Canoe Prospector Ranger 15'

Doamne ajuta! :). Daca n-am bafta sa ma dau cu ea prea mult macar sa ma laud cum arata :))


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Da, stimate coleg, asa am vazut la lotca facuta de homemade. E mai mult de munca dar asa cum ai zis, rezultatul e mai bun. Cand ma gandesc ca am aproape 90 de stinghiute de asezat, de finisat... mai bine iau o pauza.

Nu stiu daca o sa crezi dar am o placere nebuna sa pun stinghiutele. Sunt genul care doarme pana la 11 daca il lasi. Acum ma trezesc inaintea ceasului la 7 sau 8 ca sa ma apuc de treaba :)). La fel cand vin de la munca seara direct in adeziv ma infig :)). Poate sunt eu dus dar cred ca o sa-ti placa :).


Sent from my iPad using Tapatalk
 
alex fa si tu un bine la barcaholici caci sigur le-au curs balele dupa modelele de pagai si te rog fa un mic sharing la modelele de pagai .multumesc si succes cu proiectele tale
 
da sefu am inteles daia lumea buna nu mai scrie pe aici pt ca dadeau sfaturi extrem de pretioase care nu le gaseai in nici o carte ,deci de nepretuit si nu a cerut nimeni bani pe asta .cu copyrightu pe transfer.ro nu ai treaba scanatu e simplu.eu iti multumesc pt sfat caci nu am cerut pt mine ci pentru alti pasionati caci eu personal stiu sa fac destule lucruri printre care si pagai si rame. si altii au dat bani pe proiecte sau au pierdut zile si nopti pt creearea de proiecte si sunt sigur ca au dat si la altii din pasiune si colegialitate dar astia sunt alta categorie de oameni.
 
Nu fac chit cu epoxi ca ma apuca batranetile slefuind. Pe vremuri ma invatase un tamplar sa acopar gaurile cu pasta facuta din aracet cu rumegus fin de la circular. Asa o sa fac. Epoxi mai pun doar la fibra.


Sent from my iPad using Tapatalk


ALO ..ALOOO ALEX NU FA ARACET CU RUMEGUS DACA NU VREI SA PETRECI CRACIUNUL LINGA CANOE ASTEPTIND SA SE USUCE PLUS CA SE SLEFUIESTE MAI GREU CA EPOXI DAR MAI BINE FA O-NCERCARE INAINTE PE UN ROST DE SA ZICEM 2mm SI O SA VEZI

sa explic de ce aracetul este un adeziv care se intareste prin evaporare ,cu cit stratul e mai gros cu atit se usuca mai GREEU GREEEU DE TOT si in interior ramine ud si inafera de asta cum se usuca se adinceste in gol si va trebui sa mai minjesti o data

mai bine incearca cu poliester si rumegus fin de la slefuit nu de la circular iese o pasta omogena se intareste repede si in profunzime (nu prin evaporare)

poti sa o iei cum vrei ca pe un sfat sau poti sa-l ignori dupa cum am mai spus sunt timplar lucrez tot felul de piese curbate si alta caa.....te

te salut
 
da sefu am inteles daia lumea buna nu mai scrie pe aici pt ca dadeau sfaturi extrem de pretioase care nu le gaseai in nici o carte ,deci de nepretuit si nu a cerut nimeni bani pe asta .cu copyrightu pe transfer.ro nu ai treaba scanatu e simplu.eu iti multumesc pt sfat caci nu am cerut pt mine ci pentru alti pasionati caci eu personal stiu sa fac destule lucruri printre care si pagai si rame. si altii au dat bani pe proiecte sau au pierdut zile si nopti pt creearea de proiecte si sunt sigur ca au dat si la altii din pasiune si colegialitate dar astia sunt alta categorie de oameni.

:) Nu comentez mai departe. Stiu ca discutia este cu doua taisuri :). Este alegerea mea si nu are rost sa se incinga spiritele de la un nimic :).


Sent from my iPad using Tapatalk
 
ALO ..ALOOO ALEX NU FA ARACET CU RUMEGUS DACA NU VREI SA PETRECI CRACIUNUL LINGA CANOE ASTEPTIND SA SE USUCE PLUS CA SE SLEFUIESTE MAI GREU CA EPOXI DAR MAI BINE FA O-NCERCARE INAINTE PE UN ROST DE SA ZICEM 2mm SI O SA VEZI

sa explic de ce aracetul este un adeziv care se intareste prin evaporare ,cu cit stratul e mai gros cu atit se usuca mai GREEU GREEEU DE TOT si in interior ramine ud si inafera de asta cum se usuca se adinceste in gol si va trebui sa mai minjesti o data

mai bine incearca cu poliester si rumegus fin de la slefuit nu de la circular iese o pasta omogena se intareste repede si in profunzime (nu prin evaporare)

poti sa o iei cum vrei ca pe un sfat sau poti sa-l ignori dupa cum am mai spus sunt timplar lucrez tot felul de piese curbate si alta caa.....te

te salut

Moment-ul acela impermeabil tot aracet este? Cu ala vroiam sa incerc. Ca sa fac cu epoxi trebuie sa astept pana prin aprilie cand vor creste iar temperaturile. Cica in vreo 2 zile vine frigul si mi-e teama sa nu ramana pasta daca fac acum...


