ALEGERE BARCA PNEUMATICA

Vreau sa achizitionez o barca pneumatica bugetul este de 1000 euro plus minus 100euro.
Barca o cumpar pentru pescuit ideea e sa pot sta in picioare in ea si sa pescuiesc.
Nu ma pricep la barci deloc am pescuit doar intr-un JAKSON de 2,9m si o baracuda de 2,7m.
As vrea sa imi cumpar o barca buna sa fiu multumit de ea sa nu trebuiasca sa o schimb in urmatorii 5 ani,o sa pescuiesc in principal pe lacuri.
Inclin spre un 2,7 sau 2,9m pt ca sa o pot folosi si singur as vrea sa fie cat mai usoara.
Intrebarile ce ma faramanta sunt urmatoarele: lipituri prin termosudare se merita diferenta de pret comparativ cu cele clasice?
Made in China sunt majoritatea barcilor de buget redus,merita sa caut o barca fabricata altundeva?
Si in informativ hypalonu vs materialele clasice?stiu ca in banii astia nu am sanse la o barca de hypalon dar ca si idee s-ar merita sa maresc bugetul si sa iau hypalon?
Am un VW Caddy Kombi care e destul de spatioasa asa ca nu as zice nu si la o pneumatica cu fundul rigid,gandindu-ma ca poate imi intra in masina cu baloanele dezumflate.
Astept sugesti argumentate daca se poate.
Multumesc pt raspunsuri.
 
ce ati ales in final?

eu ma orientam la o barca in jurul a 600 euro. . .
si nu stiu inca ce sa aleg.

inca o intrebare ce inseamna hypalon si cam cat de mare ar fi diferenta si in ce consta intre acest material si un cauciu obijnuit ?
 

Despre pneumatice s-a discutat destul de mult pe forumul asta si probabil nu sunt multe interventii, ca sa nu repetam la nesfarsit acelasi lucru.
Daca te multumeste o parere personala si ma refer la pneumaticele cu chila gonflabila si podea rigida pe care le gasesti in Romania, eu as alege Quicksilver Adventure Enduro, de la American Nautics. Cred ca are cel mai bun raport pret-calitate, detaliile le gasesti pe site-ul lor.
Daca vrei o barca foarte usoara, un RIB de fapt, cu chila din aluminiu, gasesti la Hibiscus Sport, modelul ULTRALIGHT RIB de 270 sau 290.La astea lipiturile sunt facute manual, iar podeaua este in "V", nu foarte comoda pt pescuitul din picioare.Eu am ales barca asta, in special pt greutatea foarte mica,o manevrez foarte usor singur, o transport pe barele transversale, o asamblez in 10 minute cu motor cu tot si mi-am dorit un RIB(eu nu pescuiesc, am luat-o pt distractie, cu motor de 10 cp am mers cu 50km pe ora).
 
Despre pneumatice s-a discutat destul de mult pe forumul asta si probabil nu sunt multe interventii, ca sa nu repetam la nesfarsit acelasi lucru.
Daca te multumeste o parere personala si ma refer la pneumaticele cu chila gonflabila si podea rigida pe care le gasesti in Romania, eu as alege Quicksilver Adventure Enduro, de la American Nautics. Cred ca are cel mai bun raport pret-calitate, detaliile le gasesti pe site-ul lor.
Daca vrei o barca foarte usoara, un RIB de fapt, cu chila din aluminiu, gasesti la Hibiscus Sport, modelul ULTRALIGHT RIB de 270 sau 290.La astea lipiturile sunt facute manual, iar podeaua este in "V", nu foarte comoda pt pescuitul din picioare.Eu am ales barca asta, in special pt greutatea foarte mica,o manevrez foarte usor singur, o transport pe barele transversale, o asamblez in 10 minute cu motor cu tot si mi-am dorit un RIB(eu nu pescuiesc, am luat-o pt distractie, cu motor de 10 cp am mers cu 50km pe ora).

Mai este de mentionat; datorita greutatii mici a barcii, alegerea motorului este si va fi o problema, deoarece nici un producator nu-ti va da date reale sau cel putin optime despre ce motor s-ar potrivi cu precadere barcii, iar daca da trebuie sa ai in vedere ca spatiul mic din interiorul chilei nu-tzi va fi suficient pt a te "desfasura", este mult spus asta.
Am avut RIB de 3,2 metri, si m-am bucurat ca am scapat de el; chiar daca l-am luat de nou si am dat diferenta pt o barca second hand,.

