barcuta de pescuit din aluminiu

salutare..
interesanta constructie. am si eu o intrebare: de ce n-ai fost umpic mai creativ si n-ai incercat sa te joci putin cu formele? stiu ca acum este tarziu dar daca rotunjai cumva fundul cred ca aducea mai mult cu o barcutza.. in rest sunt placut impresionat cad vad un alt sudor care foloseste AC DC .. fain aparat.
:sail:
 
niturile sin mai bune decit sudura vezi avioanele dar 2 m lungime e f mica din nefericire pe apa mai dai si de valuri.. asa ca mai gindeste.te barca sovietica de aluminiu e f profesional facuta usoara si rezistenta

trimiterea ta la avioane nu are nici o legatura cu ce se construieste aici , nici macar fabricantii de barci trase si nituite pe aluminiu nu au tehnologia si materialele folosite n aviatie ,acolo sunt materiale cu compozitie chimica specifica si extrem de costisitoare (aliajul de al ) iar niturile folosite in aviatie iarasi sunt speciale
ca si tehnologie... nituirea este depasita dupa aparitia inovatiilor in chimia sudurii , cat si a aparatelor de sudura performante in medii protejate!
 
salutare..
interesanta constructie. am si eu o intrebare: de ce n-ai fost umpic mai creativ si n-ai incercat sa te joci putin cu formele? stiu ca acum este tarziu dar daca rotunjai cumva fundul cred ca aducea mai mult cu o barcutza.. in rest sunt placut impresionat cad vad un alt sudor care foloseste AC DC .. fain aparat.
:sail:
tot ce vezi acolo este produs de la stadiul de ideie miercuri .joi : schita ,deviz materiale ,montat aparat de sudura , probe , ackizitie materiale ,calcul real , vineri debitare material ,setat aparat , insailat cadru(de care sincer imi pare rau ca l am facut , cost suplimentar si greutate nejustificat), debitat tabla , sambata debitat sudat cadru sudat tabla ,duminica sudat ,fabricat si pozitionat furcheti si bride de prindere pe masina !!????????? daca stateam sa i mai dau si ,,forme la o tabla ordinara de al o terminam cam in 2 sapt (si sincer ? in afara de forma merge perfect)
 
esti un tip foarte practic dar si fara gustul esteticului.. stai linistit nu te judec nu te condamn .. fiecare este liber sa faca cum crede mai bine.. important este ca o s-o folosesti si ca ti-e buna pt scopul tau..restul sust doar vorbe. daca ai invatat ceva din toate aventura asta este cel mai important.. poate te-a atins microbul si pe tine si la urmatoarea poate vedem ceva mai sexy :))
 
esti un tip foarte practic dar si fara gustul esteticului.. stai linistit nu te judec nu te condamn .. fiecare este liber sa faca cum crede mai bine.. important este ca o s-o folosesti si ca ti-e buna pt scopul tau..restul sust doar vorbe. daca ai invatat ceva din toate aventura asta este cel mai important.. poate te-a atins microbul si pe tine si la urmatoarea poate vedem ceva mai sexy :))

intradevar !trebuia urgent ceva practic cum zici ,voiam iesiri rapide de o zi si sa trag de vaporl dupa mine prin malurile dunarii nu se putea , asa am ajuns sa combin off roadul cu pescuitul pentru a ajunge repede si in locuri unde nu ajunsese ,,nunta " pe maluri !
sa mai fabric inca una ..sincer nu mi mi ar mai da mana(vointa) , cat despre pescuitul din tara (vad ca esti in regat ) nu mai exista !,s a transformat din ce in ce mai des in iesiri la iarba verde !braconajul ,nepasarea , poluarea nesimtita , ....e o anarhie totala pe dunare ,autoritatile de resort daca apar sunt depasite de situatie si ...ti e frica sa apelezi la ele! daca esti platitor de taxe ,daca mai si ai comportament si acte in regula deja esti un paria printre plutitori!!
am inceput sa ma gandesc sa vand ,, calul si caruta " , cel mai destept renunta primul !
deschisesem un topic mai sus undeva despre braconajul cu curent ..... nu intereseaza pe nimeni !
 
barca din .....tabla striata de aluminiu din comert ...

Intrucat nu cunosc intreg continutul forumului , abia familiarizandu-ma cu ce s-a discutat pe-aici in timp - iata-ma raspunzand la o postare de peste doi ani si la un topic in care ultima interventie dateaza din ianuarie .
...... Si totusi o fac :

.........................................................

