Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 18 of 18

Topic: Alegere barca pneumatica

Senior Member
    Locația
    craiova
    Posturi
    291

Quote Originally Posted by Nicu View Post
    avizate de ANR !
    http://www.kingfisher.ro/ro/produse/...php?id_model=3
    site-ul nu este concludent
    au mai multe dimensiuni chiar la comanda pret bun negociabil fabricat in Romania...
    am facut si eu tuburile de la catamaran la ei si sunt f multumit din aceasta cauza le fac reclama!
    vreau si eu tuburi de catamaran , ce ai facut si cit a costat

@aduadu - nici king-ul nu e de dat deoparte, numai ca e destul de scumpisor. Ai avantajul la ei ca poti vorbi si-ti fac balonul mai mare daca vrei, camere suplimentare etc. Eu la Kingfisherul meu de 300 (din PVC) am cerut sa pot monta 2 banchete pentru pasageri. Chiar asa mi-au si facut-o. Singurul dezavantaj major e faptul ca, lipiturile sunt cu solutie (nu sunt termosudate). Am reusit si "perfomanta" de a o gauri, reparand-o cu Kit-ul din dotare si tine bine inca (gandindu-ma ca e materialul de la prelatele de camion, am fost la o firma care repara astfel de prelate si cu metoda lor - cu pistol de aer cald, materialul barcii nu s-a lipit. Al lor, pentru camioane, era mai plastifiat, cel din care e barca era mult mai elastic). E greu sa recomanzi cuiva ceva. Am citit pe alte forumuri ca pe la 5 ani la king incep sa se desprinda manierele laterale de transport. Eu nu am problema asta, , inca.
    Cu stima,
    mdascalu
    P.S. Poti sa-l intrebi si pe nmmarine de pe forum, el vinde AS - Samba 300, o barca care a fost si visul meu, dar la vremea respectiva nu mi-o puteam permite.
    Last edited by mdascalu; 19 Dec 2011 at 01:55 PM.

barci pneumatice gasesti si la energofish. sunt din pvc 1100, rezistente, dar mai grele decat alte marci.

Senior Member Nicu's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    387

Quote Originally Posted by mario38 View Post
    vreau si eu tuburi de catamaran , ce ai facut si cit a costat
    http://www.barcaholic.ro/f5/catamara...labil-897.html

Junior Member
    Locația
    constanta
    Posturi
    10

am citit jurnalul tau, FOARTE TARE, felictari!

Inca 2 -3 poze cu el si cred ca ma razgandeam complet asupra barcii si treceam la catamaran

LATEPOST

Cred ca in final o sa aleg Baracuda. . . sau daca ma lasa inima Barck; as vrea o parere de la voi! Ce ati alege voi in locul meu, care barca va asigura increderea si indeplineste cerintele voastre?
    Site-ul unde puteti vedea barcile goldfish.ro, au preturile cele mai bune din cate am vazut eu pana acum.
    Am vorbit si la kingfisher dar preturile sunt mai mari.

Quote Originally Posted by mdascalu View Post
    P.S. Poti sa-l intrebi si pe nmmarine de pe forum, el vinde AS - Samba 300, o barca care a fost si visul meu, dar la vremea respectiva nu mi-o puteam permite.
    - nu reusesc sa gasesc -

Late late post

Am discutat cu cel care vinde barcile si mi-a recomandat bark. Argumentul care mi s-a parut cel mai important ca fiind impotriva Baracuda este ca a spus ca podeaua din aluminiu ar ruginii mi se pare ciudat. Nu stiu de ce eu imi foresc barca asta, probabil ca am iesit cu ea si mi-a placut(dar asta cand nu aveam nici o ideea asupra barcilor).

