Pareti barca tip laguna 500 facuta de fibronav galati

Ce parere aveti despre barca tip laguna 500 facuta de fibronav galati?? Cam cum se comporta pe dunare??Vreau sa achizitionez acest model si sa ii pun un motor de 15 cp ce ziceti merita sau sa ma orientez spre alta barca ??Veau si eu mai multe sfaturi de la posesori sau de la cei care cunosc pe cineva care si-a luat astfel de barca! Producatorul zice ca este tip laguna dar mie mi se pare ca seamana mult cu lotus major de la convert Galati(Dima si Fii) nu este asa??Puteti sa mai atasati si poze cu barca daca aveti !!
 

Atașamente

  • barca super.jpg
    barca super.jpg
    30.6 KB · Vizualizări: 343
  • barca super 2.jpg
    barca super 2.jpg
    30.8 KB · Vizualizări: 278
chiar nu poate sa imi dea nimeni nici un sfat despre aceasta barca??? nu stiti pe nimeni care are o astfel de barca sau nu ati vazut o astfel de braca pe nicaieri???
 
da a-ti spun eu, este lotusul de la convert pe care l-a copiat Benone cel care facea barci in garajul ala, Benone a disparut din peisaj, a venit cineva acum si pe aceiasi matrita face barca aia, nu este ranforsata, este subtire, face cate o barca la 3 luni,si tot asa. dute frate la o firma unde ai garantie si tot ce trebuie
 
Multumesc de sfat!! O alta barca la care m-am orientat este lotusul cu borduri joase de la naval service. Mi-a zis un prieten din delta ca merge bine cu un motor de 15 cp.Despre asta ce parere aveti este vreun posesor ????mai astept sfaturi cu privire la cele 2 modele de barci(laguna 500 si lotusul de la naval service cu borduri joase)!:confused::confused:
 
Eu pot sa iti recomand Black Sea. Este exact ce trebuie pentru Delta, are bordul inalt, sta bine pe valurile imense facute de animalele nauitce romanesti si poti sa iesi si pe mare daca nu este montata la Sfantu, de exemplu. Daca vrei mai multe detalii despre ea si despre problemele pe care le are da-mi un mail si iti povestesc. Daca vrei poze de asemenea. Daca vrei sa te dai cu ea astepti pana vine vremea potrivita si dai o fuga pana la Bucuresti sau ne intalnim pe langa apa si facem o plimbare. Ca sfat, nu te bucura prea tare la barcile cu bordul jos si cu pupa deschisa mult. Este usor neplacut sa te uzi in propria barca.
Barci | Motoare | Ambarcatiuni | Salupe | Barci de pescuit cu motor | ATV uri | SkiJeturi
 
Multumesc de sfat!! Am mers cu o barca black sea cu un motor de 15 cp vara asta.Barca merge super cu 2 persoane fara bagaje , dar cu 4 pers si putin bagaj adio glisaj. Tipul asta cu care am vorbit de la sulina si care v-am spus ca are lotusul cu borduri joase de la naval service spune ca barca lui este mai inalta decat laguna 480 cu vreo 6-7 cm!! Si spune ca intra in glisaj cu 15 cp cu 4 pers si bagaje!!
 
Ce parere aveti despre barca tip laguna 500 facuta de fibronav galati?? Cam cum se comporta pe dunare??Vreau sa achizitionez acest model si sa ii pun un motor de 15 cp ce ziceti merita sau sa ma orientez spre alta barca ??Veau si eu mai multe sfaturi de la posesori sau de la cei care cunosc pe cineva care si-a luat astfel de barca! Producatorul zice ca este tip laguna dar mie mi se pare ca seamana mult cu lotus major de la convert Galati(Dima si Fii) nu este asa??Puteti sa mai atasati si poze cu barca daca aveti !!

incearca si aici...

ROMCRAFT - Ambarcatiuni de agrement

le-am vazut toamna asta pe Sf Ghe... zburau cu 15 CP , iar Laguna cu suzuki de 15 Cp 4 timpi; doar la maxim turata, mergea alaturi de ele .

