Siguranta si tehnica in caiacul de tura (sea kayaking, touring kayaking)

Te documentezi despre siguranta si tehnica in kayaking?

  • da, doar in diverse limbi straine

    Votes: 11 61.1%
  • da, gasesc suficienta documentatie in limba romana

    Votes: 3 16.7%
  • nu, in limba romana documentatia este insuficienta

    Votes: 6 33.3%
  • nu,nu consider necesar pentru ambarcatiunea mea

    Votes: 3 16.7%
  • da,doar pe youtube, nu cunosc limbi straine suficient

    Votes: 2 11.1%

  • Total voters
    18
  • Sondaj închis .
Articolele vestimentare nu prea fac parte nici din "siguranta" (cu exceptia vestei de salvare), nici din "tehnica". Mai mult fac parte din confortul termic al fiecaruia. Daca stii ce gen de activitate iti place, da un telefon la acele magazine online si intreaba ce ti s-ar potrivi pentru ceea ce vrei tu sa faci. Sunt convins ca vei primi raspunsuri foarte pertinente si bine documentate. Personal, am experiente pozitive de acest gen, am un magazin de la care imi cumpar cam tot ce am nevoie in ture si de fiecare data ma consult cu patronii magazinului inainte de a cumpara. Nu spun un magazin anume, probabil ca la toate magazinele vor incerca sa iti fie de ajutor; de preferat sa intrebi pe cineva care nu doar ca vinde echipamente, dar si practica aceste sporturi, pentru ca acei oameni vor sti plusurile si minusurile fiecarui articol de vestimentatie (sau accesorii si echipamente) in parte.
Inteleg ca vrei sa inveti notiuni si tehnici de baza. Pentru asta exista filme (e adevarat ca nu in limba romana): "The essentials of kayaking", "Jag Paddlar", "Sea kayaking - The ultimate guide", "Sea kayak with Gordon Brown". De acolo inveti cam tot ce ai nevoie ca tehnici de baza, sau chiar unele tehnici avansate, inclusiv manevre de siguranta si salvare.
 
nu ai cum sa ocolesti "vestimentatia" cand e vorba de siguranta. in orice manual "basic" e un capitol despre asta. se descriu intamplari in care s-a supravietuit tocmai datorita unei imbracaminti adecvate sau altele in care, din pacate s-a intamplat contrariul....
 
Va salut
Imi cer scuze ca intervin , poate s-a mai scris, dar nu ar fi bine sa sistematizam ceea ce discutam: discutam despre siguranta si tehnica. Siguranta, concret ce inseamna siguranta cu caiacul? haine: cand folosim costumele de neopren? cand putem folosi numai bluza de neopren? cand folosim si incaltaminte de neopren? Cand folosim impermeabile? Ce haine folosim cand suntem in sezonul cald si ce folosim in sezonul rece? care este kitul de baza pentru siguranta cand navigam pe ape interioare ( rauri, lacuri) sau pe mare? Pe siturile de vanzari sunt o serie de haine pe care incepatorii nu resusesc sa le diferentieze? neopren, tricouri termice, impermeabile etc.
Tehnca in caiac- nu exista nici un manual in limba romana? Cu ce incepe initierea in caiac? urcarea in caiac? manevra caicului, oprirea caicului, rasturnare si urcarea pe caiac. Comportamentul este diferit la un caiac in si la un sit on top, nu?
Sunt 14 pagini in care se discuta prea putin despre siguranta si tehnica.
Va multumesc si scuze de interventie.

E un forum man, o discutie ca la terasa. Unul vine cu o idee de subiect, altul completeaza, altul mai da un link, daca iti foloseste bine, daca nu , nu.
Asa cum zici, o carte ar fi mai indicata.
Stie cineva de o carte in romana carte sa-i raspunda la intrebari?
 
