Distanta Tulcea - Braila

Salut!
Tot caut o informatie si nu gasesc nicaieri. Imi puteti spune, va rog, cate mile sunt de la Tulcea pana la Braila pe Dunare? Multumesc.
 
Vezi pe Google maps

1. click in dreapta-sus pe Options, alegi "Maps Labs"
2. Dai enable pe "Distance measurement"
3. Inapoi in harta, in stanga-jos ai un icon cu o rigla, dai pe aia
4. faci click pe harta pe traseu, iti apare distanta
 
Braila e la km 175 iar Tulcea la Mm 37. Un calcul aproximativ, de tinut minte: d(Mm)*2 - o zecime iti da in km.
Acum la Braila ar fi Mm 95 iar la Tulcea este Mm 37 deci distanta ta e 58 Mm. Deci cati Km?
 
am cautat pe google "175 km to nautical miles". braila e la mila 94. deci braila -> tulcea = 94 - 37 = 57 nm (~106km)
va multumesc :)

p.s. @smokey - am cautat pe google maps dar nu am reusit sa masor distanta pe dunare.
 
Eu i-am zis omului distantele dupa marcajele de pe malul Dunarii / rutiere. Acu' nu ma bag peste alte masuratori "electronice".
 
aveam nevoie de o distanta aproximativa (+/- 10km) pentru a estima consumul de combustibil. aduc o barca din tulcea pana in braila si nu vreau sa raman in pana pe undeva.
a, inca o intrebare: de la tulcea pana la braila aveti idee daca gasesc benzinarii si pe unde ar fi? sau trebuie sa plec cu 40L de benzina dupa mine :D?
 
la mine pe GPS intre cele 2 tabere - 100 km....
corect , in sit-ul AFDJ port Tulcea = km 71 ,,, port Braila = km170 ,,, iar 1MN=1,852km , in plus se ia in calcul viteza de curere a Dunarii pe sectorul respectiv , raportat la viteza de mars se majoreaza consumul ,transformind pe norma orara(concluzia>>>> mai bine cari mai multa benzina cu tine)
 
aveam nevoie de o distanta aproximativa (+/- 10km) pentru a estima consumul de combustibil. aduc o barca din tulcea pana in braila si nu vreau sa raman in pana pe undeva.
a, inca o intrebare: de la tulcea pana la braila aveti idee daca gasesc benzinarii si pe unde ar fi? sau trebuie sa plec cu 40L de benzina dupa mine :D?

Ar trebui sa dai mai multe detalii despre ce intentionezi, ca sa poti primi informatii utile.
Ce barca aduci? Ce motor si ce viteza de croaziera are ? Pe apa sunt atatia factori care iti influenteaza itinerariul, viteza si consumul, incat lucrurile trebuiesc privite mai atent decat pe "Route editor" :)

De exemplu daca barca ta poate merge in amonte cu 20km/h, ar trebui sa parcurgi distanta in 5,5 h . Asta daca ai vreme buna (daca ai val si vant din fata se schimba putin socoteala, adica poti intarzia o ora, doua sau poti opri la mal fiindca risti prea mult). Asta tine de intrebarea "ce barca ai" .
Daca stii si ce motor sau ce consum ai , inmultesti orele cu consumul si ai raspuns la intrebari.

Localitati sunt Isaccea, Grindu, Galati. In afara de Galati, nu ai posibilitatea de a alimenta la tarm, si nici nu cred ca ai sa lasi barca singura sa mergi cu canistra in mana dupa carburant.
E de preferat varianta in care ai combustibil macar pana la Galati, daca se poate.
 
cu incarcatura pe care o voi avea am mers cu ~12nm/h cu consum 5L/h => 57 / 12 * 5 = 23.75 litri. am zis 40L ca sa nu raman in pana. daca mai ramane nu cred ca ma deranjeaza foarte tare :D
p.s. romcraft 510, honda 20cp/4t, 2 oameni in barca
 
cu incarcatura pe care o voi avea am mers cu ~12nm/h cu consum 5L/h => 57 / 12 * 5 = 23.75 litri. am zis 40L ca sa nu raman in pana. daca mai ramane nu cred ca ma deranjeaza foarte tare :D

Atunci problema e rezolvata.
Daca ramane combustibil, nu te va deranja, insa daca iei prea putin ai sa simti un ghimpe in dos :) . Mergi pe varianta castigatoare si consulta o prognoza inainte de drum.
Ca sa fie si o calatorie frumoasa, nu numai una utila.
 
dupa ce elicea a lovit ceva sub apa pe la 7 dimineata a crescut si consumul. sulina - braila ~50L
deci socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ :D in rest totul a fost bine
 
dupa ce elicea a lovit ceva sub apa pe la 7 dimineata a crescut si consumul. sulina - braila ~50L
deci socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ :D in rest totul a fost bine

Asta cu socoteala era de asteptat:) . Totusi cresterea consumului la dublu e prea mult. Sigur n-ai avut vant dinaintea traversului ?
Ori poate consumul tau initial era facut pe lac, nu pe Dunare, impotriva curentului.

Dar daca ai intrat in vorba, acum trebuie sa dai detalii ! :) Expose-ul de mai sus e prea lacoonic.
Asadar: poveste, detalii tehnice, poze.
Asa se procedeaza pe aici :)
 
pe rand:
- vant a fost ceva mai puternic duminica dimineata, vreo ora
- consumul initial l-am facut din sulina pana in crisan
- distanta tulcea - braila e mai mare decat sulina - tulcea, deci ar fi trebuit sa consume mai putin (sulina - tulcea mai putin de 23.75), nu? pt sulina - tulcea ma asteptam la un ~17L dar au fost cam ~22L
- asta e yacht-ul despre care e vorba imgur: the simple image sharer
 
Dunarea curge cu 1/2 viteza pe care o are in mod normal (cote normale spre ridicate), am observat in weekend pe distanta Tulcea-->Sulina, in rest sfatul marinarului despre combustibil : 1/3 ca sa ajung 1/3 ca sa ma intorc, 1/3 pt. situatii speciale.
Tineti mijlocul senalului inclusiv pe bratul principal, am fost uimit sa vad ca si pe bratul Sulina sunt diguri de beton scufundate la 10-15m de mal, care de abia acum se vad....
 

Back
Sus