Izvor 3 – un yacht tender 3 in 1

10 ore - muncă silnică la greement

Azi, toată ziua am băut numai apă și un covrig pe fugă am mâncat. Dacă mă punea cineva, cu bani să fac treaba asta nu o făceam.
Dis de dimineață am luat catargul și ghiul la finisat. Și dă-i cu pendularul înclinat, dă-i cu disc lamelar de 40 și dă-i cu rindeaua electrică până l-am adus la cote. Care cote frate, că l-am făcut din ochi. De abia pe la 13.00 am reușit să-i dau un strat de epoxi, care, bineînțeles după prostul obicei, așteaptă soarele să se întărească. Călcâiul catargului l-am fixat seara asta, pe la ora 20.00. Dacă mâine nu se va întări am pus-o: merg la RAID la rame.
Am încropit și o punte cu spargeval. Dacă nu va reuși să țină catargul, am pregătită o saulă lungă să-i fac sarturi. Mai vedem mîine, când armez greementul, tot ceea ce am comandat: palancuri, rodanțe, chei de împreunare, inele de ghidare sosindu-mi astăzi. Să mai zic de deja-vu?
 

Atașamente

  • Greement Fraga 3 (1).jpg
    Greement Fraga 3 (1).jpg
    40.6 KB · Vizualizări: 121
  • Greement Fraga 3 (2).JPG
    Greement Fraga 3 (2).JPG
    307.5 KB · Vizualizări: 124
  • Greement Fraga 3 (3).JPG
    Greement Fraga 3 (3).JPG
    235.4 KB · Vizualizări: 123
  • Greement Fraga 3 (4).jpg
    Greement Fraga 3 (4).jpg
    26 KB · Vizualizări: 126
  • Greement Fraga 3 (5).JPG
    Greement Fraga 3 (5).JPG
    328.6 KB · Vizualizări: 125
  • Greement Fraga 3 (6).JPG
    Greement Fraga 3 (6).JPG
    316.5 KB · Vizualizări: 129
Azi, toată ziua am băut numai apă și un covrig pe fugă am mâncat. Dacă mă punea cineva, cu bani să fac treaba asta nu o făceam.
Dis de dimineață am luat catargul și ghiul la finisat. Și dă-i cu pendularul înclinat, dă-i cu disc lamelar de 40 și dă-i cu rindeaua electrică până l-am adus la cote. Care cote frate, că l-am făcut din ochi. De abia pe la 13.00 am reușit să-i dau un strat de epoxi, care, bineînțeles după prostul obicei, așteaptă soarele să se întărească. Călcâiul catargului l-am fixat seara asta, pe la ora 20.00. Dacă mâine nu se va întări am pus-o: merg la RAID la rame.
Am încropit și o punte cu spargeval. Dacă nu va reuși să țină catargul, am pregătită o saulă lungă să-i fac sarturi. Mai vedem mîine, când armez greementul, tot ceea ce am comandat: palancuri, rodanțe, chei de împreunare, inele de ghidare sosindu-mi astăzi. Să mai zic de deja-vu?

...Si cum eram obisnuit sa citesc postari in stilul lui Vicentiu " Ziua n : X ore", imi vine sa-l ironizez cu:
- Ultima zi: vreosaptejdeore ! :))))))))))))))))))))))))
 
Azi, toată ziua am băut numai apă și un covrig pe fugă am mâncat. Dacă mă punea cineva, cu bani să fac treaba asta nu o făceam.
Dis de dimineață am luat catargul și ghiul la finisat. Și dă-i cu pendularul înclinat, dă-i cu disc lamelar de 40 și dă-i cu rindeaua electrică până l-am adus la cote. Care cote frate, că l-am făcut din ochi. De abia pe la 13.00 am reușit să-i dau un strat de epoxi, care, bineînțeles după prostul obicei, așteaptă soarele să se întărească. Călcâiul catargului l-am fixat seara asta, pe la ora 20.00. Dacă mâine nu se va întări am pus-o: merg la RAID la rame.
Am încropit și o punte cu spargeval. Dacă nu va reuși să țină catargul, am pregătită o saulă lungă să-i fac sarturi. Mai vedem mîine, când armez greementul, tot ceea ce am comandat: palancuri, rodanțe, chei de împreunare, inele de ghidare sosindu-mi astăzi. Să mai zic de deja-vu?

