Targul de la Dusseldorf 2009

skipper

RYA Instructor
Care planuiti sa mergeti la targul de la Dusseldorf 17-25 ian 2009?
E cel mai mare din toata Europa si fiecare isi poate lua de acolo ce scule sau accesorii mai are nevoie la barca. Sau isi poate lua o barca intreaga!
 
Ultima editare:
si eu voi fi acolo!

ahoy!!


Eu voi merge!! e primul targ din afara la care particip!!! Abia astept!!:banana:

Promit ca vin cu poze si impresii, sa ne vedem acolo in numar mare!:noroc:

Zi super si vant prielnic in tot ce intreprindeti!:sail:
 
ahoy!!
Eu voi merge!! e primul targ din afara la care particip!!! Abia astept!!:banana:
Promit ca vin cu poze si impresii, sa ne vedem acolo in numar mare!:noroc:
La Multi Ani Danuta, ne bazam pe tine pentru impresii si poze :D, sa ne transmiti si noua ceva din entuziasmul tau :skip:
 
Mai bine iti faci si niste poze mai sexy pe langa barci, sa te cunoastem si noi mai bine ;)

Astea merg în orice environment, nu neaparat unul nautic. Nu de alta, dar noi suntem atât de obsedaţi de bărci, încât de multe ori trecem cu vederea frumuseţile de pe lângă ele. Bineînţeles, nu e cazul Danei, e una de-a noastră. Adică e şi faină, şi navigatoare, ca să nu se înţeleagă altceva. :D
 
Ultima editare:
expo de la hanburg l-ati vazut?
are doua locatii:una pe uscat in sali enorme,si una pe apa,aceasta fiind foarte interesanta,aici fiind yachturile de peste 14-15 metri,te uiti la ele si-ti vine sa te arunci in apa !!!
si de luat in seama ,e mai ieftina cazarea!
 

Atașamente

  • DSC00774.jpg
    DSC00774.jpg
    99.1 KB · Vizualizări: 52
  • DSC00775.jpg
    DSC00775.jpg
    97.2 KB · Vizualizări: 45
Vesti fierbinti de la Dusseldorf

Ahoy bravi iubitori de apa!

M-am intors de la targ!

WAW! de mentionat ca e primul targ international la care particip:banana:
Asta targ, care mai zice ca Romanian Boat Show e targ...glumeste.

Imens, super amenajat, civilizat, frumos, gasesti ce nici cu gandul nu gandesti!:skip:
A fost si o premiera pentru Romania, primul dealer roman, care expune o barca propie acolo(Princes 52-parca). Asa ca flutura drapelul romanesc in targ:iupi:. (vezi poza)
Putini romani, putini vizitatori, din ce se plangeau expozantii, poate ca erau si primele zile.

Intra-adevar inghesuiala la standurile de veliere si la accesorii si echipamente, dar nu sa te calci pe picioare.

Sunt impresionata..:titanic:vrem si noi asa ceva in tara...poate in vreo 50 de anib-) pesimist, stiu dar...cred ca adevarat, din pacate.

Va atasez cateva poze, mai am multe cine mai vrea info astept PM.

Vant prielnic in tot ce intreprindeti!!:noroc:
 

Atașamente

  • DSCN3874.jpg
    DSCN3874.jpg
    41.3 KB · Vizualizări: 66
  • DSCN3876.JPG
    DSCN3876.JPG
    94.2 KB · Vizualizări: 55
  • DSCN3879.jpg
    DSCN3879.jpg
    44.5 KB · Vizualizări: 60
  • DSCN3886.JPG
    DSCN3886.JPG
    95.2 KB · Vizualizări: 51
  • DSCN3890.JPG
    DSCN3890.JPG
    91.2 KB · Vizualizări: 57
  • DSCN3893.JPG
    DSCN3893.JPG
    96.5 KB · Vizualizări: 50
  • DSCN3900.JPG
    DSCN3900.JPG
    96.3 KB · Vizualizări: 51
  • DSCN3905.JPG
    DSCN3905.JPG
    97.5 KB · Vizualizări: 51
  • DSCN3913.JPG
    DSCN3913.JPG
    96.6 KB · Vizualizări: 57
  • DSCN3942.JPG
    DSCN3942.JPG
    84.8 KB · Vizualizări: 69
  • DSCN3946.jpg
    DSCN3946.jpg
    29.2 KB · Vizualizări: 56
  • DSCN3947.jpg
    DSCN3947.jpg
    33.4 KB · Vizualizări: 56
  • DSCN3949.JPG
    DSCN3949.JPG
    91 KB · Vizualizări: 59
  • DSCN3976.JPG
    DSCN3976.JPG
    86.1 KB · Vizualizări: 78
  • DSCN3977.JPG
    DSCN3977.JPG
    95.4 KB · Vizualizări: 79
  • DSCN4103.JPG
    DSCN4103.JPG
    75 KB · Vizualizări: 64
Am o intrebare pentru Alex, Robert (am folosit ordinea alfabetica) si pentru cine a vizitat tirgul. Cind se cumpara velierele exponate se fac reduceri de preturi datorate coeficientului de uzura? Ma refer la transportul la fata locului si sutele de vizitatori care se suie pe ambarcatiune. Daca da, care este reducerea in procente care se practica fata de pretul listat (de catalog)?
 
