Mic curs de croitorie

Am vrut să scriu acest post în topicul ”Ce face un barcaholic iarna, când e frig”, al lui gvicentiu dar nu l-am mai găsit, că au dispărut pe aici niște opțiuni de căutare și, mai mult, mă gândeam că îmi cere chirie :oops:. Așa că am deschis un topic pe care l-am numit după cum vedeți.

Pentru că nu prea am ce face și aștept plotarea unui tipar pentru 2 spinakere de care o să mă apuc după ce fac rost de material, desigur, într-o zi de miercuri, stând pe acasă, neavând nici o velă în lucru, de cusut, m-am gândit să fac o vestă fiului meu.

Cu această ocazie am fotografiat principalele etape de lucru pentru a vă prezenta acest mic curs de croitorie care să vină în completarea topicului cu vele.

Deci:
Se ia o revistă Burda, se copiază tiparul de vestă dorit, tipar la care se adaugă un cm pentru adaos de cusătură. Dacă vreți, vă arăt cum se face și un tipar de vestă, în funcție de dimensiunile pe care le aveți, dar atunci cursul costă. :happy:
Ca material am ales o mătase roșie și o căptușeală neagră și am hotărât ca vesta să aibă și spatele din același material ca și fața.
Deci în foto 1 sunt așezate pe material tiparul pentru bizet, față și spate. Iar pe materialul negru (căptușeală) căptușeala din față (care se completează cu bizetul) și spatele.
Se trasează cu creată și se taie, croiește.
În foto 3 se aplică pe dosul materialului un material termocolant menit să întărească bizetul, iar alături de bizet pe termocolant se văd două bucăți de material de 12/6 cm, acelea sunt refileții de buzunar care se întăresc și ei cu termocolant.
După ce se aplică termcolantul și se taie la limita materialului, se coase bizetul de căptușeala din față a vestei, foto 4. După ce se coase se descalcă cusătura, Foto 5.
Se ia materialul și căptușeala pentru spate și se coase față pe față. Se observă în foto 6 o dungă albă de cretă pe căptușeală, la fel este și pe mătasea roșie (materialul de față al vestei). Am trasat acea linie pe toate piesele, când am croit materialul și căptușeala, pe dos, pentru a identifica mai ușor dosul fiecăruia.
Fața și căptușeala spatelui nu se cos pe linia umărului și pe linia de îmbinare cu fața vestei, de sub braț.
După ce se coase, se crestează cu foarfeca, până la limita cusăturii, în zonele cu cusături curbe, adică acolo unde se văd foarfeci în foto 7, și se taie colțurile, tot până la limita cusăturii.
Se întoarce pe față și se descalcă toate cusăturile. Foto 8. În foto 9 spatele este gata, descălcat.
Pe partea din față a vestei, pe fața materialului se trasează cu cretă locul unde va veni cusut doar refiletul de la buzunar, foto 10. Nu am dorit să fac buzunar vestei pentru că este o operație foarte laborioasă care necesită multe explicații. Și nu îl găsesc practic pentru un copil.
Cum se pregătește refiletul:
Din păcate aici mi-a scăpat, nu am făcut foto. Însă după ce refiletul este întărit cu termocolant se îndoaie la jumătate, pe lungime și se coase pe dos, doar la capetele scurte. Astfel el va avea o parte lungă necusută pe care se va întoarce pe față. După ce se crestează cele două colțuri de lângă îndoitură, se întoarce pe față și se calcă bine.
După aceea se coase în zona unde s-a marcat cu creta, pe fața vestei. Mai întâi pe lungimea necusută cu îndoitura necusută orientată în josul vestei după care se ridică îndoitura în sus și se coase la cele două capete scurte.
Aici se poate opta și pentru un buzunar normal, cusut pe față. Rămâne la latitudinea fiecăruia.
După ce s-au cusut buzunarele se procedează la fel ca și cum s-a procedat la spate. Se coase față pe față partea din față a vestei cu căptușeala. Nu se coase pe linia umărului și pe linia de sub braț. Foto 11
Se taie la colțuri și se crestează în zona cusăturilor curbe, până la limita cusături. Se întoarce și se descalcă pe față. Foto 12
ATENȚIE! Mătasea, în general, nu este pretențioasă și nu trebuie călcată cu ajutorul unei cârpe de bumbac ajutătoare și umezite. Deci fierul de călcat poate fi în contact direct cu materialul de față ce se calcă. În schimb stofele se calcă numai cu o cârpă ajutătoare umezită, fără ca fierul de călcat să intre în contact direct cu materialul. Altfel stofa va deveni lucioasă, fața materialului își schimbă calitatea.
Explicație foto 13:
Urmează coaserea părților din față ale vestei cu spatele. Pentru aceasta se întoarce pe dos partea din spate a vestei, iar părțile din față se introduc, printre fața și căptușeala spatelui, prin zona de sub braț (unde nu a fost cusut) cu partea din față a vestei pe față. Adică cele două părți ale vestei, spatele și fața, vor fi față pe față. Sper că m-am făcut înțeles. Partea din dreapta a vestei se va coase pe umărul drept al părți din spate și sub braț pe partea din dreapta, la fel și partea din stânga, pe umărul stâng…
Acum avem o vestă cusută, însă pe dos. Cum o întoarcem pe față? Simplu. Pe una din părți, dreapta sau stângă, unde se îmbină căptușeala din spate cu cea din față se lasă necusută o porțiune de 10-15 cm pe unde vom scoate, trage, părțile din față, iar vesta se va întoarce, astfel pe față.
Se coase acea porțiune de 10-15 cm pe unde am întors pe față vesta, prin coasere cu ac de mână sau, dacă sunteți abili, și la mașina de cusut dar fără să coaseți și fața.
După care la o mașină de cusut zigzag se fac patru butoniere și se cos patru nasturi.
La mine a ieșit, în patru ore, ce se vede în foto 14 și 15. Să știți că, în foto 15, are și al patrulea nasture, de jos, dar a uitat copilul să se închidă la el.
Fiul meu este foarte încântat să o poarte (o face în fiecare zi când nu are sport) și, desigur, a fost foarte mândru să-i spună doamnei lui învățătoare cine i-a făcut-o.
Când mai am timp poate mai fac câte ceva și vă arăt, dacă sunteți curioși, dacă nu sunteți curioși, nu-i nici o problemă, nu vă mai arăt.
Spor la lucru.
 