Tre' sa le vezi cum "merg" pe apa sa-tzi poti face o parere. !!

Parerea mea; Laguna Sucks. !!!
 
Pai, sefu, daca vrei sa fugi tare incarcat over, atunci pune-i 30 Cp care est maxim dat de fabricant, cu calutzi jumate fugi tare incarcat jumate, nu pare sa fie normal? Eu nu ma pricem ca sunt bucatar, dar laguna incarcata cu ce zici tu acolo si bagaj si vreo patru tarlani camine asa de 60 kilepe-un picior si daca merge glontz este jumatate imersata, adica vantul mai bate si din aval. Prietenii stiu de ce. Bafta la achizitie, in fond o sa iei ce iti place tie mai mult indiferent de ce este mai bun, si asta este bine ca o sa o iubesti dupa aia. Vorba cea cu cioara.
 
eu mi-am achizitionat o barca lotus de la fibronav galati, barca e ok, incapatoare, stai comod, nu cu genunchi la gura dar, avand numai o singura bancheta, pe mijlocul barcii si fiind un spatiu de 2 metri, flambeaza fundul cam urat in glisaj, probabil din cauza materialului subtire. Eu momentan sunt in ceccetari cum sa o consolide sa nu mai flambeze, e o senzatie ciudata sa o vezi in mers ...... in rest sunt multumit momenta, cine vrea mai multe detalii le ofer cu placere.
 
Cu 15 cai si 4 persoane cum se misca ??? Asa se punea intrebarea....:rolleyes:
Mai flambeaza fundul in glisaj ?! :confused:

Ada Kaleh a scris ,,Black Sea". Intradevar e o barca care gliseaza. Black Sea fishing -Console...

http://www.barcisecond.ro/anunturi/view/808-vand-barca-si-motor.html

Asa arata ..Vezi oglinda !!! Aia e forma de glisare. Tor ce e cu forme rotunjite ... lagune, lotus ...cirusB5 sunt barci de semideplasament.
Nu glisoare. Niciuna nu gliseaza ...
Ia un Black Sea console ...si motor de 20 de cai. Va glisa cu 4 persoane.

Deci barca 130 kg..motorul 50...benzina +vasle =20 ...200 Kg . Mai punem 4 persoane de 80 kg...adica nu supraponderali ...
200+320 = 520 kg
Avem 520 kg/20 cai ...adica 26 Kg pe cal... Este la limita de glisaj ...Va merge cu 25 la ora.
Cel mai bine cu 3 persoane...
 
Ultima editare:
Barca gliseaza f usor, e copiata matrita dupa o barca buna, dar e facuta din economie, mult prea subtire, gliseaza si cu un motor de 7,5 cp cu 3 persoane plus scule de pescuit.
Te bucuri ca e putin mai ieftina si dupa ce o iei tre sa bagi bani in ia sa o faci cat de cat mai rezistenta sau mai bine zis mai normala.
Cu siguranta nu respecta nici un normativ la constructia barcii........
Nu o recomand deloc ........ nu e pentru dunare.
 
Ultima editare:
Barca gliseaza f usor, e copiata matrita dupa o barca buna, dar e facuta din economie, mult prea subtire, gliseaza si cu un motor de 7,5 cp cu 3 persoane plus scule de pescuit. :rolleyes: :iupi:

Nu gliseaza !!! Nu are cum sa gliseze ; la peste 50 kg /cal inca nu s-a inventat barca sa gliseze. Ori confunzi regimul de glisare cu cel de plutire (deplasament).
Sa nu dezinformam ... e o carena de semideplasament. Pluteste !!!
 
da, asa e. nu gliseaza, cu 3 persoane ma refeream ca nu sta ridicata de bot, de glisat am glisat singur in barca....... oricum o f subtire, tre sa bag bani in consolidare acum :(
 

Back
Sus