Garmin Ro.A.D. 2008

Daca sunteti curiosi cum arata, pot posta aici screenshot-uri, numai spuneti cam ce ati vrea sa vedeti.

Iata de exemplu gura bratului Sf. Gheorghe, se vede clar dupa curbele de adancime cum ar trebui intrat; ca noutate absoluta aici - strazile din Sf. Gheorghe :D.

Delta%20Dunarii_Sf.%20Gheorghe.png
 
Daca sunteti curiosi cum arata, pot posta aici screenshot-uri, numai spuneti cam ce ati vrea sa vedeti.

Iata de exemplu gura bratului Sf. Gheorghe, se vede clar dupa curbele de adancime cum ar trebui intrat; ca noutate absoluta aici - strazile din Sf. Gheorghe :D.

Delta%20Dunarii_Sf.%20Gheorghe.png

am inteles ca harta nu este rutabila.imi poti da mai multe informatii?mi-ar fi foarte util un gps pt barca in delta.
 
Harta este rutabila, pe sosele bineinteles. Circula pe net o varianta crackuita a versiuni anterioare 2.16 parca, aia nu e rutabila ca nu i-a iesit crackuitorului.
 
Ba sigur ca poti face rute sau trackuri pe care sa le incarci in aparatul GPS; cum se descurca acesta cu ele tine de capabilitatile lui. Numai ca bineinteles ca nu spune "prima la dreapta", ci doar afiseaza de exemplu trackul pe ecran, suprapus peste harta, asa ca e usor de urmarit. Eu mi-am luat un Nuvi 550 ca sa impac toate necesitatile, are multe moduri de operare inclusiv perpedes, naval, masina, si e waterproof - doar ca nu pluteste.
 
multumesc mult pt informatii.acum am inteles.esti multumit de nuvi 550?vreau sa achizitionez si eu un aparat gps.crezi ca este de preferat acest model sau ai alte sugestii?daca-mi poti spune si pretul aparatului plus harta...mersi mult!
 
Depinde ce vrei de la aparat ... asa cum am spus eu am decis ca 550-ul slujeste cel mai bine nevoilor mele, si nu-mi pare rau de alegere. Il vad acum la un pic sub 1700 lei, cu tot cu ROAD 2008 (vezi si postul de mai sus al lui Smokey), la magazinul online de unde l-am luat - are si City Navigator® NT Europe, acoperire 100% in vestul Europei.
Poate daca spui mai multe despre ce vrei sa faci cu GPSul te pot ajuta cu alte pareri.
 
da,eu as vrea sa-l folosesc pentru barca,in delta in principiu.vad ca cele marine sunt mai scumpe,de fapt dublu la pret.ce parere ai,sa fac un efort sa iau unul marin sau imi este deajuns asta?in afara de ecran mai mare,fac si ceva in plus?
 
Eu zic ca ajunge, oricum functiunile navale au la baza harti speciale (BlueChart) care nu sunt disponibile nici macar pentru Marea Neagra, dar Delta Dunarii. Cel mai important e ca ofera functiuni de navigatie specifice (compas, trackuri etc.), e rezistent la apa si harta topo a DD e super.
Singura problema e ca nu i-au pus ochet de pus snur, dar se poate rezolva fie cu o husa fie se poate lipi un ochet cu ceva rasini gen poxipol.
 
da,cred ca ai dreptate,este exact ce-mi trebuie.o sa-l cumpar zilele astea.de snur nu am nevoie ca-l pun pe geam la barca.sper sa se vada bine,ca am impresia ca e cam mic.mi-ai fost de ajutor.multumesc mult!
 
a,si inca ceva...harta nu merge si pe alta marca de gps?am un nokia 330 pe care nu-l folosesc si l-as lasa cu placere pe barca.
 
Exista Garmin Mobile XT care merge si pe telefoane Nokia cu Symbian OS, ROAD merge desigur. Vad ca Nokia 330 e bazat pe Windows CE si exista versiune de GM XT si pentru asta, dar nu stiu ce sanse sunt sa poti instala pe 330.
Un dispozitiv dedicat e de preferat, parerea mea.
 
