Lacul Siriu - Maneciu

Merg linistit, am bagat mai demult o tura cu pneumatica si mai erau pescari cu din alea mici de metro. Undeva pe la jumatatea lacului, din drumul national se desprinde un drum forestier amenajat cu pietris, catre o pensiune, e posibil sa aiba si o mica reclama la sosea; in 300 metri ajungi la pensiune, treci de ea si drumul se infunda intr-o panta lina direct in lac. Lemne de foc nu exista pe malul populat, dar daca ai ambarcatiune, poti tracta niste busteni seriosi de pe malul opus cu o sufa si ai parte de un foc ca la vikingi ;)
 
Iata o poza de anul trecut a locului cu pricina:
epsn4222.jpg

Dupa cum se vede, pe apa circula si salupe cu motor iar acea pluta de lemn pe care stau cativa pescari este dotata cu suport pentru motor.
Drumul propriuzis, de la un punct este propietate privata iar accesul cu masina este restrictionat. Daca va veti caza la pensiunea de care face vorbire colegul Calcaneu, este posibil sa aveti acces si cu masina. Dar si fara masina, distanta pe care trebuie sa carati caiacul nu este foarte mare (100-150 metri).
 
Ultima editare:
Chiar ma interesa o iesire cu caiacul pe Siriu, dar citisem la o pensiune (pe site) ca e interzis accesul pe lac. Deci, pentru un wknd e buna o iesire :D
 
Sunt mai multe locuri de acces la apa.In capatul din amonte am trecut cu masina pe o punte suspendata.Noroc ca i-am vazut pe altii ca altfel nu m-as fi incumetat.Senzatia e aproape de extrem.Pacat ca in week end e populata zona cu manelisti,dar asta-i o problema minora ,oricum noi suntem in miscare.
 
Iata un alt drum ce ajunge la apa, situat la cateva sute de metri de baraj. Magazinul de pe marginea drumului si izvorul din stanca sunt reperele cele mai vizibile.
epsn2817.jpg


Si la capatul acestui drum, o fantoma ramasa din vremuri mai bune:
epsn2824.jpg



Multumim Admin!
 
Ultima editare:
Si inca una in care se vede mai bine drumul:
epsn2818.jpg

Acesta este primul drum venind dinspre baraj, adica dinspre Nehoiu.
Pe langa lacul Siriu, in zona se poate practica raftingul pe raul Basca, intre localitatea Varlaam si varsarea lui in raul Buzau, in apropierea Podului Negru, amonte de Nehoiu, si de acolo in jos pe Buzau. Si daca veti urca din Siriu pe munte cu masina, spre localitatea Comandau (cam 50 km), n-o sa va para rau.
 
Ultima editare:
Drumul asta se vede bine pe Google Earth. In drum spre casa din Delta m-am oprit pentru a trage cu ochiul la lac: nu aveam timp sa pun caiacele pe apa dar e un lac pe cinste, mi-a facut o pofta teribila!
 
Si inca una in care se vede mai bine drumul:
epsn2818.jpg

Acesta este primul drum venind dinspre baraj, adica dinspre Nehoiu.
Pe langa lacul Siriu, in zona se poate practica raftingul pe raul Basca, intre localitatea Varlaam si varsarea lui in raul Buzau, in apropierea Podului Negru, amonte de Nehoiu, si de acolo in jos pe Buzau. Si daca veti urca din Siriu pe munte cu masina, spre localitatea Comandau (cam 50 km), n-o sa va para rau.

Am fost si eu vara trecuta pe drumu-asta si era o mare bariera.Poti intra pe el la lac dar fara masina.Multumim pentru indrumari , poate facem o coborare cu caiacul
 
Daca mergeti catre "coada lacului" , un loc preferat de pescari, se poate intra cu masina si la fel de bine se pot lansa caiacele la apa.
Zona e frumoasa, candva, pe vremea bunicilor, s-a numit "baile Siriului", avand ape termale. Mai exista cand am trecut eu, o structura ceausista a unui complex balnear, niciodata dusa la bun sfarsit.
Raftingul pe Basca Mica trebuie sa fie ceva spectaculos, mai ales ca acest afluent al raului Buzau este foarte nervos, iar dupa o ploaie torentiala se transforma intr-o Dunare la Cazane .
 
Si pentru ca tot este topic separat despre acest lac, parca ar merge si o poza mai de ansamblu luata de pe viaductul Stanca Teherau.

epsn2837.jpg


Dupa cum se poate observa, in partea dreapta, legata la mal este o barca albastra.
Florio, de ce te referi la raul Basca, ca fiind Basca Mica? Asa se numeste?
Ultima aventura in zona, a fost in Weekendul 13-16 august. Am urcat pe Basca si apoi pe Basca Mica, pana aproape de izvoare, gratarul de rigoare, localitatea Comandau, Basca Mare pana la podul spre Siriu, cascada din apropierea cabanei 14 Scaune, Siriu si apoi inapoi la basca Rozilei. In total peste 130 km, cu masina, bineinteles, facand un mare ocol in jurul Penteleului.
 