Atașamente

  • Imag1.jpg
    Imag1.jpg
    29.2 KB · Vizualizări: 85
  • Imag10.jpg
    Imag10.jpg
    40 KB · Vizualizări: 68
  • Imag9.jpg
    Imag9.jpg
    41.3 KB · Vizualizări: 73
  • Imag8.jpg
    Imag8.jpg
    36.5 KB · Vizualizări: 70
  • Imag7.jpg
    Imag7.jpg
    40.4 KB · Vizualizări: 86
  • Imag6.jpg
    Imag6.jpg
    34.3 KB · Vizualizări: 77
  • Imag5.jpg
    Imag5.jpg
    40.2 KB · Vizualizări: 84
  • Imag4.jpg
    Imag4.jpg
    31.6 KB · Vizualizări: 82
  • Imag3.jpg
    Imag3.jpg
    28.1 KB · Vizualizări: 72
  • Imag2.jpg
    Imag2.jpg
    26 KB · Vizualizări: 69
  • Imag15.jpg
    Imag15.jpg
    39.5 KB · Vizualizări: 123
  • Imag14.jpg
    Imag14.jpg
    46.9 KB · Vizualizări: 104
  • Imag13.jpg
    Imag13.jpg
    48.2 KB · Vizualizări: 77
  • Imag12.jpg
    Imag12.jpg
    45.4 KB · Vizualizări: 63
  • Imag11.jpg
    Imag11.jpg
    44.7 KB · Vizualizări: 73
Ultima editare:
Dupa ce am citit atent prima parte, crezand ca faci o vesta de salvare, am inceput sa am indoieli de pe la calcat(inca nu vazusem nici o poza) :D Apoi l-am vazut pe pusti mandru nevoie mare cu vesta lui cea noua. S-o poarte sanatos.

De ce material ai nevoie la spinakere? si cat?
 
S-o poarte sanatos.
Dar un curs de croit si de cusut VELE (nu veste) nu deschizi?
Cum le scoti profilul aerodinamic transversal? Sau sunt tot cu tipare? Faci margini de cusatura curbe la ferte sau marginile velei le croiesti curbe? Cum se fac fertele? Cum se fac intariturile? Cusatura la ferte este "cusatura frantuzeasca"? Le faci cusaturi "oarbe" (false) pentru intarire?... Cum se fac velele?
Vorbesc de vele adevarate din care faci tu nu jucariile cusute de mine pentru Bic 245.
 
