Eurosail - Cursuri RYA
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Topic: Acte necesare inregistrare barca

Default Acte necesare inregistrare barca

Am si eu o nelamurire la care nimeni nu stie sa raspunda(inclusiv cei de la ANR)...am cumparat de curand o barca care, in carte, are un motor de 7 CP, ulterior fostul proprietar a inlocuit motorul cu un altul de 14 CP iar acum cand incesc sa trec actele pe numele meu nimeni nu stie cum ar trebui sa procedez cu motorul nou si, astfel sa pot sa-l inregistrez legal. Am facut mai multe demersuri dar...nimeni nu a putut da un raspuns. Mentionez ca in acte spune ca barca poate fi dotata cu un motor de 7 pana la 14 CP, deci...teoretic nu e nicio problema

eu te-as sfatui sa folosesti un broker/firma specializata in inmatriculari ambarcatiuni. daca esti interesat pot sa-ti recomand firma la care am apelat si eu cand mi-am adus barca din Germania. office@autohouseprest.ro Daniel Savu, apeleaza cu incredere chiar si pt. sfaturi.

Multumesc de ajutor, dupa ce voi primi un raspuns, te(va) anunt.

fara probleme /cu placere, am o relatie extrem de buna cu ei, de aceea ne cunoastem macar prin forum, ca sa ne ajutam intre noi.

Quote Originally Posted by adimng View Post
    Am si eu o nelamurire la care nimeni nu stie sa raspunda(inclusiv cei de la ANR)...am cumparat de curand o barca care, in carte, are un motor de 7 CP, ulterior fostul proprietar a inlocuit motorul cu un altul de 14 CP iar acum cand incesc sa trec actele pe numele meu nimeni nu stie cum ar trebui sa procedez cu motorul nou si, astfel sa pot sa-l inregistrez legal. Am facut mai multe demersuri dar...nimeni nu a putut da un raspuns. Mentionez ca in acte spune ca barca poate fi dotata cu un motor de 7 pana la 14 CP, deci...teoretic nu e nicio problema
    Teoretic, schimbarea de motor ar fi trebuit sa o faca in acte vechiul proprietar, sau cand ai facut actele de vanzare-cumparare cu el, ar fi trebuit sa faci separat pentru barca si separat pt motorul nou. Apoi cu actele respective sa faci "remotorizare" la barca.
    Cei de la ANR sunt organ tehnic, ei fac doar inspectii, verificari etc. Cei de la Capitania Portului ar trebui intrebati ce se face in cazul tau.
    Cu toate ca , din cate stiu eu, mai nou exista in vigoare o ... nu stiu cum sa o numesc ... lege, ordonanta, directiva etc, care zice ca pentru barci mai mici de (parca) 7 m SI motor mai mic de 15kW(20cp) nu mai este necesar acel rol de barca (certificatul de inmatriculare). Asta din ce am auzit de la diversi clienti. Nu stiu exact.
    Cel mai bine ar fi sa intrebi si firma respectiva si eventual si la Capitanie.

O zi buna!

6.  

Multumesc, dupa cum am spus, voi posta rezolvarea dupa ce o voi avea.

Buna seara!Am si eu o intrebare daca poate sa-mi raspunda sau sa-mi dea o idee cineva am primit o barca cu motor 65cp din Germania cu certificatul de inmatriculare de acolo si fara nici un alt act cum pot sa o inmatriculez in Ro. nu ma pricep trebuie facuta ceva revizie sau pot circula cu ea asa ,iar pe o raza de 250km nu sunt capitanii sa intreb.Multumesc anticipat!

Ai nevoie de certificatul de radiere din Germania act de vanzare -cumparare si certificat de conformitate europeana

alin77eu tot eu te deranjez certificatul de conformitate europeana de unde se ia sau unde trebuie cerut ca sunt pe dinafara de tot.Din nou multumesc anticipat!
    Si inca ceva daca nu este cu suparare eu am certificatul de inmatriculare barca+motor in original din Germania ,nu pot circula cu barca in RO asa cu numere si steag de Germania?

Salut!
    Daca ai cumparat barca din Germania (barca ce a fost inmatriculata acolo) ai nevoie de doua acte:actul de vanzare-cumparare si certificatul de radiere (din unele parti ale Germaniei poti obtine talonul barcii in original stampilat/semnat cu mentiunea Radiata de autoritatea lor si data la care s-a radiat). Daca este noua ai nevoie si de acea Declaratie de conformitate mentionata mai sus.

Republicii : daca ai cumparat barca din Germania si vrei sa folosesti pavilionul Germaniei, esti trecut ca proprietar in talonul barcii emis de autoritatea Germana? Ai obtinut dreptul de a arbora lavilion German? Daca nu, stai cuminte. Cere detalii de la cea mai apropiata capitanie unde vrei sa inmatriculezi barca.
    Salut!

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Acte pentru deplasare in Grecia cu o barca neinmatriculata
    de mugur în topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 32
    Ultimul post: 21 Jun 2015, 11:16 AM
  2. Materiale necesare
    de ioan50 în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 9 Aug 2011, 05:00 PM
  3. acte motor