Gonflabila ( RIB ), sub 4,5 M doar pt 1 persoana, si cu scule de pescuit la minim... la bord.
 
Vreau sa achizitionez o barca pneumatica bugetul este de 1000 euro plus minus 100euro.
Barca o cumpar pentru pescuit ideea e sa pot sta in picioare in ea si sa pescuiesc.
Nu ma pricep la barci deloc am pescuit doar intr-un JAKSON de 2,9m si o baracuda de 2,7m.
As vrea sa imi cumpar o barca buna sa fiu multumit de ea sa nu trebuiasca sa o schimb in urmatorii 5 ani,o sa pescuiesc in principal pe lacuri.
Inclin spre un 2,7 sau 2,9m pt ca sa o pot folosi si singur as vrea sa fie cat mai usoara.
Intrebarile ce ma faramanta sunt urmatoarele: lipituri prin termosudare se merita diferenta de pret comparativ cu cele clasice?
Made in China sunt majoritatea barcilor de buget redus,merita sa caut o barca fabricata altundeva?
Si in informativ hypalonu vs materialele clasice?stiu ca in banii astia nu am sanse la o barca de hypalon dar ca si idee s-ar merita sa maresc bugetul si sa iau hypalon?
Am un VW Caddy Kombi care e destul de spatioasa asa ca nu as zice nu si la o pneumatica cu fundul rigid,gandindu-ma ca poate imi intra in masina cu baloanele dezumflate.
Astept sugesti argumentate daca se poate.
Multumesc pt raspunsuri.

Ce pot sa iti ofer eu sunt barcile de la HONDA, brandul HONWAVE, proiect dezvoltat in Anglia. Barcile sunt produse in China ca mai toate de azi, dar intr-o fabrica tot a lui Honda.
Ce avem acum pe stoc este un T40AE2 si T25AE2.
Modelele AE2 sunt cu podeaua din panouri de aluminiu, demontabile, SE2 din stratificat din lemn, iar IE podeaua este gonflabila.
Toate sunt livrate cu pompa de picior, manometru, cheie de supape, o bancuta(sidelca), o pereche de rame plastic cu maner de aluminiu, prelata (husa) de transport. Au 3 compartimente etanse.

Detalii despre dimensiuni si greutati le gasesti aici
BARCI PNEUMATICE HONDA, TIP "HONWAVE"
sau aici
AE2 | HondaMarine.ro

Pentru alte detalii poti sa ne contactezi la
sales@hydro-tech.ro
sau 0240 510 830

In speranta ca ti-am fost de ajutor
Cu stima,
Adrian Oaida
Sales Manager
 
Barcile Honwave, au lipituri manuale sau termosudate? As fi interesat de un T38-IE2, datorita dimensiunilor destul de mari si a greutatii reduse.Sunt curios daca podeaua gonflabila in "V",se poate umfla la 0,8 bari cu pompa din dotare.
 
Barcile Honwave, au lipituri manuale sau termosudate? As fi interesat de un T38-IE2, datorita dimensiunilor destul de mari si a greutatii reduse.Sunt curios daca podeaua gonflabila in "V",se poate umfla la 0,8 bari cu pompa din dotare.


Nu spune pe nicaieri despre cum sunt realizate lipiturile. Dar tinand cont de instructiunile din pachetul de reparatii de urgenta si de faptul ca materialul este un PVC, chiar si special, nu cred ca sunt realizate prin termosudare. Cel mult braul de protectie si eventual dublura de chila, care sunt dintr-un cauciuc/neopren sau ceva asemanator.
Am una expusa care a fost intepata la o expozitie in stativ si care am lipit-o chiar eu, si dupa ce scrie in instructiuni, se ung cele doua parti cu adezivul respectiv, se preseaza cu o rola grea pentru a scoate bulele de aer, se strang cele 2 parti de lipit intre 2 suprafete plane si se lasa in presa 24 -48 ore.
Deci nu zice nimic de vreun tratament termic.