Exista Garmin Mobile XT care merge si pe telefoane Nokia cu Symbian OS, ROAD merge desigur. Vad ca Nokia 330 e bazat pe Windows CE si exista versiune de GM XT si pentru asta, dar nu stiu ce sanse sunt sa poti instala pe 330.
Un dispozitiv dedicat e de preferat, parerea mea.

am comandat aparatul:)deabia astept sa-l primesc si sa-l folosesc.sper ca peste o saptamana sa am ocazia.inca odata iti multumesc mult.
 
Ma bag in discutia asta pentru ca aici este domeniul meu si pot da sfaturi utile.
Byteworks si-a luat un model ce-i acopera toate nevoile de navigatie si e un model care-ti da mura-n gura dar pretul este aproape 1700 lei.
Daca cineva doreste variante mai ieftine poate apela la modele basic in genul GPS 72, Etrex H, GPS 60 dar acestea nu incarca harta. In schimb pot inregistra puncte si trasee din teren sau daca aveti harta Romaniei puteti face trasee pe calculator ce pot fi verificate si in google earth si le incarcati in gps.
Dintre aceste 3 modele doar GPS 60 are cablu de date in pachet, la celelalte se cumpara separat. Am mentionat aceste modele deoarece au un pret bun si de regula se gasesc. Mai exista GPS 76 (seria 72/76 pluteste) GPS76S, etc.
In general seria de modele outdoor/handheld se preteaza oricarei iesiri in natura si ofera posibilitati de orientare. Partea cea mai buna este ca aceste modele nu se strica. Nu am intalnit pana acum unul stricat.

Voi reveni pentru modelele ce incarca harta.
 
Pai asa am si un 96C dar nu se poate compara cu Nuvi la marimea ecranului si viteza de desenare, in defavoarea 96-ului desigur (plus ca asta nu poate incarca harti NT si are si memorie mica). Echivalentul nautic si mai evoluat ar fi 76Cx care merge cu card de memorie si hartile NT (ROAD 2008 e in format NT), dar ecranul tot nu se compara - singurul avantaj ar fi ca pluteste.
 
Pai asa am si un 96C dar nu se poate compara cu Nuvi la marimea ecranului si viteza de desenare, in defavoarea 96-ului desigur (plus ca asta nu poate incarca harti NT si are si memorie mica). Echivalentul nautic si mai evoluat ar fi 76Cx care merge cu card de memorie si hartile NT (ROAD 2008 e in format NT), dar ecranul tot nu se compara - singurul avantaj ar fi ca pluteste.

Sa nu uitam ca Nuvi 550 este un produs de top, adica alta "mancare de peste" iar Garmin l-a gandit tocmai ca sa acopere un segment mai mare de piata, de fapt este urmasul lui Quest.
Modelele outdoor la prima vedere prezinta niste lipsuri dar dupa ce le cunosti iti dai seama ca sunt gandite foarte bine. De exemplu procesorul este mai slabut dar asta deoarece trebuie sa aiba un consum mic de curent adica o autonomie si de 20 de ore.
Eu folosesc un GPSMAP 60CSx, nu l-as schimba cu nimic. Il folosesc si in masina, pe moto si sigur il voi folosi si pe apa. Modele foarte reusite sunt si Etrex Legend HCx si Vista HCx. La banii care-i dai pe ele ofera foarte mult.
 
Ultima editare:
Cu placere, sa ne spui parerea ta!

am fost in delta in sfarsit si am probat aparatul.este prima oara cand folosesc un gps pe apa si am unele intrebari...harta am vazut ca este bine pusa la punct,dar am avut probleme cand i-am dat traseul,mai exact el a calculat traseul ca o linie dreapta,adica trecand si pe uscat.e normal asta,sau am gresit eu undeva?trebuie mai intai sa memorez traseul si deabia dupa aceea stie drumul?astept cu interes raspunsuri...
 
Daca sunteti curiosi cum arata, pot posta aici screenshot-uri, numai spuneti cam ce ati vrea sa vedeti.

Iata de exemplu gura bratului Sf. Gheorghe, se vede clar dupa curbele de adancime cum ar trebui intrat; ca noutate absoluta aici - strazile din Sf. Gheorghe :D.

Delta%20Dunarii_Sf.%20Gheorghe.png

cum ai bagat in calculator imaginile?
 

Back
Sus