Salvati Amazonul Europei - Batina, Croatia

Smokey

Mic barcaholic
Am preluat informatia de la TID Romania: Salvati Amazonul Europei | TID Romania


Invitatie la regata “Save Europe’s Amazon” in Croatia, in special pentru persoanele din vestul tarii. Din Timisoara pana la Batina sunt aproximativ 220 km.

Cand: Duminica 9 Octombrie 2011, ora 11:00.

Unde: Insula Verde (Zeleni otok) in apropiere de Batina, Croatia.

Regata se presupune a fi un protest impotriva autoritatilor care au in plan modificarea malurilor Dunarii in zona respectiva punand in pericol astfel rezervatia naturala Kopacki Rit.

Daca ai un caiac sau un canoe, ai timp si doresti sa sprijini actiunea celor de la “Green Osijek” si WWF esti invitat sa participi la regata organizata de ei.

Mai multe detalii despre regata pe site-ul danube.panda.org.


 
Am dat un mail ca sa solicit coordonatele GPS ale punctului de imbarcare. Am primit un mail cu un .pdf atasat, din care extrag:

Program:
11.00 – Gathering on the beach on Green Island (Zeleni Otok) near Batina and press conference (GPS coordinates
45.827401 , 18.850694)
11.30 – Beginning of regatta
13.00 – Arrival to island Siga, short presentation on regulation plans and ecological and economical values of natural
areas on Danube; group photo of the participants
14.30 – Return to riverside with motor boat; guided walking tour to Sunjog Čarda and transfer to Green Island
16.00 – End of regatta
In case of heavy rain, regatta is cancelled; you will be timely informed about new date!
Please confirm your participation by sending an e-mail to jasmin@zeleni-osijek.hr or phone +385 31 565 181 / +385
91 421 1423 as soon as possible due to organizational needs.

Nu stiu sa postez continutul intreg al fisierului, Iuliane, ti-l trimit, poate il postezi tu. Daca o mai fi necesar...


L.E. Ia te uita in ce conditii se desfasoara actiunea:
"In a wetland between Croatia and Serbia covered with land mines left over from a warring past, support for biodiversity is fostering cooperation. Despite improved government relations, there are still border disputes between these neighbouring countries. International efforts to support relations and maintain stability continue. Against this backdrop of political and economic activity, in wetland areas either side of the border, such as the Kopacki Rit Nature Park, people are already working together to protect biodiversity. "
 
Ultima editare:
Ete atasamentul.

N-am inteles cum ne transporta inapoi la plecare, incarca caiacele intr-o barca sau ne trag?

Daca poate cineva sa confirme ca in Croatia se poate intra cu Cartea de Identitate (in Serbia se poate, pe testate).
 

Atașamente

  • Regata- eng.pdf
    200.8 KB · Vizualizări: 2
Da, pe testate, se poate si in Croatia, si in Muntenegru, si in Macedonia. Nu stiu exact in Bosnia si Hertegovina.
Cu toate astea, am patit asta-vara in Macedonia (nu la intrare, ci la iesire catre Grecia) ca i-am dat buletinele si mi-a cerut pasaportul. I-am zis ca nu trebuie, el a insistat ca trebuie ca sa puna stampila. Pana la urma i-am dat pasapoartele, zambetul (ranjetul) i-a disparut de pe fata... a luat pasapoartele, nici macar nu a retras mana in ghereta si mi le-a inapoiat fara sa le deschida. La intoarcere am prezentat doar buletinele si nimeni nu a zis ca trebuie pasapoarte.
Deci da, in Croatia se intra cu buletinul.
 

Back
Sus