Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Topic: D.E. Cruiser 25 long cabin version

Junior Member
    Locația
    Tirgu Neamt
    Posturi
    3

Default D.E. Cruiser 25 long cabin version

Va salut pe toti!
    Iata ce am construit in octombrie.Este vorba de Dawn East Cruiser 25,planuri cumparate de la www.bateau.com in septembrie.Acum astept venirea primaverii pentru a continua lucrul.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Picture 017.jpg‎   Picture 015.jpg‎   Picture 016.jpg‎   Picture 014.jpg‎  

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.004
    Blog Entries
    62

Felicitari! Nu te incurci cu chestii mici E prima barca sau ai mai facut ceva?

Va fi varianta asta "long cabin":

sau asta "long cockpit":

Mai povesteste despre greutatile din timpul constructiei, ce credeai ca va fi simplu si nu a fost, ce credeai ca a fost complicat si nu a fost, de unde ai luat materiale, etc?
    Last edited by Smokey; 19 Dec 2008 at 10:01 AM.
    călătorului îi stă bine cu drumul

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Salut Octav, bine ai venit pe forum si felicitari pentru realizare . Voiam sa te intreb ce placaj ai folosit si de unde l-ai cumparat (eventual pret), plus adezivul (rasina). Eu am tot cerut detalii de la ei despre kit-ul de Vagabond 26, dar nici un raspuns, asa ca mi-a trecut pentru moment...
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Salut Octav! Bine ai venit printre Barcaholici. Super proiectul tau ,sa ai mult spor la treaba si in continuare . Povesteste-ne cand ai timp cate ceva despre proiectul tau.

Octav, dupa cum vezi ne bucuram tare mult cind mai apare inca un "virusat" printre noi .... salve si bine ai venit. Poate este defect profesional, dar as dori sa te-ntreb care va fi greutatea totala a barcii si daca ai planuit cum s-o duci pina la strada la finalul constructiei. Din poze am remarcat ceva diferenta de nivel intre curte si strada plus un gard cu fundatie de beton. A doua intrebare se refera la inregistrarea ambarcatiunii deoarece depaseste 7m lungime. Ai luat in consideratie acest lucru?
    Felicitari si spor la treaba.

6.  

Felicitări, Octav! Ai făcut o treabă bună. Aşteptăm mai multe detalii!
    'Nu toţi rătăcitorii sunt nefericiţi' J.R.R.Tolkien

Junior Member
    Locația
    Tirgu Neamt
    Posturi
    3

Smile

Este prima barca pe care o construies.Am mai lucrat ceva navomodelism.Placajul pe care-l folosesc este Okoume combi B/BB,10 mm.,5 straturi,BFU 100 la pretul de 15,15 euro m.p.si de 12mm.7 straturi,la pretul de 18,72 euro m.p. la care am avut o reducere de 6%,cumparat de s.c.Holver s.r.l.(care au fost foarte amabili si seriosi).Rasina si tesatura de fibra de sticla le-am cumparat din Italia de la www.nautikit.com la pretul de 340 euro/20 kg.rasina epoxy tip SP106,intaritor SP106 la 140 euro/3,6 kg.iar tesatura la 180 euro/20m.l.
    Nu am facut nici un demers,inca,pentru obtinerea autorizatiei de constructie,dar ma voi ocupa in ianuarie si sper sa nu fie probleme.Nu m-am putut abtine sa nu incep lucrul avind materialele necesare.
    Accesul la strada este relativ usor,dar pentru acest proiect ce mai conteaza un gard .

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.004
    Blog Entries
    62

Quote Originally Posted by octavr View Post
    Rasina si tesatura de fibra de sticla le-am cumparat din Italia de la www.nautikit.com la pretul de 340 euro/20 kg.rasina epoxy tip SP106,intaritor SP106 la 140 euro/3,6 kg.iar tesatura la 180 euro/20m.l.
    Cat a costat transportul din Italia pt. rasina? Am inteles ca sunt ceva restrictii la transport si nu prea sunt optiuni. Am incercat sa comand din Germania rasina dar m-am impotmolit la transport.
    călătorului îi stă bine cu drumul

Junior Member
    Locația
    Tirgu Neamt
    Posturi
    3

Am apelat la un prieten care lucreaza in Italia,acesta a facut comanda la firma telefonic si a primit marfa acasa pentru 20 euro transport.In Romania rasina a ajuns cu un autocar pentru 100 euro,aceasta avind factura si acte de insotire a marfii.N-au fost probleme cu trasportul,numai cu banii!
    Va doresc la toti CRACIUN FERICIT ! si LA MULTI ANI !

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Salut!

Suntem in aproape in aprilie!
    Asteptam detalii referitoare la autorizatia de constructie, birocratie, etc..

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks