Canoe Prospector Ranger 15'

frumos ai inceput, felicitari, rabdarea a-si va spune cuvantul, ambitia, o va completa si produsul tau va prinde contur cu fiecare etapa ce o vei trece. Eu acum am finalizat o canoe, lucrare ce a durat 3 luni, in care am lucrat dupa serviciu, cate 2-3 ore. Aceiasi metodologie de lucru, care a necesitat multa rabdare, timp, si bani de investit. (vezi topicul de la munte- la mare- pe caiac sub soare). Succes a-ti doresc, si spor la treaba.
 
Multumesc :). Vedem ce iese :). Azi s-au uscat etravele ceea ce mi-a luat un bolovan de pe inima. Pun poze mai incolo ca acum sufar de niste lene :).


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Ieri am laminat etravele cu epoxi. Am folosit la o etrava banda izolatoare pentru a separa etrava interioara de cea exterioara si la cealalta etrava am pus pungi pentru ca eram cam grabit.
IMG_1019.JPG

IMG_1021.JPG

IMG_1022.JPG


A doua zi m-am trezit cu un morcov in fund cu tot iepure de teama ca poate am gresit ceva la epoxi. Dar m-am linistit cand am vazut ca totul era uscat si tare. La una din etrave nu am pus suficient epoxi intre lamele de fag asa ca s-au desprins. Restul a fost Ok. Pe cele desprinse le-am smirgheluit, degresat si lipit la loc lasandu-le la uscat pana maine.

Etrava buna am inceput sa o prelucrez. Am separat cele doua parti. Parte cu fag am legat-o cu niste sfoara ca sa nu piarda forma. Partea din reasinoasa am prins-o pe forma si am inceput sa o modelez cu rascheta (spokeshave).
IMG_1024.JPG


Am folosit o bagheta ca sa controlez unghiul. Ideea e sa fac o suprafata plana care sa se lipeasca cat mai bine de sipci cand voi incepe sa la pun.
IMG_1027.JPG

IMG_1029.JPG

IMG_1032.JPG

IMG_1033.JPG


Iubesc unealta asta!
IMG_1034.JPG


Etrava exterioara am fixat-o pe masa de lucru si am indreptat muchiile. Dupa prinderea sipcilor va suferi si ea o modelare pentru a fi hidrodinamica toata treaba.
IMG_1035.JPG


Dupa aceea am fixat-o peste etrava interioara pentru a-si pastra forma.
IMG_1037.JPG


Se observa unde vor veni sipcile.
IMG_1040.JPG


Cam atat pentru azi.

Am o mica nelamurire legata de intaritorul de epoxi. Nu sunt sigur daca mi-au dat ce trebuia. Mi-au zis ca in 9 ore la 20 de grade se intareste. Ei bine dupa noua ore e cleios si lipicios. Am un termomentru afara si azi au fost 20 de grade. Ma rog... nu pot da cu parul pentru ca e prima experienta cu epoxi-ul si am vazut ca sunt multe variabile in ecuatie :).

Saptamana viitoare incep sa pun sipcile. Sper sa incep de maine.
 
alex
este posibil ca azi sa nu fi fost 20 de grade permanent si oricum peste noapte orice sistem epoxy se intareste. Despre cele 20 de grade, cativa mesteri barcagii au constatat ca si 15 grade le-au fost suficiente.

Ce vreau sa te intreab este cum vin stripurile la capete, peste "etrava" sau pana in ea?

Si rindeaua din poza a 6-a de unde se ia, si cu cat?
 
Ultima editare:
Stripurile se aseaza pe etrava interioara. Intra exact in santul ala care se vede in ultima poza. Etrava exterioara din fag vine ca un capac peste capetele sipcilor.

Rindeaua respectiva o gasiti la un baiat din Timisoara pasionat de scule. E si pe aici pe forum: http://csorescu.wordpress.com/for-sale/
Va recomand sa-i lecturati blogul :).