Pana la urma mergem pe Siriu ? ca trec zilele si vine week-end-ul.Cine merge sa ridice 2 degete. Eu le tin ridicate.
 
Si pentru ca tot este topic separat despre acest lac, parca ar merge si o poza mai de ansamblu luata de pe viaductul Stanca Teherau.

epsn2837.jpg


Dupa cum se poate observa, in partea dreapta, legata la mal este o barca albastra.
Florio, de ce te referi la raul Basca, ca fiind Basca Mica? Asa se numeste?

Doi afluenti ai raului Buzau : Basca Mare si Basca Mica .
Basca Mica trece pe langa Varlaam, avand in amonte o mica localitate Vadu Oii. Are la dreapta un versant inalt iar la stanga o sosea taiata in celalalt versant.
Am avut ocazia sa vad acest raulet umflandu-se in cateva ore si transformandu-se intr-o apa infricosatoare care fierbea printre stanci. A urcat versantii si a rupt soseaua.
In rest e o apa repede, cristalina, pe care se poate face rafting cu succes.

P.S>
Nu am mai trecut demult pe acolo si nu pot decat sa sper ca saracia guvernamentala a pazit arealul de lucrari hidrotehnice care sa strice frumusetea zonei si a raului .
 
OK! Ai dreptate, dar e incompleta informatia si cu riscul de a fi off topic trebuie sa lamurim lucrurile.
De la Varlaam inainte, Basca mica cu localitatea Vadu oii, de fapt cateva casute si un gater. De la Varlaam in stanga, Basca mare iar de la Varlaam in jos pana la varsarea in Buzau se numeste Basca.
Pe Basca mica inca nu se aude de ceva amenajari hidrografice, dar pe Basca mare la vreo 25 km de Varlaam se lucreaza de zor. Am vazut o statie de betoane si utilaje de constructii. Mai sus de acest punct este un mic lac de acumulare a carui origine se afla intro alta lucrare abandonata.
Exista o portiune de cateva sute de metri pavata cu dale de beton, unde apa de cativa cm curge cu o viteza incredibila. Am oprit pentru a incerca cateva voblere la pastrav la baza acelei caderi de apa. Cred ca am si cateva poze facute cu camera video si dupa ce o voi descarca vom vedea daca este si ceva de postat. Cert este ca acel repezis pe beton mi-a facut o pofta teribila de coborat cu camera de raba. Cred ca senzatia ar fi cool!
 
Pana la urma, este permisa plimbarea pe lac cu barci cu motor termic? Trebui platita vreo taxa?!?

Am fost de curand pe lacul Siriu, la un eveniment organizat de Green Adventures . Ei au avut pe langa toate activitatile generatoare de adrenalina si doua barci gonflabile cu motor (oricum la activitati pe apa, trebuiesc si barci de asistenta cu motor ).
Asta inseamna ca lacului nu i s-a instaurat o strictete legislativa in directia care te intereseaza.
 
Ultima restrictie de acum cativa ani nu a fost ridicata oficial , probabil pana o sa se puna de acord hidroelectrica cu MAIul sa faca vreun control o sa mai dureze , dar avand in vedere ca se imultesc pensiunile pe maluri tind sa cred ca ca o sa fie la liber intrarea pe apa cu ambarcatiuni asta aducand un plus la activitate turistica
de capturi interesante nu am auzit niciodata , dar ce am auzit este ca de multi ani pestele are tenie !
asa ca in afara de sportiv ....nu v as recomanda sa l gustati!
 
tenia pestelui sau ""panglica"" in termeni pescaresti se distruge la temperaturi ridicate(prin prajire)sau la temperaturi foarte scazute (-15 grd) ,nu are efectul teniei de la porc
o gasesti si in peste congelat in comert gen -macrou.
 
ON: Va multumesc mult pentru informatii!
OFF: De curand am fost cu barca si cu motorul pe Lacul Padureni, Moacsa, CV. Si m-au dat afara de pe lac. Bineinteles si ei erau tot cu o barca cu motor. De aceea m-am temut si am zis sa intreb inainte de a pleca la drum cu toate jucariile!
 
Salutare ! Maine vreau sa ajung cu pneumatica pe Siriu si as dori sa stiu daca mai exista locuri de acces cu masina, in afara de cel blocat cu bariera si cel de la fostele bai termale. Multumesc !
 

Back
Sus