elice ciobita

salut

am o elice cu care am dat in pietre, nu mai are conturul initial, este putin ciobita si s-ar putea sa fie si crapata


cum si unde as putea sa o repar

cat m-ar costa

multumesc

valoaze
 
daca elicea este din aluminiu si are doar un aspect usor "zimtat" si nu da trepidatii in motor in mars, se "poate lua la pila" in orice service specializat, asa cum zic meseriasii dar dupa o analiza temeinica si mai ales daca nu are fisuri, cu toate astea te sfatuiesc sa ai si o elice de rezerva in barca permanent. daca plimbarile sunt in ape dulci (Delta - Dunare) iti recomand sa folosesti in continuare elice din aluminiu, oricat de tentat ai fi nu lua o elice din otel decat pt. mare, in dunare daca o lovesti o sa se rupa transmisia si nu elicea.....
 
salut

am o elice cu care am dat in pietre, nu mai are conturul initial, este putin ciobita si s-ar putea sa fie si crapata


cum si unde as putea sa o repar

cat m-ar costa

multumesc

valoaze



Se stie ca randamentul maxim al elicei este undeva la 10% de la varful palei. Daca o "pilesti" o sa ai o elice care nu o sa mai vibreze (depinde de mana) dar care nu o sa mai "traga " ca inainte.
Este bine sa ai si o elice de rezerva.
Noi putem sa furnizam elice noi, HONDA sau YAMAHA, ELICE HONDA SI YAMAHA, cu pas de tractiune sau de viteza.
Daca iti este de folos, se pot reconditiona elicele in TULCEA, la SC MOA BOATS SRL, service autorizat HONDA, YAMAHA, VOLVO PENTA. Preturile difera in functie de cat de mult are de "reconstruit" la pale, de nr de pale.
Poti sa suni si sa intrebi.

Service / Intretinere | Moa Boats - Reparatii, service si intretinere motoare ambarcatiuni agrement
Str. Isaccei Km. 3-4, nr.4 (intrare din str. Forestierului)
tel/fax : 0240 535 186
office@moaboats.ro
Referinta GPS : lat - 45.1801
long - 28.7626

O zi buna in continuare!
 
Salut. I-ati una noua,ai mai multa grija de ea iar cea lovita pileste-o si tine-o de rezerva. Chiar daca la prima vedere pare totul OK,orice lovitura va face ca elicea sa nu mai fie echilibrata iar vibratiile rezultate se vor transmite catre rulmentii din transmisie si o vor strica.
 

Back
Sus