Planuri cruisere fluviale

Tiller a fost un designer foarte prolific insa cred ca este destul de putin cunoscut. Ce-i drept, stilul sau este clasic pentru noi insa a abordat toata gama de ambarcatiuni, de la yole de 4m la nave cu motor si veliere de zeci de metri lungime.
http://www.fky.org/prestodata/showdoc.php4?doc=seite&heft=39&jahr=1928&seite=18&b=s
http://www.fky.org/prestodata/showdoc.php4?doc=seite&heft=47&jahr=1927&seite=12&b=s
http://www.fky.org/prestodata/showdoc.php4?doc=seite&heft=32&jahr=1925&seite=20&b=s
Nu stiu cat de abordabile sunt pentru un constructor amator, insa macar merita sa fie cunoscute pentru ca sunt foarte frumoase :)
 
Pe pagina Eventide owner ... sunt prezentate diferite veliere proiectate de Maurice Griffiths. La pagina urmatoare, http://www.eventides.org.uk/waterwitch.htm
pot fi descarcate 3 planse la o rezolutie mare a unui velier de 9m(Waterwitch) cu pescaj mic, ce se preteaza dupa mine navigatiei fluviale. Planurile sunt pentru constructia din tabla , insa pentru modica suma de 6.5 L, trimise sub forma de donatie se poate achizitiona toata mapa de planuri pentru constructie. Dupa cum am vazut, si restul planurilor se pot achizitiona in acelasi mod.
 
Pe pagina Eventide owner ... sunt prezentate diferite veliere proiectate de Maurice Griffiths. La pagina urmatoare, http://www.eventides.org.uk/waterwitch.htm
pot fi descarcate 3 planse la o rezolutie mare a unui velier de 9m(Waterwitch) cu pescaj mic, ce se preteaza dupa mine navigatiei fluviale. Planurile sunt pentru constructia din tabla , insa pentru modica suma de 6.5 L, trimise sub forma de donatie se poate achizitiona toata mapa de planuri pentru constructie. Dupa cum am vazut, si restul planurilor se pot achizitiona in acelasi mod.

Mihai, Eventide este o barcă foarte răspândită, mai ales în NZ şi Australia, din câte ştiu eu, iar proprietarii nu au decât cuvinte de laudă la adresa acestui design.
Waterwitch este o barcă foarte frumoasă (ca şi celelalte, de altfel), mai ales datorită designului clasic, însă după liniile planului de forme, cred că este mai mult decât pretabilă şi pentru navigaţia maritimă, cu atât mai mult cu cât are şi pescajul redus. Bine echilibrată, cred că este o barcă sigură.
Sunt mai multe planuri pe site-ul acesta şi multe bărci frumoase, iar preţurile planurilor sunt modice.

Mie mi se pare extrem de interesantă Riptide - are trei chile!

Ramillies%20at%20Maldon.jpg.JPG
 
Ultima editare:
Asa este. Sunt ieftine si frumoase. Eventide 24' are si ea varianta pe care ai evidentiat-o mai sus. Cred ca este practica si cand ramane pe uscat. Acum nu stiu cat de usor mai pleaca de acolo cand a esuat:)
 
Salut Mihai, nu cred ca sunt cel potrivit sa-mi dau parerea la constructia din tabla pe forme drepte :). E totusi simplu si rapid de facut, daca mentionam ce zicea si Mariani, avand doar 3 cordoane de sudura, la gurne si la chila, si osatura se face simplu din cornier. Waterwitch e mai mult de estuar dupa cum arata, Riptide e chiar oceanica, dar ambele sunt lente. Ar merge cred ca fin-urile laterale sa fie tip daggerboard, sa se scoata la nevoie, mai ales in caz de esuaj :rolleyes:.
 
Sunt foarte misto aman2, dar ai ceva de lucru ca sa scoti asa ceva, trebuie sa fii migalos. Am vazut ca au bordaj cu clinuri, deci mai mult de munca decat la un strip plank, dar si rezultatul estetic si soliditatea sunt garantate :). Avand in vedere ca intra foarte putine materiale, deci cheltuieli nesemnificative, cred ca nu ne opreste nimic sa ne facem mana pe asa ceva. Sau poate chiar Tiknot, pe care Gigi l-a postat in alta parte, care are planuri complete in pdf.
 
cind vii in vizita i-ati cartoane cu tine sa-ti faci sabloane de 1/1 pentru un 5m sa-ti faci barca intr-o luna(invitatia e valabila la toti barcahoolicii)si nu o mai balmajiti pe aici cu fel de fel de planuri;gata !la munca!
 
Pentru cei care vor sa-si faca mana, am gasit planurile in format .dwg. Desi barca originala are bordajul in clin, cred ca ar fi mai simplu de facut in strip planking. Unde mai pui ca dupa prototip se poate face o matrita in care se pot turna suficiente exemplare cat sa umplem balta. Se baga cineva?

Salut,
Arata foarte bine, iar pozele cu Pabouk Love din St. Barth sint excelente si mi-au trezit amintiri placute din prima mea vizita, in Caraibe, din vara trecuta. Totusi, am observat a doua tertarolare la un vint pe care-l estimez sub 15 noduri uitindu-ma la oceanul lipsit de valuri. Deci greutatea redusa plus lestarea cu apa ma obliga sa spun ca nu poate fi folosita in larg. Pentru balti, lacuri, riuri (ma bazez pe clip-ul cu D4 pe Mures) si Delta pare un velier excelent (si foarte elegant as adauga). Ii trebuie si un motor pentru Dunare si locuri cu trafic intens. Daca tot se voteaza viitorul "velier de buzunar" barcaholic, as propune sa ne aducem aminte de thread-ul deschis de Mircea (pe care nu-l mai gasesc) referitor la panouri solare si motoare electrice. Cind spui "se baga cineva" la ce te referi? Sincer, ma tenteaza, desi imi va fi greu sa urc dihania de 5x2,20m de 1200kg la etajul 5 si s-o leg de balcon ca Evgheny (ce om).
In incheiere, banuiesc ca fiecare dintre noi are cel putin 2-3 modele de barca ideala in gind si ma astept la multe modificari, imbunatatiri, adaugiri, etc.
 
:rock:sau asta?motor inboard vw 1,6 diesel!
 

Atașamente

  • Fotografie0084.jpg
    Fotografie0084.jpg
    46.2 KB · Vizualizări: 48
  • 080620141334.jpg
    080620141334.jpg
    67.6 KB · Vizualizări: 51

Back
Sus