Barci - kaiace pentru cei de la bloc.

Buna tuturor i-mi permit sa incep un nou topic cu rugamintea ca cei cu ambarcatiuni ce se pot depozita in apartamente sa-si prezinte barcutele precizind in acelasi timp partile bune si cele mai putin bune ale respectivei ambarcatiuni.
Sunt posesorul unui kaiak sevilur hudson pe care l-am cumparat anul asta testat pe lacuri mare si delta .
Parti bune: tandem cu capacitate de 230 de kilograme primesti impreuna cu barca 3 scaune care se pot monta apruape oricum de la nici unul ,unul ,doua ,toate la ce distante doresti unul de altul plus deriva si un sac in care poti pastra obiecte uscate.
De comod pot spune ca este si stabil foarte mi-am permis sa fiu in barca cu 5 copii cu virste intre 3 si 10 ani fara sa fiu stresat ca-i perd si toti erau cu miinile prin apa.​
Pare destul de rezistent la intepaturi cu spatiu se depozitare cred suficient iar impachetat are un sac de transport pe care l-am folosit ca un rucsac in care au mai intrat si pompa cu doua veste de salvare.Barca cintareste 15 kilograme iar pina in delta spuneam ca este rezonabil dar acum nu cred ca asi mai cumpara o barca mai grea ,nu se stie pina unde trebuie s-o cari in spate . .
Parti mai putin bune ar fi: dupa fiecare fulosire trebuie uscata separat ieu o usuc ca pe haine afara pe culmea de rufe .
Presiune de umflare mica 0,1 bari iar la diferentele de temperatura ,soare poate creste fortind camerele interioare s-au poate scadea dind senzatia de desumflat.
 
Foarte bun titlul,un caiac pneumatic adevarat, cu multe calitati este Gumotex Solar 410 C.Daca poseda cineva acest caiac, as dori sa ne spuna ce neajunsuri ar avea,vreau sa cumpar si eu unul.Fiind un model nou s-ar putea sa nu il aiba nimeni, iar in acest caz o sa scriu eu impresiile ,dar la anul.Apropo de neajunsurile pe care le are caiacul lui Petrica, cred ca husa trasa peste caiac este o porcarie, ce ne complica viata. Pe materialul Solar-ului 410C(NITRILON), cred ca apa sta la fel ca pe rate,gaste,lebede sau alte pasari de apa.Acest caiac cred ca se simte bine la bloc,dar mai bine se simte proprietarul pentru ca nu il incurca deloc. Nafukovací kajak Solar 410 C GUMOTEX

P.S.Astia de la Gumotex ar trebui sa ma plateasca pentru cata reclama am facut la caiacul asta.Partea proasta este faptul ca nu este promovat aproape deloc de catre firmele care il comercializeaza, se aduce doar la comanda, nu il are nimeni pe stoc, nu se poate vedea in realitate ,cu toate ca este un caiac extraordinar.Poate se gaseste prin Bucuresti vreun dealer de pneumatice interesat sa comercializeze si GUMOTEX, care din punct de vedere calitate-pret bate chinezariile proaste si scumpe.Din pacate comerciantii de GUMOTEX sunt in Ardeal, unde sporturile nautice sunt cunoscute putin spre deloc si probabil aceasta este cauza dezinteresului pentru aceste produse, sau poate profitul este prea mic comparativ cu produsele aduse din China.
 
Ultima editare:
Hudson e probabil un fel de Sev Colorado. Barca din canvas de nylon cu fermoare si camere de PVC. Camerele nu sunt foarte rezistente (scurgeri de aer), si ai probleme la uscare.

Caiacele pneumatice din material tip sandwich de PVC sau hypalon prezinta o alternativa mai buna Materialul e lucios la exterior si nu are cemere de aer separate. Marci bune: Gumotex (Inova) Cehia, Incept Australia si Grabner Austria. Cum zicea Ovidiu, noul Solar 410 C sau vechiul Sunny MKIII (MKII are unele neajunsuri) sunt caiace excelente, cu pretz moderat, care merg configurate atat simplu cat si tandem. Aceste caiace sunt mult superioare calitativ Sevylorului tau.

Caiacele demontabile reprezinta si ele o alternativa buna, au performante ceva mai bune (apropiate de un caiac rigid) dar sunt greu de montat si demontat.
 
Salut! Asta e primul meu post pe forumul barcaholicilor desi va citesc de vreo luna. Eu am un Tequila tandem rigid, demontabil in 3 parti. L-am luat recent, acuma, la sfarsitul verii, si am reusit sa ma dau cu el pe langa Constanta: pe Siutghiol si pe Tasaul. Ca parti bune: incape intr-o masina de clasa mica, cu bancheta din spate rabatata, incape si in lift (din 2 drumuri cu liftul l-ai coborat sau l-ai urcat). Tot la parti bune pot sa mai spun si ca, demontabil fiind, poti sa il faci tandem sau solo, ca se monteaza super-usor (1 sau 2 minute), ca e foarte flotabil si ca nu prea ne-am udat in el.
Acuma, ce pot spune sigur, e ca iti trebuie ceva imaginatie ca sa il "ascunzi" intr-un apartament. In boxa nici nu poate fi vorba ca am avut recent hoti care au furat cauciucurile de iarna, ale vecinilor, nu pe ale mele care erau ascunse sub o mocheta. :) . In combinatie solo mi s-a parut mai usor de schimbat directia decat in combinatie tandem, dar asta poate tine si de sincronizarea noastra la padelat, fiind amandoi incepatori imi e greu sa zic.
 

Back
Sus