Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 10 of 36

Topic: barcuta de pescuit din aluminiu

Default barcuta de pescuit din aluminiu

Salutare tuturor! Ma bucur ca am gasit acest forum, pt ca as vrea sa construiesc o barca impreuna cu tatal meu, insa avem nevoie de o schita sau un proiect. Daca puteti sa ne impartasiti din experienta dumneavoastra, v-am fi foarte recunoscatori.
    Barca am vrea sa fie de 2 persoane, sa aiba maxim 2m pentru a putea fi transportata pe portbagajul masinii. Ne-am gandit sa folosim tabla de aluminiu si sa o imbinam prin nituire. Am inteles citind pe forum ca forma de catamaran a chilei ar fi cea mai stabila. Barca va fi folosita pe rauri si lacuri.

Salut,
    Cea mai buna treaba e sa faceti o barca...un "pram" modelul cu prova tesita...gasiti planuri pe bateau.com....6mm de placaj se poate inlocui cu 1,6mm de tabla aluminiu....puteti folosi tabla din comert cu conditia sa nu iesiti pe mare cu ea. La marimea asta puteti sa o faceti sudata....un sudor in aluminiu na va ia mai mult de 200 ron pentru o astfel de sudura.

Ma gandeam sa nu mai cumpar si planurile, credeam ca poate are cineva pe aici ceva asemanator.
    am vazut ca sunt multi care au construit si poate ma pot ajuta cu ceva idei si alte lucruri
    Credeti ca nituirea nu este o varianta buna? asta as putea sa o fac singur, asta e , buget de criza!!!!!!!!

Păi, nu-i puneţi şi ceva osatură? Numai tablă? La 2m să ducă peste 150 kg e cam problematic şi presupun că o vrei mai mică decāt asta? :: HIBISCUS SPORT, Barci BIC pentru pescuit: Barca Sportyak ::
    Gānduri bune, vāntul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Quote Originally Posted by tehnicianu View Post
    Salutare tuturor! Ma bucur ca am gasit acest forum, pt ca as vrea sa construiesc o barca impreuna cu tatal meu, insa avem nevoie de o schita sau un proiect. Daca puteti sa ne impartasiti din experienta dumneavoastra, v-am fi foarte recunoscatori.
    Barca am vrea sa fie de 2 persoane, sa aiba maxim 2m pentru a putea fi transportata pe portbagajul masinii. Ne-am gandit sa folosim tabla de aluminiu si sa o imbinam prin nituire. Am inteles citind pe forum ca forma de catamaran a chilei ar fi cea mai stabila. Barca va fi folosita pe rauri si lacuri.
    Voi nu va dati seama cat de mica e o barca de 2 m, nu?
    Sfatul meu e sa o construiti mai intai din carton, cu capsatorul, ca sa va dati seama.

La 3 m si e inca foarte mica. Un minimum necesar pentru 2 persoane ar fi 3.50.

Si un john boat de 3.50 e usor de construit, si perfect "car toppable". Daca vreti puteti sa il construiti din doua bucati imbinate la mijloc cu balama si suruburi,
    Dar atunci de ce nu 4 metri?

6.  

...iar numai in nituri nu merge: tabla e subtire, trebuie etansata fiecare imbinare iar la orice zgarietura, busitura precum si la oscilatiile barcii exista riscul indoirii marginii imbinarii si infiltrarii de apa. Sudura e musai.
    Gānduri bune, vāntul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Quote Originally Posted by gvincentiu View Post
    ...iar numai in nituri nu merge: tabla e subtire, trebuie etansata fiecare imbinare iar la orice zgarietura, busitura precum si la oscilatiile barcii exista riscul indoirii marginii imbinarii si infiltrarii de apa. Sudura e musai.
    Nu ma prea pricep la barci de aluminiu, dar imi spun si eu parerea. Nu am nimica impotriva niturilor. Daca folositi o tabla de dural decenta si de grosime corespunzatoare si daca avetii posibilitatea si echipamentul sa folositi "lap joints" (google) in loc de "taped butt joints" si in plus folositi un nr decent de nituri nu cred veti avea probleme.

Ba da, vrem sa punem si osatura dar inca nu am gasit o idee prea buna.Barca asta sportyak ar fi perfecta dar nu stiu daca am putea sa o facem din aluminiu si daca ar pluti cu noi la dimensiunea asta.

[QUOTE=mihaif99;34060]Voi nu va dati seama cat de mica e o barca de 2 m, nu?
    Sfatul meu e sa o construiti mai intai din carton, cu capsatorul, ca sa va dati seama.

La 3 m si e inca foarte mica. Un minimum necesar pentru 2 persoane ar fi 3.50.

Si un john boat de 3.50 e usor de construit, si perfect "car toppable". Daca vreti puteti sa il construiti din doua bucati imbinate la mijloc cu balama si suruburi,
    Dar atunci de ce nu 4 metri?[/QU

As vrea sa o pun pe portbagajul de la masina, sa fie usor de manevrat.
    E prea mult 3,5 metri .

Senior Member
    Locația
    Austria
    Posturi
    334

Default pro-nituri

Quote Originally Posted by tehnicianu View Post
    nu stiu daca am putea sa o facem din aluminiu si daca ar pluti cu noi la dimensiunea asta.
    Realizata corect,si la dimensiunile care sa-i dea un deplasament de 270...350 kg, nu doar ar putea pluti, ci va pluti.

Iata o salupa, realizata integral din aluminiu, asamblata prin nituire, undeva prin URSS, pe cand aceea entitate mai exista....

Iar cei care asamblau, stiau meserie, cel putin la standardele vremii.

Adica au vazut/lucrat poate in prealabil la vreun fuselaj, aripa sau ampenaj de Iljushin, de Antonov, de Suhoi, de Mig, de elicopter Mi-n sau poate la vreo nava cu aripi portante.

In orice caz venerabila constructie din poza , veche de cel putin 40 de ani (estimatia mea, placa cu fabricantul si anul de gratie nu am gasit in carena)
    face fata si azi cu brio utilizarii gen "salupa robusta, la pret redus".
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate IMG_4914 - Copy_resize.JPG‎  

Page 1 of 4 1234 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. barca de pescuit din aluminiu
    de alemiha īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 24
    Ultimul post: 17 Jun 2015, 03:19 PM
  2. O barcuta pt pescuit 4/1,6 m
    de ulise70 īn topicul Barca mea
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 3 Jul 2011, 12:00 AM
  3. Barcuta sportiva