ora daca ai noroc. Cu motor de 40 o sa fie intre glisare si plutire ...exact in zona unde se consuma cel mai mult...
 
Multumesc Adila. Asa este barca are forma dislocanta gen pilotinele italiene. O sa-i pun 20 cp. Si probabil o elice de tractiune. Ce parere ai de elice ?
 
ELICE

de obicei motorul se vinde cu o elice ,,medie" care merge cam pe orice barca.
Sa zicem ca are pas de 10''sau 12. Ce motor ai?Eu o sa pun un Selva de 20 de cai pe o pilotina Cranchi de 5m si 400 kg.
Am o singura elice de 13". Va merge sigur ...cu alunecare destul de mare dar 20 km la ora tot ii iau. Barcile astea merg bine in regim de plutire...
Le impingi cu 15 cai la 10-12 km/ora...Sunt de pescuit. Daca fortezi dublezi consumul si viteza creste nesemnificativ. E bine sa ai o rezerva de putere in caz de mare agitata,,,sa urci pe val sa nu te lasi in deriva...dar ajung 20 de cai. O elice cu pas mic trage mai bine la greutate mare. Pas mare=vitexa mare ...dar la greutate mica.:titanic:
 
elice

E mai buna de 9, dar testeaza-l cu ce ai deocamdata.
Daca merge ...e ok.Merge cu alunecare mai mare.
Asta e???
 

Atașamente

  • angler.JPG
    angler.JPG
    65.7 KB · Vizualizări: 434
Da, asta e barca. Modelul din foto e din 1998, a mea e din 2000, insa in pricncipiu e aceasi barca, cu aceasi chila.
PS : am un Honda de 50 cp din 2008, stare perfecta, cu comanda la distanta si rezervor, 350 ore si acte inmatriculare. Poate sti pe cineva interesat. Il dau cu 2500 euro (factura cu TVA deductibil !) sau la scimb cu unul de 20 cp + diferenta.
 
Stiu ca e veche discutia dar, poate ne puteti spune care sunt concluziile si experientele dupa montarea motorului de 20 CP.
O descriere scurta ar fi folositoare pentru toata lumea. Intrebarea aceasta si-o pun multi si daca 20 Cp este o motorizare "decenta" (fara glisare, respectiv doar regim de deplasament), ar fi o solutie simpla, rapida si mai ieftina.
 
20 CP sunt suficienti pentru orice barca cu carena de deplasament (dislocuire). Chiar daca cu 8-10 CP se obtine aceiasi viteza de deplasare, un 20 CP va fi utilzat la un regim de putere/turatie mai mic cu un consum de carburant si fiabilitate in favoarea celui de 20 CP. Diferenta de greutate intre cele 2 motoare este neimportanta in cazul unei barci de deplasament.
 

Back
Sus