Salut! Sunt nou pe aici si va rog sa ma ajutati...

Salut! Sunt nou pe aici si nu prea stiu cum si in ce fel stau lucrurile asa ca va rog sa nu va suparati daca postez pe unde nu trebuie...Am si eu cateva intrebari legate de schif-uri...Practic canotajul de vreo 9 luni si imi place foarte mult dar nu am "barca mea" acolo:(... Am vorbit cu antrenorul si am gasit un simplu pe acolo dar partea proasta este ca nu am portanti si nici furcheti de plastic pt vasle crocker... Barca este foarte veche ( cam 25 de ani ) si este fabricata la Reghin. Nu se mai fabrica nici furcheti nici portanti si nici barci si nu stiu de unde pot gasi macar o pereche de furcheti, ca sa nu zic si portanti:D si ma gandeam ca poate reuseste cineva de aici sa ma ajute. Va multumesc oricum!
 
Portantii se pot suda, preferabil din teava de duraluminiu, furchetii se fac din HDPE. Alternativ se poate lamina un portant din fibra, iese ca la unele skiffuri moderne unde portantul arata ca o aripa. Sau poti sa construiesti un portant din tevi de carbon (se gasesc gata facute pe la magazinele de modelism) si imbinarile se lipesc si apoi se lamineaza cu epoxi si fibra de sticla. Furchetii ii face un strungar-frezor din HDPE sau Teflon. HDPE se poate prelucra si acasa cu traforaj, pila si smirghel, deci pot fi facuti si de tine daca ai rabdare. Sau poti sa cumperi furcheti si manson din comert, de exemplu de la Croker daca vaslele sunt de la ei. Cel mai apropiat distribuitor Crocker e in ungaria. daca nu ai bani, discutam si alte variante, mai ieftine. Si spune ce vasle ai.
Nu uita sa verifici si eventual sa schimbi rulmentii de la scaun.

@ Smokey
La barcile de canotaj furchetii de la vasle nu sunt in barca (e prea ingusta) si exista o constructie din tevi sau monobloc care iese in afara si pe care sunt montati furchetii. Furchetii au o forma speciala, aproape patrata, deoarece vasla are o sectiune in D acolo unde sta pe furchet (vasla are un mason de plastic care se potriveste cu furchetul) si pivoteaza pe un ax vertical.
 
Poate ca iti foloseste:
 

Atașamente

  • DSCF2688.jpg
    DSCF2688.jpg
    78.5 KB · Vizualizări: 88
  • DSCF2690.jpg
    DSCF2690.jpg
    98.3 KB · Vizualizări: 48
  • DSCF2687.jpg
    DSCF2687.jpg
    91 KB · Vizualizări: 65
  • DSCF2683.jpg
    DSCF2683.jpg
    96 KB · Vizualizări: 60
  • DSCF2684.jpg
    DSCF2684.jpg
    93.7 KB · Vizualizări: 60
Thor sunt bune imaginile acelea:Dmultumesc. Vaslele sunt Croker. Si nu poti suda furchetii pe o barca din lem de cca 50 de cm latine. Furchetii se pun pe portanti si nu cred ca cei de la Croker au acelasi model care imi trebuie mie pt ca portantii nu sunt in forma de aripa ca la Empacher, Filipi sau West. Au forma de triunghi...nu gasesc pe nicaieri poze cu exact ce imi trebuie asa ca voi face cateva poze cand ma voi duce la antrenamente. Cel mai probabil veti avea pozele luni.
 
Cam asa ceva imi trebuie... P.S. in poza a 2a in schiful cel alb cel din dreapta sunt eu.
 

Atașamente

  • Mihaele%20Petrila%20si%20Ioana%20Craciun%20-%20argint%202011[1].jpg
    Mihaele%20Petrila%20si%20Ioana%20Craciun%20-%20argint%202011[1].jpg
    46.3 KB · Vizualizări: 80
  • iasi 2011 224.jpg
    iasi 2011 224.jpg
    69.9 KB · Vizualizări: 86
Barca este foarte veche ( cam 25 de ani ) si este fabricata la Reghin. Nu se mai fabrica nici furcheti nici portanti si nici barci si nu stiu de unde pot gasi macar o pereche de furcheti, ca sa nu zic si portanti:D si ma gandeam ca poate reuseste cineva de aici sa ma ajute. Va multumesc oricum!

