Scoli de navigatie- permise de navigatie

Neata, nu am mai intrat demult aici. Asa este, ai dreptate! Intre timp, m-am documentat si eu. Deci: conditiile pentru obtinerea permisului categorie B sunt- existenta unui permis categorie C sau B si existenta certificatului de operator radio LRC. Daca doresti si pentru nave cu vele, mai trebuie urmat cursul de manevra a navei cu vele. Examenele se dau separat, nu pot fi date in aceeasi zi.
 
Ultima editare:
eu va asigur training in GMDSS, manevra navei, navigatie, meteo etc gratis, va intereseaza cazarea si masa
 
manevra navei - adica acea adeverinta care este necesara pentru "S" (sail) la categoria C?
D si C se pot lua in acelasi timp?

Manevra navei cu vele este cursul teoretic si practic necesar pentru adaugarea mentiunii S, pe un permis (de oricare categorie) deja existent.
Examenele pentru categoriile D si C se pot da in acelasi timp.

Quote Originally Posted by Lindor
eu va asigur training in GMDSS, manevra navei, navigatie, meteo etc gratis, va intereseaza cazarea si masa

Si cum faci asta?! Ca eu nu pot! Mai exact, pot face si eu, dar eliberarea diplomelor ridica altfel de probleme. Sau, nu dai diplome? este, totusi, mult de munca, asta inseamna timp, etc.
 
training

Dupa cum am spus , primavara si vara am timp de dat in barci, asa ca cine vrea training poate sa ma contacteze,
vara trecuta doar "Pelicanul" si voluntarii de la "Mare Nostrum" au participat, nu cer bani si nu dau certificate doar cunostinte de marinarie, navigatie,GMDSS, search and rescue, etc cam tot ce e legat de mare, programul si programa sunt flexibile functie de studenti,
nu sunt un Guru si nici "mentor" nu am pretentia sa am discipoli,
sunt doar un biet comandant de cursa lunga care a absolvit doua facultati de marina si se balaceste prin oceanele lumii din 1976,:skip:

ps: pot elibera adeverinte de stagiu la bordul S/Y Lindor :sail:
 
Ultima editare:
Dupa cumam spus , primavara si vara am timp de dat in barci, as ca cine vrea training poate sa ma contacteze,
vara trecuta doar "Pelicanul" si "Mare Nostrum" au participat, nu cer bani si nu dau certificate doar cunostinte de marinarie, navigatie,GMDSS, search and rescue, etc cam tot ce e legat de mare, programul si programa sunt flexibile functie de studenti,
nu sunt un Guru si nici "mentor" nu am pretentia sa am discipoli,
sunt doar un biet comandant de cursa lunga care a absolvit doua facultati de marina si se balaceste prin oceanele lumii di 1976,:skip:

ps: pot elibera adeverinte de stagiu la bordul S/Y Lindor :sail:

Nu am avut intentia de a jigni, daca asa s-a inteles, scuzele mele, domnule Comandant!

Eram doar curios, nu stiam sa existe o astfel de scoala. Despre ceea ce faceti, va asigur de tot respectul si consideratia mea. Ca si pentru anii multi petrecuti pe mare.
 
Nu este o scoala, este doar o mana intinsa iubitorilor de mare, si o fac cu placere cu dorinta de a inocula "microbul" cat mai multor tineri (toti cei sub 55 ani ) si care nu au posibilitatea sa se dea in barci prin alte coclauri
 
ps: pot elibera adeverinte de stagiu la bordul S/Y Lindor :sail:

Adica este vorba de acea adeverinta necesara pentru adaugarea mentiunii S, pe un permis (de oricare categorie) deja existent, despre care amintea dl. Constantin Lascu?
As dori sa ma inscriu :)

Ma poate lamuri cineva daca am inteles corect:
1. certificatul C+D se poate obtine printr-un examen la ANR (din cate am inteles si in Bucuresti) => iar apoi dupa practica pe mare cu un velier, se adauga mentiunea S pe acesta.
2. certificatul GMDSS-SRC se poate obtine printr-un examen la ANCOM

PS: va multumesc frumos pentru raspunsuri si pentru rabdare. E atat de intortocheata toata treaba asta in "dulcele" spirit romanesc :)
Am fost acum cateva luni intr-o excursie cu un velier in Lefkada si m-a muscat virusul :)
 
1. Mentiunea S presupune un curs teoretic si un curs practic. Acestea se pot face inainte sau dupa sustinerea examenului pentru C si / sau D. Daca le faci inainte, mentiunea S va fi inclusa de la prima eliberare a permisului, daca le faci dupa, S -ul va fi adaugat ulterior. Dupa ce faci cursurile ti se elibereaza un certificat / adeverinta cu care te duci la ANR. Exista mai multe firme / scoli autorizate de ANR unde se pot face cursurile si se poate obtine certificatul: http://www.rna.ro/servicii/PersNavigant/FIRME_COND_AMB.pdf

2. Pentru GMDSS sint cam aceleasi scoli.

3. Vezi si site -ul ANR : Personal Navigant Aici gasesti si material de studiu pentru examen de C si D (COLREG, Manevra Navei, Regulament Dunare)

Nu e chiar asa complicat :)
 
Ultima editare:
Adeverinta de ambarcare si practica pe Lindor este aceiasi pe care poti sa o iei de pe orice velier inregistrat la capitanie, daca ANR o recunoaste e treaba ta sa te interesezi ,
 
Scoala de Vele

Manevra ambarcatiunii cu vele: partea teoretica la Timisoara iar partea practica pe Dunare. Deasemenea perfectionare si croaziere anual pe Mediterana, in sudul Frantei.
 
Adica este vorba de acea adeverinta necesara pentru adaugarea mentiunii S, pe un permis (de oricare categorie) deja existent, despre care amintea dl. Constantin Lascu?
As dori sa ma inscriu :)

Ma poate lamuri cineva daca am inteles corect:
1. certificatul C+D se poate obtine printr-un examen la ANR (din cate am inteles si in Bucuresti) => iar apoi dupa practica pe mare cu un velier, se adauga mentiunea S pe acesta.
2. certificatul GMDSS-SRC se poate obtine printr-un examen la ANCOM

PS: va multumesc frumos pentru raspunsuri si pentru rabdare. E atat de intortocheata toata treaba asta in "dulcele" spirit romanesc :)
Am fost acum cateva luni intr-o excursie cu un velier in Lefkada si m-a muscat virusul :)


Pai haideti sa lamurim lucrurile:

In prezent (legea se va schimba, in curand), pentru prezentarea la examenele pentru categoriile D si C nu se cer cursuri, candidatii invata singuri; materiale se gasesc pe site-ul ANR. Examenele se pot da la Capitaniile si Oficiile de Capitanie Portuara din tara, dar numai la cele acreditate. Lista o gasiti tot pe site-ul ANR. Pentru aceste doua tipuri de permise nu este necesara posesia unei licente de operator radio GMDSS. Pentru prezentarea la examen in vederea obtinerii permisului de categorie B sunt necesare:
-urmarea cursurilor unei scoli (scoala este acreditata sa elibereze o adeverinta de absolvire a cursurilor, dupa sustinerea examenului intern al scolii) acreditate de ANR;
-existenta unui permis de categorie D sau/si C;
-existenta unei licente de operator radio GMDSS. Cursurile sunt organizate de scoliile acreditate de ANR si care au autorizare din partea ANCOM. Examenul pentru licenta de operaror radio GMDSS- LRC se da tot la scoala la care se absolva cursurile, nu la ANCOM. ANCOM elibereaza licentele.

Examenele pentru permisele de categorie B se dau la sediile ANR din Constanta si Bucuresti.
Aceste permise, D, C, B, sunt valabile pentru a conduce o nava de agrement cu lungime maxima de 24 de metri, CU MOTOR. Pentru a putea conduce o nava cu vele, trebuie urmat cursul teoretic si practic de manevra navei cu vele, in cadrul unei scoli acreditate, care va elibera certificatul necesar la prezentarea la examen. Certificate emise de catre altcineva decat scolile acreditate nu sunt recunoscute, pot fi insa o dovada personala asupra numarului de mile marine parcurse, un fapt de referinta in yachtingul de croaziera.

Daca mai sunt nelamuriri, va stau la dispozitie.
 
Multumim pentru clarificari!

Intre data obtinerii cat. C+D si data examenului pentru cat. B trebuie sa treaca o anumita perioada de timp cumva? Adica 2 ani?
Sau intre cat. B si cat. A?
 
Nu trebuie, defapt poti da examen direct pentru C daca nu vrei ape interioare. Unele capitanii insista sa dea inainte D-ul, probabil sa-ti mai ia o taxa de examinare.


Sent from my BlackBerry 9780 using Tapatalk
 

Back
Sus