Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 21 to 30 of 52

Topic: Scoli de navigatie- permise de navigatie

Neata, nu am mai intrat demult aici. Asa este, ai dreptate! Intre timp, m-am documentat si eu. Deci: conditiile pentru obtinerea permisului categorie B sunt- existenta unui permis categorie C sau B si existenta certificatului de operator radio LRC. Daca doresti si pentru nave cu vele, mai trebuie urmat cursul de manevra a navei cu vele. Examenele se dau separat, nu pot fi date in aceeasi zi.
    Last edited by Constantin Lascu; 22 Feb 2012 at 10:04 AM.

Senior Member Lindor's Avatar
    Locația
    Cumpana, Constanta
    Posturi
    337

eu va asigur training in GMDSS, manevra navei, navigatie, meteo etc gratis, va intereseaza cazarea si masa

Senior Member
    Locația
    craiova
    Posturi
    291

Quote Originally Posted by Lindor View Post
    eu va asigur training in GMDSS, manevra navei, navigatie, meteo etc gratis, va intereseaza cazarea si masa
    in acvatoriul de la costinesti este un velier de vinzare...stie cineva ceva de el d.p.d.v. tehnic. sunt interesat de GMDSS pentru B . am C,M,S . multumesc

Junior Member El_Cid's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    20

manevra navei - adica acea adeverinta care este necesara pentru "S" (sail) la categoria C?
    D si C se pot lua in acelasi timp?

Quote Originally Posted by El_Cid View Post
    manevra navei - adica acea adeverinta care este necesara pentru "S" (sail) la categoria C?
    D si C se pot lua in acelasi timp?
    Manevra navei cu vele este cursul teoretic si practic necesar pentru adaugarea mentiunii S, pe un permis (de oricare categorie) deja existent.
    Examenele pentru categoriile D si C se pot da in acelasi timp.

Quote Originally Posted by Lindor

Si cum faci asta?! Ca eu nu pot! Mai exact, pot face si eu, dar eliberarea diplomelor ridica altfel de probleme. Sau, nu dai diplome? este, totusi, mult de munca, asta inseamna timp, etc.

6.  

Quote Originally Posted by mario38 View Post
    in acvatoriul de la costinesti este un velier de vinzare...stie cineva ceva de el d.p.d.v. tehnic. sunt interesat de GMDSS pentru B . am C,M,S . multumesc
    Despre velier, nu stiu nimic... Pentru GMDSS, contacteaza-ma, vorbim.

Locația
    Cumpana, Constanta
    Posturi
    337

Default training

Dupa cum am spus , primavara si vara am timp de dat in barci, asa ca cine vrea training poate sa ma contacteze,
    vara trecuta doar "Pelicanul" si voluntarii de la "Mare Nostrum" au participat, nu cer bani si nu dau certificate doar cunostinte de marinarie, navigatie,GMDSS, search and rescue, etc cam tot ce e legat de mare, programul si programa sunt flexibile functie de studenti,
    nu sunt un Guru si nici "mentor" nu am pretentia sa am discipoli,
    sunt doar un biet comandant de cursa lunga care a absolvit doua facultati de marina si se balaceste prin oceanele lumii din 1976,

ps: pot elibera adeverinte de stagiu la bordul S/Y Lindor
    Last edited by Lindor; 4 Dec 2012 at 03:41 PM.

Dupa cumam spus , primavara si vara am timp de dat in barci, as ca cine vrea training poate sa ma contacteze,
    vara trecuta doar "Pelicanul" si "Mare Nostrum" au participat, nu cer bani si nu dau certificate doar cunostinte de marinarie, navigatie,GMDSS, search and rescue, etc cam tot ce e legat de mare, programul si programa sunt flexibile functie de studenti,
    nu sunt un Guru si nici "mentor" nu am pretentia sa am discipoli,
    sunt doar un biet comandant de cursa lunga care a absolvit doua facultati de marina si se balaceste prin oceanele lumii di 1976,

ps: pot elibera adeverinte de stagiu la bordul S/Y Lindor
    Nu am avut intentia de a jigni, daca asa s-a inteles, scuzele mele, domnule Comandant!

Eram doar curios, nu stiam sa existe o astfel de scoala. Despre ceea ce faceti, va asigur de tot respectul si consideratia mea. Ca si pentru anii multi petrecuti pe mare.

Locația
    Cumpana, Constanta
    Posturi
    337

Nu este o scoala, este doar o mana intinsa iubitorilor de mare, si o fac cu placere cu dorinta de a inocula "microbul" cat mai multor tineri (toti cei sub 55 ani ) si care nu au posibilitatea sa se dea in barci prin alte coclauri

Nu este o scoala, este doar o mana intinsa iubitorilor de mare, si o fac cu placere cu dorinta de a inocula "microbul" cat mai multor tineri (toti cei sub 55 ani ) si care nu au posibilitatea sa se dea in barci prin alte coclauri
    Inca odata, felicitari!

Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Harti navigatie
    de sarpe īn topicul Resurse
    Răspunsuri: 15
    Ultimul post: 6 Jun 2014, 02:42 PM
  2. Scoli de navigatie autorizate ANR
    de skipper īn topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 51
    Ultimul post: 27 Jul 2010, 02:54 PM
  3. Mic curs de navigatie