Am pus la inceputul subiectului, poll-ul; asta ca masura a interesului pentru documentare in ale caiacului la momentul respectiv . Concluzia era, ca orice autor indraznet ar muri de foame scriind carti despre siguranta si tehnica :) . Ma indoiesc ca, pana cand acest sport prinde radacini ca lumea, cineva se va obosi macar cu o traducere.
Daca citesti cu atentie de la inceput, nu in diagonala, si din 5 in 5 pagini, o sa constati ca sunt referiri gramada la tehnica si siguranta. Comentariile nostre s-au vrut o incitare la lectura, documentare si aici intervin link-urile de care subiectul abunda si care citite/studiate/vizionate, dupa caz, iti deschid orizonturi. Da, totul e asa cam alandala, dar fiind munca patriotica, ce poti astepta? Daca poti imbunatati, sistematiza, cu atat mai bine. Am incercat sa oferim informatie open source in primul rand. Evident ca, filmele numite de Bogdan, sunt ideale dar poate nu vrea fiecare sa le achizitioneze.
Inca nu stiu in ce forma s-ar putea sistematiza fara efort si cheltuiala . Inutil cand avem atat de multa info aminitia de colegi mai sus.

Votez cu Zaad in ceea ce priveste observatia lui; si eu cred ca imbracamintea tine de siguranta. O sa va povestesc candva,cum eram gata sa ma inec imbracand un halat in locul unei jachete facute specific pentru caiac :)
 
Ultima editare:
toti sunt foarte critici cu romanii inclusiv noi de pe forum, dar cand vine cineva si spune ca ar trebui sa fim mult mai tehnici si la obiect si sa nu o lalaim 17 pagini fara sa spunem nimic, ma luati la rost. Atunci asa sa fie!
 
Uite, hai sa iti dau un exemplu. Eu ti-am raspuns la intrabarea ta despre adaptatul penzelor la un caiac sit on top, scurt si la obiect. Te-am trimis direct la kit, cu vidoeuri sa vezi detaliile, ti-am dat alt link de unde iti poti lua panze si catarg, etc. A meritat efortul meu?

Mie imi place topicul de fata cred ca are valoare. Daca vrei sa ai o contributie si sa faci o recenzie, sa centralizezi informatia, esti binevenit.

Bagheta magica nu exista. Pentru fiecare strop de informatie de calitate cineva depune un efort pentru care ii multumesc. Nimic nu imi da dreptul sa il critic pentru ca nu a scris un tratat in domeniu.
 
Ultima editare:
Cred ca intra in acest topic ceea ce scriu: apropos de siguranta si de tehnica, am patit o chestie neplacuta. Inainte de TID am facut pe Bega o iesire cu caiacul, de vreo 30 km, din care jumatate in aval, jumatate in amonte. Nu ca ar fi cine stie ce curent, dar totusi. Am pus caiacul pe apa si da-i bataie ca se apropie TID-ul si stateam cam prost cu antrenamentul. Asa ca i-am dat bataie de la bun inceput, fara niciun fel de incalzire a articulatiilor si a muschilor. Dupa iesirea respectiva, a inceput sa ma doara un tendon si mi s-a umflat locul respectiv, un tendon al bicepsului bratului drept, la articulatia cotului. Am dat eu cu diclofenac dar pauza, nu a ajutat. Asa ca la TID am tras cu problema asta, 10 zile. Durerile erau din ce in ce mai mari, mai ales cand vantul nu ma ajuta din spate :) Mi-am tot bagat eu cotul in apa ca sa tin rece acolo, a ajutat putin dar nu mare lucru. Diclofenacul nici atat.
OK, am zis ca dupa TID se va rezolva problema, daca nu mai agresez tendonul respectiv. Ei bine, nu a fost asa. In momentul de fata situatia e mult mai grava. In general nu simt nimic, dar sunt momente (foarte frecvente) cand urlu de durere la anumite miscari, nu pot sa mai ridic un bidon de 5 litri fara dureri, nu ma pot imbraca fara dureri etc.
In momentul de fata fac fizioterapie, am facut RMN, am fost la doctor, urmeaza sa fac nu stiu ce proceduri non-invazive. Daca problema nu se rezolva in 4 saptamani de tratament, medicul mi-a zis ca mai exista o solutie pe care o va aplica inainte de a mi se rupe muschiul (da, la asta poate duce o banala tendinita netratata) respectiv imi ia sange, il centrifugheaza iar toate celulele concentrate ale propriului meu sange vor fi injectate in tesutul lezat, ca sa forteze vindecarea.
Si toate astea pentru ca nu am acordat importanta incalzirii dinaintea efortului. Acum mi se pare ca nu a meritat...

da e mai rau ca o fractura, nu prea se mai vindeca....
cateva sfaturi pt prevenirea accidentelor specifice:

Do You Recognize These 7 Tricks Your Mind Is Playing on You? - by Dumb Little Man
 
Pana una-alta, fizioterapia a facut minuni. Am facut peste iarna un RMN si un consult la un ortoped cu competenta in medicina sportiva si am aflat exact care este cauza si care sunt remediile posibile.
Am avut trei optiuni de tratament, respectiv fizioterapie combinata cu exercitii foarte usoare cu o gantera de 0.5-1 kg, urmata (in cazul in care fizioterapia nu dadea rezultate) de niste sedinte cu un aparat care nu stiu ce impulsuri dadea la ligamentul respectiv, iar daca nici asta nu dadea rezultate, ar fi urmat sa imi injecteze in tendon un concentrat al propriului meu sange (centrifugat si inlaturata plasma); asta ar fi trebuit facuta, dupa spusele medicului, "Chiar inainte de a mi se rupe de tot tendonul". Nu suna prea bine, nu?
Am facut fizioterapia (aparatul cu pricina a fost setat sa imi aplice tratamentul pentru "tendovaginita :)) ) si exercitiile cu gantera, evitand orice efort cu bratul bolnav.
Minune! Acum pot sa ies cu caiacul si chiar am avut ocazia sa padelez sustinut, timp de peste o ora, in contra curentului. Nu mai resimt nici cea mai mica neplacere, la prima iesire cu caiacul pe Bega am fost speriat ca va recidiva tendinita, dar nici vorba. E adevarat ca se poate oricand sa recidiveze, dar am sperante ca nu se va mai intampla.


"The essentials of kayaking", "Jag Paddlar", "Sea kayaking - The ultimate guide", "Sea kayak with Gordon Brown"
A mai aparut si filmul "Forward stroke clinic"
 
Ultima editare:
In sfarsit a venit vara direct din iarna. Adica, unde acum 2 saptamani apele arau inca inghetate, acum e soare si frumos, lumea sta pe plaja, pantaloni scurti, etc.

Acum vreo luna, cand erau inca nameti, am cumparat aprope din impuls un caiac Wilderness Systems Tempest 170 nou nout. Pretul era bun, caiacul foarte usor pentru un caiac de poly, iar eu m-am saturat de caiace lente. Unde mai pui ca scaunul la acest caiac este extrem de misto, iar cockpitul mi se potriveste ca o manusa.

Ieri, am decis asadar, sa iesim la plaja si sa dam si caiacul la apa cu ocazia asta. Bineinteles ca a vanit cu noi tot echipamentul de siguranta. Apa este inca foarte rece, vorbim de 10-12 grade, dar temperatura afara este de 24-25, eu sunt aclimatizat inca pe iarna, si transpiram din greu. In conditiile acestea un Dry-suit e exclus.
Am purces asadar in tricou, cu vesta bineinteles. Adaptarea la echilibrul in caiacul acesta a durat 20 de secunde, adica platforma e stabila, si ma simteam sigur in ea, dar ce te faci cand vrea sa mearga si copilul. Bineinteles ca are vesta, dar tot in tricou si pantaloni scurti.... L-am pus in fata mea in cockpit si am mers de-a lungul plajei, statea acolo ca vedeta si facea cu mana altor copii.
Unde mai pui ca cei de la clubul de canotaj, pe maul celalalt erau toti in tricouri... in niste barci MULT mai instabile decat barca mea.

Ce vreau sa zic, este o situate tipica, afara e cald, apa este rece, logica spune sa te imbraci pentru imersie, dar realitatea e alta, pentru ca e atat de cald incat nu iti vine sa o faci. Recreational, sau sportiv de perfoarmanta, majoritatea nu o face. Am vazut doar un tip intr-un caiac Riot. Avea dry suit si tot ce trebuie. Nu stiu cum rezista. A vaslit mai aproape de mal, s-a uitat la noi (la mine si la pasager) a scuturat din cap si a mers mai departe.
 
