Caut scandura de frasin

Buna ziua

De aproximativ o luna am inceput lucrul la o canoe Prospector Ranger de la Bearmountaincanoes.com. Am cumparat o parte din sipci de la Hornbach. Problema este ca nu sunt in stare sa gasesc lemn de frasin pentru gunwells (nu stiu termenul in romaneste). Am intrebat la Holver dar nu mai au si mi-au dat de inteles ca nici nu mai aduc. Are cineva idee pe unde as putea gasii? Nu prea sunt umblat. Toti constructorii de canoe recomanda acest lemn datorita proprietatilor sale. In cel mai rau caz voi folosi brad sau pin laminat dar nu prea as vrea pentru ca raman urme de lovituri...
Sunt din Bucuresti.

Multumesc anticipat.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Ultima editare:
Am sa arunc un ochi. M-am implicat destul de tare in proiect si nu as vrea sa dau chix tocmai pentru ca am folosit ce nu trebuia. De exemplu am pilit o saptamana la forme ca sa le scot cat mai perfecte :). Ma incalzesc totusi cu gandul ca (virgula) canoele traditioanale se faceau cu ce lemn aveau la indemana. Am sa revin cu mai multe poze intr-o postare separata cand se aduna mai multe :).


Sent from my iPad using Tapatalk
 
:D

In final trebuie sa obtin 4 bucati de vreo 5 metri x 2cm x 3cm sau macar doua bucati pentru outwales si pentru inwales folosesc ceva mai moale. Nu conteaza daca sunt mai mici pentru ca le imbin prin scarfing (iar nu stiu cum ii zice la noi).

Daca aveti, dati-mi un privat cu un pret :D.

Multumesc :D
 
Ultima editare:
Cunosc. El mi-a deschis pofta sa incerc sa fac singur. Nu am zis nicaieri ca bancul e gata :). Daca citesti pe blog (al doilea link) zic acolo ca urmeaza sa fac gaurile. De aceea nici nu am pus banda izolatoare pe margini :).
Am in cartea lui Ted Moores toate secretele despre constructie.

Multumesc oricum de sfat :)
 
esente indigene

Problema este ca nu sunt in stare sa gasesc lemn de frasin pentru gunwells (nu stiu termenul in romaneste). Am intrebat la Holver dar nu mai au si mi-au dat de inteles ca nici nu mai aduc. Are cineva idee pe unde as putea gasii?

Daca tii neaparat la optiunea frasin, cam toate gaterele din zona subcarpatica au (din cand in cand) in stoc.
Ultima data am cumparat de la un gater din Dobrogea (1000RON/m3, cca. 2 ani in urma) mi-am confectionat bibliorafturi.

Dar in afara de textura frumoasa si de elasticitatea frasinului nu ai nici un avantaj major fata de alte esente tari indigene, cu textura "ordonata" de ex. stejar, ulm si paltin.

(Nota: frasinul (Fraxinus) era materia de prima preferinta pentru arcurile europene si ale armatelor Marii Britanii cam in tot decursul evului mediu,
din cauza elasticitatii excelente si a ariei largi de raspandire.
http://en.wikipedia.org/wiki/English_Longbow)

Eu in locul tau as folosi stejar.
a) este rel. usor obtenabil de la orice tamplar care se respecta
(adica nu lucreaza exclusiv din Melacart, OSB si alte materiale calitativ apropiate rebuturilor industriale...)

b) odata lacuit sau impregnat pana la saturatie cu ceara nu se decoloreaza notabil si are rezistenta mai buna la apa fata de frasin.
 
Ultima editare:
As dori sa folosesc frasin in principiu dar sunt deschis si pentru alte optiuni. Am nevoie si de elasticitate. Stejarul inteleg ca este mai greu si nu stiu cum sta cu elasticitatea. Problema este ca nu stiu nici un atelier de tamplarie (cunosc un tamplar dar lucreaza doar cu PAL) sau gater... Nu prea sunt umblat. Stiti vreo adresa :)

Multumesc.
 
sunt de acord cu solpet stejarul este superior frasinului

frasinul este un lemn care putrezeste repede dar nu cred ca este o problema daca este inglobat in rasina corect

probabil ai nevoie de copasti (sipcile care se monteaza pe marginea de sus a cocii)
 
Da, la copastii. Nu vor fi inglobate in rasina. Vreau sa o fac conform specificatiilor constructorului cat mai mult posibil. M-am documentat in mai multe locuri inclusiv in cartea aceea tradusa in romaneste "Barci din lemn" si nimeni nu baga copastiile in fibra. Nici lacul nu-l recomanda unele persoane deoarece crapa cand lemnul se torsioneaza (apar mici torsiuni chiar daca insesizabile). Pentru copastii recomanda uleiul :). Dar voi merge totusi pe lac :).

Multumesc pentru sfaturi. Am sa incerc sa caut. Eu am mari probleme sa gasesc lucruri daca nu sunt pe internet :). Totusi incep sa ma conving sa pun brad sau pin laminat pentru ca este prea mare alergatura pentru materiale la noi si sa fac o cruce mare ca sa functioneze :). Am crezut ca exista vreun comerciant de cherestea care nu a stiut sa-si faca reclama pe internet si ca o sa imi aratati cu degetul locul :)).

Multumesc inca o data.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Back
Sus