Un mic filmulet de la concursul de rafting "Traditii si Adrenalina pe Bistrita"

De aplaudat efortul organizatoric, dar din pacate Bistrita nu a colaborat. Am fost la Vatra Dornei si mi-a ramas in suflet. Este unul din cele mai frumoase locuri din tara. Poate activitatea trebuie organizata in timpul viiturii de primavara.

Am marele noroc sa traiesc intr-o zona (Ottawa) in care am la indemana toat felul oportunitati pentru activitati in natura.

Whitewater spre exemplu se poate face si in interiorul orasului Ottawa in cateva standing waves pe Ottawa river, dar la doi pasi, la Petawawa, se afla capitala withewater a Americii de nord (cel putin partea estica) Cu 260$ se poate merge (3 zile de weekend) intr-o zona ca cele de mai jos:



Buseater in July - YouTube

Insanity on the Ottawa River - YouTube

Dragon's Tongue - E.J. Week on the Ottawa - YouTube


Intr-o dupa-amiaza, pe drumul de la serviciu spre casa, pasionatii de opresc in locuri ca acestea:
In interiorul orasului la Daschene Rapids
Chambly Wave, Quebec with Airborn Athletics - YouTube
 
Exact despre aceasta organizare de rafting, ii vorbeam pe forum acum cateva zile, lui Klimm :) .
El fiind un promotor declarat, al miscarii caiaciste in ape reci ( si evident in tot felul de ape:) ) .

Florio, eu nu promovez vaslitul in ape reci :), ci vaslitul in conditii de siguranta indiferent de sezon. Imi place vara ca fiecaruia, ma bucur insa, sa dau o vasla si toamna sau in martie.
Prelungirea sezonului si marirea distantei de tarm, au un pret. Daca-l platesti , "you're in" daca nu, te uiti de pe margine.
 
Ultima editare:
Florio, eu nu promovez vaslitul in ape reci :), ci vaslitul in conditii de siguranta indiferent de sezon. Imi place vara ca fiecaruia, ma bucur insa, sa dau o vasla si toamna sau in martie.
Prelungirea sezonului si marirea distantei de tarm, au un pret. Daca-l platesti , "you're in" daca nu, te uiti de pe margine.

Ca sa traduc: a nu se merge cu caiacul fara kamlaika!
 
Mihai, kamlaika sau tuilik nu te ajuta in caz de "wet exit" ci doar daca ramai in caiac si nu prea multa vreme cu capul in jos :) .
Cum la noi sunt o multime de caiace de agrement, care nu permit roll dar pot sa se rastoarne, solutia este sa te imbraci pentru imersie( doar la temperaturi joase ale apei si aerului, evident) adica neopren, sau costum uscat.
 
Mihai, kamlaika sau tuilik nu te ajuta in caz de "wet exit" ci doar daca ramai in caiac si nu prea multa vreme cu capul in jos :) .
Cum la noi sunt o multime de caiace de agrement, care nu permit roll dar pot sa se rastoarne, solutia este sa te imbraci pentru imersie( doar la temperaturi joase ale apei si aerului, evident) adica neopren, sau costum uscat.

Ca sa intaresc cele spuse de tine iata un link spre un topic clasic. Devine aproape hazliu dupa primul post, cand ni se dzvaluie cauza rasturnarii:
http://www.barcaholic.ro/f7/nu-faceti-ca-mine-1960.html?q=f7/nu-faceti-ca-mine-1960.html

Acum serios, o prostie si poti ajunge in apa... daca e rece (apa mai rece de 10 grade e comuna toamna tarziu si primavara) socul termic e cumplit, iar hipotermia apare aproape imediat.
 
Ultima editare:
rasturnarea lui Ovidiu, este unul din motivele pentru care am deschis topicul de siguranta si tehnica in sea kayaking. As muta discutia acolo.
 

Back
Sus