Intr-o ALTA oridne de idei - am gasit la 1000 de euro o barca din fibra un fel de papuc, fara motor fara peridoc. si ma incata mai mult ideea(looogic). Cum vi se pare?
    Si - 2.) Are cineva idee unde as putea sa o depozitez daca nu dispun de un loc, garaj etc. Eu am fost in port si am intrebat si mi-a raspuns ca nu se stie ce face Mazare cu locurilea alea daca le mai tine acolo sau nu. Mai exista alte idei de locuri; desigur un loc pe care nu platesc jumatate din valoarea barcii chirie, intr-un an de zile.
    Last edited by aduadu; 21 Dec 2011 at 06:20 PM.

6.  

Da, Oxidarea aluminiului exista, dar rugina??? . E normal sa apara oxid, mai ales acolo unde datorita frecarilor vopseaua se desprinde, iar mediul e "usor umed" sa spunem asa.
    @aduadu - i-ati ce-ti place, ce-ti convine ca si pret. E drept ca Baracuda e facuta in china, dar mai mult ca sigur in respectiva locatie se fac si alte barci tipuri de barci gonflabile pentru alte firme cu alt renume. Care-i problema de fapt? Vrei sa aleaga altcineva in locul tau?
    Eu am ales gonflabila tocmai pentru faptul ca ocupa un spatiu "mic" la transport. Plus ca nu sunt nevoit sa platesc oriunde a-si merge si o am acasa tot timpul. Daca s-ar fi pus problema de peridoc si depozitare, iar nu ar fi fost o mare belea, pe de alta parte, nu cred ca reuseam sa car in concediu, rulota si peridocul cu masina. Asa barca merge in rulota, iar motorul si posesorul lui in masina . Campez unde vrea "muschiul meu', umflu barca, pun motorul si gata ... agregatul de pescuit merge.
    Last edited by mdascalu; 25 Dec 2011 at 01:52 PM.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    104

Quote Originally Posted by mdascalu View Post
    Materialul acela, postat de mihaif99 si de care aminteste ovidiu 66, este super si ar fi pacat sa nu fie postat aici (de data asta nu am uitat "f" ).
    In alta ordine de idei, in categoria celor fara permis ma incadrez si eu (tot 5 HP), dar asta nu are nici o importanta, fiecare este obligat sa cunoasca legislatia in vigoare. Daca ai bicicleta, trebuie sa cunosti regulile de circulatie ca sa poti merge cu ea pe drumurile publice, chiar daca nu e nevoie de permis.
    @aduadu - pana la 3,68 kw inclusiv (5HP), nu este necesar permisul. La alegerea unei gonflabile e bine de stiut din ce material e facuta si in ce fel e realizata imbinarea (termosudare sau lipire).
    Cu stima,
    mdascalu
    In situatia ta sunt si eu, adica dilema ptr. motor de 5 cp = trebuie sau nu permis D. Dupa calcule 3,68 kw nu da tocmai 5CP ci 4,74...kw. De la Capitania Herastrau.Buc. , mi-a spus ca 5CP se incadreaza in lege, adica NU trebuie D. Repet : mi-a spus. L-am corectat ,explicand ca 3,68 nu da tocmai 5CP si a inceput sa rada spunand ca NU trebuie D-ul. Nu mai inteleg nimic !

Senior Member Iuliutz's Avatar
    Locația
    Alba Iulia
    Posturi
    107

Default Alegere barca pneumatica

La tot ce este peste 5 cp trebuie La 5 fix nu e nevoie de permis

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. Barca pneumatica
    de uriashoo īn topicul Bărci pentru pescuit
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 3 Oct 2012, 07:46 PM
  2. ALEGERE BARCA PNEUMATICA
    de marius6006 īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 11 Feb 2012, 11:35 PM
  3. alegere lungime cisma de motor
    de Costel īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 15 Dec 2011, 09:30 PM
  4. Vand barca pneumatica Sportex 2.70m
    de stefan11 īn topicul Bărci pentru pescuit
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 2 Jun 2011, 09:04 PM
  5. alegere barca
    de daves_32 īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 7 Mar 2011, 08:24 AM

Tags for this Thread

Bookmarks