Ca parere personala spun ca in a construi o barca din aluminiu cea mai putin potrivita este tabla striata . Printre dezavantajele pe care le deduc acum , la prima "strigare'' as enumera :

- din grosimea efectiv necesara a tablei ( sa luam aleatoriu o grosime de 1,6 mm ) toate "moatzele'' striurilor nu se vor constitui decat in balast inutil . Chiar si fiind aluminiu greutatea tuturor acestor "moatze'' tot se va apropia de cateva kilograme in plus .
- tot aceste ''moatze'' vor impiedica pozitionarea crivacelor si/sau a strigherilor . Acestea nu vor fi in contact continuu cu corpul barcii . Astfel va deveni dificila operatiunea de nituire/sudura , obligandu-ne la slefuire sau la a ne limita sa lucram doar in punctele de ïnaltime maxima'' a acestor striuri .
- pe zonele de imbinare , indiferent ca vorbim despre nituire sau sudura , iarasi se impune operatiunea de slefuire . Asta nu inseamna decat munca+timp in plus si un consum serios de panze , slaifuri , etc .
- perfect adevarat ca podina va avea caracteristici antiderapante , insa asta poate fi usor suplinita prin alte metode , mult mai ieftine , mult mai usoare .
- in zonele in care tabla necesita roluire , sau macar indoiri usoare , curbele vor fi fracturate , nu vor avea raze blande si continue .
- in cazul in care mai si motorizam aceasta barca tot "moatele'' ( am eu ce am cu ele !:D ) vor functiona exact ca pe asfalt cand rulam cu frana de mana trasa . Este poate incredibil cat pot acestea sa infraneze o barca .
- unde vreodata suntem nevoiti sa siliconam vreo imbinare afectata mecanic , consumul de silicon va creste sensibil iar eficienta respectivului ''plasture'' va lasa de dorit .
- spre final spun ca in cazul unei operatiuni de slefuire/cochetare a corpului barcii ( in timp ) , a slefui tabla striata echivaleaza cu ..... ''sport extrem'' .
- ..... si-ar mai fi , insa in mare am cam spus ce aveam de spus .

Vreun eventual avantaj al tablei striate in constructia de barci nici nu mai stau sa caut . Lista cu dezavantaje ma dezcurajeaza total .

Asadar .... tabla lisa ! Repet , parerea mea .
 
Intrucat nu cunosc intreg continutul forumului , abia familiarizandu-ma cu ce s-a discutat pe-aici in timp - iata-ma raspunzand la o postare de peste doi ani si la un topic in care ultima interventie dateaza din ianuarie .
...... Si totusi o fac :

.........................................................

Ca parere personala spun ca in a construi o barca din aluminiu cea mai putin potrivita este tabla striata . Printre dezavantajele pe care le deduc acum , la prima "strigare'' as enumera :

- din grosimea efectiv necesara a tablei ( sa luam aleatoriu o grosime de 1,6 mm ) toate "moatzele'' striurilor nu se vor constitui decat in balast inutil . Chiar si fiind aluminiu greutatea tuturor acestor "moatze'' tot se va apropia de cateva kilograme in plus .
- tot aceste ''moatze'' vor impiedica pozitionarea crivacelor si/sau a strigherilor . Acestea nu vor fi in contact continuu cu corpul barcii . Astfel va deveni dificila operatiunea de nituire/sudura , obligandu-ne la slefuire sau la a ne limita sa lucram doar in punctele de ïnaltime maxima'' a acestor striuri .
- pe zonele de imbinare , indiferent ca vorbim despre nituire sau sudura , iarasi se impune operatiunea de slefuire . Asta nu inseamna decat munca+timp in plus si un consum serios de panze , slaifuri , etc .
- perfect adevarat ca podina va avea caracteristici antiderapante , insa asta poate fi usor suplinita prin alte metode , mult mai ieftine , mult mai usoare .
- in zonele in care tabla necesita roluire , sau macar indoiri usoare , curbele vor fi fracturate , nu vor avea raze blande si continue .
- in cazul in care mai si motorizam aceasta barca tot "moatele'' ( am eu ce am cu ele !:D ) vor functiona exact ca pe asfalt cand rulam cu frana de mana trasa . Este poate incredibil cat pot acestea sa infraneze o barca .
- unde vreodata suntem nevoiti sa siliconam vreo imbinare afectata mecanic , consumul de silicon va creste sensibil iar eficienta respectivului ''plasture'' va lasa de dorit .
- spre final spun ca in cazul unei operatiuni de slefuire/cochetare a corpului barcii ( in timp ) , a slefui tabla striata echivaleaza cu ..... ''sport extrem'' .
- ..... si-ar mai fi , insa in mare am cam spus ce aveam de spus .

