moartea

Mai jos e un interviu luat lui Neagu Djuvara, e drept ca e tunchiat, dar mi se pare paradoxal cum un om de astfel de conditize spune asa ceva :)



V.M.: Sunteti patriot?
Neagu Djuvara: Patriot? Asculta (pufneste furios)... Intrebarea nici nu merit sa-mi fie pusa. Se intorcea cineva care nu e patriot? Sotia mea, care e frantuzoaica, cand a vazut ce fac in Romania a spus: “trebuie sa ai patriotismul bine insurubat in trup, ca sa suporti sa stai acolo”.

Mi-as dori sa mor pe un vapor...

V.M.: De 19 ani tot suportati. Mai suportati mult?
Neagu Djuvara: Pai da... voi suporta pana la moarte, asta e clar. Vreau sa fiu inmormantat aici. Dar mi-as dori sa mor pe un vapor. Cand nu voi mai putea sa scriu am sa incerc sa-mi gasesc un loc pe un vas cu panze, din asta de comert care face inconjurul lumii. Atunci, daca mori pe drum te arunca in mare. Sa terminam cu povestile acelea cu inmormantari complicate, cu alaiuri si cu discursuri.



Aici e tot interviul
http://www.hotnews.ro/stiri-esentia...uvernati-esalonul-doi-partidului-comunist.htm
 
Adi, interesanta ideea topicului, dar ar fi trebuit denumit altfel, ca azi cand am intrat si am citit titlul topicului, parca mi-am luat un pumn in mecla :).
 
Man, daca jocul tau inseamna sa insisti despre moarte la sectiunea incepatori si visatori, permite-mi sa-ti sugerez sa te orientezi spre site-urile sectantilor aia care sunt fericiti ca maine vine sfarsitu lumii ;). Daca tot nu esti satisfacut, hai ca ma invoiesc sa-ti tin isonul: moarte tiganilor :D
 
Neagu Djuvara are de ce sa se gandeasca senin la moarte: a traiti 90 de ani, si cel mai important e ca nu i-a trait degeaba. :cool:
 
Totusi subiectul merita discutat, la urma urmei e singurul lucru sigur care ni se va intampla la un moment dat. Ar fi interesante niste raspunsuri la intrebari ca: este normal sa ni se intample asa ceva? de ce exista moarte? exista un "antidot"?

Ultima mea postare pe topicul asta: cand intru pe forumul barcaholic, ca voi toti vin in locul preferat de joaca, unde ma intorc in copilarie. Asa ca atunci cand vad topicuri despre moarte, ce pot sa spun decat ca e cel mai inoportun si ilegitim subiect ?

Cand eram balaur era sa mor de nenumarate ori, din cauza bolilor sau accidentelor de tot felul. In plus, pe 14 septembrie 1989 eram zilier la pescuit, si am fost dusi pe Dunare la recuperat cadavre cand a fost scos pasagerul Mogosoaia, n-aveti idee ce era acolo. In septembrie 1994 am participat la recuperarea cadavrelor de la explozia furnalului 6 din Combinatul din Galati, unde printre altii, mama unui coleg, macaragitza, se transformase intr-o mumie carbonizata. In vara lui 1999 impreuna cu colegii adunam bucati de oameni in urma exploziei cosului de gaze arse de la furnalul 4. Printre astea, multe alte accidente de munca mai mici soldate cu morti. Numai eu am scapat de multe ori de gazare, incendii sau explozii in Combinat, sau chiar inec cand pescuiam la Dunare. In 2005 mi-am ingropat cel mai mic frate, n-avea nici 30 de ani, mort in Germania, adus in Ro intr-un borcan de plastic, sub forma de cenusa. In 2006 si 2007 am scapat ca prin minune din 2 accidente teribile cu speed Yamaha de 600, din cauza unui dobitoc la volan si a unui carutas beat.