Am o intrebare pentru Alex, Robert (am folosit ordinea alfabetica) si pentru cine a vizitat tirgul. Cind se cumpara velierele exponate se fac reduceri de preturi datorate coeficientului de uzura? Ma refer la transportul la fata locului si sutele de vizitatori care se suie pe ambarcatiune. Daca da, care este reducerea in procente care se practica fata de pretul listat (de catalog)?

Barcile expuse la targurile mari apartin de obicei santierului producator si sunt barci noi , ca oricare altele . Nu exista o uzura ce se capata de catre o barca expusa la o expozitie , in sensul ca transportul se face cu mare grija , evident , iar accesul pe barci se face descult sau cu un fel de "botosei" care se incalta peste pantof .

In general grija fata de barci este o chestiune extrem de mult respectata atat de proprietari si clienti , cat si de dealeri sau vizitatori . De aceea acesta nu este niciodata un motiv de reducere .

Anumiti producatori ( de obicei cei mici ) pot face cu ocazia targului oferte speciale pentru anumite modele sau chiar pentru barcile expuse acolo , dar asta nu e deloc o regula . Exista chiar producatori care vin la targ cu singura barca produsa de ei in anul respectiv si pe care vor sa o vanda acolo .( ex. diverse motoryachturi olandeze sau modele ciudate italiene sau cine mai stie )

Asa , ca regula generala , nu exista reduceri tipice la targuri .

Prin negocieri se pot obtine preturi bune in anumite situatii sau pentru anumite modele - de regula pentru modelele vechi , care ies din productie .

Dar daca ii spui cuiva ca vrei o reducere pentru ca barca are o uzura de la transportul spre targ sau de la vizitatori , in cel mai bun caz iti va oferi o apa minerala si se va ocupa cu rapiditate de un alt client .
 
Barcile expuse la targurile mari ..... Dar daca ii spui cuiva ca vrei o reducere pentru ca barca are o uzura de la transportul spre targ sau de la vizitatori , in cel mai bun caz iti va oferi o apa minerala si se va ocupa cu rapiditate de un alt client .

Ok. multumesc pentru apa minerala .... sper ca este Borsec. Inca o intrebare daca imi permiti. Daca doresc sa cumpar cinci in loc de una? Se fac reduceri de pret datorate cantitatiii?
 
Ei bine , daca doresti sa cumperi 5 barci , deja devii un cumparator foarte interesant pentru oricine .
Si sigur ca dealerul din tara ta va fi dispus sa negocieze un pret mai bun , insa va fi foarte interesat ce vrei tu sa faci cu cele 5 barci . Adica nu va dori sa iti dea un pret atat de bun incat tu sa ii strici afacerile lui cu alti clienti mari ( de obicei firmele de inchirieri , care cumpara un numar mare de barci ). Va analiza si masura in care vei avea nevoie de serviciile lui post vanzare .

Sau va dori sa iti dea un pret foarte bun daca intentionezi sa deschizi o firma de inchirieri intr-o zona care il intereseaza pe el .Si asa mai departe ... de la caz la caz. Nu exista insa o regula . Regula cea mai respectata este pretul de lista . Punct .

