Despre programul pentru proiectat caiace Kayakfoundry

Wow, ma simt onorat...
Da, putem discuta si schimba concluzii... Cred ca am invatat din mers la capitolul asta si intr-adevar mai sunt chestii care nu-mi sunt pe deplin lamurite, desi am citit tutoriale, am accesat adrese de internet, am stat de vorba cu "barcaholici" mai initiati in aspecte teoretice etc...
Abia dupa ce am terminat de executat proiectul si l-am lansat la apa, am putut sa simt pe viu ce "spun" diagramele alea. Ma refer strict la proiectul meu, de care da, sunt mandru de isprava. A rezultat un caiac mult mai stabil decat puteam presupune.
Si bineinteles ca daca s-ar "alinia planetele" sa mai fiu pus in situatia de a-l mai construi inca o data, ce as modifica, ar fi doar orice altceva dar nu la partile hidrodinamice. Imi vine sa spun asta asa, inainte de a va auzi parerile. Totusi, nimic nu e pironit in cuie. Daca aveti vreodata drum prin Galati, pot aranja usor sa aveti acces, la un drive test cu acest "PasAger".
Lasati-mi va rog pe privat o adresa de email, sa va pot trimite fisierul digital cu proiectul si niscaiva concluzii personale, spre a-l analiza cand aveti un dram de ragaz...
 
Ultima editare:
intr-adevar, sunt curios :) Stabilitatea e relativa, pana la un punct, depinde mult de persoana. Eu ma simt cofortabil in apa sarata chiar daca nu vad malul. Daca ma pui pe Dunare insa, devin nervos intr-un kayak. In ambele cazuri percep stabilitatea diferit chiar daca folosesc aceiasi barca.
 
Ai un kayak deosebit de elegant Guzi, l-am studiat mai mult de o ora si vreau sa te laud public. Felicitari! Nu te-ai prostit deloc. Sunt impresionat :) placut.
 
Mulțumesc Domnule ... Tratez spusele dumitale ca pe un BONUS, la multele satisfacții agonisite ... La viața mea am trecut prin multe pasiuni; Unele dintre ele m-au "trădat" pentru ca a trebuit să fac investiții si sacrificii financiare, cu rezultate firave. (Prin CUNOAȘTERE catre AUTOCUNOAȘTERE, îmi place să concluzionez)...
Dar, pasiunea asta pentru caiacele de tură, mi-a adus cele mai consistente satisfacții, dintre toate pasiunile avute.
(Și când mă gândesc că la viața mea nu mi-am dorit nimic în plus, decât să fiu pe apă, fără să mă mai rog de alții să-mi împrumute și mie un un caiac.. Iar tot ce mi se întâmplă adițional, e bonus ! :noroc: )
Apropos, am urmărit frământările dumitale expuse aici pe forum, despre kitul de caiac cu preț cât mai scazut. Și pe mine m-au bântuit diverse gânduri similare, prin care sa scot pe piață un caiac rigid din 3 module demontabile. Nișa de piață, fiind oamenii ce locuiesc la bloc. :)
 
Ultima editare:
Eu as avea o propunere de imbunatatire. La rama cockpitului. Trebuie sa desenez.
Puneți aici sau pe privat, o adresă de email și vă trimit proiectul, să vă jucați cu el după cum doriți, dacă simțiți nevoia.

Astfel, inaugurați epoca:
Variațiuni pe tema lui, PasAger ! :)

(Ofertă valabilă, inclusiv pentru Simba the Sailor, dacă simte nevoia. :) )
 
Ultima editare:
Ziceam de propunere de îmbunătăţire a cockpitului. Un cockpit (prea) înalt te obligă să ţii padela mai vertical, de unde un efort suplimentar la padelare. Deoarece nu sunt prea bun la desen, am mâzgălit pe o imagine. Cu roşu e alura din proiectul tau, cu albastru e ceea ce propun (o curbură mai pronunţată a punţii în zona cockpitului, care să coboare coamingul). Sper să mă fi făcut înţeles.

