Circumnavigarea Africii - 2012 / 2013

Raspunsul meu este DA !

Stiu ca organizatorul are foarte mult de furca pentru a pune in miscare aceasta actiune, dar e o idee la care doresc sa particip !
Segmentul si perioada, urmeaza a fi hotarate .
Pana atunci n-ar fi rau sa il sprijinim pe Constantin in eforturile lui temerare .
 
Pai fain de fain - io particip, pot cam o saptamana in 2012, si potential mai mult (o luna sau doua chiar) in 2013. Cum organizam asta? Smokey, te bagi?
 
Nu trebuie sa organizam nimic, ci doar sa ne orientam la ce portiune putem participa fiecare. Constantin s-a ocupat cu vizibil efort de cooptarea romanilor in echipaj . Eu ii doresc cu ardoare sa reuseasca in initiativele lui, si toata aceasta frumoasa gandire "Africa Europe Challenge" sa aiba loc. Pentru ca vreau sa particip la o etapa si stiu cativa aidoma mie cu care am face un echipaj .
 
Bine, inteleg ca Dl Constantin se ocupa de barca, si de participarea la challenge. Dar in aditie la astea e multa munca pt organizarea echipajelor pt toate cele 15 etape, aprovizionare, comunicatii, etc. Am asistat acuma cativa ani la organizarea Route Du Jasmin si am vazut cata munca necesita asa ceva.
 
Cine e interesat(a) sa participe la evenimentul asta:
Africa-Europe Challenge - Yacht Race and Events around Africa
Eu parca m-asi inscrie la una sau doua etape - cel mai probabil in 2013
Facem echipa nationala Romana ?

Aurica, abia acum am vazut! Ma bucur sa te vad interesata!

Ideea de a participa cu un echipaj national roman mi-a venit cam acum un an... Salonul Nautic de la Bucuresti, din februarie a.c. a facut sa demareze un sir de inscrieri, astfel incat echipajul este in linii mari complet. Desigur, vor mai fi retrageri, astfel, daca doresti, te poti inscrie...
Problemele nu sunt cu oamenii pentru echipaj, ci cu sponsorizarea :)
Avem nevoie de vreo 200 de mii de Euro, si pana acum am adunat cam 1000!!!
Cred ca ar trebui sa lansam un fel de "APEL CATRE NATIUNE", sau cam asa ceva, pentru a cere 1 RON de la fiecare cetatean, poate asa adunam suma de care avem nevoie.
Sincer, am obosit batand pe la usi, cu rezultate TOTAL negative...
Dau un an din viata, renunt la multe vise, dar singur nu pot obtine tot ceea ce este necesar pentru aceasta expeditie ce ar promova numele si imaginea ROMANIEI mult mai mult decat alte actiuni, care costa infinit mai mult, cu rezultate infinit mai mici.
Sergiu Timofei, in numele Yacht Clubului Regal Roman, a promis patronarea ehipajului; Mihai Butucaru, in numele Federatiei Romane de sailing, a promis sa sprijine echipajul. Amandoua, initiative si promisiuni frumoase, elegante, dar pana acum fara rezultate palpabile...
Daca ai vreo idee, te ascult cu placere...
 
pentru cine vrea sa auda

Dragilor, imi pare rau ca va stric dispozitia, dar aventura asta e moarta din start, sau e moarte sigura pentru participanti, motive:
- piratii somalezi cntroleaza Oceanul Indian de la str. Hormuz la Bab el Mandeb si pinal la 25 Nm de coastele Indiei, Navele comerciale au reguli speciale de tranzitare a zonei, cu garda armata la bord, si asistate de nave de razboi,
- in vestu Africii au inceput sa-si arate coltii piratii nigerieni, care ii copiaza pe cei somalezi
regula e simpla se rapeste echipajul si cere rascumparare de milioane de dolari nu se plateste se omoara echipajul
piratii sunt dotaticubarci rapide, nave baza, si armament modern,
problema inmomentul de fata e mondiala si e in atentia IMO si ONU
 
pentru cine vrea sa auda

Dragilor, imi pare rau ca va stric dispozitia, dar aventura asta e moarta din start, sau e moarte sigura pentru participanti, motive:
- piratii somalezi cntroleaza Oceanul Indian de la str. Hormuz la Bab el Mandeb si pinal la 25 Nm de coastele Indiei, Navele comerciale au reguli speciale de tranzitare a zonei, cu garda armata la bord, si asistate de nave de razboi,
- in vestu Africii au inceput sa-si arate coltii piratii nigerieni, care ii copiaza pe cei somalezi
regula e simpla se rapeste echipajul si cere rascumparare de milioane de dolari nu se plateste se omoara echipajul
piratii sunt dotaticubarci rapide, nave baza, si armament modern,
problema inmomentul de fata e mondiala si e in atentia IMO si ONU

Din pacate ideea asta frumoasa este nerealizabila in prezent in primul rand din lipsa de fonduri.