Stai linistit Vincentiu, la cata logistica si cati oameni ai apelor se aduna la Jurilovca, nu ramane barca ta fara greement functional :) ! O fixam noi cumva.
Zi mai bine ca si in graba iti ies tot lucruri frumoase. Puntea aia care sustine catargul pare piesa de mobilier !
 
Frumos lucrat! Daca erai din muntii Apuseni, renuntai la rumegus si scoteai catargul la cota numai din cutit si mezdrele :) In rest, stiu ce inseamna chinul de a termina o barca in ajunul plecarii :( Sa ne vedem pe apa!
 
Sambata dinaintea plecarii la RAID 2013 - greementul

Sunt dator cu cateva poze din ziua finalizarii greementului. Catargul a iesit supersolid pentru o barcuta de marimea ei si poate fi folosit cu succes pentru barci de până la 7 metri, eventual cu un pic inalt sau in sistem gunter. In afara de cateva ajustari, absolut nimic nu a fost necesar pentru a iesi cu greementul armat direct pe apa. Fapt pentru care, in aroganta, am plecat de la pontonul de la Gura Portitei cu vela si focul sus, defiland prin fata spectatorilor. Asta e, cine poate.... ridica si randa si foc, cine nu, sa stea pe loc!
Tot in ultima zi de RAID, in drumul spre Jurilovca m-am jucat cu voltele cat am putut. Este o doamna cu un suflet mare aceasta barcuta: iarta greselile de orientare a panzei, are bunul obicei ca la volta sub vant cu focul fluturand sa se incline mai intai in bordul de sub vant, apoi sa vina ghiul in ax, fapt ce-ti permite sa treci in bordul din vant foarte usor. Echea am lasat-o intr-un surub pentru a putea fi manevrata sus, jos, blocatorul scotei de pe ea fiind exact ceea ce-i trebuie. Pana la un anumit puct (inca nu mi-am dat seama care este) tine foarte bine valurile de pe Razelm, eu mergand cu ele pana aproape de travers. Derivorul lestat si aproape 1 metru in apa este ideal pentru ea, avand comportament de velier atunci cand este coborat.
Eu zic ca am reusit-o incadrandu-ma intr-un buget de 1000E, numai materialele costand 800 de euro. Daca mai punem consumabilele, curent, motorina sunt in ținta de 1000. Munca e pasiune... Deja ma gandesc la o poezie pe apă care să satisfacă și familia (un Herreshoff copiat/adaptat poate?), daca cineva o va cere pe Fraga 3 de sotie...
Multumesc tuturor colegilor care mi-au fost alaturi, fie cu un sfat, fie cu un autocolant, cu o capsa, cu ceva fiindcă și ei contribuit atât material cât și moral la nașterea unei bărcuțe.
 

Atașamente

  • IMG_20130611_115106.jpg
    IMG_20130611_115106.jpg
    260.1 KB · Vizualizări: 159
  • IMG_20130611_115057.jpg
    IMG_20130611_115057.jpg
    56.1 KB · Vizualizări: 183
  • IMG_20130611_114925.jpg
    IMG_20130611_114925.jpg
    29.6 KB · Vizualizări: 173
  • IMG_20130611_114835.jpg
    IMG_20130611_114835.jpg
    44.6 KB · Vizualizări: 175
  • IMG_20130611_114819.jpg
    IMG_20130611_114819.jpg
    43.8 KB · Vizualizări: 184
Ultima editare:
Greşeala mea, stimabile. Te pusesem la capse... dar sa stii ca lucrarea ta e trainica. Chiar nimeni nu a observat învergarea ?
Balamalele de la safran sunt din zinc dat cu epoxy, iar bucşa, şurubul şi piuliţa penei cârmei din aliaj de aluminiu.
 
