Ajutor - protejarea stejarului cu epoxy si polituretan

Sunt in curs de renovare a bucatariei si am decis sa pun blaturi de stejar (le-am cumparat deja si au suprafata nesigilata) Asta inseamna ca pina si chiuveta va fi montata intr-un asemenea blat. In plus, in bucataria mea se gateste asa ca blaturie sune mai mereu ude. Am decis sa protejez aceste blaturi cu epoxy(West System) si apoi poliuretan.
Ma poate lumina si pe mine cineva apropos de procedura: cum se aplica, cum se slefuieste sa devina ca oglinda, etc.
Sau, daca exista poate imi sugerati alternative mai simple.

Multumesc
 
Ultima editare:
esti sigur Vincentiu? eu stiam ca rasinile poliuretanice sunt altceva decat cele epoxidice. Da' nu pretind ca as detine adevarul absolut
Mihai vrea sa protejeze blatul de bucatarie din stejat cu epoxi sau poliuretan
 
Sunt in curs de renovare a bucatariei si am decis sa pun blaturi de stejar (le-am cumparat deja si au suprafata nesigilata) Asta inseamna ca pina si chiuveta va fi montata intr-un asemenea blat. In plus, in bucataria mea se gateste asa ca blaturie sune mai mereu ude. Am decis sa protejez aceste blaturi cu epoxy(West System) si apoi poliuretan.
Ma poate lumina si pe mine cineva apropos de procedura: cum se aplica, cum se slefuieste sa devina ca oglinda, etc.
Sau, daca exista poate imi sugerati alternative mai simple.

Rasinile epoxidice sunt diferite de cele poliESTERICE, iar poliuretanul este alt compus. In fine, ideea de baza este ca ar trebui sa inchizi porii lemnului cu ceva, si apoi slefuit cu masina de slefuit cu smirghel din ce in ce mai fin, in 2-5 etape, granulatie plecand de la 120 si la final cu 260-300 si apoi sa aplici un lac in 2-3 straturi, la randul lor polisate cu ceva fin, smirghel de apa (granulatie de la 800-1000 in sus) iar la final cu ceva ceara de lustruit. Nu stiu exact ce se face pt blaturile de bucatarie, dar cam asta ar fi procedura generala la matritele de barci, la polisat barcile din fibra de sticla etc.
Stiu ca pe la DYO sau Kober exista si chit pentru lemn si diverse lacuri pentru lemn.

Eu personal as merge pe 2 straturi de lac alchidic pentru yahturi, diluat 1 foarte subtire, lasat sa se traga bine, slefuit , aplicat al 2-lea strat diluat cam 50%, asta pentru inchiderea porilor, lasat si asta sa se usuce bine cat sa nu se lipeasca pe smirghel, slefuit si asta cu un smirghel granulatie aprox 200-280, si apoi aplicate 2-3 starturi de lac din asta pentru yahturi, diluat foarte putin, 10-20% diluant, cat sa poti sa il aplici. Daca ai si posibilitatea sa il dai la pistol si mai bine. Se "trage" foarte bine si nu lasa dungi.
Si, zic, eu , ca nu ar mai trebui sa polishezi nimic.
Iar lac din asta se gaseste mai peste tot, nu e de speriat.
Gasesti si la Koeber si la DYO si la Policolor. E o solutie destul de ieftina si de practica. O cutie 1 kg de lac alchidic pentru ambarcatiuni sau pentru yahturi sau cum s-o mai chema el, este in jur de 20-25 lei. Se gasesc si pigmenti pentru lac, daca vrei sa ii dai vreo nuanta mai inchisa, mai roscata, etc. Eu am luat de la un butic, un lac "special pentru barci :D " (asa mi l-a recomandat vanzatorul), a costat 10.50 sau 12.50 ceva pe acolo, am dat o bancuta din lemn doua maini, fara nici un slefuit, si fara pretentii, bancuta care sta afara in ploaie si zapada de 2 ani si nu are nimic. Acuma depinde si de calitatea dorita la final.

Asa ca, spor la treaba.
 
Sunt in curs de renovare a bucatariei si am decis sa pun blaturi de stejar (le-am cumparat deja si au suprafata nesigilata) Asta inseamna ca pina si chiuveta va fi montata intr-un asemenea blat. In plus, in bucataria mea se gateste asa ca blaturie sune mai mereu ude. Am decis sa protejez aceste blaturi cu epoxy(West System) si apoi poliuretan.
Ma poate lumina si pe mine cineva apropos de procedura: cum se aplica, cum se slefuieste sa devina ca oglinda, etc.
Sau, daca exista poate imi sugerati alternative mai simple.

Multumesc

... Uitam ce era mai important. Insista mai mult cu inchisul canturilor. De obicei pe acolo patrunde apa si apoi umfla si se innegreste!

O zi buna in continuare!
 
... Am decis sa protejez aceste blaturi cu epoxy(West System) si apoi poliuretan.
Ma poate lumina si pe mine cineva apropos de procedura: cum se aplica, cum se slefuieste sa devina ca oglinda, etc.
Sau, daca exista poate imi sugerati alternative mai simple.

Multumesc

Salut Mihai, ca unul care lucreaza permanent cu epoxy, cred ca te pot sfatui la obiect. Problema e ca eu n-am vreo treaba cu forumul barcaholic, asa ca, daca ai placerea, ne vedem in cuibarul cunoscut ;).
App, si sfaturile lui hydrotech sunt bune, dar cred ca d-lui n-a observat locatia ta :).
 