cockpit3.JPG
 
Ziceam de propunere de îmbunătăţire a cockpitului. Un cockpit (prea) înalt te obligă să ţii padela mai vertical, de unde un efort suplimentar la padelare. Deoarece nu sunt prea bun la desen, am mâzgălit pe o imagine. Cu roşu e alura din proiectul tau, cu albastru e ceea ce propun (o curbură mai pronunţată a punţii în zona cockpitului, care să coboare coamingul). Sper să mă fi făcut înţeles.

cockpit3.JPG

Mă faci să zâmbesc... Înalt-neînalt, să nu ignorăm faptul că PasAger, e un model mult mai suplu ca lățime, comparativ cu "Dolofanii" tăi. Cât despre cum să țin eficient o padelă în mână, am invățat tehnica de la o antrenoare de caiac din Galați, pe vremea când mă foloseam de CuiRasat.
Când introduc padela în apă, aceasta formează un unghi înclinat asemănător sau apropiat celui de 45 de grade, ca si cum ar fi o vâsla. Și nu trag de "vâslă" cu brațele Astea le țin întinse, spre a pastra poziționată padela in cursa ei. De tras, acționez rotind abdomenul meu format, din pachete cu "esență de mușchi", iar cursa descrisă de vâslă prin apă, e căt mai lungă. :)

Cât despre forma decupată a cockpitului din desenul atașat, ar fi singura care nu coincide cu realitatea. Acolo m-am folosit de tiparul Shearwaterului, pentru că:
1. M-am împăcat bine cu el.
2. N-am vrut să reinventez, apa caldă !
Da , tot cockpitul a fost analizat atent comparativ cu al Shearwaterului și am modificat cate 1-2 centimetri ce și unde am vrut, la cote pentru înălțimi (zona spatarului si zona genunchilor).

Iar când scriu toate astea, gândul mi-i la Menestraș, alături de care chiar dacă n-a fost dat să împărțim multe clipe împreună, da, m-am simțit destins de bine, în compania lui. Și pentru asta, țin să-i mulțumesc pe această cale. Faptul că lasă un gol și-n sufletul meu, confirmă că n-a trait degeaba !
 
Ultima editare:
Later Edit:
Am vrut să atașez proiectul aici, liber să-l descarce cine vrea, destinat variațiunilor modificat-îmbunătățite, din această temă. Dar formatul :.yak", de această dată, nu poate fi atașat. Ori, nu mă pricep ?
Cum sa incarci un fisier oarecare pe forum? Pacalesti forumul!
In windows explorer dai clic dreapta pe numele fisierului, din meniu alegi "Rename" si dupa extensia ".yak" adaugi inca o extensie a unui tip de fisier acceptat de forum, de exemplu ",pdf". Bineinteles ca nu va putea fi deschis cu un PDF reader dar atentionezi eventualii doritori ca dupa descarcarea fisierului sa stearga extensia adaugata si astfel poate fi deschis cu Kayakfoundry.
Ceva de genul "Caiac Guzi.yak.pdf"
 
Cum sa incarci un fisier oarecare pe forum? Pacalesti forumul!
In windows explorer dai clic dreapta pe numele fisierului, din meniu alegi "Rename" si dupa extensia ".yak" adaugi inca o extensie a unui tip de fisier acceptat de forum, de exemplu ",pdf". Bineinteles ca nu va putea fi deschis cu un PDF reader dar atentionezi eventualii doritori ca dupa descarcarea fisierului sa stearga extensia adaugata si astfel poate fi deschis cu Kayakfoundry.
Ceva de genul "Caiac Guzi.yak.pdf"

Sau, pur si simplu zipuiesti fisierul (forumul accepta arhive zip).
 
Mă faci să zâmbesc... Înalt-neînalt, să nu ignorăm faptul că PasAger, e un model mult mai suplu ca lățime, comparativ cu "Dolofanii" tăi. Cât despre cum să țin eficient o padelă în mână, am invățat tehnica de la o antrenoare de caiac din Galați, pe vremea când mă plimbam cu CuiRasat.
Când introduc padela în apă, aceasta formează un unghi înclinat asemănător sau apropiat celui de 45 de grade, ca si cum ar fi o vâsla. Și nu trag de "vâslă" cu brațele, ci doar o tin poziționată. De tras, acționez rotind abdomenul meu format, din "esență de musculatură", iar cursa descrisă de vâslă prin apă, e căt mai lungă. :)

Cât despre forma decupată a cockpitului din desenul atașat, ar fi singura care nu coincide cu realitatea. Acolo m-am folosit de tiparul Shearwaterului, pentru că:
1. M-am împăcat bine cu el.
2. N-am vrut să reinventez, apa caldă !
Da , tot cockpitul a fost analizat atent comparativ cu al Shearwaterului și am modificat cate 1-2 centimetri ce și unde am vrut, la cote pentru înălțimi (zona spatarului si zona genunchilor).