Fain impuls! Felicitari!
Sa te cert, sa nu te cert.... uite, pentru ca ai recunoscut... :) Era interesant sa-l intrebi pe "Riot Guy" cum se descurca cu situatia.
Ce e mai trist, odata cazut in apa, costumul uscat singur nu tine de cald deci in fc de temperatura apei mai trebuie polar fleece si alte staturi izolatoare :) cred ca de acolo incepe cazna.
Scria unu' ca de multe ori se intreaba de unde are apa in costumul uscat, este doar transpiratie sau si-a pierdut etansarea.
Altii iau asta ca pe ceva care asa trebuie sa fie; ud pe dinauntru, ud pe afara dar caldut.
Ai dreptate, situatia este asa cum o descrii. Eu prefer la asa conditii, un neopren si inainte de a intra in caiac, o balaceala. Evident ca ma incalzesc padeland si ma mai rostogolesc din cand in cand din mers, sau fac "wet exit" si reintrare.Bun exercitiu! Uneori daca am coechipier,fac un rol tinandu-ma de ciocul caiacului sau. Chiar si un neopren de surf de 2,5 mm e mai bun decat nimic.
La Tarnita in coada lacului iese apa din centrala Mariselu la probabil 7 grade. Acolo daca ma rastorn, fara neopren, cei 7-20 m pana la tarm se pot dovedi fatali desi afara lumea sta la plaja si la umbra pot fi 25-28 grade Celsius.
Primavara si toamna la ture mai lungi de 3 ore, as prefera un costum uscat, se simte pierderea de caldura doar cu neoprenul.
 
Perfect adevarat, am uitat sa adaug, dry suitul fara straturi pe dedesubt, nu prea tzine. O stiu de la pescutul in wadersi prea bine, fara ciorapi grosi de lana si izmene de fleece, te "taie" de iti ia rasuflarea.

Trebuie sa lucrez la roll, acuma ca am caiac :)
 
Aveti senzatia ca sunteti aceiasi de anul trecut? V-ati verificat starea de sanatate ? Nu ati uitat nimic din ceea ce stiati? Aveti o tactica de salvare a coechipierilor sau a propriului echipament si ego? Pe rau sau mare? Sunteti echipati pentru asta? Revedeti inaintea unei ture cu prietenii masurile de salvare?, Ce faceti daca cineva are nevoie de ajutorul vostru? Ce fac coechipierii daca aveti nevoie de ajutorul lor? Motive serioase de reflectie!
Pe acest subiect gasiti informatii garla; O revedere a tehnicilor specifice turelor pe care le faceti, poate ajuta mult.
Va urez un sezon frumos iar tehnica si siguranta sa va inzeceasca bucuria de a fi pe ape.
 
Mareste-ti repertoriul de tehnici. Poate data viitoare nu mai este nevoie sa intrerupi tura pentru o simpla rasturnare. Poate si caiacul o sa scape nevatamat astfel. Cand te rastorni aproape de plaja, pe valuri mari, poti salva caiacul de la o reparatie :)
The Combat Roll
comentariile sunt foarte interesante dar ca orice mestesug, roll-ul necesita repetitie la nesfarsit.
 
Ultima editare:
Ai un costum uscat? ok, iata de ce mai ai nevoie;
Dressing for Cold Water - Rapid Media

In functie de temperatura apei, e frig rau si in costum uscat...

La 2 C, noi am avut izmene si bluza de piele din lana (primul strat), combinezon de polartec 200 (stratul 2) si costumul destul de grosutz de goretex (stratul 3). Sosete de lana groase si diving boots pe deasupra... si cand a trebuit sa tragem la edec prin apa desi am ramas complet uscati, ne-am zgribulit bine... si asta in costume negre si pfd-uri negre, care mai retineau oarece raze de soare...

O baie mai lunga, gen inot pana la mal vreun kilometru cred ca ar fi fost extrem de neplacuta...
 
Ultima editare:

Back
Sus