Permis politie de frontiera?

Salutare colegi barcaholici,
Sunt newbie si va cer un sfat. Vreau sa imi cumpar o barcuta mica pneumatica (2.4m+ motor 5cp) sa o iau cu mine in vacanta la mare (Grecia). Am auzit ca ar trebui un permis de la politia de frontiera care nici nu s-ar elibera pe loc. Are cineva dintre voi o astfel de experienta in Grecia?
merci mult.
 
Pentru orice eventualitate ia facturile cu tine, sa reiasa ca barca si motorul sunt ale tale si ca e platit TVA-ul.
 
Pentru barca poate nu ar fi asa important, dar pentru motor ar fi bine sa ai hartiile la tine. Din pacate, conationalii nostri fura in draci motoare de barca din strainatate si ar fi pacat sa pierzi vremea cu verificatul seriilor, etc, pe la vreun post de politie. Concediu placut.
 
Poti sa iei dinghi-ul cu tine linistit, sa ai doar un act cu care sa arati ca nu l-ai furat in Grecia nu o sa te intrebe nimeni nimic
 
Pentru orice eventualitate ia facturile cu tine, sa reiasa ca barca si motorul sunt ale tale si ca e platit TVA-ul.
Un pic de filozofie: ca sa dovedesc EU ca sunt ale mele ar insemna ca EL (politist, vames etc.) din start ma banuieste de hot? Nu pot sa zic: da, sunt ale mele, actele doveditoare sunt acasa, puteti sa luati serii, numere, poze la barca si motor precum adresa mea in caz de sunt probleme. Ar insemna ca pentru orice lucru de valoare (nu neaparat mare ca volum) sa am acte doveditoare la mine: laptop, Iphone-uri si alte gadget-uri ce sunt de cateva ori mai scumpe decat un RIB si un motor.
 
Nebănuite sunt căile Domnului, iar brațul lung al legii ne apucă de unde te aștepți :) Cel puțin eu am avut de multe ori mici discuții cu oamenii de la vamă la întoarcerea din călătoriile mele, ce-am învățat e că poți avea unele "efecte personale" de care nu trebuie să se lege, și poți avea bunuri considerate mărfuri de import, care ar trebui vămuite. Acum depinde și de traseu, e și faza cu UE și libera circulație - dar se pune problema plății TVA în UE.

Undeva aveam o listă detaliată, acum la repezeală am găsit asta: http://www.untrr.ro/UserFiles/File/ANEXA 34.pdf


A. Efecte personale ale călătorilor:
1. îmbrăcăminte şi încălţăminte;
2. articole de toaletă;
3. bijuterii personale;
4. aparate fotografice şi aparate cinematografice de luat vederi, însoţite de o cantitate rezonabilă de pelicule şi de accesorii;
5. aparate de proiecţie portabile de diapozitive sau de filme şi accesoriile lor, precum şi o cantitate rezonabilă de diapozitive sau de filme;
6. camere video şi aparate portative de înregistrare video, însoţite de o cantitate rezonabilă de benzi;
7. instrumente muzicale portabile;
8. fonografe portative cu discuri;
9. aparate portabile de înregistrare şi de reproducere a sunetului, inclusiv dictafoane cu benzi;
10. aparate receptoare de radio portative;
11. aparate receptoare de televiziune portative;
12. maşini de scris portative;
13. maşini de calculat portative;
14. calculatoare personale portative;
15. binocluri;
16. cărucioare pentru copii;
17. fotolii sau cărucioare pentru invalizi;
18. aparate şi echipamente sportive de orice fel, precum şi materiale de camping, articole de pescuit, echipament pentru alpinism, echipament pentru înot subacvatic, arme de vânătoare cu cartuşe, biciclete fără motor, canoe sau caiace cu o lungime sub 5,5 m, schiuri, rachete de tenis, planşete cu sau fără pânză pentru surfing, echipament pentru golf, deltaplane, parapante;
19. aparate de dializă portabile, material medical similar, precum şi articole care se utilizează împreună cu acestea;
20. alte articole având un evident caracter personal.


B. Mărfuri importate in scop sportiv:
a) material de atletism, precum:
- garduri de sărit;
- suliţe, discuri, prăjini, greutăţi, ciocane;
b) materiale pentru jocuri cu mingea, precum:
- mingi de orice fel;
- rachete, crose, plase, bastoane şi altele similare;
- fileuri de orice fel şi montanţi pentru porţi sau buturi;
c) material pentru sporturi de iarnă, precum:
- schiuri şi beţe;
- patine;
- sănii şi sănii de viteză (boburi);
- material pentru joc cu palete (curling);
d) îmbrăcăminte, încălţăminte şi mănuşi de sport, căşti pentru practicarea sporturilor etc., de orice fel;
e) material pentru practicarea sporturilor nautice, precum:
- canoe şi caiace;
- ambarcaţiuni cu pânze sau cu rame, pânze, vâsle şi pagaie;
- plăci de surf şi pânze pentru acestea;

f) vehicule ca: autoturisme şi maşini de curse, motociclete, ambarcaţiuni;
g) material destinat pentru diverse manifestări, precum:
- arme de tir sportiv şi muniţie pentru acestea;
- biciclete fără motor;
- arcuri şi săgeţi;
- material pentru scrimă;
- material pentru gimnastică;
- busole;
- saltele şi covoare pentru lupte şi arte marţiale;
- materiale pentru haltere;
- material pentru echitaţie, sulky;
- delta plan, planşe cu pânză;
- material pentru escaladări;
- casete muzicale destinate ilustraţiilor muzicale la demonstraţii sau concursuri sportive;
h) material auxiliar, precum:
- materiale de măsurat sau de afişaj al rezultatelor;
- aparate pentru analiza sângelui şi urinei.
 
Ultima editare:
Nu vreau sa dezinformez, dar lista efectelor personale reprezinta obiectele pe care le poti avea asupra ta si nu te intreaba nimeni de ele.

Restul sunt produse care pot avea regim de import/export, deci treci printr-o vama pot fi vamuite, daca nu sunt alte acorduri in vigoare (ex: libera circulatie a marfurilor, etc)
 

Back
Sus