Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 25

Topic: Lacul Siriu - Maneciu

Default Lacul Siriu - Maneciu

Siriu din Buzau? E frumos acolo, dar nu stiu daca merg caiacele puse pe lac.
    Last edited by gvincentiu; 29 Aug 2011 at 09:28 AM.
    Gânduri bune, vântul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

Merg linistit, am bagat mai demult o tura cu pneumatica si mai erau pescari cu din alea mici de metro. Undeva pe la jumatatea lacului, din drumul national se desprinde un drum forestier amenajat cu pietris, catre o pensiune, e posibil sa aiba si o mica reclama la sosea; in 300 metri ajungi la pensiune, treci de ea si drumul se infunda intr-o panta lina direct in lac. Lemne de foc nu exista pe malul populat, dar daca ai ambarcatiune, poti tracta niste busteni seriosi de pe malul opus cu o sufa si ai parte de un foc ca la vikingi

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Iata o poza de anul trecut a locului cu pricina:

Dupa cum se vede, pe apa circula si salupe cu motor iar acea pluta de lemn pe care stau cativa pescari este dotata cu suport pentru motor.
    Drumul propriuzis, de la un punct este propietate privata iar accesul cu masina este restrictionat. Daca va veti caza la pensiunea de care face vorbire colegul Calcaneu, este posibil sa aveti acces si cu masina. Dar si fara masina, distanta pe care trebuie sa carati caiacul nu este foarte mare (100-150 metri).
    Last edited by ciby; 29 Aug 2011 at 10:12 AM.

Chiar ma interesa o iesire cu caiacul pe Siriu, dar citisem la o pensiune (pe site) ca e interzis accesul pe lac. Deci, pentru un wknd e buna o iesire
    Gânduri bune, vântul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

Sunt mai multe locuri de acces la apa.In capatul din amonte am trecut cu masina pe o punte suspendata.Noroc ca i-am vazut pe altii ca altfel nu m-as fi incumetat.Senzatia e aproape de extrem.Pacat ca in week end e populata zona cu manelisti,dar asta-i o problema minora ,oricum noi suntem in miscare.
    veni vasli vici

6.  

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Iata un alt drum ce ajunge la apa, situat la cateva sute de metri de baraj. Magazinul de pe marginea drumului si izvorul din stanca sunt reperele cele mai vizibile.

Si la capatul acestui drum, o fantoma ramasa din vremuri mai bune:

Multumim Admin!
    Last edited by ciby; 29 Aug 2011 at 04:30 PM.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Si inca una in care se vede mai bine drumul:

Acesta este primul drum venind dinspre baraj, adica dinspre Nehoiu.
    Pe langa lacul Siriu, in zona se poate practica raftingul pe raul Basca, intre localitatea Varlaam si varsarea lui in raul Buzau, in apropierea Podului Negru, amonte de Nehoiu, si de acolo in jos pe Buzau. Si daca veti urca din Siriu pe munte cu masina, spre localitatea Comandau (cam 50 km), n-o sa va para rau.
    Last edited by ciby; 29 Aug 2011 at 04:41 PM.

Drumul asta se vede bine pe Google Earth. In drum spre casa din Delta m-am oprit pentru a trage cu ochiul la lac: nu aveam timp sa pun caiacele pe apa dar e un lac pe cinste, mi-a facut o pofta teribila!
    Life in colour!

Quote Originally Posted by ciby View Post
    Si inca una in care se vede mai bine drumul:

Acesta este primul drum venind dinspre baraj, adica dinspre Nehoiu.
    Pe langa lacul Siriu, in zona se poate practica raftingul pe raul Basca, intre localitatea Varlaam si varsarea lui in raul Buzau, in apropierea Podului Negru, amonte de Nehoiu, si de acolo in jos pe Buzau. Si daca veti urca din Siriu pe munte cu masina, spre localitatea Comandau (cam 50 km), n-o sa va para rau.
    Am fost si eu vara trecuta pe drumu-asta si era o mare bariera.Poti intra pe el la lac dar fara masina.Multumim pentru indrumari , poate facem o coborare cu caiacul
    veni vasli vici

Daca mergeti catre "coada lacului" , un loc preferat de pescari, se poate intra cu masina si la fel de bine se pot lansa caiacele la apa.
    Zona e frumoasa, candva, pe vremea bunicilor, s-a numit "baile Siriului", avand ape termale. Mai exista cand am trecut eu, o structura ceausista a unui complex balnear, niciodata dusa la bun sfarsit.
    Raftingul pe Basca Mica trebuie sa fie ceva spectaculos, mai ales ca acest afluent al raului Buzau este foarte nervos, iar dupa o ploaie torentiala se transforma intr-o Dunare la Cazane .

Page 1 of 3 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. lacul bicaz
    de rexsailor în topicul Poze
    Răspunsuri: 53
    Ultimul post: 10 Jul 2021, 09:21 AM
  2. Lacul Paltinu
    de shindo71 în topicul Lacuri şi râuri din România
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 12 Jun 2012, 10:34 AM
  3. Lacul Trei Ape
    de Smokey în topicul Lacuri şi râuri din România