Salut Mihai, ca unul care lucreaza permanent cu epoxy, cred ca te pot sfatui la obiect. Problema e ca eu n-am vreo treaba cu forumul barcaholic, asa ca, daca ai placerea, ne vedem in cuibarul cunoscut ;).
App, si sfaturile lui hydrotech sunt bune, dar cred ca d-lui n-a observat locatia ta :).

corect :)
De obicei ma uit la ce se scrie si nu de unde :) . Daca pot sa ajut cu un sfat ...
O zi buna in continuare!
 
Confirm ca varianta cu lacul de yachturi e fiabila. Si eu asa am procedat cu blaturile din bucatarie si nu am avut probleme de nici un fel (totusi, dupa 4-5 ani am refacut stratul de lac, mai mult pentru aspect)
 
Cod:
Ma poate lumina si pe mine cineva apropos de procedura: cum se aplica, cum se slefuieste sa devina ca oglinda, etc. 
Sau, daca exista poate imi sugerati alternative mai simple

Mihai, daca tot ai cumparat un produs West System (epoxy), merita sa arunci o privire si asupra "retetelor" pe care le-au publicat.

1) Pregatirea suprafetei care urmeaza sa fie acoperita
Surface Preparation


2) aplicarea unui strat protector (de rasina)
Barrier Coating

3) faza premergatoare aplicarii stratului (sau straturilor) de lac
Finish Coatings

4) Pentru a obtine o suprafata uniforma de lac de grad profesional,
pensula nu se preteaza si nici metoda de aplicare cu rola nu aduce rezultate perfecte (exceptie , poate suprafete mate)

Avand in vedere circumstantele "homeworker" poti aplica prin pulverizare (pistol cu aer comprimat, vibrator electromagnetic sa pulverizator piezo).

Cu toate ca reclamele pretind (de regula) ca oricine poate invata metoda in 3 minute (unele magazine de mat. de consructii organizeaza chiar si demonstratii periodice)
asta este o gogoasa....

Sau se preteaza pt. vopsit ziduri si pereti, unde neuniformitatile stratului de vopsea nu se observa de la 1...2 metri, iar vopselele sunt dizolvate (pentru demo)
pana la o viscozitate superlichida (factor de acoperire redus deci, iar tu nu vei avea - probabil - timpul sa aplici 40 de straturi,
asa cum procedau mesterii chinezi la mobila de inalta clasa, aplicand 30..60 (da saizeci!) de straturi de shellack, si lustruind fiecare strat inainte de aplicarea urmatorului...


Un vopsitor industrial cu calificare cat-de-cat are nevoie de cel putin 2 ani formare.

Se mai pune si problema echipamentului (respectiv daca ai sau vrei/poti inchiria).
Si trebuie tinut cont de cativa factori "secundari"
De ex la temperaturile de acum (respectiv 0°C....+10°C exterior)
fara un cartus uscator de aer (si purolator, evident) atasat la compresor (daca lucrezi cu aer comprimat) lacul va fi acoperit de o pacla alba, din cauza umiditatii , care va condensa la iesirea din diuza.


In afara de acesta, parametrii pistolului (diametru diuza si presiune ) se regleaza in functie de viscozitatea lacului.

Eu (personal) as alege o metoda mixta:
- aplicat epoxi si pregatit pt. lacuire, apoi
- pus "lemnaria" intr-un van /trauler si mers la un vopsitor (auto de ex) care are
- echipamentul
- experienta si
- iti poate "pastra" obiectele lacuite in cabina de vopsit, la +55..60°C pana lacul polimerizeaza.

Bineinteles daca ai experienta rezonabila in d-ale lacuitului atunci recomandarile mele sunt inutile sau redundante....
 
Ultima editare:
Multumesc mult prieteni.

Din pacate nu am avut azi internet la serviciu, asa ca nu am putut sa raspund mai repede
Ce voiam eu sa obtin era in genul RUBBERWOOD, cand o placa de lemn (obtinuta prin lipirea unur bucati - ca un tocator) este practic transformata intr-un material asemanator plasticului.
Epoxy-ul am inteles ca este absorbit in adancime si sigileaza complet lemul, apoi, dupa slefuire, pentru finisarea finala, am vazut eu ca se folosec lacuri poliuretanice (lac pentru iahturi)
Varianta nu vopsitorul este exclusa pentru ca... in fine, e mai complicat. Desi am compresor, filtru de apa si pistol de vopsit pentru retusari, (pistoalele cu vibrator nu imi plac) e complicat iarasi pentru ca, fiind iarna, trebuie sa fac treaba in garaj. Voi incerca totusi sa aplic la mina.

Din fericire am o bucata de sacrificiu pe care pot incerca.
 
Interesanta postare...aceeasi dilema o am si eu. Imi doresc mult de tot un blat de bucatarie din lemn....fag este optiunea pe care o am din comert, neprotejat. Varianta asta cu "lacul de barca" o stiam si eu, dar...este "alimentar"? Adica are restrictii in ceea ce priveste contactul cu alimente? Pls help.
 
CrocodiluDiluDilu
Poti sa-mi povestesti putin despre pasii pe care i-ai urmat...straturi etc... si ce lac ai folosit. Multumesc!! :)
 
CrocodiluDiluDilu
Poti sa-mi povestesti putin despre pasii pe care i-ai urmat...straturi etc... si ce lac ai folosit. Multumesc!! :)

Eu am folosit la vremea respectiva (1998) lac de yachturi DYO. Am dat trei straturi, avand graja mai ales la canturi. Dupa fiecare strat am slefuit cu smirghel cu granulatiew din ce in ce mai fina. Dupa 5 ani blatul avea zgarieturi si taieturi de la cutit asa ca am slefuit din nou pana aproape de lemn si am refacut aspectul cu un singur strat. Nu am mai gasit DYO si am folosit KOBER.
 

Back
Sus