nitrlon = hipalon si sunt chear cum spun producatorii si lumea ?

Cred ca inaine de toate e bine de avut in vedere nivelul de trai din romanica si in functie de asta sa existe informatii suficiente in ce priveste plaja de barci existente ca sa nu i se spulbere din start unui novice visul de a avea o "plutitoare" chiar daca sta la apartament.De lipsa de informatie s-a profitat foarte mult in anii 90 cand se importau lucruri scumpe si cu adaosuri comerciale mari.Pentru ca nu intotdeauna cel mai scump e si cel mai bun.

Bineinteles ca pretul si calitatea celor de la grabner nu se pune la indoiala dar trebuie sa existe un segment de piata si pentru cei care trag la saiba si invart banu`de doua ori inainte de al da din mana.
 
Cred ca inaine de toate e bine de avut in vedere nivelul de trai din romanica si in functie de asta sa existe informatii suficiente in ce priveste plaja de barci existente ca sa nu i se spulbere din start unui novice visul de a avea o "plutitoare" chiar daca sta la apartament.De lipsa de informatie s-a profitat foarte mult in anii 90 cand se importau lucruri scumpe si cu adaosuri comerciale mari.Pentru ca nu intotdeauna cel mai scump e si cel mai bun.

Bineinteles ca pretul si calitatea celor de la grabner nu se pune la indoiala dar trebuie sa existe un segment de piata si pentru cei care trag la saiba si invart banu`de doua ori inainte de al da din mana.

Iti dau dreptate si cu aceasta remarca o sa inchei interventia mea in acest topic.
 
Eu din cauza barcilor nu mai am living, noroc cu bucataria suficient de mare.In continuare, sunt hotarat sa ma aglomerez si mai mult chiar daca invadez si dormitorul.
Am vazut ca cei de la Gumotex au plute de salvare foarte faine, as putea inlocui patul cu una, iar in sezon o folosesc pe post de locuinta lacustra Zchrann ostrvky - Vrobky pro zchrann systmy - GUMOTEX Rescue Systems
Mai in gluma,mai in serios, ar putea fi o alternativa a cortului, barcile aliniate frumos la scara, iar in mijlocul apei nu te deranjeaza nimeni.
 
:D ha ha parco iti vad nevasta reprosandu-ti: "Mai ai sa ocupi dormitorul, ca in rest ai umplut casa de barci"

Apropos de cort, am citit mai demult despre o pereche cu doua GUMOTEXURI Sunny in excursie de alpinism in Vietnam.
Faceau alpinism pe pereti care se ridicau din mare. Aveau un fel de platforma care folosea ca flotoare GUMOTEXURILE, iar pe platforma asta instalau un cort.
 
Ultima editare:
M-am abtinut sa ma bag in discutia greilor din forum dar ca novice pot spune ca la achizitia unui kaiak gomflabil apar foarte multe intrebari iar pentru mine cea mai mare a fost nu cumva o cumpar pentru a o avea in casa pe post de sac plin ? iar dupa o vara petrecuta minim 50% din uichenduri pe apa ajung la concluzia ca se merita cumparat ceva mai bun .
De existenta kaiacelor gomflabile stiu duar de maxim 6 luni dar la aceiasi capacitate de incarcare cu o latime de 90 cm cred ca bate net orice barca gomflabila .
Am deschis un topic la kaiake ,canoe ( barci-caiace pentru cei de la bloc ) cu rugamintea ca posesorii de ambarcatiuni ce pot fi depozitate la bloc sa prezinte partile bune si cele rele din punctul lui de vedere ale barcutei respective.​
Cum am citit si aici ce este perfect pentru cineva este rau pentru altcineva spre exemplu ieu nu asi cumpara gomflabile mai grele de 15-20 Kg nu se stie pina unde trebuie s-o cari in spate iar inpreuna cu padele, pompa si restul echipamentului te rupe (patit in delta ) duar tandem ,pina ne vom imulti pe ape nu doresc sa fiu singur iar daca sunt singur macar sa pot sta intins in ia .​
Asi avea o intrebare stie cineva cum imfluienteaza impachetarea pentru mult timp a unui gomflabil nu crapa acolo unde are cuta ? cindva o camera de masina s-a taiat .​
 
Petrica, din cate am inteles ,are un Sevylor Hudson SEVYLOR HUDSON - YouTube .
Din film se pare ca nu este confectionat din PVC sandwich, nu are tesatura intre stratul de PVC interior si exterior.Pobabil din cauza asta are husa exterioara.PVC-ul crapa la temperaturi scazute, am citit ca pneumaticele din PVC ar fi bine sa se tina umflate daca exista spatiu de depozitare, daca nu, ar fi bine sa fie umflate cel putin o data pe luna.
Eu am o pneumatica Sailor 360, cred ca de 7-8 ani sau poate mai bine si nu am avut probleme sa crape la cute, dar am tinut-o in casa.Am intepat-o in niste pietre ascutite, am peticit-o,cat va tine nu stiu, oricum o mai folosesc doar o data pe an.
Un Sailor mi-a plesnit pentru ca am umflat-o prea tare si am lasat-o in soare.Avea in dotare o rigla, iar pe balonul interior si exterior erau marcate niste gradatii ,care in urma umflarii nu trebuiau sa depaseasca gradatiile de pe rigla, in momentul in care erau suprapuse.Eu nu am studiat problema asta si mi-a explodat barca.Barcile astea se mai gasesc pe la Metro, acum sunt ieftine, dar eu cand am cumparat-o, a fost destul de scumpa pentru ca atunci aparusera pe piata romaneasca.Oricum sunt barci slabe, poate putin mai rezistente decat colacele de jucarie pentru copii.

Momentan hypalonul si nitrilonul sunt cele mai bune materiale pentru pneumatice, sau Pvc-ul sandwich cu lipituri termosudate.
 
Ultima editare:
Multumesc pentru raspuns oricum va sta la 16-20 de grade si cred ca voi scoate camerele sa le mai desfac sa nu ramina cu aceiasi cuta mai mult timp asta pina ma supar si-mi cumpar alta calitativa cu toate ca m-am obisnuit cu ia si chear i-mi place dar sa nu se mai sparga si sincer nu bag presiune in ia maxim 0,08 bari si o feresc de soare .
 
Hmmm, căutând eu un adeziv pentru nitrilon am ajuns pe topicul acesta vechi. Vorbe nesocotite, cu țâfnă, ambâț la greu. Acum, după 10 ani, să stăm strâmb și să judecăm drept.
Cazul meu : am un Gumotex Framura, material nytrilon. Dacă nu l-am horjît eu pe caiacu ăsta, apoi nu l-a horjît nimeni. Pietre ascuțite ca briciu, scoici, crengi, fiare, etc. Odată, în Grecia, m-am urcat efectiv pe o rangă care era bătută și era sub nivelul apei. Și stăteam așa proțăpit pe țeava aia și încercam să vâslesc dar nu puteam ieși de pe țeava aia nicicum. Și nu sunt un ușurel, am peste 100 kg. Am crezut că o să fac caiacul harcea parcea. După câteva zmucituri zdravene, am reușit să ies de pe țeava acea unde eram priponit și mi-am continuat drumul. Când am ieșit din mare, am studiat cu atenție materialul unde a fost în contact cu metalul. Am observat că transpira un pic și nici măcar nu m-am chinuit să-l lipesc. Am făcut-o după ce am ajuns acasă.
Sunt foarte sigur că un caiac rigid s-ar fi deteriorat grav. Nu am avut vreodată hypalon ca să fac o comparație, dar despre materialul acesta, nytrilon am numai cuvinte de laudă.
Nu cumpăr, nu vând, nu repar nimic. Doar experiență pură. E bine de știut, zic...
 
