Visul unui incepator

Salutare,
Pentru inceput vreau sa precizez ca sunt absolut incepator in acest domeniu. (adica nu stiu absolut nimic).
As dori sa cumpar un velier de genul acesta:Segelschiff Wanderer4 Segelyacht Segelboot 6,55m gepfl. Segelklar | eBay
segelyacht-wanderer-4-foto-bild-49735228.jpg

Planul meu, asa.... visator: Am un vw bus dotat pentru camping, cu care merg destul de des in Grecia. Vreau o "barca", sa o pot lega dupa masina pe o remorca, sa o trag pana in Grecia, sa ma plimb pe acolo, si sa o trag acasa, sau sa o las acolo in port.
Acuma intrebarile:
Ce inseamna sa detii un astfel de velier?:
Conditii de "parcare"? Adica o pot lasa in curte pe remorca peste iarna? sau ce costuri implica pastrarea intr-un port vara si iarna?
Cum se pune pe apa? Macara? Este vandabil sa o tot scot de pe apa si sa o duc acasa?
Ce costuri de intretinere sunt?
Ce se poate face cu o astfel de ambarcatiune? Adica se poate naviga doar pe langa coasta? sau se poate pleca la un drum mai lung (3-4 zile pe mare)?
Ce cursuri ar trebui sa urmez?
Sau ma sfatuiti sa im-i iau o barca gonflabila si gata:(

Cam astea ar fi intrebarile pentru incepu. Mai am, dar dupa ce ma lamuresc cu astea.

Orice raspuns este bine venit.
 
Salutare,
Pentru inceput vreau sa precizez ca sunt absolut incepator in acest domeniu. (adica nu stiu absolut nimic).
As dori sa cumpar un velier de genul acesta:Segelschiff Wanderer4 Segelyacht Segelboot 6,55m gepfl. Segelklar | eBay

Planul meu, asa.... visator: Am un vw bus dotat pentru camping, cu care merg destul de des in Grecia. Vreau o "barca", sa o pot lega dupa masina pe o remorca, sa o trag pana in Grecia, sa ma plimb pe acolo, si sa o trag acasa, sau sa o las acolo in port.
Acuma intrebarile:
Ce inseamna sa detii un astfel de velier?:
Conditii de "parcare"? Adica o pot lasa in curte pe remorca peste iarna? sau ce costuri implica pastrarea intr-un port vara si iarna?
Cum se pune pe apa? Macara? Este vandabil sa o tot scot de pe apa si sa o duc acasa?
Ce costuri de intretinere sunt?
Ce se poate face cu o astfel de ambarcatiune? Adica se poate naviga doar pe langa coasta? sau se poate pleca la un drum mai lung (3-4 zile pe mare)?
Ce cursuri ar trebui sa urmez?
Sau ma sfatuiti sa im-i iau o barca gonflabila si gata:(

Cam astea ar fi intrebarile pentru incepu. Mai am, dar dupa ce ma lamuresc cu astea.

Orice raspuns este bine venit.

Am sa incerc sa raspund punctual la intrebarile tale
1. Da, o poti pune pe trailer/peridoc, o duci acasa si costurile de pastrare in extrasezon devin zero. Cu conditia sa ai un peridoc. Barca gasita de tine nu se vinde cu peridoc. Gasesti aici mai multe detalii . Poti cumpara sau construi unul, doar ca trebuie sa ai in vedere si costurile acestea.
2. Costurile la ponton sunt diferite in functie de marimea barcii si de ...administratia marinei. Pentru asa ceva s-au platit anul acesta in Tomis cam 1850 lei/ 4 luni (tarif dimensiuni minime). Marina include si facilitatile in acest pret ( curent, apa, paza, dusuri, toalete). Am spus de 4 luni fiindca nu avem mai mult sezon din pacate. Daca vrei sa contractezi pentru tot anul, costurile lunare scad mult.
3. Se poate lansa la apa direct de pe peridoc, cu masina. Am vazut ca are pescaj 0,85 m . E mai simplu decat cu macaraua si clar te scapa de costuri suplimentare.
4. Sa o tot scoti de la apa pentru a o duce acasa, nu e vandabil, dar e fezabil. Nu ii vad totusi rostul fiindca iti transforma sezonul de navigatie intr-o munca titanica, inutila si atat de deranjanta ca te vei lipsi de placerea iesirii pe apa. Gandeste-te ce inseamna sa ii strangi si ridici mereu arborada, velatura, manevrele fixe, mobile, sa asiguri barca pe peridoc pentru transport, sa mergi cu viteza redusa si grija sporita, sa platesti mereu accesul la rampa, sa pierzi mereu cateva ore cu lansarea si ridicarea din apa si multe alte lucruri . Cand ai lansat barca la apa, ai platit marina pe perioada cat doresti, si vei avea de fiecare data barca asteptandu-te la ponton, pregatita de navigatie. Simplu, rapid, eficient, fara nervi, timp pierdut si ratarea unui weekend din cauza ca ai uitat sau pierdut ceva pe drum.
5. Costurile de intretinere ale unei asemenea barci sunt foarte mici, catre zero. Cumperi o cutie de vopsea antivegetativa si o aplici singur cu trafaletul, o data la 3 ani. Daca nu dai cu ea de mal, barca se intretine singura, tu o mai speli din cand in cand si o mangai cu tandrete cand nu te zareste sotia/prietena sa nu devina geloasa. :) La sfarsitul sezonului inspectezi opera vie pentru a inlatura daca este cazul micile organisme acvatice agatate si asta e tot.
6. Cu barca asta se poate pleca unde spune permisul ei si al tau ca aveti voie. Daca este de clasa C mergi costier in limita a 6 nm, daca e de clasa B- 12 nm. De clasa A nu poate fi vorba. Barca este totusi foarte serioasa, are o chila fixa si cu siguranta e foarte stabila.
7. Ar trebui sa urmezi cursurile in ordinea fireasca : D+C+S ( iti sunt suficiente pentru a naviga in ape interioare si maritim costier in limita spusa mai sus, folosind si velele. Dupa aceasta poti face cursurile pentru B.
8. Nu te sfatuiesc sa iti iei o gonflabila, ci te felicit in avans ca te orientezi catre navigatia cu vele.

9. Succese !
 
despre barca, Rocky a lui bibicu pare ceva la fel, poate n-o avea sprayhood. Cu dus-adus tot deranjul, posibil sa iesi tot p-acolo. Vezi ca o pusese la vanzare.
 
Ultima editare:
Si daca iti iai gonflabila tot nu ai rezolvat problema peridocului.
O gonflabila suficient de mare pentru 4-5 persoane, si motorul adecvat_rezervorul vor umple VW van. Daca iti place insa sa mergi la peste si sa ajungi repede dintr-un loc in altul, ca sa campezi pe uscat nimic nu se compara cu siguranta si seaworthiness-ul unui RIB (la aceeasi greutate ma refer).

Adadar optiunea cu motor e un RIB -> gonflabila cu fund rigid.

Parerea mea, e ca daca iti place sailingul mergi totusi pe varianta unui velier tralerabil (macar la inceput). Ai mare grija sa nu alegi ceva peste capacitatea de remorcare, pentru ca pe langa pericolul la care te expui mai e si legea. Daca in tarile in care vei circula politia isi face treaba, vei avea neplaceri majore. Din capacitatea de remorcare trebuie scazuta greutatea persoanelor plus bagajelor din vehicul.

Costurile sint si ele demne de luat in considerare. Daca ai bani nelimitati, comanda-ti un Farrier f22 in Noua Zeelanda si ai ai o super barca, daca nu, atunci trebuie sa te gandesti ce fel de navigatie iti doresti si ti s-ar potrivi

Asadar ai trei posibilitati:
1-velier cu cabina: La greutatea mica e greu de gasit ceva adecvat. Macgregr 19 ai fi ideal. E adevarat ca e spartan, dar se poate dormi inauntru ca la cort. Problema e ca sunt rare si in Europa costa mult.

2-velier fara cabina: Aici ai multe modele dintre care sa alegi ales, si daca te statisface sa ai o barca doar pentru daysailing, ai multe avantaje: cockpit mai mare, arborada mai mica.

3 barcuta de agrement: Aci se incadreaza barcile de plastic gen Escape, sau Trimaranul Hobie Tandem Island. Din multe puncte de vedere sunt niste barci minunate, care pe langa "seawothiness" sunt extrem de usor de lansat (setup si dus la apa) si de tractat.
 
Multumesc pentru raspunsurile rapide si punctuale, exact ce vrioam sa aud. De fapt eu incerc sa adun argumente, pentru a-mi convinge nevasta ...
 
Multumesc pentru raspunsurile rapide si punctuale, exact ce vrioam sa aud. De fapt eu incerc sa adun argumente, pentru a-mi convinge nevasta ...

Cel mai fain argument cu care iti poti convinge sotia, este o saptamana de sailing cu o barca inchiriata. Alegi o perioada frumoasa si nu iesi pe mare montata. Faci trasee scurte, la lagune mirifice, lasi tenul sa prinda culoare, lasi sotia sa se impregneze in beatitudinea vacantei pe barca. Asta va functiona mai bine decat o mie de argumente :)
 

Back
Sus