1 ora, niscaiva reparatii

A venit vremea ca, dupa iesirea de la RAID, sa inspectam atent corpul, mai ales ca a facut cunostinta cu multi plauri iar noaptea a stat cu prova in mal. La prima vedere sunt mai mult decat maxim de multumit, fibra de 220 facandu-si din plin datoria. Aveam ceva nelamuriri referitoare la posibilele reparatii ale fibrei, insa m-a luminat colegul Solpet. Noroc si cinste!
Astfel am purces la polizarea cu disc lamelar, grit de 80 a tuturor zgarieturilor adanci, ce au afectat fibra, ea devenind opaca. Nu au fost multe, dar pe masura ce ma uitam mai descopeream una... Apoi, cu epoxy si cateva straturi de fibra de 160 de la http://www.barcaholic.ro/f65/izvor-5-un-proiect-inspirat-de-tandemul-mill-creek-16-5-a-1104.html am acoperit lemnul (dupa ce l-am imbibat bine) si inca un pic pe margine. Nici nu se cunoaste, totul fiind transparent. Pentru moment mi-a parut rau ca nu am folosit numai fibra de 160gr/mp, insa gandindu-ma la plaurii Deltei mi-a trecut. Cred ca ma imbolnaveam de inima... Cateva concluzii: pentru frumusete (si rezistenta desigur) se merita folosirea straturilor succesive de 160gr/mp, insa costul final va fi mai mare. Pentru tavaleala merge un maxim 220 gr/mp, deoarece mai sus devine opaca si se vede usor tesatura. Astea sunt mai mult pentru mine, deoarece a venit vremea sa inchid careul constructiilor, cu un Izvor 4, un day sailer inspirat de Herreshoff, cum spun natiile cu traditie in marina.
 

Atașamente

  • Fraga 3 reparatii (1).jpg
    Fraga 3 reparatii (1).jpg
    125.1 KB · Vizualizări: 113
  • Fraga 3 reparatii (2).jpg
    Fraga 3 reparatii (2).jpg
    163 KB · Vizualizări: 113
  • Fraga 3 reparatii (3).jpg
    Fraga 3 reparatii (3).jpg
    142.5 KB · Vizualizări: 111
  • Fraga 3 reparatii (4).jpg
    Fraga 3 reparatii (4).jpg
    191 KB · Vizualizări: 116
Vince' , eu am observat invergarea la vremea postarii pozelor, dar nefiind velist, m-am uitat ca unul care "fura" meserie de la unul care a avut de a face cu velele de pe Bricul Mircea !
- Mai mult, ce-as fi putut spune ?
 
De o vreme incoace observ ca informatia valoroasa incepe sa dispara de pe Internet. Incet, incet, ramanem doar cu experienta noastra. Sau o cumparam pe a altora. De exemplu, site-ul dupa care a fost inspirat proiectul Izvor 3 s-a modificat substantial, disparand toate schemele, planurile si proiectele finalizate: The Yacht Tender | Compumarine - Cedar Strip Boat Plans for Amateur Boat-Builders.
Nu ca ma laud, dar constructia si explicatiile pe care le-am pus pe aici, raman singurele dovezi ale unor frumoase barci, din lemn cu aracet ce se pot face in regim de amator.
Ma intreb cat va mai ramane aici: http://compumarine.com/wp-content/uploads/2014/01/Cedar-Strip-Boat-Construction.pdf , sumarul site-ului ce a fost odata. O fi si asta un progres prin regres...
 
La revedere Izvor 3, bine ai venit Izvor 11!

Mi-am luat la revedere de la Fraga 3 (nume de proiect Izvor 3) dar doar cu promisiunea ca va veni Izvor 11, cât de curand.
 

Atașamente

  • WP_20151121_14_02_47_Pro.jpg
    WP_20151121_14_02_47_Pro.jpg
    47.2 KB · Vizualizări: 83
  • WP_20151121_14_32_13_Pro.mp4_000030061.jpg
    WP_20151121_14_32_13_Pro.mp4_000030061.jpg
    83 KB · Vizualizări: 74

Back
Sus