Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Topic: ALEGERE BARCA PNEUMATICA

Default ALEGERE BARCA PNEUMATICA

Vreau sa achizitionez o barca pneumatica bugetul este de 1000 euro plus minus 100euro.
    Barca o cumpar pentru pescuit ideea e sa pot sta in picioare in ea si sa pescuiesc.
    Nu ma pricep la barci deloc am pescuit doar intr-un JAKSON de 2,9m si o baracuda de 2,7m.
    As vrea sa imi cumpar o barca buna sa fiu multumit de ea sa nu trebuiasca sa o schimb in urmatorii 5 ani,o sa pescuiesc in principal pe lacuri.
    Inclin spre un 2,7 sau 2,9m pt ca sa o pot folosi si singur as vrea sa fie cat mai usoara.
    Intrebarile ce ma faramanta sunt urmatoarele: lipituri prin termosudare se merita diferenta de pret comparativ cu cele clasice?
    Made in China sunt majoritatea barcilor de buget redus,merita sa caut o barca fabricata altundeva?
    Si in informativ hypalonu vs materialele clasice?stiu ca in banii astia nu am sanse la o barca de hypalon dar ca si idee s-ar merita sa maresc bugetul si sa iau hypalon?
    Am un VW Caddy Kombi care e destul de spatioasa asa ca nu as zice nu si la o pneumatica cu fundul rigid,gandindu-ma ca poate imi intra in masina cu baloanele dezumflate.
    Astept sugesti argumentate daca se poate.
    Multumesc pt raspunsuri.

Junior Member
    Locația
    constanta
    Posturi
    10

Wink

ce ati ales in final?

eu ma orientam la o barca in jurul a 600 euro. . .
    si nu stiu inca ce sa aleg.

inca o intrebare ce inseamna hypalon si cam cat de mare ar fi diferenta si in ce consta intre acest material si un cauciu obijnuit ?

un forum cu putin useri vorbim singuri aici ca televizoarele,n-am ales nimic inca

De aici am auzit ca au luat multi romanii.

http://www.inflatableboats-discount....lauchboote.htm
    Last edited by marius6006; 20 Dec 2011 at 05:44 AM.

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.029

Interesant site-ul din Germania. Eu sint cu velele, dar nu se stie niciodata cind ai nevoie de asemenea informatii. Pentru o alta discutie despre barci pneumatice vezi aici: http://www.barcaholic.ro/f7/alegere-...tica-2619.html si aici: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.. Sint multe explicatii si in legatura cu materialele, apropo de intrebarea lui aduadu in legatura cu hypalonul.

Quote Originally Posted by marius6006 View Post
    Despre pneumatice s-a discutat destul de mult pe forumul asta si probabil nu sunt multe interventii, ca sa nu repetam la nesfarsit acelasi lucru.
    Daca te multumeste o parere personala si ma refer la pneumaticele cu chila gonflabila si podea rigida pe care le gasesti in Romania, eu as alege Quicksilver Adventure Enduro, de la American Nautics. Cred ca are cel mai bun raport pret-calitate, detaliile le gasesti pe site-ul lor.
    Daca vrei o barca foarte usoara, un RIB de fapt, cu chila din aluminiu, gasesti la Hibiscus Sport, modelul ULTRALIGHT RIB de 270 sau 290.La astea lipiturile sunt facute manual, iar podeaua este in "V", nu foarte comoda pt pescuitul din picioare.Eu am ales barca asta, in special pt greutatea foarte mica,o manevrez foarte usor singur, o transport pe barele transversale, o asamblez in 10 minute cu motor cu tot si mi-am dorit un RIB(eu nu pescuiesc, am luat-o pt distractie, cu motor de 10 cp am mers cu 50km pe ora).

6.  