Nu stiu de ce la noi nu sunt cunoscute. E Stanley si costa 100 lei + transport. El are unele mai smechere un pic acum. Vezi ca e si un model cu lama rotunjita. Afara se folosesc la facut arcuri, pagai si alte lucrari mai fine. In engleza ii zice spokeshave daca vrei sa o iei de pe ebay.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Ultima editare:
Multam.
Am incercat sa pastrez o simetrie la culori dar nu prea am reusit din cauza ca sipcile nu provin din acelasi copac (cred) si pe partea cealalta nu arata chiar identic. O sipca e 4 lei.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
O sa postez si eu ceva mai incolo la tender-ul meu: am taiat dulapi de brad si din acealsi copac, tot au nuante diferite, texturi diferite. Dar tocmai in asta consta frumusetea unei lucrari in lemn: desavârşita lui imperfecţiune.
 
Ultima editare:
Am in carte aia o metoda de de imperechere a sipcilor taiate din aceeasi scandura ca sa se pastreze o oarecare continuitate. Eu din pacate nu am conditii sa imi tai singur si nici experienta necesara si am vazut ca pe la mine prin Chitila lemnul e ud si plin de noduri... Asa ca am mers pe mai scump dar mai sigur :)


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Yeap. Azi am vazut si eu diferenta intre niste scule industriale/profesionale versus tot ceea ce e prin Bricostore/OBI/etc. Insa niciun pasionat de constructii in regie propie nu vrea sa bage zeci de mii de euro in scule, fara amortizare. Ceea ce am facut in 4 ore (peste 100 de file) faceam in 4-5 zile in regim amator. Spor la treaba, nu te mai retin :)
 
Multumesc.
Asa e o scula buna e o scula buna. De aia incerc sa cumpar scule cat mai bune cand am nevoie. Nu ma retii ca sunt la serviciu si aici pot sa ma mai dau pe net :).


Sent from my iPad using Tapatalk
 
arata bine super

nu te necaji din cauza culori si daca le taiai din aceasi scindura tot aveau nuante diferite

inbinarile sunt drepte sau semirotunde ca in pozele urmatoare
 

Atașamente

  • DSCN2677.jpg
    DSCN2677.jpg
    24 KB · Vizualizări: 104
Drepte ca nu am freza sa fac bead&cove cum ai tu :(. Si din ce am citit pe net am inteles ca la sipca de 6 mm merge facut. La 5 cica nu ar iesi bine. Dar poate mananc rahat :).
E mai multa munca la mine :). O sa chituiesc ca sa ascund problemele. Momentan s-au lipit una pe alta mai putin unde am facut imbinarile de lungire a sipcilor. Acolo sunt niste spatii din cauza ca imbinarea nu a fost perfect dreapta dar nu sare in ochi ceea ce e bine. Problemele vor incepe peste cateva sipci cand trebuie sa fac curba aia. Ma gandesc sa incerc cu rindeau o chestie dar nu sunt sigur inca. Parca mai sigur e cu chituiala cu adeziv+rumegus fin...


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Ultima editare:
Vazusem la unul (o sa caut link-ul) ca i-a scris proiectantului tender-ului: nu mi-a iesit curba filelor la coaste si am rupt multe. Nu mi-am batut capul cu instalatia de aburi asa ca pe restul le-am despicat... sau cam asa ceva:)
 
Ultima editare:
Nu fac chit cu epoxi ca ma apuca batranetile slefuind. Pe vremuri ma invatase un tamplar sa acopar gaurile cu pasta facuta din aracet cu rumegus fin de la circular. Asa o sa fac. Epoxi mai pun doar la fibra.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Vazusem la unul (o sa caut link-ul) ca i-a scris proiectantului tender-ului: nu mi-a iesit curba filelor la coaste si am rupt multe. Nu mi-am baut capul cu instalatia de aburi asa ca pe restul le-am crestat...

Sper sa le pacalesc sa se indoaie :). Daca nu vor, incerc sa le conving la cald. Daca nu vor nici asa am mai vazut o smecherie la unul de afara. Nu e o regula cum pui sipcile. Poti fi creativ. Trebuie sa obtii doar forma finala. Asa ca am 3 variante :).


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Da, stimate coleg, asa am vazut la lotca facuta de homemade. E mai mult de munca dar asa cum ai zis, rezultatul e mai bun. Cand ma gandesc ca am aproape 90 de stinghiute de asezat, de finisat... mai bine iau o pauza.
 

Back
Sus