Dar un curs de croit si de cusut VELE (nu veste) nu deschizi?
Cum le scoti profilul aerodinamic transversal? Sau sunt tot cu tipare? Faci margini de cusatura curbe la ferte sau marginile velei le croiesti curbe? Cum se fac fertele? Cum se fac intariturile? Cusatura la ferte este "cusatura frantuzeasca"? Le faci cusaturi "oarbe" (false) pentru intarire?... Cum se fac velele?

Explicațiile cum se fac velele le-am dat aici :http://www.barcaholic.ro/f5/atelierul-de-vele-997.html?q=f5/atelierul-de-vele-997.html.
De proiectat sunt proiectate într-un program special dedicat care se găsește free pe net, sailcut cad, pe care îl găsești în mai multe versiuni și pentru mai multe tipuri de vele și care face și acel profil aerodinamic, cum vrei tu, și care iese din tăietura materialului. Tot programul ți le face în ce fel de ferțe vrei tu (orizontale, oblice, verticale) și în câte vrei.
Cusătura nu este franțuzească, vezi topicul dedicat. Întăriturile se fac din același material cu vela. Nu se fac cusături oarbe, pentru întărire, așa cum se fac la sacourile bărbătești, la care cred că te gândești.
 
Dupa ce am citit atent prima parte, crezand ca faci o vesta de salvare, am inceput sa am indoieli de pe la calcat(inca nu vazusem nici o poza) :D De ce material ai nevoie la spinakere? si cat?

Dacă am materiale vă fac și o vestă de salvare, după modelul celui pe care o am eu, sau îl mai adaptăm.
Pentru spinaker am nevoie de un dacron (poliester) subțire, ușor prin care nu trece aerul. Acum suntem în discuții pentru un material de parașută cu cineva din Bacău, dar nu știu dacă se pretează la așa ceva, încă nu am pus mâna pe el.
După plotare o să trec la socotit cantitatea necesară.
 
Ultima editare:
Daca materialul este pentru parasute "aripa", probabil sa fie ok, acesta fiind obligatoriu impermeabil. Alternativ, ar fi bine sa ai o relatie la Condor, s-ar putea sa gasesti la ei poliester pentru parapante, care desi nu se cheama dacron, este cam ce vrei, respectiv impermeabil si tratat contra UV. Materialul pentru parasute cupola este permeabil.
 
Multumesc. Am recitit topicul tau si am gasit raspunsurile. Desi n-am de gand sa ma apuc sa cos vele. Niciodata.(???)
 
Ultima editare:
Multumesc. Am recitit topicul tau si am gasit raspunsurile. Desi n-am de gand sa ma apuc sa cos vele. Niciodata.(???)

Nici nu trebuie. Avem un Lipan pentru asta :) . Am vazut cu totii cum lucreaza.

Problema ramane cererea mica, aproape inexistenta, la nivelul unei tari de 20 mil. de omuleti. De aici si greutatea cu care se poate face rost de material dedicat pentru vele.
Eu am dat comanda in SUA, sa nu trec prin agitatia cautarii dacronului si nici sa nu folosesc materiale surogat. Date fiind migala lucraturii unei vele, faptul ca nu vreau sa o folosesc doar un sezon-doua si nici sa nu se deformeze in vant , consider ca e bine sa folosesc material dedicat.
Aceeasi problema a furnizarii de material, este la confectionarea de bimini-top sau alte acoperiri ori protectii laterale de vant. Sunbrella se gaseste totusi la doua trei firme in Romania. Dar daca doresti ceea ce nu au ei pe stoc, e problema; n-o sa aduca un val de material decat daca il cumperi pe tot :)

Ma bucur deci, cand creste "flota" privata a Romaniei cu inca o barca, din doua motive: 1. am inca un prieten mai mult cu care sa ma intalnesc pe apa ;2. creste si posibilitatea de a avea magazine dedicate, pontoane si infrastructura pentru sporturile si agrementul acvatic.
 
Ultima editare:
Maestre Lipan, pe cand o linie de echipament inshore sau coastal? ;)


Ma bucur deci, cand creste "flota" privata a Romaniei cu inca o barca, din doua motive: 1. am inca un prieten mai mult cu care sa ma intalnesc pe apa ;2. creste si posibilitatea de a avea magazine dedicate, pontoane si infrastructura pentru sporturile si agrementul acvatic.
:agree:
 
Lecţia a doua: Porbagajul.

Au trecut doi ani de când nu am scris pe acest topic.

Duminică plec în Turcia, la Enez, şi vreau să iau şi catamaranul cu mine. Văzând că un portbagaj modern ce îmi este necesar pentru catamaran costă vreo 1000 lei, concediu fiind şi profitând de o masă de croit uriaşă (5,4 m/1,7 m), m-am hotărât să-mi fac unul, pentru că şi aşa barele originale m-au costat vreo 500 lei, la ofertă.