Vreun eventual avantaj al tablei striate in constructia de barci nici nu mai stau sa caut . Lista cu dezavantaje ma dezcurajeaza total .

Asadar .... tabla lisa ! Repet , parerea mea .

Parerea ta este foarte binevoitoare ! dar !
tabla striata este mai dura decat lisa , prin compozitia chimica rezista mai mult la oxidare , chiar daca nu pare , din calcule cu acele striatii este o tabla ramforsata!
in cazul montarii oricaror intarituri prin sudura se face in ,,pas de pelerin "(asa se numeste in sudura )! deci nu trebuie slefuita suprafata ,altfel se cuteaza si arata ca o cutie de conserve
Cand faci o constructie metalica prin sudura mai bine te lasi pagubas daca ti trece cumva prin minte imaginea tubului de silicon !!
Tabla lisa ,,moarta " mai precis ce ne sta in mana sa gasim in piata libera chiar si pe masini de profilat ramforsari radiale sao longitudinale tot se cuteaza la cordoanele de sudura si tot degajeaza cota in nituire (si oricat silicon ai baga lacrimeaza )
Se pare ca nu stapanesti destul de bine stiinta rezistentei materialelor sa ti poti da seama ca barcile de firma sunt realizate din materiale aliate superior cu tehnologii specifice pentru linii de asamblare particularizate ! de aici si preturile mari !
Ce am prezentat eu mai sus ca realizare este eqivalentul unei clatite dintrun ou si o lingura de faina pe langa un tort de nunta ,si ca experienta din constructiile noastre metalice din aluminiu si inox sigur se uzeaza si in Atlantida de sus!
As vrea sa vad si o barca din tabla lisa moarta sudata !
 
barca sudata

asa arata o barca sudata cu tabla lisa!de ce ar deranja?e sudata tot cu MIG MAG:rock:inca nu este terminata lucrarea,dar la chila in V,merge usor si la rame,si cu motorul!barca are 4m lungime,1,2 latime,0,5 inaltimea la bordaj,42 m liniari de teava rectangulara de 15 mm,si 6m de teava rectangulara de 20,flotoare umplute cu PETuri si spuma,iar pe podea osb cu spuma injectata din sprayuri,cam 2 buc :rock:cred ca are si ceva forma placuta chila in v,nu numai faptul ca taie apa usor
 

Atașamente

  • 040620141324.jpg
    040620141324.jpg
    64.9 KB · Vizualizări: 301
  • 060620141331.jpg
    060620141331.jpg
    62.8 KB · Vizualizări: 114
  • 060620141333.jpg
    060620141333.jpg
    53.4 KB · Vizualizări: 170
  • 090620141347.jpg
    090620141347.jpg
    44.5 KB · Vizualizări: 118
  • 090620141350.jpg
    090620141350.jpg
    36.6 KB · Vizualizări: 106
  • 090620141351.jpg
    090620141351.jpg
    44.2 KB · Vizualizări: 235
  • 090620141352.jpg
    090620141352.jpg
    39.9 KB · Vizualizări: 110
..... iar pe podea osb .....
Mai oameni buni , renuntati la OSB in constructia de barci sau elemente ale acestora . Folositi placaj multistratificat . Nu neaparat okoume ( in cazul podinei tale ) . E suficient si plop sau mesteacan rasinat pe ambele parti , eventual fibrat pe partea de sus .......

App , misto barca !
 
incerc sa pun poze :....
da ! se pare ca a mers !!..
ce nu mi place la ea ... trebuia mai joasa cu 100 mm !

graba asta e caracteristica entuziastilor. Cu acelasi material si cu ceva mai mult efort si atentie puteai avea o barca superba. sa faci o barca in cateva zile si sa o folosesti ani, nu este o solutie inspirata, o sa intelegi ce vreau sa spun destul de repede/ Nu-mi place sa fac estimari dar cred ca la o saptamana dupa ce ai pus-o pe apa o sa regreti ca nu ai avut un proiect mai elaborat.
 
asa arata o barca sudata cu tabla lisa!de ce ar deranja?e sudata tot cu MIG MAG:rock:inca nu este terminata lucrarea,dar la chila in V,merge usor si la rame,si cu motorul!barca are 4m lungime,1,2 latime,0,5 inaltimea la bordaj,42 m liniari de teava rectangulara de 15 mm,si 6m de teava rectangulara de 20,flotoare umplute cu PETuri si spuma,iar pe podea osb cu spuma injectata din sprayuri,cam 2 buc :rock:cred ca are si ceva forma placuta chila in v,nu numai faptul ca taie apa usor

