D.E. Cruiser 25 long cabin version

Va salut pe toti!
Iata ce am construit in octombrie.Este vorba de Dawn East Cruiser 25,planuri cumparate de la www.bateau.com in septembrie.Acum astept venirea primaverii pentru a continua lucrul.
 

Atașamente

  • Picture 017.jpg
    Picture 017.jpg
    70.9 KB · Vizualizări: 362
  • Picture 015.jpg
    Picture 015.jpg
    50.1 KB · Vizualizări: 307
  • Picture 016.jpg
    Picture 016.jpg
    59.4 KB · Vizualizări: 314
  • Picture 014.jpg
    Picture 014.jpg
    46.9 KB · Vizualizări: 285
:eek:le:
Felicitari! Nu te incurci cu chestii mici :D E prima barca sau ai mai facut ceva?

Va fi varianta asta "long cabin":
DE25Cabin_350.jpg


sau asta "long cockpit":
DE25Cockpit_350.jpg



Mai povesteste despre greutatile din timpul constructiei, ce credeai ca va fi simplu si nu a fost, ce credeai ca a fost complicat si nu a fost, de unde ai luat materiale, etc?
 
Ultima editare:
Salut Octav, bine ai venit pe forum si felicitari pentru realizare :). Voiam sa te intreb ce placaj ai folosit si de unde l-ai cumparat (eventual pret), plus adezivul (rasina). Eu am tot cerut detalii de la ei despre kit-ul de Vagabond 26, dar nici un raspuns, asa ca mi-a trecut pentru moment...
 
Salut Octav! Bine ai venit printre Barcaholici. Super proiectul tau ,sa ai mult spor la treaba si in continuare :). Povesteste-ne cand ai timp cate ceva despre proiectul tau.
 
Octav, dupa cum vezi ne bucuram tare mult cind mai apare inca un "virusat" printre noi .... salve si bine ai venit. Poate este defect profesional, dar as dori sa te-ntreb care va fi greutatea totala a barcii si daca ai planuit cum s-o duci pina la strada la finalul constructiei. Din poze am remarcat ceva diferenta de nivel intre curte si strada plus un gard cu fundatie de beton. A doua intrebare se refera la inregistrarea ambarcatiunii deoarece depaseste 7m lungime. Ai luat in consideratie acest lucru?
Felicitari si spor la treaba.
 
Este prima barca pe care o construies.Am mai lucrat ceva navomodelism.Placajul pe care-l folosesc este Okoume combi B/BB,10 mm.,5 straturi,BFU 100 la pretul de 15,15 euro m.p.si de 12mm.7 straturi,la pretul de 18,72 euro m.p. la care am avut o reducere de 6%,cumparat de s.c.Holver s.r.l.(care au fost foarte amabili si seriosi).Rasina si tesatura de fibra de sticla le-am cumparat din Italia de la www.nautikit.com la pretul de 340 euro/20 kg.rasina epoxy tip SP106,intaritor SP106 la 140 euro/3,6 kg.iar tesatura la 180 euro/20m.l.
Nu am facut nici un demers,inca,pentru obtinerea autorizatiei de constructie,dar ma voi ocupa in ianuarie si sper sa nu fie probleme.Nu m-am putut abtine sa nu incep lucrul avind materialele necesare.
Accesul la strada este relativ usor,dar pentru acest proiect ce mai conteaza un gard :).
 
Rasina si tesatura de fibra de sticla le-am cumparat din Italia de la www.nautikit.com la pretul de 340 euro/20 kg.rasina epoxy tip SP106,intaritor SP106 la 140 euro/3,6 kg.iar tesatura la 180 euro/20m.l.
Cat a costat transportul din Italia pt. rasina? Am inteles ca sunt ceva restrictii la transport si nu prea sunt optiuni. Am incercat sa comand din Germania rasina dar m-am impotmolit la transport.
 
Am apelat la un prieten care lucreaza in Italia,acesta a facut comanda la firma telefonic si a primit marfa acasa pentru 20 euro transport.In Romania rasina a ajuns cu un autocar pentru 100 euro,aceasta avind factura si acte de insotire a marfii.N-au fost probleme cu trasportul,numai cu banii:)!
Va doresc la toti CRACIUN FERICIT ! si LA MULTI ANI !
 
Salut!

Suntem in aproape in aprilie!
Asteptam detalii referitoare la autorizatia de constructie, birocratie, etc..
 
poti spune mai multe detalii referitoare la materiale costuri etc .
Ma tenteaza si pe mine sa fac o astfel de barcuta ( mai mult Down East Cruiser 23 dar sunt inca in dubii )
 
Salut Octav, bine ai venit pe forum si felicitari pentru realizare :). Voiam sa te intreb ce placaj ai folosit si de unde l-ai cumparat (eventual pret), plus adezivul (rasina). Eu am tot cerut detalii de la ei despre kit-ul de Vagabond 26, dar nici un raspuns, asa ca mi-a trecut pentru moment...

Scrie pe forum : nu se uita la mailuri deloc !!!!
Daca ai întrebări cauta sau deschide un topic nou pe site .Am stat 2 zile pe forum... chiar răspunde arhitectul .....
 
Este prima barca pe care o construies.Am mai lucrat ceva navomodelism.Placajul pe care-l folosesc este Okoume combi B/BB,10 mm.,5 straturi,BFU 100 la pretul de 15,15 euro m.p.si de 12mm.7 straturi,la pretul de 18,72 euro m.p. la care am avut o reducere de 6%,cumparat de s.c.Holver s.r.l.(care au fost foarte amabili si seriosi).Rasina si tesatura de fibra de sticla le-am cumparat din Italia de la www.nautikit.com la pretul de 340 euro/20 kg.rasina epoxy tip SP106,intaritor SP106 la 140 euro/3,6 kg.iar tesatura la 180 euro/20m.l.
Nu am facut nici un demers,inca,pentru obtinerea autorizatiei de constructie,dar ma voi ocupa in ianuarie si sper sa nu fie probleme.Nu m-am putut abtine sa nu incep lucrul avind materialele necesare.
Accesul la strada este relativ usor,dar pentru acest proiect ce mai conteaza un gard :).

Cred ca seamăna foarte mult cu ceea ce construieşti .La noi în Oradea...
 

Atașamente

  • DSC01324.jpg
    DSC01324.jpg
    75.8 KB · Vizualizări: 155
  • DSC01325.jpg
    DSC01325.jpg
    68 KB · Vizualizări: 148
  • DSC01326.jpg
    DSC01326.jpg
    61.9 KB · Vizualizări: 149

Back
Sus