o idee este intotdeauna bine venita

Buna ziua!
Ma consider un profan in ceea ce priveste constructia de barci.De aceea de doua sapamani studiez discutiile purtate pe forum pentru a vedea si alte
pareri.Stiu ce imi doresc sa realizez si din cate am vazut in parerile exprimate de dvs.nu imi ramane de facut decat sa aprofundez mai mult
latura teoretica.
Ca idee generala este vorba despre o barca de 2-3 persoane,construita din tego si imbrcata cu fibra,cu pupa taiata pentru a putea ulterior sa-i pun
un motor termic de 2-3 cp.Dimensiunile estimate ar fi_L=4,1 m;l=1.2m.Ce ma deranjeaza cel mai mult este faptul ca nu am niste planuri in sistem metric,
si ma gandesc sa adaptez.
 
Salut, bine ai venit!

Un index cuprinzator de planuri gasesti aici: Duckworks Indexes - Plans Index
N-ai specificat de forma vrei sa aiba barca, dar acolo gasesti de toate. Dimensiunile in sistem metric nu sunt o problema, le poti converti usor.

Sunt si multe planuri free, dar trebuie sa-ti asumi oarecum riscul constructiei. Inainte de a construi pe un plan free cauta sa vezi daca a mai construit cineva modelul, sa vezi cum arata, daca au fost probleme, etc. Asta bineinteles daca nu ai chiar tu ochiul format. Daca esti nesigur pe tine, mai bine cumperi un plan "testat" si primesti si un manual detaliat de constructie si suportul tehnic din partea proiectantului. De exemplu aici ai niste modele destul de populare, si formul aferent cu explicatii si poze de la diversii constructori de unde te poti inspira: Bateau: boat plans for amateurs

Succes
 
Multumesc pentru sfaturi,recunosc ca ar trebui sa-mi fie oarecum rusine,deoarece locuind in Sulina nu sunt eu in masura sa ajut pe alti pasionati,dar...pe aici s-a cam pierdut
spiritul practic,si eu incerc oarecum sa ies din tipare.
Revenind la subiect atasez doua imagini cu barcute. Doresc sa realizez o comuniune intre cele doua.Oricum voi studia mai intai link-urile primite.


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
 
barca de pescuit

Salut
Aici m-ai lovit,este chiar planul pe care l-am adoptat.
Este tipul de barca ideal pentru planurile mele de pescuit.Super !
 
Şi a făcut-o şi bine. Cum am mai spus, au dispărut nişte opţiuni de căutare să-ţi dau linkul, dar dacă o să cauţi o să găseşti pe aici pe undeva topicul împăiatului cum a făcut el barca polonezului. Şi planul este în sistem metric.
 
Cred ca barca a iesit ok,dar pentru a ma lamuri vreau sa stiu daca placajul tego filmat este bun.
Ma intereseaza de asemenea si daca grosimea de 8mm este buna.
In plus eu vreau sa-i fac chila si osatura de lemn.Ce esenta se preteaza ptr.asta.
 
Poti sa studiezi un pic daca se preteaza in zona ta o barca cu fundul plat sau mai potrivita ar fi una care sa se comporte mai bine pe valuri si eventual pe mare? Barca din figura de mai sus se preteaza pentru ape linistite ...
 
In mod normal mie i-mi trebuie o barca care sa **calce**apa,(modelul de fund fiind asemanator cu cel al pilotinelor)-salupe care se preteaza atat pentru mare cat si pentru Dunare dar si pentru ape linistite cum sunt baltile si canalele-De aceea doresc sa-i pun chila si osatura,asta ma va ajuta sa-i confer stabilitate,in schimb pierd la capitolul viteza ceea ce nu ma deranjeaza deloc.
Totusi i-mi poate spune cineva daca placajul tego filmat este ok.(Acesta fiind un model Утка-2. Моторная лодка для охотников, рыбаков и туристов).
Acum sunt in faza in care studiez, si va multumesc tuturor pentru sfaturi,idei etc.
VANT DIN PUPA........
 
Ti-am povestit mai multe in topicul despre tego, dar concret pe barca ruseasca cred ca merge tego. Pentru etansat imbinarile cred ca poti folosi epoxy ingrosat care sa adere la miezul placajului.
 

Back
Sus