Moartea e atunci cand o sa mai valorez cat un sac de rahat ca ingrasamant, asa ca am sa traiesc fara sa ma gandesc la ea. Cand o sa vina, asta e. Nu stau sa fac filosofia vietii precum tristii aia care canta "trista si cumplita soarta, omu viu si p..a moarta". Cat am sa traiesc am sa ma veselesc fara sa-mi pese cand am sa mierlesc :).
 
o baba care depasise de mult termenul da garantie !!! se astepta din moment in moment sa vina doamna cu secera !! in vizita
asadar baba noastra ce a pus la cale:
-daca a-si fi bebelus,si a-si fi si in carucior moartea nu s-ar prinde si a-si mai duce-o vreo citiva ani,gindeste baba noastra.
zis si facut,se imbraca in bebelus,se suie in carucior si asteapta sa vina moartea.....care vine pina la urma,nu?
cind o vede baba incepe sa gingureasca din carucior,sa traga din biberon(tuica!),imita destul de bine un bebe.......la care moartea,alta baba cu experienta se prinde si zice :
bine,bine,....lasa....imbraca-te ca mergem pa !
 
moare un tip caruia in viata ii placea ceva mai mult tinerii decit tinerele,ajunge cu planorul la sf.petre,care stia tot despre el,fie vorba intre noi,asa ca- i face repartitia in FUNDUL iadului sa-si ispaseasca pacatele.
-bai !zice unui liftier,adu-l pe dracul sef de la nivelul -102;binenteles zis si facut.
vine tuciuriul :da sefu',m-am prezentat !
-bai drace i-al pe asta vreo 5-6 luni la reciclare,intre timp o sa vin sa-l vad cum se da pe brazda!
-bine sefu'
pleaca tuciuriul cu dracu' dupa el.........dupa citeva saptamini vine sf.petru sa vada mersul convertirii tipului nostru de la nivelul minus 102.
se urca in lift cu liftierul dupa el,incepe sa coboare incet incet(fabricatie ascensorul sa)si din ce in ce mai frig,in loc de dogoarea iadului frig la fel ca intr-o pestera.
coboara din lift sf.petru :
-bai drace pai ce e la voi aici ma,de ce nu bagati la foc lemne smoala,ma rog ce aveti?
la care tuciuriul:
-pai sefu,nu mai are nimeni curajul sa se aplece sa bage la foc..............
 
SE VEDE TREABA CA NU AVETI HAZ LA CULORI INCHISE !

si....


se intilnesc doua babe,din alea la peste nouazeci de ani.....
-buna dr..draga,unde ai fost?
-iaca pe la bis..biserica
-si...si te mai intorci acasa?
 
unui brunet ii moare tatal,ca sa nu-l coste mult inmormintarea se hotaraste sa-l aranjeze la crematoriu unde se duce sa se intereseze de pret:
-sefu,cit costa la voi o incine....ardere d'aia cum ii ziceti voi?
-pai ba tigane pentru tine 5000000,fara copirseu fara nimic,doar sa-l aduci pe batrin si ti-l pasam intr-un borcan !
-auleu mincati-as,e mult,n-am eu banii astia,daca-i aveam eram la paris la cersit acu'
-pai asta e,n-am ce-ti face
-da nu puteti sa mi-l prajiti si mie de vreo 500000?
-?
 
altu-i brunet,la fel ii moare tatal,se duce la pompe funebre sa-i caute un cosciug
(asta venise de la paris,avea ceva bani)
-sefu,cit costa l'alde matale un cosciug?
-domnule,zice tipul de la depozit,2000 euro stejar cu placari de argint si foita de aur
-auleu,scump scump,nu merita al batrin ca ma batea cu cureaua!
-pai domnule avem si de brad cu aplicatii de lemn de mahon,1500 euro
-scump, zice brunetul
-atunci domnule ceva ieftin,cosciug din PFL,500 euro
-scump,mai ieftin nu aveti............
la care tipul enervat zice:
-auzi ba tigane,100 euro e bine?ada incoa' pe tactu sa-i punem patru minere si gata
 
doi betivi fruntasi,dupa ce se fac manga,incep sa filozofeze despre viata si moarte,asa cum fac de obicei cind o iau pe aratura:
-misto'i in viata,poti sa bei la circiuma,poti sa bei acasa,baaa! dar cind o sa mor cum mai beau eu?
-lasa bai!o sa trec eu pe la tine la cimitir si o sa mai torn pe mormint cite o bere din cind in cind.
-mersi !zice celalalt,esti un adevarat gentelmen,mersi inca o data.
-auzi!zice gentelmenul,da' inainte sa torn bautura pe mormint,pot sa o trec mai intii prin rinichi?
 