Partea cu pirateria este in plan secund, dar reala, asa cum spune Lindor.



P.S.
Treaba cu atentia organismelor internationale este in opinia mea o bazaconie. Nu cred ca la tehnicile de razboi si supraveghere actuale, niste oameni dintr-o zona pirateaza si scapa fara probleme, decat daca sunt lasati pur si simplu. Barcile de viteza si armamentul modern vin de undeva, iar interesele mai marilor lumii dispun ca piratii sa fie lasati in pace.
 
dupa cum stiti, imi castig painea plimband vapoare pe marile si oceanele lumii, chestia cu organismele internationale in lupta cu pirateria nu e o bazaconie, inclusiv Romania participa la forta internationala cu o fregata, intrarea in zonele cu pirati se face urmand niste proceduri speciale de raportare, la diferite organisme internationale si centrul de comanda pt lupta impotriva piratilor, credema e o treaba foarte periculoasa si serioasa, eu acum doar ce am venit din zona Oceanul Indian, ca un adendum in martie 4 americani au fost omorati pe un yacht care venea din Marea Rosie, intadevar in spatele lor e o mafie care organizeaza totul si colecteaza rascumpararile de multe milioane de dolari
 
dupa cum stiti, imi castig painea plimband vapoare pe marile si oceanele lumii, chestia cu organismele internationale in lupta cu pirateria nu e o bazaconie, inclusiv Romania participa la forta internationala cu o fregata, intrarea in zonele cu pirati se face urmand niste proceduri speciale de raportare, la diferite organisme internationale si centrul de comanda pt lupta impotriva piratilor, credema e o treaba foarte periculoasa si serioasa, eu acum doar ce am venit din zona Oceanul Indian, ca un adendum in martie 4 americani au fost omorati pe un yacht care venea din Marea Rosie, intadevar in spatele lor e o mafie care organizeaza totul si colecteaza rascumpararile de multe milioane de dolari

Lindor, pe mana piratilor au incaput nu numai nave neajutorate, de pasageri, dar si ditamai vapoarele. Un MayDay e receptionat instantaneu iar un avion de vanatoare ajunge acolo inainte ca vreun pirat sa puna piciorul pe puntea unui cargo. Daca exista interesul asta .
In lumea actuala sunt lupte reale dar si multe lupte de fatada.
Sa mai existe piraterie in chipul acesta clasic, haiducesc, in anul 2012 ? Cand satelitii militari iti citesc in palma, cand piratii n-ar avea unde sa se ascunda de "ochii" de pe orbita pamantului , cand forta armata si ramurile de spionaj stiu tot despre tot ?
Asta doar "cu voie de la politie", dupa cum spunea conu' Leonida :D .
Daca interesele o cer , exista. Daca nu, dispare pirateria instantaneu.
Dar interesele cer ca in lume sa existe "sperietori " usor controlabile. Un terorism real sau mai putin real, o piraterie , cate o data o maladie epizootica, etc. Toate acestea justifica stramutarea unor sume uriase de bani, din bugetele publice :) .
 
cu toata tehnica actuala, sunt zone in lume inca incontrolabile, sa nu uitam ca americanii au furat-o in Somalia, iar Oceanul Indian e imens, un avion de vanatoare in general are raza mica de actiune, si costa mult, o sa-ti spun ceva ce mi s-a intimplat acum cativa ani, cand fenomenul pirateriei nu era asa accentuat, veneam din Singapore catre Arabia Saudita cu marfuri generale, de fapt o intreaga rafinarie, vaporul incarcat la marca, bord liber cam 3m, Dupa ce am trecut de I. Socotra am vazut pe ARPA 4 tinte dintr-un bord si 3 din celalal venind pe drum de goana cu 25 KTs, eu aveam numai 11.5, am alarmat echipajul, furtune cu apa in bataie, toata lumea in comanda etc, s-au apropiat erau barci de viteza cu cate 8 la 10 pirati inarmati cu AKM si AG-7, am luat drum de evitare si toti eram pregatiti de bal, am avut noroc nu eram pe lista au trecut de noi au citit numele navei si s-au oprit asteptind alta nava un container pe care l-au si atacat, dupa 2 ore am fost interceptati de o fregata americana, somati sa oprim si tot echipajul adunat la prova si vaporul cercetat de la mar la chila, cand le-am spus ca baietii rai sunt la 24 Nm in spate , 10 min cu elicopterul mi-au raspuns ca ei au in program numai exercitii de scotocire a navelor,
pe mare esti singur, si trebuie sa te ajuti singur
Florio, cand o sa vii la mare esti invitatul meu pe Lindor la un gin-fizz, si o sa-ti spun mai multe povesti adevarate
 
cu toata tehnica actuala, sunt zone in lume inca incontrolabile, sa nu uitam ca americanii au furat-o in Somalia, iar Oceanul Indian e imens, un avion de vanatoare in general are raza mica de actiune, si costa mult, o sa-ti spun ceva ce mi s-a intimplat acum cativa ani, cand fenomenul pirateriei nu era asa accentuat, veneam din Singapore catre Arabia Saudita cu marfuri generale, de fapt o intreaga rafinarie, vaporul incarcat la marca, bord liber cam 3m, Dupa ce am trecut de I. Socotra am vazut pe ARPA 4 tinte dintr-un bord si 3 din celalal venind pe drum de goana cu 25 KTs, eu aveam numai 11.5, am alarmat echipajul, furtune cu apa in bataie, toata lumea in comanda etc, s-au apropiat erau barci de viteza cu cate 8 la 10 pirati inarmati cu AKM si AG-7, am luat drum de evitare si toti eram pregatiti de bal, am avut noroc nu eram pe lista au trecut de noi au citit numele navei si s-au oprit asteptind alta nava un container pe care l-au si atacat, dupa 2 ore am fost interceptati de o fregata americana, somati sa oprim si tot echipajul adunat la prova si vaporul cercetat de la mar la chila, cand le-am spus ca baietii rai sunt la 24 Nm in spate , 10 min cu elicopterul mi-au raspuns ca ei au in program numai exercitii de scotocire a navelor,
pe mare esti singur, si trebuie sa te ajuti singur
Florio, cand o sa vii la mare esti invitatul meu pe Lindor la un gin-fizz, si o sa-ti spun mai multe povesti adevarate

Eu din asta inteleg ca Florio si Lindor zic acelasi lucru, numai ca nu se inteleg. In principiu nimeni numai e atat de inapoiat si in acelasi timp oricat de avansati suntem distantele se parcurg tot conventional.
 
Eu din asta inteleg ca Florio si Lindor zic acelasi lucru, numai ca nu se inteleg. In principiu nimeni numai e atat de inapoiat si in acelasi timp oricat de avansati suntem distantele se parcurg tot conventional.

Intelegi ce doresti, eu tot am castigat un gin-fizz :D !
 
Ultima editare:
pentru cine vrea sa auda

Dragilor, imi pare rau ca va stric dispozitia, dar aventura asta e moarta din start, sau e moarte sigura pentru participanti, motive:
- piratii somalezi cntroleaza Oceanul Indian de la str. Hormuz la Bab el Mandeb si pinal la 25 Nm de coastele Indiei, Navele comerciale au reguli speciale de tranzitare a zonei, cu garda armata la bord, si asistate de nave de razboi,
- in vestu Africii au inceput sa-si arate coltii piratii nigerieni, care ii copiaza pe cei somalezi
regula e simpla se rapeste echipajul si cere rascumparare de milioane de dolari nu se plateste se omoara echipajul
piratii sunt dotaticubarci rapide, nave baza, si armament modern,
problema inmomentul de fata e mondiala si e in atentia IMO si ONU

Draga Lindor, cred ca ar trebui sa ne intalnim si povestim cate cava. Experienta ta mi-ar putea fi deosebit de folositoare. Am primit sfaturi de la mai multi Comandanti care au umblat prin locurile pe unde vom trece (daca vom trece!).
In ceea ce priveste zonele cu pirati, pe site-ul oficial al Africa Challenge scrie clar ca zona Somaliei va fi depasita cu velierele pe puntea unui transportor insotit de nave de lupta.
Piratii din Nigeria actioneaza si ei de mai multi ani si, adevarat, incep sa fie tot mai organizati.
Totusi, atunci cand multe nave, in concurs, traverseaza o zona periculoasa cred ca atentia intregii lumi poate constitui un fenomen de retinere pentru pirati. Insa, ai dreptate: pe mare, esti singur, trebuie sa rezolvi singur propriile probleme. Doza de risc exista oricum, cu sau fara pirati.
 

Back
Sus