Alte imagini cu furcheti pentru barci din secolul trecut - asa cum este barca de la Reghin - nu am gasit:)
 
Aouleu, ce gresit m-ai inteles. O sa incerc sa ma explic mai clar (si ca sa nu existe dubii am facut canotaj academic la 4+1 vasle pe barci din RDG fabricate dumnezeu stie cand si le-am si reparat. inclusiv vaslele care erau din lemn de frasin.)
Portantii:
Portantii clasici se fabrica din teava de aluminiu. Cum teava de aluminiu nu vine din fabrica sub forma de portant tevile trebuie taiate la dimensiune, capetele lor pilite concav ca sa se potriveasca pe cealalata teava acolo unde se intalnesc doua tevi si sudate de un sudor care stie sa sudeze aluminiu si are aparatul necesar. La capetele dinspre barca teava se aplatizeaza si se indoaie la un anumit unghi, apoi se da o gaura prin care trece un surub care intra in bordajul barcii si fixeaza portantul pe barca. Sau se sudeaza la capatul asta o placa gaurita. Depinde daca sunt unul sau doua suruburi de fixare. La capatul pe care vine furchetul se sudeaza o placa care are o gaura. In gaura aia intra pivotul de la furchet. Portanti clasici se mai fabrica si din teava de inox. Aceasi treaba ca la aluminiu doar ca sunt mai grei. poti sa ii faci si din teava de fier normal daca vrei, doar ca o sa fie grei si trebuie vopsiti regulat.
Portantii moderni se fabrica sub forma de aripa si pot fi din aluminiu, caz in care se foloseste un element extrudat (adica vine din fabrica cu forma aia ovala) care se sudeaza la unghi si i se sudeaza suporti care vin fixati cu suruburi pe barca. In cazul in care portantul aripa e din fibra de carbon, el se lamineaza intr-o forma din tesatura de carbon si rasina.
Lungimea portantilor si unghiul lor este determinat de fabricant dupa caracteristicile barcii sau de catre antrenor dupa barca si sportiv.
Ce poti face tu: gasesti o barca ca a ta care mai are portantii originali, ii masori, mergi la Praktiker, Brico, Dedeman sau unde vrei tu si cumperi tevi de aluminiu sau inox, un bomfaier si o pila semirotunda. Pe urma mergi acasa tai tevile la dimensiuni usor mai mari (in milimetrii) si pilesti pana ajunge sa se potriveasca cu masuratorile de pe hartie. Cum pusca o piesa cu ailalta scrii pe ea cu markeru permanent ce e si unde se potriveste. Dupa aia intrii pe un forum de biciclete si intrebi cine sudeaza aluminiu, iti iei colectia de tevi si mergi la om sa ti le sudeze dupa desen. Dupa care ai portanti si iti cumperi suruburi sa ii montezi pe barca. Sau vorbesti cu omu inainte, demontezi portantii de pe o barca identica si ii duci la om sa faca el toata treaba (vezi sa iti dea voie antrenorul sa faci treaba asta ca altfel nu mai pupi vasla).
Furchetii: furchetii poti sa ii cumperi de la magazin sau poti sa ti faci tu. cum n-ai inteles ce am scris prima data nu o sa poti face tu furcheti, asa ca iti ramane sa ii cumperi (cel mult poti gasi un strungar-frezor meserias care sa fie de acord sa iti copieze o pereche de furcheti pe care ii duci tu de model. unde gasesti asa ceva dumnezeu stie.). ce iti trebuie tie e un set complet de furcheti, adica partea neagra de plastic in care bagi vasla, surubul pe care pivoteaza si bucsele distantiere.
Ca sa intelegi de ce te trimit sa iti faci portanti o sa iti pun cateva preturi de la un magazin din Germania:
Al mai ieftin portant din aluminiu, un triunghi din trei tevi e 176 EURO si tie iti trebuie 2.
Un portant aripa din aluminiu e 595 euro
asa ca fuga la cumparat tevi ca sunt ieftine.
preturile la furcheti:
Concept II complet echipat: 42,72 Euro/bucata
Martinoli complet echipat: 36,89 Euro/bucata

Acuma sper ca m-am exprimat destul de clar ca sa intelegi. Si mai stai si tu pe net si invata ceva despre canotaj si despre material. Nu de alta dar pe barca aia de la Reghin se poate pune si portant aripa din fibra de carbon sau de titan daca vrei. citeste forumurile de la Rowing Illustrated - Where Real Rowers Talk Real Rowing
cand ai intrebari posteaza aici, te ajut cu placere daca pot si cu siguranta nu voi fi singurul.
 

Back
Sus