GPS -harta Deltei Dunarii

Salutare ,
Vreau sa-mi cumpar un GPS in care sa pot incarca harta Deltei (sa evit riscul de a ma ratacii in DD ) Mentionez ca
am un sonar si este exclus varianta de sonar cu gps incorporat .
Am nevoie de cateva sfaturi/idei pentru aceasta achizitie .




Multumesc
 
subiectul este dezbatut deja in forum, si nu cred ca s-a ajuns la un numitor comun, pacat ca nu ai optat din prima pentru un combo dar nu e bai.
ti-as da niste sfaturi practice :
1. achizitioneaza orice gps care salveaza track's, daca este "marinizat" cu atat mai bine, poti incarca harti specifice cu DD (eu am humminbird si am o harta cu update anul trecut pt. DD si litoral MN).
2. nu subestima sfaturile navigatorilor si a localnicilor privitoare la adancimi, etc.
3. naviga cu maxima atentie pe canalele necunoscute, intotdeauna cu viteza cea mai mica la inceput, daca se poate profita si ia un localnic cu tine prima data.
4. salveaza de fiecare data cursurile parcurse si marcheaza/comenteaza punctele de interes/capcane/pericole etc.
5. pune-le la dispozitie si altor "fomisti" dupa trasee de interes pt. Delta Dunarii.

cred ca ar fi extraordinar daca am deschide un post cu experienta fiecaruia documentata permanent...pentru Delta Dunarii si Marea Neagra(litoral).

recunosc ca nu ascult nici eu propriile sfaturi uneori, am fost de exemplu intr-o ultima plimbare de la Tulcea la Mahmudia in weekend, si desi ma consider un tip atent cand navig, am fost gata gata sa esuez la intoarcere in mijlocul Dunarii in amonte de Mahmudia cu 3-5 mile cand am vazut ca adancimea a urcat brusct de la 6m la 0.7-1 m pe o distanta de 200m.
 
Da ,din pacate sau din fericire :)sonarul l-am primit de la cineva din State asa ca nu are rost sa mai investesc in asa ceva ,plus ca este unul destul de bun .Poti sa-mi dai un exemplu de GPS ,gen GArmin x sau y ?Despre sfaturi , pot sa zic ca sunt dispus sa ascult cat mai multe astfel incat sa iau decizia cea mai bune .Ideea cu postul mi se pare foarte buna , sunt atatea lucruri de spus/comentat ,etc .
Multumesc pentru tot .
 

Back
Sus