Member
    Locația
    Arad; Otopeni; Dunavatul de jos, Romania
    Posturi
    43

Quote Originally Posted by ovidiu66 View Post
    Despre pneumatice s-a discutat destul de mult pe forumul asta si probabil nu sunt multe interventii, ca sa nu repetam la nesfarsit acelasi lucru.
    Daca te multumeste o parere personala si ma refer la pneumaticele cu chila gonflabila si podea rigida pe care le gasesti in Romania, eu as alege Quicksilver Adventure Enduro, de la American Nautics. Cred ca are cel mai bun raport pret-calitate, detaliile le gasesti pe site-ul lor.
    Daca vrei o barca foarte usoara, un RIB de fapt, cu chila din aluminiu, gasesti la Hibiscus Sport, modelul ULTRALIGHT RIB de 270 sau 290.La astea lipiturile sunt facute manual, iar podeaua este in "V", nu foarte comoda pt pescuitul din picioare.Eu am ales barca asta, in special pt greutatea foarte mica,o manevrez foarte usor singur, o transport pe barele transversale, o asamblez in 10 minute cu motor cu tot si mi-am dorit un RIB(eu nu pescuiesc, am luat-o pt distractie, cu motor de 10 cp am mers cu 50km pe ora).
    Mai este de mentionat; datorita greutatii mici a barcii, alegerea motorului este si va fi o problema, deoarece nici un producator nu-ti va da date reale sau cel putin optime despre ce motor s-ar potrivi cu precadere barcii, iar daca da trebuie sa ai in vedere ca spatiul mic din interiorul chilei nu-tzi va fi suficient pt a te "desfasura", este mult spus asta.
    Am avut RIB de 3,2 metri, si m-am bucurat ca am scapat de el; chiar daca l-am luat de nou si am dat diferenta pt o barca second hand,.

Gonflabila ( RIB ), sub 4,5 M doar pt 1 persoana, si cu scule de pescuit la minim... la bord.

Quote Originally Posted by marius6006 View Post
    Vreau sa achizitionez o barca pneumatica bugetul este de 1000 euro plus minus 100euro.
    Barca o cumpar pentru pescuit ideea e sa pot sta in picioare in ea si sa pescuiesc.
    Nu ma pricep la barci deloc am pescuit doar intr-un JAKSON de 2,9m si o baracuda de 2,7m.
    As vrea sa imi cumpar o barca buna sa fiu multumit de ea sa nu trebuiasca sa o schimb in urmatorii 5 ani,o sa pescuiesc in principal pe lacuri.
    Inclin spre un 2,7 sau 2,9m pt ca sa o pot folosi si singur as vrea sa fie cat mai usoara.
    Intrebarile ce ma faramanta sunt urmatoarele: lipituri prin termosudare se merita diferenta de pret comparativ cu cele clasice?
    Made in China sunt majoritatea barcilor de buget redus,merita sa caut o barca fabricata altundeva?
    Si in informativ hypalonu vs materialele clasice?stiu ca in banii astia nu am sanse la o barca de hypalon dar ca si idee s-ar merita sa maresc bugetul si sa iau hypalon?
    Am un VW Caddy Kombi care e destul de spatioasa asa ca nu as zice nu si la o pneumatica cu fundul rigid,gandindu-ma ca poate imi intra in masina cu baloanele dezumflate.
    Astept sugesti argumentate daca se poate.
    Multumesc pt raspunsuri.
    Ce pot sa iti ofer eu sunt barcile de la HONDA, brandul HONWAVE, proiect dezvoltat in Anglia. Barcile sunt produse in China ca mai toate de azi, dar intr-o fabrica tot a lui Honda.
    Ce avem acum pe stoc este un T40AE2 si T25AE2.
    Modelele AE2 sunt cu podeaua din panouri de aluminiu, demontabile, SE2 din stratificat din lemn, iar IE podeaua este gonflabila.
    Toate sunt livrate cu pompa de picior, manometru, cheie de supape, o bancuta(sidelca), o pereche de rame plastic cu maner de aluminiu, prelata (husa) de transport. Au 3 compartimente etanse.