Iar când scriu toate astea, gândul mi-i la Menestraș, alături de care chiar dacă n-a fost dat să împărțim multe clipe împreună, da, m-am simțit destins de bine, în compania lui. Și pentru asta, țin să-i mulțumesc pe această cale. Faptul că lasă un gol și-n sufletul meu, confirmă că n-a trait degeaba !

Daca te simti confortabil in cockpit, treaba e gata rezolvata. Eu as fi vrut sa "imi bag picioarele :)" in PasAger, dar n-a fost sa fie, asa ca, necunoscand modelul pe viu, m-am orientat doar dupa desen si rama cockpitului dreapta si inclinata mi-a sugerat faptul ca ar fi loc de o corectie.
 
Ultima editare:
Din nătângia mea, ceia ce vedeți aici, este de fapt postarea care trebuia sa fie #125 :)

După ce-am lansat la apă prototipul PasAger, din când în când am simțit nevoia să mă mai "joc" pe proiectul de bază, câte puțin. Să mai modelez ce mi-ar place să schimb, dacă s-ar întampla să-l mai construiesc și altă dată.
La cocă n-am modificat nimic, pentru că îl simt împlinit necesitaților mele, așa cum este. La raportul stabilitate versus rezistențe de înaintare, balanța înclină în favoarea stabilitații puțin mai mult.(Constatare dincolo de diagrama; la ceasul probelor pe apă). Totuși, vorbim de un caiac de agrement pentru expediții de anduranță, ceea ce nu cred că deranjează la acest aspect.
Această rezervă de stabilitate, cred că ar permite pentru viitor dezvoltarea prin tatonare de modele noi din ce în ce mai suple, centimetru cu centimetru, jonglând între stabilitate sau viteză sporită, decat cel din acest proiect prezentat acum-aici. Iar totul, în funcție de destinația respectivului proiect.

În schimb, tot am modificat-modelat în timp, puntea din prova. Înalțându-i puțin de tot extremitatea prova, să-l facă mai rapid și mai jucăuș, în condiții de înaintare prin valuri ceva mai mari.
În afară de faptul ca l-am gândit-proiectat-realizat și probat cu sau fără echipament încarcat, în valuri sau calm plat, iau drept cel mai valoros "feed-back": reacțiile tuturor celor ce l-au testat, români sau străini, în ziua de pauză din cadrul expediției TID-2013. (O experiență de viață, vrednică de a nu fi uitată prea ușor ! :noroc: ). Cât și reacțiile de încredere, relaxare și încântare a celor ce se urcau pentru prima dată într-un caiac, la viața lor, cu alte ocazii de plimbare pe apă la Galați. Dunare sau Brateș...

În cadrul "Design displacement", din atașamentul de aici, am dat următorile valori:
Greutate caiac: 25 kg
Greutate padelator: 75 kg
Greutate încărcătură: 25 kg


Editare ulterioară :
Conform sfatului primit ca să puteteți avea acces la proiect, am atașat fișierul cu proiectul in sine (PasAger.yak.pdf), care poate fi accesat cu programul Kayakfoundry. Dar pentru a fi accesibil și funcțional dupa descarcarea de aici, trebuie redenumit fisierul sa devina simplu: PasAger.yak
Spor, la joacă !

Altă editare ulterioară :
Mandea, a decis sa retraga fișierul cu proiectul propriuzis, după ce a fost expus liber mai bine de o săptămână. Motivul ar fi că n-am observat interesul nimănui de a se "juca" cu acesta, spre a rezulta noi variațiuni de la acest model. Cine-l dorește de acum în colo, n-are decât să întocmească una bucată solicitare ! :)
 

Atașamente

  • PasAger.pdf
    46.8 KB · Vizualizări: 33
Ultima editare:

Back
Sus