Suna la usa . Tipul deschide usa . La intrare o moarte mica, asa cam de douazeci de centimetri inaltime, cu coasa si parpalac negru.
- Vai, Doamne, vaaaai!
- Stai lejer, am venit dupa hamster!
 
binenteles ca moare si ION ,pina la urma,eeste dus la biserica,preotul bla,bla,bla...etc,samd,este dus la cimitir,asezat pe marginea gropii,preotul iarasi bla,bla,bla...........si la sfirsitul cuvintarii zice catre MARIA:
-hai marie,pupa'l acuma ca'l bagam!
-ce le mai stii parinte,ca si ion tot asa i-mi zicea!
 
prmarul merge in vizita intr-o localitate apartinatoare,din acele alcatuite din 3-5 case,sa vada cum mai merge(si daca merge!normal ca nu merge!)treaba.mergind pe ulita,vede un pustan intr-o curte,fluiera dupa el......acesta vine si primarul intreaba elegant,ca toti primarii nostri de altfel:-baaai,i-a fate'ncoa!-unde-i tac'tu bai?
-pai n'am,a murit!
-de ce a murit bai?
-l-a calcat tractorul !
-da' ma'ta unde-i....!
-pai n'am,a calcat-o tractorul !
-da frati n'ai?
-am avut doi,da' sint morti,i-a calcat tractorul !
-si cum bai,tu esti singur in curtea asta?ce faci aici?
-conduc tractorul !!!
 
doi pensionari in parc,pe banca,citeau ziarul,mai bine zis rubrica decese.
-ia uite mai marine,a murit si protopopescu,ala care s-a pensionat acu' 5 luni!
-da mai, zice celalalt,acu doua zile a murit si marinica,contabilul care acum doua luni se pensionase si el la limita de virsta!
-ptiuuu,zice marin,la fel si mecanicul meu care-mi repara dacia,a murit, si doar se pensionase!
-mai ! nu cumva astia din guvern ne pun ceva in pensie?
 
era normal sa moara si eltzin,chiar daca a fost presedinte,ajunge pe lumea cealalta,e repartizat in urma unei sedinte intre Domnul si sf.Petre la munca de jos,la amestecat smoala pentru cazane,prin rotatie,ei fiind IN cazane !
la fiecare 6 luni,aveau citeva ore de refacere in curtea iadului;plimbare pe jeratec desculti !
intr-o plimbare din asta,eltzin se intilneste cu lenin,se imbratiseaza se bat pe umeri(sau pe fund?)dupa care lenin intreaba:
-bai eltzin,tot asa mare e rusia noastra?
-tot asa sefu!
-si tot asa armata mare cu haine frumoase si generali multi avem?
-tot!
-si tot asa multa vodca se bea,mai?
-tot asa !
-si tot 40 de grade mai are vodca noastra,mai eltzin?
-aaaaa,nu sefu,acum are 45 de grade !
-si cum mai eltzin,pentru 5 grade la vodca am facut noi ditamai revolutia?
 
ziua de nastere pentru vlad tepes,veselie mare la curtea domneasca,se gindesc boierii ce cadou sa-i faca si mai ales sa nu-l supere pe domn.
il cheama boierii pe logofatul cel mai mare,pun la cale cadoul, iar acesta il prezinta domnitorului;
-maria ta !zice logofatul,ti-am pregatit un cadou maret,pe gustul dumitale,si ii prezinta de la balconul cetatii tirgoviste o padure de tepi,binenteles fiecare teapa
cu un ocupant,intre care preponderenti erau turcii,tatarii,polonii,si alte nationalitati(adica tiganii!)s.a.m.d.
voda priveste satisfacut indelung,se bucura de cadou,la fel se bucura si logofatul ca nu e printre locuitorii din tepe,dar la un moment dat observa voda ca unul mai misca in teapa,
ba chiar si mormaia ceva soptit.
contrariat voda se apropie,logofatul se inverzeste la gindul ca acesta poate scapa ceva vorbe urite la adresa domnitorului,dar auzind ce spune muribundul,se lumineaza.
ocupantul tepei cinta sfirsit:happy birthday to you,happy birthday to you,happy.......!!!
 

Back
Sus