Detalii despre dimensiuni si greutati le gasesti aici
    BARCI PNEUMATICE HONDA, TIP "HONWAVE"
    sau aici
    AE2 | HondaMarine.ro

Pentru alte detalii poti sa ne contactezi la
    sales@hydro-tech.ro
    sau 0240 510 830

In speranta ca ti-am fost de ajutor
    Cu stima,
    Adrian Oaida
    Sales Manager

Barcile Honwave, au lipituri manuale sau termosudate? As fi interesat de un T38-IE2, datorita dimensiunilor destul de mari si a greutatii reduse.Sunt curios daca podeaua gonflabila in "V",se poate umfla la 0,8 bari cu pompa din dotare.

Quote Originally Posted by ovidiu66 View Post
    Barcile Honwave, au lipituri manuale sau termosudate? As fi interesat de un T38-IE2, datorita dimensiunilor destul de mari si a greutatii reduse.Sunt curios daca podeaua gonflabila in "V",se poate umfla la 0,8 bari cu pompa din dotare.

Nu spune pe nicaieri despre cum sunt realizate lipiturile. Dar tinand cont de instructiunile din pachetul de reparatii de urgenta si de faptul ca materialul este un PVC, chiar si special, nu cred ca sunt realizate prin termosudare. Cel mult braul de protectie si eventual dublura de chila, care sunt dintr-un cauciuc/neopren sau ceva asemanator.
    Am una expusa care a fost intepata la o expozitie in stativ si care am lipit-o chiar eu, si dupa ce scrie in instructiuni, se ung cele doua parti cu adezivul respectiv, se preseaza cu o rola grea pentru a scoate bulele de aer, se strang cele 2 parti de lipit intre 2 suprafete plane si se lasa in presa 24 -48 ore.
    Deci nu zice nimic de vreun tratament termic.

In legatura cu pompa, in instructiuni spune ca se umfla relativ usor cu pompa din dotare. Pompa are 2 intrari pentru umflat si 1 pentru scos aerul. Tot in instructiuni spun ca se umfla in prima etapa 0.2 bar cu pompa montata pe pozitia "low pressure" si apoi se schimba pe pozitia "high pressure" pana la presiunea recomandata - 0.25 tuburi, 0.35 chila la AE2.
    Nu am umflat pana acum decat cele cu podeaua de aluminiu. Dar la fel de bine spune in manual ca nu se recomanda folosirea surselor de aer comprimat, compresoare etc, chiar daca sunt mici, pentru ca pot aparea deteriorari pe interior.

Daca vrei numai pentru plimbare este buna cea cu planseu gonflabil, dara daca vrei sa si pescuiesti sau sa mai cari ceva cu ea este recomandat un model cu planseu rigid (aluminiu sau stratificat) pentru a evita inteparea planseului.

Am acum pe stoc un T40AE2,
    pret de lista 1084 euro fara tva/ 1344 euro cu tva - 5846 lei cu tva
    pret promotie pana la 30.12.2011 5450 lei cu tva

O zi buna in continuare!
    Adrian Oaida
    Sales Manager

Puteti sa-mi spuneti care ar fi barcile care au lipiturile prin termosudare,ca hypalon nu-mi permit macar sa-mi cumpar una cu lipiturile termosudate.
    Am renuntat si la rib.
    Marcile consacrate Zodiac,Bomber,Quicksilver,Allroundmarin cum au lipiturile?
    Care ar fi cea mai buna alegere pt o barca pneumatica cu podeaua din panouri de aluminiu, sa aiba lipiturile termosudate si dimensiuni intre 2.6m si 2,9.

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Barca pneumatica
    de uriashoo īn topicul Bărci pentru pescuit
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 3 Oct 2012, 07:46 PM
  2. canoe 4.2m ......si ...... pneumatica 2,4m
    de lipoveanu īn topicul Barca mea
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 20 Nov 2011, 11:17 AM
  3. Vand barca pneumatica Sportex 2.70m
    de stefan11 īn topicul Bărci pentru pescuit
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 2 Jun 2011, 09:04 PM
  4. alegere barca
    de daves_32 īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 7 Mar 2011, 08:24 AM
  5. o urgenta intr-o alegere de canoe gonflabil
    de ben īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 9 Jan 2011, 03:53 AM

Tags for this Thread

Bookmarks