Hmmm, căutând eu un adeziv pentru nitrilon am ajuns pe topicul acesta vechi. Vorbe nesocotite, cu țâfnă, ambâț la greu. Acum, după 10 ani, să stăm strâmb și să judecăm drept.
Cazul meu : am un Gumotex Framura, material nytrilon. Dacă nu l-am horjît eu pe caiacu ăsta, apoi nu l-a horjît nimeni. Pietre ascuțite ca briciu, scoici, crengi, fiare, etc. Odată, în Grecia, m-am urcat efectiv pe o rangă care era bătută și era sub nivelul apei. Și stăteam așa proțăpit pe țeava aia și încercam să vâslesc dar nu puteam ieși de pe țeava aia nicicum. Și nu sunt un ușurel, am peste 100 kg. Am crezut că o să fac caiacul harcea parcea. După câteva zmucituri zdravene, am reușit să ies de pe țeava acea unde eram priponit și mi-am continuat drumul. Când am ieșit din mare, am studiat cu atenție materialul unde a fost în contact cu metalul. Am observat că transpira un pic și nici măcar nu m-am chinuit să-l lipesc. Am făcut-o după ce am ajuns acasă.
Sunt foarte sigur că un caiac rigid s-ar fi deteriorat grav. Nu am avut vreodată hypalon ca să fac o comparație, dar despre materialul acesta, nytrilon am numai cuvinte de laudă.
Nu cumpăr, nu vând, nu repar nimic. Doar experiență pură. E bine de știut, zic...

Poate vi s-a întâmplat aşa ceva, "proțăpit pe țeava aia", şi datorită caiacului gonflabil şi coca moale pe care acesta o are, oricât de bine l-aţi umfla (nu ai cum băga aer într-un caiac gonflabil ca să devină ca ăla rigid). Şi sunteţi şi greuţ.. Nu vi s-ar fi întâmplat cu un caiac cu coca rigidă, că nu văd cum decât dacă s-ar nimeri la un echilibru extraordinar...care s-ar fi terminat la prima respiraţie sau bătaie din vâslă. Am trecut şi eu cu caiacul meu rigid, prin Deltă, peste toate ciudăţeniile şi nu am rămas înţepenit (decât acolo unde pragul era mare şi apa lipsă).

Zic asta din experienţă, nu din frondă!

Dacă m-ar fi atras (deşi am probleme cu spaţiul) aş fi luat un caiac gonflabil. Dar nu mi s-a arătat, nu m-a fiert chestia asta vreodată, neam...
Însă am participat, alături de un domn care avea un caiac Gumotex Framura, la o tură în Deltă şi părea foarte manevrabil şi înainta uşor. La el a contat şi experienţa de a vâsli.
Cred că, exclusiv, contează în ce ne încredem cel mai mult şi în ce durează cel mai mult. Bucuria de a fi pe ape este motivul ce ne mişcă înspre acolo...
 
@Zentai, aveți dreptate. Eram pe lângă mal cu caiacul și un val m-a ridicat, m-a dus câțiva metri apoi m-a lăsat fix peste țeava aia. Faptul că am rămas cumva suspendat acolo este specific gonflabilului. Nu știu cum ar fi reacționat un caiac cu coca rigidă, să apese o presiune de cca 120-140 de kg pe câțiva cm pătrați. Ori s-ar fi spart, ori ar fi deviat și plutit mai departe.
Despre caiacul Framura cred că este cel mai rapid dintre gonflabile, dar nu va ajunge la nivelul unui rigid în vecii vecilor. Am mers pe idea asta că - ”am vrut să văd lumea” din caiac. E o chestie mișto să te urci într-un avion iar după câteva ore să hoinărești pe mare. Acum lucrez la el să-l transform în trimaran cu catarg și vele, și vezi doamne să fie totul segmentat ca să poată fi transportat cu avionul. Probabil o să fac un topic, dacă reușesc să învăț să pun poze ca să le vedeți cu toții. Cel mai probabil va ieși o struțo - cămilă, ceva gen - nici de rugă, nici de fugă, dar asta e...:shit::shit::ahoy:
 
@Licap - şi dumneavoastră aveţi dreptate. Adevărul că m-am gândit, de mulţi ani, să pun şi eu velă la caiacul meu care s-ar preta cel mai bine la asta. Ar fi de vis să mă ducă vântul şi eu să admir apusul soarelui dintr-un caiac. Dar chiar trimaran nu ştiu dacă m-ar tenta...
Cât despre ce spuneaţi, probabil un caiac rigid s-ar fi răsturnat sau ar fi alunecat pe lângă ţeavă, posibil cu daune la structura cocii.Nu ştiu multe caiace care să fie atât de late cât să "stea" pe-o ţeavă. Dar nu le ştiu nici eu pe toate... :)
Stimă!
 

Back
Sus