Au existat in ultimii ani , tot felul de farsori , in special proveniti din tarile estice , sau emergente , de aceea nimeni nu trateaza cu optimism exagerat cererile neobisnuite .
 
Ultima editare:
Düsseldorf 2010

Merge careva la târg la Düsseldorf anul acesta? Eu planuiesc sa ma duc in 29 ianuarie si mi-ar face placere sa ma intalnesc cu "barcaholici" de pe forum.
 
Baaaai, care santeti la nemtile, puneti si voi neste poze, neste filme, neste oferte cu ce se mai vinde pe-acolo, poate vrem si noi o cange nemteasca, un biscuite strain!
 
Düsseldorf 2010

Dupa o schimbare de plan de ultim moment, am ajuns la Düsseldorf in prima zi de târg, in 23 ianuarie.

Târgul este foarte mare pentru a fi vizitat intr-o singura zi, prin urmare m-am orientat spre halele unde erau expuse veliere si m-am uitat si la accesorii.
P1233279.JPG
Incep cu partea de accesorii... A fost o buna oportunitate sa imi fac o impresie generala asupra ofertei. Preturile nu difera cu mult de cele de pe net. Participa multe firme care au magazine on-line. Sunt si reduceri si promotii, dar intrebarea este daca chiar ai nevoie de acele lucruri, sau vanzatorul iti creaza nevoia? Prin urmare m-am limitat sa cumpar strictul necesar pentru lucrarile uzuale de intretinere din primavara.

La sectiunea veliere m-am focusat pe oferta la dimensiuni in jur de 32 de picioare. De ce? Pentru ca in prezent am un Polaris Drabant de 26 si un upgrade in viitor va fi probabil undeva pe la 30. Din pacate oferta de cruisere sub 30 de picioare este limitata, nu am vazut doar Dehler 29. Restul este la 31 - 33.
De ce este 32 de picioare asa un numar magic? Pentru ca este suficient de mare pentru a asigura comfortul unei familii cu copii (sau prieteni) si suficient de mica pentru a fi manevrata de 1 - 2 persoane.

Am avut asteptari mari de la Dehler 29 dar am fost oarecum dezamagit. Foarte ingusta in prova, locul nu este foarte bine folosit.
Hanse 320 mi-a facut o impresie buna. Bine organizata. Din pacate ca standard vine cu foc, genovezul este optional.
P1233281.jpg
Beneteau 31 mi-a facut o impresie buna, cred ca raportul pret/performanta este foarte bun. Salonul este foarte luminos, si surprinzator de spatios pentru o barca de dimensiunea aceasta.

Cel mai mult mi-a placut X-34, pe care l-am vazut si la expozitia de la sediul producatorului (X-Yachts) insa acest velier face parte dintr-o alta categorie, la care nu indraznesc sa ma uit din punct de vedere financiar... Design suplu, performanta sub vele, calitate... un vis! (de fapt preferinta mea personala este precursorul X-332 care la second-hand are preturi atractive).

P1233284.jpg

Din motiv de idei preconcepute (molipsit de la danezi) nu eram curios de Bavaria. Dar in final, pe la vreo 5 dupa-masa, cand sa o iau spre iesire am zis... hai s-o vad si pe asta... ca nu ma costa nimic. Nu m-am asteptat la altceva decat la un autocamper plutitor. Si... surpriza! O organizare interioare extraordinar de buna, mai buna decat orice altceva in aceasta categorie. Design de la Farr Yachts. Un interior absolut superb: Dushul este separat de chiuveta, loc pentru agatat hainele ude. Pantry spatios cu mult loc de stocare si lucru. Salonul de la prova cu mult loc de stocare pentru haine. Access la toate sistemele, acces foarte bun la motor. Atentie la detalii cum ar fi plafon tapitat, sa nu te lovesti la cap! Pe partea negativa pot mentiona o senzatie claustrofoba in salonul de la pupa.
Pe punte iar o impresie buna, echipament de calitate (vinciuri Lewmar, vele Elvström, etc.). Cockpitul spatios, bine organizat. Ca si element negativ vinciurile pentru scote sunt cam departe de cârma, face manevra single-handed dificila - dar asta se poate modifica. Prin urmare am invatat o lectie si nu ma voi mai duce la târguri cu idei preconcepute deoarece nu se stie de unde vine surpriza!
 

Back
Sus