Canoe Prospector Ranger 15'

De vis! Cuvintele sunt se prisos. Toamna asta termin de amenajat un loc "al meu" pentru lucru. Urmeaza sa comand de pe ebay "canoecraft" si poate in primavara sper sa ma apuc si eu de un prospector 17". Vant din pupa!
 
In sfarsit a ajuns si carticica. M-am hotarat si la un model. Freedom 17. Am facut si lofting dupa tabelul din carte (bineinteles pentru sanatatea mea mintala am transformat din imperial in metri) excel+autocad+sketchup. Am facut si o modelare 3d a formei. Imi plac caracteristicile din descriere si forma asa ca asta e :) @Alex78 am o rugaminte: Ce cantitate de rasina si adeziv de lemn au intrat pana in final? Sper sa ma apuc in primavara (pana atunci mai am timp sa o mai citesc de cateva ori sa nu fi omis ceva) dar prima data vreau sa imi iau cam tot ce as avea nevoie. In timpul saptamanii nu am cum sa lucrez la canoe si mi-as lua 2 sapt de concediu prin martie si restul prin mai. Merci.
 
@Alex78 am o rugaminte: Ce cantitate de rasina si adeziv de lemn au intrat pana in final? Sper sa ma apuc in primavara (pana atunci mai am timp sa o mai citesc de cateva ori sa nu fi omis ceva) dar prima data vreau sa imi iau cam tot ce as avea nevoie. In timpul saptamanii nu am cum sa lucrez la canoe si mi-as lua 2 sapt de concediu prin martie si restul prin mai. Merci.

Salut!
Parca au intrat 2,5 kit-uri de rasina. 1kit = 3-4kg rasina plus intaritor ( nu mai tin minte exact, vezi la polidys rasina RE4020).
Adezi am folosit Moment D3. O sticla juma’ parca. Gaseti la Hornbach si probabil la alte magazine de bricolaj. Practic e aracet rezistent la umezeala.

Spor!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
A, si fibra pune de 80g/mp. Cu dublura pe burta. Daca pui mai grea o sa se simta la greutatea totala. Barca mea a facut 6 ani si nu are nici o problema. Iti zic asta pt ca am vazut un obicei de a se exgera :). Eventual sudam si niste cornier sa tina :)).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Multumesc pentru informatii. Imi era frica sa nu devina inctiv subiectul. Sper sa ajung sa dau si eu drumul la un topic cu ceva poze pe aici. Acum trebuie sa strang cash pt. materiale si sa treaca iarna. La faza cu supradimensionarea sunt de acord in totalitate. In facultate ne spunea ca poate face mai mult rau decat bine; la o grinda de beton armat daca pui mai mult fier nu inseamna ca o faci mai rezistenta; conteaza dispunerea, geometria etc. Cand ma apuc am sa te mai stresez cu intrebari :))
 

Back
Sus