Alegere barca pneumatica

Salutare tuturor,

Sunt din Constanta si sunt un impatimit a tuturor sporturilor care au legatura cu apa.
Am un motor Johnson de 5 cp si vreau o barca gonflabila pentru el:D
Bugetul meu ar fi pana in 600 euro.
Ceea ce am vazut eu ar fi cele din pozele atasate
1)Numele barcii: Baracuda RY-bc300 - pret 2500 lei
Specificaţii:

300 cm lungime exterioară
220 cm lungime interioară
145 cm lăţime
3+1 camere aer
4 persoane
500 kg sarcină utilă
52 kg greutate
7,5 CP putere motor
chila gonflabilă în V



Conţinut set:

1 barcă gonflabilă
2 scaune
fund din aluminiu
suport motor încorporat
1 pompă
2 vâsle
2 mânere laterale
1 cârlig de remorcare
1 funie de remorcare
gardă laterală pentru protecţie antivaluri
1 chit de reparaţie
1 geantă transport
instrucţiuni de folosire



Bărcile gonflabile BARACUDA RY-BC sunt realizate din Polyester 1000D acoperit pe ambele părţi cu PVC de 0,9 mm.

si

2)Numele barcii - Storm stk300 - pret 2500 lei
(Barcă gonflabilă 2 persoane, 300 cm lungime cu fund rigid secţionat, chilă gonflabilă, suport motor, fabricată în Ukraina şi cu 3 ani garanţie)
Specificaţii:

300 cm lungime
145 cm lăţime
40 cm diametru tub
3+1 camere aer
2 persoane
360 kg sarcină utilă
106*58*28 cm dimensiune ambalaj
46 kg greutate
10 CP putere motor
chila gonflabilă în V



Conţinut set:

1 barcă gonflabilă
2 scaune
fund rigid secţionat
suport motor încorporat
1 pompă
2 vâsle
6 mânere laterale
1 mâner de remorcare în faţă
3 cârlige de remorcare
1 funie de salvare de-a lungul tubului
gardă laterală pentru protecţie antivaluri
1 chit de reparaţie
2 genţi transport
instrucţiuni de folosire

Mai exista si o sora a ei la 2700 lei de 330 cm.

Astea sunt specificatiile pe care le prezinta magazinul respectiv.

Ceea ce mi-ar placea este : www.youtube.com/watch?v=WmpUygk0Kkw&feature=related, dar depaseste bugetul.


Ce mi-ar placea sa fac: inafara iesirilor pe mare, mi-ar placea sa fac o expeditie pe dunare de la Macin inspre Delta.
O fi ok, sa fac asta cu o barca pneumatica?

Si in final o intrebare legislativa: pentru un motor de 5cp am citit ca imi trebuie permis. Este corect?
 

Atașamente

  • BARACUDA_RY_BC30_4d85e386d1618.jpg
    BARACUDA_RY_BC30_4d85e386d1618.jpg
    28.4 KB · Vizualizări: 96
  • STORM_stk_300_4d85fcb8a0048.jpg
    STORM_stk_300_4d85fcb8a0048.jpg
    30.3 KB · Vizualizări: 85
Ultima editare:
@ Ovidiu :) Chiar ma gandesc sa revizuiesc minunea aia si sa o re-postez, dar prea nu am timp.


E unul care isi zice Modigliani pe Rapitori.ro cu o Baracuda si un 6CP, omul baga mana in foc pentru ea. Glisare, montaj rapid, nu a avut probleme, tot tacamul. Sa stii ca examenul ala nu e mare lucru, reguli de prioritate, balize, chestii utile.
 
Materialul acela, postat de mihaif99 si de care aminteste ovidiu 66, este super si ar fi pacat sa nu fie postat aici (de data asta nu am uitat "f" ;) ).
In alta ordine de idei, in categoria celor fara permis ma incadrez si eu (tot 5 HP), dar asta nu are nici o importanta, fiecare este obligat sa cunoasca legislatia in vigoare. Daca ai bicicleta, trebuie sa cunosti regulile de circulatie ca sa poti merge cu ea pe drumurile publice, chiar daca nu e nevoie de permis.
@aduadu - pana la 3,68 kw inclusiv (5HP), nu este necesar permisul. La alegerea unei gonflabile e bine de stiut din ce material e facuta si in ce fel e realizata imbinarea (termosudare sau lipire).
Cu stima,
mdascalu
 
Incepator fiind, acum un an, am pierdut multe nopti pe net ca sa ma informez despre pneumatice.Dupa ce am gasit articolul scris de catre Mihai si l-am citit de nenumarate ori, pot sa spun ca m-am luminat si am facut alegerea potrivita nevoilor mele.Am avut onoarea sa discut de multe ori cu Mihai, mi-a raspuns de fiecare data pe intelesul meu si a avut multa rabdare cu mine.Pentru faptele sale, Mihai are dreptul la 10000... de greseli, care vor fi iertate din oficiu, iar rasplata o va oferi istoria.
La multi ani si va imbratisez pe toti!
 
@aduadu - nimeni de pe forum nu o sa-ti recomande la capitolul gonflabile vre-o una. Cea mai buna gonflabila e cea pe care ti-o permiti. Ca sfat ai primit un link foarte, foarte bun, in rest doar disponibilitatea finaciara e cea care-si spune cuvantul .
P.S. Desi barcile gonflabile nu sunt pentru deplasari lungi (in special dotate cu motoare mici, de genul 2,5 - 6 hp) sa stii ca si pe mine ma atrage de mult ideea unei excursii pe Dunare. Poate vom reusi sa ne adunam mai multi (din cei cu gonflabile si spun asta pentru ca restul barcilor au cu totul alte calitati nautice, iar noi i-am incurca) si sa incropim ceva. Ar fi frumos si interesant, desi personal, mi-am luat barca, doar ca sa ajung acolo unde prietenii mei merg la pescuit cu saptamanile, eu neavand timpul necesar (ceva de genul: plec din iasi vineri la pranz, ajung seara la Mahmudia sau Murighiol, incarc barca, plec la ei, iar duminica dupa pranz refac traseul in sens invers). Dupa o mica excursie de genul asta parca altfel incepi o noua saptamana :cool: .
Cu stima,
mdascalu
P.S. la P.S. La Multi Ani tuturor!
 
multumesc tutuor pentru feedback:)

ce am inteles : ca dintre cele doua barci baracuda nu ar fi prea extraordinara - materialul ei fiind poliester cu un strat de 0,9mm PVC - deci nu e nici macar un cauciu cu PVC si in alta ordine de idei PVC ul dupa cum spune in articol nu e tocmai ok(uv - petice).
-acum ramane de sa ma interesez cum este cu cea de a 2 a barca -
intrebarea mea este, daca am interpretat informatiile corect?:D


nu va zic inca la multi ani ca pana de craciun am sa tot fiu pe forum :D
 
inca o barca

am mai gasit inca o barca :D pe acelasi site

Intrebarea mea este daca informatia privind constructia este ambigua - ma refer ca are mai mult materiale si nu se specifica care cum pe unde au fost folosite.

Inainte sa pun informatiile barcii pot sa zic ca mie unu cel mai mult imi place baracuda, si asta pentru ca are podea de aluminiu :D si de asemeni pentru ca am iesit cu o ea de 2 ori pe mare. E adevarat pe ca valuri destul de mari am luat apa din plin i, dar a facut fata cu brio. Imaginati-va o barca plina cu apa + 2 persoane care merge cu un motor de 5 cp:D nu ma asteptam sa duca asa mult motorul meu:D

Bun, deci asta ar fi barca:

Specificaţii:

310 cm lungime
146 cm lăţime
38 cm diametru tub
3+1 camere aer
3 persoane
450 kg sarcină utilă
110*50*45 cm + 90*80*10 cm dimensiuni ambalaj
50 kg greutate
10 CP putere motor
chila gonflabilă în V



Conţinut set:

1 barcă gonflabilă
2 scaune
fund rigid secţionat
suport motor încorporat
1 pompă
2 vâsle
4 mânere laterale
1 cârlig de remorcare
2 funii de salvare
gardă laterală pentru protecţie antivaluri
1 chit de reparaţie
2 genţi transport
instrucţiuni de folosire



Bărcile gonflabile BARK sunt realizate din PVC de înaltă rezistenţă, VALMEX 1,100 g/m2 (Germania) şi POLYTEX 750-900 g/m2 (Coreea de Sud), folosind sudare termică la lipire.

Bărcile sunt produse în conformitate cu standardele ISO 6185 şi ISO 9001 şi sunt certificate de către Registrul Naval din Ukraina (Certificat SSP 22-3-209-05).

Pret : 2600 Lei

De mentionat barcile au garantie 3 ani, mai putin baracuda care a 1 an.

Din cante (nu)ma pricep eu cel mai mult imi place Baracuda, pe locul doi ar fi Storm, iar pe locul 3 Bark.:D
 
am mai gasit inca o barca :D pe acelasi site

Intrebarea mea este daca informatia privind constructia este ambigua - ma refer ca are mai mult materiale si nu se specifica care cum pe unde au fost folosite.

Inainte sa pun informatiile barcii pot sa zic ca mie unu cel mai mult imi place baracuda, si asta pentru ca are podea de aluminiu :D si de asemeni pentru ca am iesit cu o ea de 2 ori pe mare. E adevarat pe ca valuri destul de mari am luat apa din plin i, dar a facut fata cu brio. Imaginati-va o barca plina cu apa + 2 persoane care merge cu un motor de 5 cp:D nu ma asteptam sa duca asa mult motorul meu:D

Bun, deci asta ar fi barca:

Specificaţii:

310 cm lungime
146 cm lăţime
38 cm diametru tub
3+1 camere aer
3 persoane
450 kg sarcină utilă
110*50*45 cm + 90*80*10 cm dimensiuni ambalaj
50 kg greutate
10 CP putere motor
chila gonflabilă în V



Conţinut set:

1 barcă gonflabilă
2 scaune
fund rigid secţionat
suport motor încorporat
1 pompă
2 vâsle
4 mânere laterale
1 cârlig de remorcare
2 funii de salvare
gardă laterală pentru protecţie antivaluri
1 chit de reparaţie
2 genţi transport
instrucţiuni de folosire



Bărcile gonflabile BARK sunt realizate din PVC de înaltă rezistenţă, VALMEX 1,100 g/m2 (Germania) şi POLYTEX 750-900 g/m2 (Coreea de Sud), folosind sudare termică la lipire.

Bărcile sunt produse în conformitate cu standardele ISO 6185 şi ISO 9001 şi sunt certificate de către Registrul Naval din Ukraina (Certificat SSP 22-3-209-05).

Pret : 2600 Lei

De mentionat barcile au garantie 3 ani, mai putin baracuda care a 1 an.

Din cante (nu)ma pricep eu cel mai mult imi place Baracuda, pe locul doi ar fi Storm, iar pe locul 3 Bark.:D

Latepost am uitat sa ataşez poza.este permis sa pun site,ul? Scriu de pe telefon şi îmi este dificil sa încarc poza.
 
@aduadu - nici king-ul nu e de dat deoparte, numai ca e destul de scumpisor. Ai avantajul la ei ca poti vorbi si-ti fac balonul mai mare daca vrei, camere suplimentare etc. Eu la Kingfisherul meu de 300 (din PVC) am cerut sa pot monta 2 banchete pentru pasageri. Chiar asa mi-au si facut-o. Singurul dezavantaj major e faptul ca, lipiturile sunt cu solutie (nu sunt termosudate). Am reusit si "perfomanta" de a o gauri, reparand-o cu Kit-ul din dotare si tine bine inca (gandindu-ma ca e materialul de la prelatele de camion, am fost la o firma care repara astfel de prelate si cu metoda lor - cu pistol de aer cald, materialul barcii nu s-a lipit. Al lor, pentru camioane, era mai plastifiat, cel din care e barca era mult mai elastic). E greu sa recomanzi cuiva ceva. Am citit pe alte forumuri ca pe la 5 ani la king incep sa se desprinda manierele laterale de transport. Eu nu am problema asta, :cool: , inca.
Cu stima,
mdascalu
P.S. Poti sa-l intrebi si pe nmmarine de pe forum, el vinde AS - Samba 300, o barca care a fost si visul meu, dar la vremea respectiva nu mi-o puteam permite.
 
Ultima editare:

am citit jurnalul tau, FOARTE TARE, felictari!

