alegere lungime cisma de motor

Salut Barcaholici, mi-am construit o barca(Wekender-ul de la Stivenson,am sa postez constructia cand va fi gata) si vreau un sfat in privinta motorului, ce lungime de cisma e cea mai potrivita si putere motor.Caracteristici barca:lungime,fara bompres-5m, latimela cuplu maestru-1,9m, inaltimea etambou 0,6m, greutate echipata 200-250kg.Fundul barcii este plat si chila lataCu multumiri Costel.
 
Salut Barcaholici, mi-am construit o barca(Wekender-ul de la Stivenson,am sa postez constructia cand va fi gata) si vreau un sfat in privinta motorului, ce lungime de cisma e cea mai potrivita si putere motor.Caracteristici barca:lungime,fara bompres-5m, latimela cuplu maestru-1,9m, inaltimea etambou 0,6m, greutate echipata 200-250kg.Fundul barcii este plat si chila lataCu multumiri Costel.
Uau, felicitari! Deabea astept poze :)

Motorul maxim 5CP, va merge oricum in regim de deplasament. Din cate vad in desen nu poti agata motorul pe oglinda, deci va trebui sa-i adaptezi un suport pentru motor, de preferat cu inaltime reglabila. O cizma lunga cred ca ar fi mai potrivita si iti ofera mai multe flexibilitate, dar masoara totusi inaltimea la oglinda. Si daca gasesti unul cu cizma scurta la pret bun nu cred ca e de lepadat ...
 
Oglinda are 0,6m,eu am crezut ca i-mi trbuie un motor de 15-20c.p.dar nu mapricep, de acea va cer sfatul. Daca crede-ti ca 5 c.p. sunt suficienti ma bucur, pt.ca scap mai ieftin.Posta-ti va rog criteriile de alegere a lungimii cismei, cu avantaje si dezavantaje.
Cu multumiri .Costel
 
Revin cu o intrebare: pana la ce nivel trebuie sa stea cisma motorului in apa,indiferend de lungimea cismei.Costel.
 
Cizma este : scurta 15 inch lunga 20 inch , super lunga 25 inch.

La un velier vrei cizma lunga sau super lunga pentru ca motorul sa sta cat mai adanc in apa, astfel ca pe valuri mari elicea sa nu iasa afara. Cum in Ro slaba speranta sa gasesti super long shaft, la din cel cu cizma lunga.

Cum velierul e o ambarcatiune de deplasament, nu necesita o putere mai mare decat cea necesara pentru atingerea vitezei de deplasament. La tie chiar un 2.5CP va fi probabil suficient, dar poti lua 4-5CP, sau chiar 6CP cu 2 cilindri daca nu e prea greu

Alte considerente:
Vrei in principiu un motor cu transmisie F-N-R (inainte/neutru/inapoi). Eu ma descurc onorabil cu un Suzuki 2.5CP pe o barca de 5.50 metri, si o imping lejer la deplasament. Dezavantajul e ca are foar F-N, pentru revers trebuie rotit 180 grade.

Si doi, daca planuiesti sa mergi la motor timp indelungat, sa folosesti barca in regim de trawler, si motorul e montat central, vrei un motor cu cel putin doi cilindri (vibratie)
 
Revin cu o intrebare: pana la ce nivel trebuie sa stea cisma motorului in apa,indiferend de lungimea cismei.Costel.

Aici m-ai pierdut, sunt alti baieti care se pricep mai bine la motoare, dar teoretic placa antiventilatie (anticavitatie, aripioarele alea) trebuie sa fie cam doua degete (2-3 cm) sub chila barcii. Pe valuri cred ca o poti baga in apa cat mai mult..
 
La barci de planaj (glisare) Smokey. Teoria asta nu se aplica la veliere, mai ales cand ai motorul intr-un bord, si se mai adauga si ruliul.
 
sfat

Multumesc mult barcaholici pt.indrumari.Va mai rog frumos,daca tot m-ati bagat in seama ,niste sfaturi,repere la achizitionarea unui motor de ocazie.Deoarece barca mi-a mancat mai multi bani decat am estimat(socoteala de acasa),am sa-mi cumpar un motor la mana a doua si nu vreau sa ma pacalesc prea rau.Coctel
.
 
Costel, acum am vazut ce barcuta mica e weekenderul. E foarte misto si cred ca te poti descurca lejer cu 2.5 CP

Daca iti faci rost de un "outboard bracket" ca cel din link merge sa ii pui si cizma scurta:

Amazon.com: Marinetech 55-0021 Aluminum Marine Outboard Motor Bracket: Sports & Outdoors


In poze poti sa vezi bracketul si o poza a unui Mistral 16, barcaz pe l-am avut mai demult si care mergea excelent cu un Suzuki 2.5 cizma scurta instalat pe un asemenea bracket.
 

Atașamente

  • 314jx2fKj6L__SL500_AA300_.jpg
    314jx2fKj6L__SL500_AA300_.jpg
    7 KB · Vizualizări: 64
  • Mistral16[2].jpg
    Mistral16[2].jpg
    155.1 KB · Vizualizări: 113
Ultima editare:
Foarte interesante si utile sfaturile de pe topic,le-am tiparit sa le am la mine cand voi cumpara motorul.Dispozitivul "outboard bracket" este ne mai pomenit, nu am mai vazut asa ceva,trebuie sa mi-l cumpar neaparat unul,sau sa-l confectionez,( sa vad cum stau cu banii la terminarea barcazului) e folositor la ori si ce lungime de cisma in caz de valuri mari.
Mistralul e pe placul meu, seamana cu Wekenderul dar e mai inalt, deci mai comod.foarte misto.Ce barca ai acum?
Multumesc mult pt tot si raman dator Costel
 
Nu am dormit niciodata in cabina Mistralului. M-a iritat foarte mult aceasta cabina inalta care punea probleme de vizibilitate si nu imi permita sa ingreunez nasul barcii cand aveam mai mult de 2 persoane in cockpit.Corpul barcii(coca) e un one design foarte raspandit, care la inceput a fost construit din lemn apoi din fibra. Barca s-a vandut si in varianta fara cabina sub nimele de Mistral (cu podea autovidoare) si ca DS16 (fara podea autovidoare)

Mi-am dat deama ca pentru stilul meu de daysailing cu 3-4 oameni prefer o barca fara cabina, pentru ca e mai incapatoare, si mi-am cumparat un Precision 185, o barca moderna de 5.50 metri cu centerboard (nelestata) si fara cabina vezi aici:
http://www.barcaholic.ro/f29/precision-185-a-1738.html?q=f29/precision-185-a-1738.html

Daca as avea bani de aruncat as cumpara una din urmatoarele:
-Un Melges 24- merge pe treiler, usoara, rapida, cockpit uriash si o cabina minuscula pentru urgente.
-Un trimaran Farrier 22 - aceleasi calitati ca si barca precedenta

Dar sunt suficient de scumpe incat investitia sa nu se justifice. Daca as avea o singura barca as intelege.
 
Splendide barci, frumoase aventuri.Eu nu am astfel de povesti pt. ca nu am navigat decat in vis,Wekenderul este prima mea barca.
Interesanta ideea umplerii catargului cu spuma poliuretanica, la mine e de lemn,patrat si gol, asa am sa-l fac si eu.
Cu multumiri Costel
 
Ideea e sa ai o barca de care sa te bucuri. Adica sa petreci cat mai mult timp pe apa cu ea. Problemele zilnice, prioritatile familiei, serviciul si in general lipsa de timp m-au fortat sa ies mai mult aproape de casa cu barca cu motor. Daca imi dai maine un Melges gratis, imi vei crea o problema imensa pentru ca m-ar durea sufletul sa ma uit la el cum sta pe trailer (peridoc). Locul unei barci e in apa. Mai e si inconvenientul marimii, o barca mica e mult mai convenabil de folosit decat una mare.

Sa te bucuri de barcuta, pune neaparat poze cu stadiul in care esti, si sa ai parte de cat mai multe ore pe apa! Daca nu ai bani de motor, un motor electric ieftin (minn kota) e foarte potrivit pentru acostare. Webb Chiles a traversat oceane intr-o barca deschisa de 17 picioare nelestata si fara vreun motor.
 
Ultima editare:
Initial eu am vrut sa fac Weekenderul(chiar m-am apucat si am facut niste maruntisuri) dar intre timp am abandonat :(.
acum cateva zile l-am vizita pe Costel si pot spune ca asa modestie la un om , mai rar.
daca as fi facut ce a facut el m-as fi cocotat pe cel mai inalt gard din ograda si cu riscu sa ajung la Balaceanca ,as fi cantat cucurigu vreo trei zile.
hai Costele cu poze , nu fi sfios. ti-am promis gafful(batu ala cu furca , de sus :)) , cand mai trec p-acolo ti-l aduc.
si de trei ori BRAVO!
 
Am sa postez,dar nu acum, ar da impresia ca ,concurez la vreuna din nominalizarile Barcaholicilor,ori nu asta e scopul meu in forum.
Eu i-mi implinesc si traiesc un vis, este o stare sublima si multumesc lui Dumnezeu.Mult nu mai am de lucru, am terminat de facut velele
(si au iesit,contrar parerilor pesimiste).Pana in aprilie, mai, sper sa o termin, mai am arborada si vopsitul, dar nu am caldura in hangar, deci nu pot lucra.
La anu ies la pensie si sper sa staumai mult pe apa.Multumesc pt. ajutor si incurajare.Esti un OM de treaba. Costel
 
Sorine ai luato cam devreme cu sorcova(laudatul). poate am sa postez dupa Craciun sau revelion, cand e mai plictiseala pe forum.I-ti multumesc pt IMENSUL ajutor acordat mereu si la ori ce ora.RESPECTE.Costel
 

Back
Sus