Sent from my iPad using Tapatalk
 
daca te incumeti sa treci pe la herastrau, iti fac eu cadou un clei poliuretanic pentru lemn, care se si umfla si umple eventualele goluri, nu are nevoie de mare temperatura si se intareste si e bun de luat cu rindeaua sau scraperul.
 
Incerc sambata dimineata sa trec daca esti pe acolo. Saptamana asta am un program idiot la munca. Si sambata lucrez dar mai dupa amiaza.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Am fost azi prin Bricostore ca sa mai iau niste Moment pentru sipci. M-am uitat si dupa adeziv poliesteric. Am o nelamurire. Am vazut acolo un adeziv pentru polistiren si unul poliuretanic de vreo 68 lei bidonul de 750ml (care e si toxic pe deasupra). Acest adeziv poliesteric este unul din astea doua? Nu am vazut nimic pe care sa scrie "poliesteric"...
 
pentru ca e vorba de poliuretanic, ti-l prezint eu sambata daca vi. S-ar putea sa fie toxic, nu este pentru mancare. :D
 
:))) Scria pe el ca poate cauza cancer dar nu e dovedit :)). Deci ala scump e. M-am luminat.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Am mai avansat un pic. Am sa va arat si zonele cu probleme. Probleme intre ghilimele. Se rezolva dar vor arata urat din pacate. Asta este din cauza ca atunci cand am lungit sipcile nu am avut un montaj care sa le tina marginile perfect aliniate. Asa ca la unele sipci am avut decalaje intre 1 si 3 milimetri. Zonele unde am imbinat sipcile sunt singurele cu probleme. Restul arata bine cel putin din punctul meu de vedere :).

IMG_1068.JPG


Totusi in ciuda sfaturilor voastra (pe care le apreciez) m-am incapatanat sa incerc sa chituiesc cu Moment + rumegus fin pentru ca am cheltuit suficienti bani si am eu niste apucaturi mai ciudate de a incerca sa lucrez cu metode mai vechi :). Pare sa fie Ok. Adezivul se usuca in totalitate pentru ca e aplicat ins trat subtire.

IMG_1069.JPG


Aici se vede mai bine
IMG_1070.JPG

IMG_1071.JPG

IMG_1072.JPG


Am slefuit un pic la unul din capete cu o rascheta facuta dintr-o dalta veche ca sa vad cam cum o sa arate treaba. Pare sa arate bine :).
IMG_1073.JPG


Vreau sa va intreb daca mai exista bait din acela pulbere care se combina cu apa. Nu vrea alt tip de bait. Am vazut acum ca baiturile sun uleioase. As vrea sa ii schimb culoarea in pic. Albul asta mi se pare prea monoton.

Ca o observatie, am inteles ca unii baieti au avut probleme cu capsele si OSB-ul. La mine se prind foarte bine. Poate din cauza ca eu nu am torsionat din start sipcile foarte tare. Ca date tehnice (poate asta e cauza), OSB-ul este de 18mm iar capsele sunt Stanley de 14mm.
 
Ultima editare:
mie mi se pare ca arata pur si simplu superb, exista bait pe baza de apa si cica se gaseste foarte usor. Scrie-i lui iliviu de pe forum si parca el a gasit recent. Vreau sa spun ca un barcagiu care isi face zilele astea un kaiac din crispy strips a folosit intre ele numai aracet, si eu as zice ca stie el ce face, deci nu-ti fa griji pentru Moment-ul ala si rumegusul tau.

Parerea mea e ca se va inchide putin si de la rasina, si cred ca va arata excelent si fara bait.
Spor
 
Arata foarte bine! Faina treaba!

Exista bait pe baza de apa, trebuie sa cauti un pic :) Inainte de a da cu bait slefuieste bine peste tot, sa ai fibra lemnului curata. Trebuie atentie la aplicare, sa dai uniform peste tot. O metoda de aplicare e cu o carpa imbibata in bait, stoarsa bine, cu care freci lemnul (dar testeaza inainte). Alta metoda e cu pistolul de vopsit, cu o mana de meserias ...
 
Aha. Multumesc. Am sa caut (sau poate ma razgandesc). Am juma de an la dispozitie pana la fibra :). Inainte o curat bineinteles pentru ca am niste planuri mai complexe... Cum ar fi pirogravura ;).


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Daca vrei decoratiuni pirografura e super (am tras si eu pe vasle ceva). Alta varianta e autocolant taiat la cutting-plotter, sau am citit (n-am incercat) de imprimat un desen pe o hartie subtire, sugativa sau servetel. Pentru imprimare se lipesc superficial (spray fixativ de par) pe o coala normala. Poti imprima si color :)

Alta metoda de decorare, mult mai laborioasa, este sa decupezi cu o freza o forma (sau mai multe) si in decupaj sa lipesti furnir de diverse nuante :)
 
Foarte frumoasa, imi place cum arata, se pare ca a mea o sa fie "ratusca cea urata".
O observatie daca se poate: eu am incercat sa alternez lungimea sipcilor ca sa nu se suprapuna la imbinare, este adevarat ca eu le-am pus cap la cap, unde se termina fisia continuam cu alta., in poza imi pare ca se suprapun imbinarile.
 

Back
Sus