Inca 2 -3 poze cu el si cred ca ma razgandeam complet asupra barcii si treceam la catamaran:D

LATEPOST

Cred ca in final o sa aleg Baracuda. . . sau daca ma lasa inima Barck:D; as vrea o parere de la voi! Ce ati alege voi in locul meu, care barca va asigura increderea si indeplineste cerintele voastre?
Site-ul unde puteti vedea barcile goldfish.ro, au preturile cele mai bune din cate am vazut eu pana acum.
Am vorbit si la kingfisher dar preturile sunt mai mari.



P.S. Poti sa-l intrebi si pe nmmarine de pe forum, el vinde AS - Samba 300, o barca care a fost si visul meu, dar la vremea respectiva nu mi-o puteam permite.

- nu reusesc sa gasesc :( -


Late late post

Am discutat cu cel care vinde barcile si mi-a recomandat bark. Argumentul care mi s-a parut cel mai important ca fiind impotriva Baracuda este ca a spus ca podeaua din aluminiu ar ruginii:confused: mi se pare ciudat. Nu stiu de ce eu imi foresc barca asta, probabil ca am iesit cu ea si mi-a placut(dar asta cand nu aveam nici o ideea asupra barcilor).


Intr-o ALTA oridne de idei - am gasit la 1000 de euro o barca din fibra un fel de papuc, fara motor fara peridoc. si ma incata mai mult ideea(looogic:cool:). Cum vi se pare?
Si - 2.) Are cineva idee unde as putea sa o depozitez daca nu dispun de un loc, garaj etc. Eu am fost in port si am intrebat si mi-a raspuns ca nu se stie ce face Mazare cu locurilea alea daca le mai tine acolo sau nu. Mai exista alte idei de locuri; desigur un loc pe care nu platesc jumatate din valoarea barcii chirie, intr-un an de zile.
 
Ultima editare:
Da, Oxidarea aluminiului exista, dar rugina??? :iupi: . E normal sa apara oxid, mai ales acolo unde datorita frecarilor vopseaua se desprinde, iar mediul e "usor umed" sa spunem asa.
@aduadu - i-ati ce-ti place, ce-ti convine ca si pret. E drept ca Baracuda e facuta in china, dar mai mult ca sigur in respectiva locatie se fac si alte barci tipuri de barci gonflabile pentru alte firme cu alt renume. Care-i problema de fapt? Vrei sa aleaga altcineva in locul tau?
Eu am ales gonflabila tocmai pentru faptul ca ocupa un spatiu "mic" la transport. Plus ca nu sunt nevoit sa platesc oriunde a-si merge si o am acasa tot timpul. Daca s-ar fi pus problema de peridoc si depozitare, iar nu ar fi fost o mare belea, pe de alta parte, nu cred ca reuseam sa car in concediu, rulota si peridocul cu masina. Asa barca merge in rulota, iar motorul si posesorul lui in masina :noroc: . Campez unde vrea "muschiul meu', umflu barca, pun motorul si gata ... agregatul de pescuit merge.
 
Ultima editare:
Materialul acela, postat de mihaif99 si de care aminteste ovidiu 66, este super si ar fi pacat sa nu fie postat aici (de data asta nu am uitat "f" ;) ).
In alta ordine de idei, in categoria celor fara permis ma incadrez si eu (tot 5 HP), dar asta nu are nici o importanta, fiecare este obligat sa cunoasca legislatia in vigoare. Daca ai bicicleta, trebuie sa cunosti regulile de circulatie ca sa poti merge cu ea pe drumurile publice, chiar daca nu e nevoie de permis.
@aduadu - pana la 3,68 kw inclusiv (5HP), nu este necesar permisul. La alegerea unei gonflabile e bine de stiut din ce material e facuta si in ce fel e realizata imbinarea (termosudare sau lipire).
Cu stima,
mdascalu
In situatia ta sunt si eu, adica dilema ptr. motor de 5 cp = trebuie sau nu permis D. Dupa calcule 3,68 kw nu da tocmai 5CP ci 4,74...kw. De la Capitania Herastrau.Buc. , mi-a spus ca 5CP se incadreaza in lege, adica NU trebuie D. Repet : mi-a spus. L-am corectat ,explicand ca 3,68 nu da tocmai 5CP si a inceput sa rada spunand ca NU trebuie D-ul. Nu mai inteleg nimic !
 

Back
Sus