,,Topic: barcuta de pescuit din aluminiu" unde este legatura ? excelent ca lucrezi cu otel-carbon , incearca sa o faci si din aluminiu ! cred ca nu esti un interiorul titlului de topic!
da ! osb ul nu are treaba cu constructia de barci !
 
graba asta e caracteristica entuziastilor. Cu acelasi material si cu ceva mai mult efort si atentie puteai avea o barca superba. sa faci o barca in cateva zile si sa o folosesti ani, nu este o solutie inspirata, o sa intelegi ce vreau sa spun destul de repede/ Nu-mi place sa fac estimari dar cred ca la o saptamana dupa ce ai pus-o pe apa o sa regreti ca nu ai avut un proiect mai elaborat.

Pe mine ma mai caracterizeaza si faptul ca nu mi permit sa fac aprecieri la adresa celor ce nu i cunosc , in cel mai fericit caz sa i respect ! (stiu ca este un dezavantaj pentru societatea de azi dar..asa am fost educat ), barca o am de cativa ani si nu m a dezamagit pentru ca am construito cu o destinatie stricta si cu buget minim , pentru alte conditii si destinatii folosesc alta barca mai mare si mai comoda ., cu banii pt un proiect mai elaborat (la care facusem calculul) am tras 2 concedii in delta cu cealalalta barca fara sa regret !
Poate o sa ne intalnim sa va explic de ce nu prea conteaza esteticul in pescuit!:noroc:
 
cum spui tu teo pes. ai postat o fotografie, mi-am spus parerea legat de ceea ce am vazut. E foarte simplu, asta-i motivul pentru care postezi aici. Te-ai suparat pentru ce am spus? Imi pare rau, imi pastrez opinia. Daca ne intalnim....ne intalnim sa bem o bere sau mai degraba o sticla de Bourbon, ca sa-mi pastrez tensiunea mica :). Legat de pescuit sau estetica lui.....de mult nu ma mai pasioneaza subiectul......dar pot intelege un pasionat :)
 
cum spui tu teo pes. ai postat o fotografie, mi-am spus parerea legat de ceea ce am vazut. E foarte simplu, asta-i motivul pentru care postezi aici. Te-ai suparat pentru ce am spus? Imi pare rau, imi pastrez opinia. Daca ne intalnim....ne intalnim sa bem o bere sau mai degraba o sticla de Bourbon, ca sa-mi pastrez tensiunea mica :). Legat de pescuit sau estetica lui.....de mult nu ma mai pasioneaza subiectul......dar pot intelege un pasionat :)

tot nu ai inteles !
IN MOMENTUL CAND PESCUIESTI ! MAI PRECIS CAND STAI CU OKII IN LANSETE ANCORAT IN MIJLOCUL CANALULUI , SI MAI AI SI NOROCUL SA TI TRAGA ...DELOC !!!ABSOLUT DELOC !!! NU TE INTERESEAZA ESTECTICA OBIECTULUI PE CARE PLUTESTI SI TE TINE CAT MAI STABIL !!!!
 
eu am inteles foarte bine, tu nu pricepi repetand acelasi lucru si sperand un alt raspuns. Nu-mi pasa deloc de ce simti tu cand pescuiesti in mijlocul canalului...cu ochii pe lansete. Am vazut o barca urata si am spus ca e urata. Ca esti pescar pasionat, am inteles, treaba ta. Nu ma intereseaza, e off topic. As prefera sa incheiem subiectul aici, nu mai este nimic de bun simt de spus despre "barca" ta iar despre pescuit......presupun ca exista un forum dedicat. Intre noi fie vorba insa un pescar pasionat real isi iubeste sculele si intotdeauna, fara exceptie isi va dorii mereu tot ce-i mai bun si mai performant in domeniu, in consecinta....si o barca pe masura.
 
eu am inteles foarte bine, tu nu pricepi repetand acelasi lucru si sperand un alt raspuns. Nu-mi pasa deloc de ce simti tu cand pescuiesti in mijlocul canalului...cu ochii pe lansete. Am vazut o barca urata si am spus ca e urata. Ca esti pescar pasionat, am inteles, treaba ta. Nu ma intereseaza, e off topic. As prefera sa incheiem subiectul aici, nu mai este nimic de bun simt de spus despre "barca" ta iar despre pescuit......presupun ca exista un forum dedicat. Intre noi fie vorba insa un pescar pasionat real isi iubeste sculele si intotdeauna, fara exceptie isi va dorii mereu tot ce-i mai bun si mai performant in domeniu, in consecinta....si o barca pe masura.
Da !!!AI DREPTATE !
cedez eu primul!!!!
 

Back
Sus