Materialul ales, luat de mine cu vreo doi ani în urmă când umblam cu nicu 7metri după dacron, a fost denimul (pentru cine nu ştie: denimul este materialul din care se fac blugi) pentru că am din belşug (vreo 10 m), preţ bun (parcă vreo 12 lei /m). Fermoar la metru, luat din talcioc din Militari, îmi rămăsese din toamna trecută când făcusem o uşă pe fermoar la o prelată ce închide pe timp de iarnă un chioşc în curte. Ca să fie în ton cu denimul am cusut cu aţă albă, de care folosesc la vele.

Forma aleasă a fost una simplă, practică şi nu futuristă, care implica proiectare în autocad, plotter, într-un cuvânt timp şi costuri suplimentare.

Ca să stea drept am găsit prin pod două plăci de OSB de 20 cm lăţime cărora le-am făcut două buzunare pe fundul portbagajului. Găurile din OSB le-am făcut cu o sculă pe care am prezentat-o în postul 13 de aici http://www.barcaholic.ro/f5/scule-i-magazine-de-scule-3192-2.html şi pe care acum o laud ca fiind foarte bună atât la găurile ce le-am dat cât şi la curăţatul rosturilor la gresia de pe terasă.

Prinderea de cele două bare montate de maşină se face cu curele din piele toval (talpă) groasă de 4 mm, strânse foarte bine şi care, la un prim test, nu permit deplasarea laterală. De asemenea, pentru mai multă siguranţă, suplimentar, prin găicile care să văd pe capacul portbagajului va trece o chingă ce va fi strânsă cu clinchet.
În final, mai mult din joacă, cu aţă de broderie, şi nu tocmai reuşită, am pus şi sigla subsemnatului, creată de gigitolan (mulţumesc, încă o dată),
Din păcate au fost mai multe poze şi din alte etape de execuţie, dar nu le-am pus că au ieşit şterse.

Dacă aveam şi maşină de prespălat poate îl şi prespălam :):).

Când mă întorc din Turcia o să vă spun cum s-a comportat.
 

Atașamente

  • 2013-08-05 17.10.13.jpg
    2013-08-05 17.10.13.jpg
    37.5 KB · Vizualizări: 39
  • 2013-08-05 17.03.32.jpg
    2013-08-05 17.03.32.jpg
    24.8 KB · Vizualizări: 37
  • 2013-08-05 17.02.26.jpg
    2013-08-05 17.02.26.jpg
    37.2 KB · Vizualizări: 39
  • 2013-08-05 10.47.38.jpg
    2013-08-05 10.47.38.jpg
    36.2 KB · Vizualizări: 38
  • 2013-08-03 10.37.50.jpg
    2013-08-03 10.37.50.jpg
    36.6 KB · Vizualizări: 45
  • 2013-08-03 10.35.40.jpg
    2013-08-03 10.35.40.jpg
    60.2 KB · Vizualizări: 43
  • 2013-08-03 10.35.30.jpg
    2013-08-03 10.35.30.jpg
    64.4 KB · Vizualizări: 45
  • 2013-08-03 10.11.07.jpg
    2013-08-03 10.11.07.jpg
    44.4 KB · Vizualizări: 49
  • 2013-08-02 17.24.13.jpg
    2013-08-02 17.24.13.jpg
    30.5 KB · Vizualizări: 43
  • 2013-08-01 19.37.15.jpg
    2013-08-01 19.37.15.jpg
    30.4 KB · Vizualizări: 50
  • Sigla.jpg
    Sigla.jpg
    31.7 KB · Vizualizări: 49
  • 2013-08-05 17.50.48.jpg
    2013-08-05 17.50.48.jpg
    72.4 KB · Vizualizări: 47
  • 2013-08-05 17.47.48.jpg
    2013-08-05 17.47.48.jpg
    63.5 KB · Vizualizări: 43
  • 2013-08-05 17.47.24.jpg
    2013-08-05 17.47.24.jpg
    71.6 KB · Vizualizări: 48
  • 2013-08-05 17.46.53.jpg
    2013-08-05 17.46.53.jpg
    53.9 KB · Vizualizări: 41
  • 2013-08-05 17.14.39.jpg
    2013-08-05 17.14.39.jpg
    41.6 KB · Vizualizări: 42
  • IMG_3246.jpg
    IMG_3246.jpg
    51.2 KB · Vizualizări: 49
Ultima editare:

Back
Sus