In legatura cu pompa, in instructiuni spune ca se umfla relativ usor cu pompa din dotare. Pompa are 2 intrari pentru umflat si 1 pentru scos aerul. Tot in instructiuni spun ca se umfla in prima etapa 0.2 bar cu pompa montata pe pozitia "low pressure" si apoi se schimba pe pozitia "high pressure" pana la presiunea recomandata - 0.25 tuburi, 0.35 chila la AE2.
Nu am umflat pana acum decat cele cu podeaua de aluminiu. Dar la fel de bine spune in manual ca nu se recomanda folosirea surselor de aer comprimat, compresoare etc, chiar daca sunt mici, pentru ca pot aparea deteriorari pe interior.

Daca vrei numai pentru plimbare este buna cea cu planseu gonflabil, dara daca vrei sa si pescuiesti sau sa mai cari ceva cu ea este recomandat un model cu planseu rigid (aluminiu sau stratificat) pentru a evita inteparea planseului.

Am acum pe stoc un T40AE2,
pret de lista 1084 euro fara tva/ 1344 euro cu tva - 5846 lei cu tva
pret promotie pana la 30.12.2011 5450 lei cu tva

O zi buna in continuare!
Adrian Oaida
Sales Manager
 
Puteti sa-mi spuneti care ar fi barcile care au lipiturile prin termosudare,ca hypalon nu-mi permit macar sa-mi cumpar una cu lipiturile termosudate.
Am renuntat si la rib.
Marcile consacrate Zodiac,Bomber,Quicksilver,Allroundmarin cum au lipiturile?
Care ar fi cea mai buna alegere pt o barca pneumatica cu podeaua din panouri de aluminiu, sa aiba lipiturile termosudate si dimensiuni intre 2.6m si 2,9.
 
Puteti sa-mi spuneti care ar fi barcile care au lipiturile prin termosudare,ca hypalon nu-mi permit macar sa-mi cumpar una cu lipiturile termosudate.
Am renuntat si la rib.
Marcile consacrate Zodiac,Bomber,Quicksilver,Allroundmarin cum au lipiturile?
Care ar fi cea mai buna alegere pt o barca pneumatica cu podeaua din panouri de aluminiu, sa aiba lipiturile termosudate si dimensiuni intre 2.6m si 2,9.

Allroundmarin de la Accesorii barci si ambarcatiuni sau www.nmmarine,ro
 
de kolibri nu spune nimeni .....eu am luat-o de curand)abia astept sa vedem ce poate.am umflat-o in casa.. si se monteaza usor si repede,podina rigida (din 4 bucati lipite intre ele.)mi se pare ok.:skip:
kolibri km 300
 
Ultima editare:
de kolibri nu spune nimeni .....eu am luat-o de curand)abia astept sa vedem ce poate.am umflat-o in casa.. si se monteaza usor si repede,podina rigida (din 4 bucati lipite intre ele.)mi se pare ok.:skip:
kolibri km 300

la mine in zona, majoritatea au kolibri, dealer-ul este din Hunedoara.
barcile sunt din Ucraina, sunt ieftine si cred ca au lipituri termosudate.
Google Traducere vezi tehnologie.
 
salut ,eu am o barca kolibri KM300D , cu chila gonflabila si podina din tego cu aluminiu ,achizitionata in mai, anul acesta >Super barca ,sunt f multumit de ea ,folosita la spining cat si la crap ,ancorat in curent>Am folosit-o numai pe Dunare si Delta.Intr-adevar ,lipiturile sunt termosudate.Eu o vand acum pt ca vreau sa-mi iau o cabinata >Deh ,nevasta ma bate la cap ca trebuie sa ne luam o barca mai mare cu care sa ne plimbat si copiii.
 
salut, sunt nou pe forum, dar iti dau un sfat pe care as fi fost bucuros sa-l primesc si eu inainte de a-mi lua barca. nu e vorba de calitate, ci de cantitate. inainte sa o cumperi urca-te in ea, chiar pe uscat pentru a-ti da seama de gabaritul ei. eu am vazut-o doar pe perete, si la prima iesire am avut surpriza de a nu-mi incapea in ea tot ce mi-am propus sa iau. acum mi-as lua una de cel putin 3.30m. ce scrie in datele lor tehnice referitor la persoane e pacaleala. toate bune, spor la treaba.
 

Back
Sus