Eurosail - Cursuri RYA
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Topic: Targul de la Dusseldorf 2009

Exclamation Targul de la Dusseldorf 2009

Care planuiti sa mergeti la targul de la Dusseldorf 17-25 ian 2009?
    E cel mai mare din toata Europa si fiecare isi poate lua de acolo ce scule sau accesorii mai are nevoie la barca. Sau isi poate lua o barca intreaga!
    Last edited by skipper; 16 Dec 2008 at 07:15 PM.

Senior Member
    Locația
    BUCURESTI & Marina Mangalia
    Posturi
    791

Merge cineva la Boot ? www.boot.de
    FAIR WINDS !

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii .
    (asta mi-a placut asa de mult ca am preluat-o de pe forumul motociclism.ro )

Can you handle life ? Ideea e sa mori tanar , dar cat mai tarziu posibil.

Senior Member DanutzaZpr's Avatar
    Locația
    Sydney, Australia
    Posturi
    415

Default si eu voi fi acolo!

ahoy!!

Eu voi merge!! e primul targ din afara la care particip!!! Abia astept!!

Promit ca vin cu poze si impresii, sa ne vedem acolo in numar mare!

Zi super si vant prielnic in tot ce intreprindeti!
    navigare necesarum est!!!!

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.008
    Blog Entries
    62

Quote Originally Posted by DanutzaZpr View Post
    ahoy!!
    Eu voi merge!! e primul targ din afara la care particip!!! Abia astept!!
    Promit ca vin cu poze si impresii, sa ne vedem acolo in numar mare!
    La Multi Ani Danuta, ne bazam pe tine pentru impresii si poze , sa ne transmiti si noua ceva din entuziasmul tau
    călătorului îi stă bine cu drumul

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Mai bine iti faci si niste poze mai sexy pe langa barci, sa te cunoastem si noi mai bine
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

6.  

Quote Originally Posted by Vali View Post
    Mai bine iti faci si niste poze mai sexy pe langa barci, sa te cunoastem si noi mai bine
    Astea merg în orice environment, nu neaparat unul nautic. Nu de alta, dar noi suntem atât de obsedaţi de bărci, încât de multe ori trecem cu vederea frumuseţile de pe lângă ele. Bineînţeles, nu e cazul Danei, e una de-a noastră. Adică e şi faină, şi navigatoare, ca să nu se înţeleagă altceva.
    Last edited by capitanul nemo; 15 Jan 2009 at 03:43 PM.
    'Nu toţi rătăcitorii sunt nefericiţi' J.R.R.Tolkien

Senior Member home made's Avatar
    Locația
    SLOBOZIA IL.
    Posturi
    861

expo de la hanburg l-ati vazut?
    are doua locatii:una pe uscat in sali enorme,si una pe apa,aceasta fiind foarte interesanta,aici fiind yachturile de peste 14-15 metri,te uiti la ele si-ti vine sa te arunci in apa !!!
    si de luat in seama ,e mai ieftina cazarea!
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate DSC00774.jpg‎   DSC00775.jpg‎  

Senior Member DanutzaZpr's Avatar
    Locația
    Sydney, Australia
    Posturi
    415

Exclamation Vesti fierbinti de la Dusseldorf

Ahoy bravi iubitori de apa!

M-am intors de la targ!

WAW! de mentionat ca e primul targ international la care particip
    Asta targ, care mai zice ca Romanian Boat Show e targ...glumeste.

Imens, super amenajat, civilizat, frumos, gasesti ce nici cu gandul nu gandesti!
    A fost si o premiera pentru Romania, primul dealer roman, care expune o barca propie acolo(Princes 52-parca). Asa ca flutura drapelul romanesc in targ. (vezi poza)
    Putini romani, putini vizitatori, din ce se plangeau expozantii, poate ca erau si primele zile.

Intra-adevar inghesuiala la standurile de veliere si la accesorii si echipamente, dar nu sa te calci pe picioare.

Sunt impresionata..vrem si noi asa ceva in tara...poate in vreo 50 de ani pesimist, stiu dar...cred ca adevarat, din pacate.

Va atasez cateva poze, mai am multe cine mai vrea info astept PM.

Vant prielnic in tot ce intreprindeti!!
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate DSCN3874.jpg‎   DSCN3876.JPG‎   DSCN3879.jpg‎   DSCN3886.JPG‎   DSCN3890.JPG‎   DSCN3893.JPG‎   DSCN3900.JPG‎   DSCN3905.JPG‎   DSCN3913.JPG‎   DSCN3942.JPG‎  

DSCN3946.jpg‎   DSCN3947.jpg‎   DSCN3949.JPG‎   DSCN3976.JPG‎   DSCN3977.JPG‎   DSCN4103.JPG‎  
    navigare necesarum est!!!!

Am o intrebare pentru Alex, Robert (am folosit ordinea alfabetica) si pentru cine a vizitat tirgul. Cind se cumpara velierele exponate se fac reduceri de preturi datorate coeficientului de uzura? Ma refer la transportul la fata locului si sutele de vizitatori care se suie pe ambarcatiune. Daca da, care este reducerea in procente care se practica fata de pretul listat (de catalog)?

Senior Member
    Locația
    BUCURESTI & Marina Mangalia
    Posturi
    791

Quote Originally Posted by x_petrolist View Post
    Am o intrebare pentru Alex, Robert (am folosit ordinea alfabetica) si pentru cine a vizitat tirgul. Cind se cumpara velierele exponate se fac reduceri de preturi datorate coeficientului de uzura? Ma refer la transportul la fata locului si sutele de vizitatori care se suie pe ambarcatiune. Daca da, care este reducerea in procente care se practica fata de pretul listat (de catalog)?
    Barcile expuse la targurile mari apartin de obicei santierului producator si sunt barci noi , ca oricare altele . Nu exista o uzura ce se capata de catre o barca expusa la o expozitie , in sensul ca transportul se face cu mare grija , evident , iar accesul pe barci se face descult sau cu un fel de "botosei" care se incalta peste pantof .

In general grija fata de barci este o chestiune extrem de mult respectata atat de proprietari si clienti , cat si de dealeri sau vizitatori . De aceea acesta nu este niciodata un motiv de reducere .

Anumiti producatori ( de obicei cei mici ) pot face cu ocazia targului oferte speciale pentru anumite modele sau chiar pentru barcile expuse acolo , dar asta nu e deloc o regula . Exista chiar producatori care vin la targ cu singura barca produsa de ei in anul respectiv si pe care vor sa o vanda acolo .( ex. diverse motoryachturi olandeze sau modele ciudate italiene sau cine mai stie )

Asa , ca regula generala , nu exista reduceri tipice la targuri .

Prin negocieri se pot obtine preturi bune in anumite situatii sau pentru anumite modele - de regula pentru modelele vechi , care ies din productie .

Dar daca ii spui cuiva ca vrei o reducere pentru ca barca are o uzura de la transportul spre targ sau de la vizitatori , in cel mai bun caz iti va oferi o apa minerala si se va ocupa cu rapiditate de un alt client .
    FAIR WINDS !

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii .
    (asta mi-a placut asa de mult ca am preluat-o de pe forumul motociclism.ro )

Can you handle life ? Ideea e sa mori tanar , dar cat mai tarziu posibil.

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks