manual tehnic honda free download

am cautat zilele astea un manual sa vad cum imi curat carburatorul de la un honda bf20 si am gasit un site f interesant..cine il mai doreste poftiti de va serviti Index of /lib/honda/manuals si site-ul principal Boatinfo - boat brochures and manuals for boats and marine engines! Index of /lib

Foarte util manualul , mai ales ca am inteles ca Honda nu este deloc bine reprezentata ca service in Romania.
Sper sa nu vorbesc cu pacat, fiindca spun din auzite ( eu am Yamaha :) ) .
Ideea generala din discutiile cu proprietari Honda a fost urmatoarea : motoare foarte bune, service ioc !

P.S.
Am mentionat asta si pentru a clarifica daca e o realitate sau ba . Poate ne spune o reprezentanta sau un service Honda .
 
Service HONDA MARINE si YAMAHA Outboards

Foarte util manualul , mai ales ca am inteles ca Honda nu este deloc bine reprezentata ca service in Romania.
Sper sa nu vorbesc cu pacat, fiindca spun din auzite ( eu am Yamaha :) ) .
Ideea generala din discutiile cu proprietari Honda a fost urmatoarea : motoare foarte bune, service ioc !

P.S.
Am mentionat asta si pentru a clarifica daca e o realitate sau ba . Poate ne spune o reprezentanta sau un service Honda .

O lista de dealeri si service-uri autorizate HONDA MARINE o gasesti aici:
Dealeri | HondaMarine.ro

Pe partea de service, cel putin pe zona TULCEA pot sa iti recomand service-ul nostru :)
MOA Boats - Home | Moa Boats - Reparatii, service si intretinere motoare ambarcatiuni agrement

De asemenea, suntem dealer si service AUTORIZAT si pentru YAMAHA, partea de motoare marine (nu si motociclete, scutere si atv-uri).
Si totodata si dealer si service autorizat pentru VOLVO PENTA si TOHATSU.

Ramane sa aprecieze clientii calitatea serviciilor prestate.

O zi buna in continuare!
 
Ultima editare:
O lista de dealeri si service-uri autorizate HONDA MARINE o gasesti aici:
Dealeri | HondaMarine.ro

Pe partea de service, cel putin pe zona TULCEA pot sa iti recomand service-ul nostru :)
MOA Boats - Home | Moa Boats - Reparatii, service si intretinere motoare ambarcatiuni agrement

De asemenea, suntem dealer si service AUTORIZAT si pentru YAMAHA, partea de motoare marine (nu si motociclete, scutere si atv-uri).
Si totodata si dealer si service autorizat pentru VOLVO PENTA si TOHATSU.

Ramane sa aprecieze clientii calitatea serviciilor prestate.

O zi buna in continuare!

Multumesc, e bine de stiut ! :)
 
....motoare foarte bune, service ioc....
Pai daca nu se strica, ce nevoie e de service? :confused:
hehe
Multumim de manuale!
In alta ordine de idei, manualele pot fi consultate online, dar voi ati reusit sa le downlodati? Cum?
As vrea sa dowmload cateva: Johnson portabile pina in 2001, Honda BF40-BF50, BF90, Yamaha F40, si alte cateva, petru referinte.
 
atunci daca imi permiteti..mergand pe ideea unui service care se respecta si care are niste preturi orientative macar... cat m-ar costa o curatare de carburator plus o revizie...schimbat uleiul motor si cel din grup? multumesc anticipat
 
atunci daca imi permiteti..mergand pe ideea unui service care se respecta si care are niste preturi orientative macar... cat m-ar costa o curatare de carburator plus o revizie...schimbat uleiul motor si cel din grup? multumesc anticipat

Eu, personal, nu lucrez direct cu preturile de service. Ma ocup de magazinul de accesorii pentru ambarcatiuni, care este in alta locatie.
Pot sa iti dau niste preturi doar orientative, din ce imi aduc aminte. Dar cel mai bine este sa intrebi aici:
office@moaboats.ro
sau 0240 535 186 SC MOA BOATS SRL

tarif manopera 15 euro/ora fara tva.
un schimb de ulei motor, grup, filtru ulei, bujii + o inspectie generala, duce undeva la 1-1.5 ore
curatat carburator - aprox 35-40 lei/carburator, in conditiile in care nu se schimba nici o piesa, doar se curata si se regleaza.
2 carburatoare - 2 x 35-40lei etc.
Depinde acum si ce se mai descopera la revizie.

In principiu cam aici s-ar situa preturile, dar cel mai bine este sa intrebi direct la service.

O seara buna in continuare!
 
UNDE?
M-ar interesa manual pt suzuki 2t 65 cp nu pentru reparatii dar macar pentru intretinere daca poate sa ma indrume spre un site anume !
 
Foarte util manualul , mai ales ca am inteles ca Honda nu este deloc bine reprezentata ca service in Romania.
Sper sa nu vorbesc cu pacat, fiindca spun din auzite ( eu am Yamaha :) ) .
Ideea generala din discutiile cu proprietari Honda a fost urmatoarea : motoare foarte bune, service ioc !

P.S.
Am mentionat asta si pentru a clarifica daca e o realitate sau ba . Poate ne spune o reprezentanta sau un service Honda .

Hai Vali facem noi service Honda, am aproape toate manualele
 
Pai daca nu se strica, ce nevoie e de service? :confused:
hehe
Multumim de manuale!
In alta ordine de idei, manualele pot fi consultate online, dar voi ati reusit sa le downlodati? Cum?
As vrea sa dowmload cateva: Johnson portabile pina in 2001, Honda BF40-BF50, BF90, Yamaha F40, si alte cateva, petru referinte.


Se pot printa ca PDF daca ai instalata o imprimanta virtuala gen Adobe PDF, singura problema ca nu te lasa sa printezi decat 20 sau 25 pagini odata, nu mai tin minte exact. Oricum nu e o problema ca se pot reatasa impreuna cu Acrobat Proffesional....
Daca nu te descurci da un mesaj si te ajut cu placere.

Eu am reusit sa imi salvez manualul de reparatii pentru Mercury de 3.3 din dotare.
 
Ultima editare:
Stie cineva un manual in pdf pentru johnson 15 CP model 2005? De fapt ma intereseaza doar parte cu punerea la punc a curelei de distributie, nu reusesc sa inteleg cum vin si poate reusesc sa nu dau volanta
 
Stie cineva un manual in pdf pentru johnson 15 CP model 2005? De fapt ma intereseaza doar parte cu punerea la punc a curelei de distributie, nu reusesc sa inteleg cum vin si poate reusesc sa nu dau volanta

Ti-am pus doar paginile referitoare la distributie, Tot manualul e prea mare, o sa incerc un transfer mai tirziu.
 

Atașamente

  • 2005 SO Johnson 4 Stroke 9.9 - 15HP Outboards Service Manaual 57-59.pdf
    2 MB · Vizualizări: 6
Rotesti volanta pana in PMS (pistoanele sus), si potrivesti rotita axei cu came la semn. Eu asa am facut la un Yamaha 25 CP / 4 timpi (aveam doi dinti deplasati si motorul nu avea putere). Acum merge OK.
 

Back
Sus