Eurosail - Cursuri RYA
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Topic: Alegere barca pneumatica

Junior Member
    Locația
    constanta
    Posturi
    10

Default Alegere barca pneumatica

Salutare tuturor,

Sunt din Constanta si sunt un impatimit a tuturor sporturilor care au legatura cu apa.
    Am un motor Johnson de 5 cp si vreau o barca gonflabila pentru el
    Bugetul meu ar fi pana in 600 euro.
    Ceea ce am vazut eu ar fi cele din pozele atasate
    1)Numele barcii: Baracuda RY-bc300 - pret 2500 lei
    Specificaţii:

300 cm lungime exterioară
    220 cm lungime interioară
    145 cm lăţime
    3+1 camere aer
    4 persoane
    500 kg sarcină utilă
    52 kg greutate
    7,5 CP putere motor
    chila gonflabilă īn V

Conţinut set:

1 barcă gonflabilă
    2 scaune
    fund din aluminiu
    suport motor īncorporat
    1 pompă
    2 vāsle
    2 mānere laterale
    1 cārlig de remorcare
    1 funie de remorcare
    gardă laterală pentru protecţie antivaluri
    1 chit de reparaţie
    1 geantă transport
    instrucţiuni de folosire

Bărcile gonflabile BARACUDA RY-BC sunt realizate din Polyester 1000D acoperit pe ambele părţi cu PVC de 0,9 mm.

si

2)Numele barcii - Storm stk300 - pret 2500 lei
    (Barcă gonflabilă 2 persoane, 300 cm lungime cu fund rigid secţionat, chilă gonflabilă, suport motor, fabricată īn Ukraina şi cu 3 ani garanţie)
    Specificaţii:

300 cm lungime
    145 cm lăţime
    40 cm diametru tub
    3+1 camere aer
    2 persoane
    360 kg sarcină utilă
    106*58*28 cm dimensiune ambalaj
    46 kg greutate
    10 CP putere motor
    chila gonflabilă īn V

Conţinut set:

1 barcă gonflabilă
    2 scaune
    fund rigid secţionat
    suport motor īncorporat
    1 pompă
    2 vāsle
    6 mānere laterale
    1 māner de remorcare īn faţă
    3 cārlige de remorcare
    1 funie de salvare de-a lungul tubului
    1 chit de reparaţie
    2 genţi transport
    instrucţiuni de folosire

Mai exista si o sora a ei la 2700 lei de 330 cm.

Astea sunt specificatiile pe care le prezinta magazinul respectiv.

Ceea ce mi-ar placea este : http://www.youtube.com/watch?v=WmpUy...eature=related, dar depaseste bugetul.

Ce mi-ar placea sa fac: inafara iesirilor pe mare, mi-ar placea sa fac o expeditie pe dunare de la Macin inspre Delta.
    O fi ok, sa fac asta cu o barca pneumatica?

Si in final o intrebare legislativa: pentru un motor de 5cp am citit ca imi trebuie permis. Este corect?
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate BARACUDA_RY_BC30_4d85e386d1618.jpg‎   STORM_stk_300_4d85fcb8a0048.jpg‎  
    Last edited by aduadu; 15 Dec 2011 at 07:54 PM.

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

@ Ovidiu Chiar ma gandesc sa revizuiesc minunea aia si sa o re-postez, dar prea nu am timp.

E unul care isi zice Modigliani pe Rapitori.ro cu o Baracuda si un 6CP, omul baga mana in foc pentru ea. Glisare, montaj rapid, nu a avut probleme, tot tacamul. Sa stii ca examenul ala nu e mare lucru, reguli de prioritate, balize, chestii utile.

Materialul acela, postat de mihaif99 si de care aminteste ovidiu 66, este super si ar fi pacat sa nu fie postat aici (de data asta nu am uitat "f" ).
    In alta ordine de idei, in categoria celor fara permis ma incadrez si eu (tot 5 HP), dar asta nu are nici o importanta, fiecare este obligat sa cunoasca legislatia in vigoare. Daca ai bicicleta, trebuie sa cunosti regulile de circulatie ca sa poti merge cu ea pe drumurile publice, chiar daca nu e nevoie de permis.
    @aduadu - pana la 3,68 kw inclusiv (5HP), nu este necesar permisul. La alegerea unei gonflabile e bine de stiut din ce material e facuta si in ce fel e realizata imbinarea (termosudare sau lipire).
    Cu stima,
    mdascalu

Incepator fiind, acum un an, am pierdut multe nopti pe net ca sa ma informez despre pneumatice.Dupa ce am gasit articolul scris de catre Mihai si l-am citit de nenumarate ori, pot sa spun ca m-am luminat si am facut alegerea potrivita nevoilor mele.Am avut onoarea sa discut de multe ori cu Mihai, mi-a raspuns de fiecare data pe intelesul meu si a avut multa rabdare cu mine.Pentru faptele sale, Mihai are dreptul la 10000... de greseli, care vor fi iertate din oficiu, iar rasplata o va oferi istoria.
    La multi ani si va imbratisez pe toti!

6.  

@aduadu - nimeni de pe forum nu o sa-ti recomande la capitolul gonflabile vre-o una. Cea mai buna gonflabila e cea pe care ti-o permiti. Ca sfat ai primit un link foarte, foarte bun, in rest doar disponibilitatea finaciara e cea care-si spune cuvantul .
    P.S. Desi barcile gonflabile nu sunt pentru deplasari lungi (in special dotate cu motoare mici, de genul 2,5 - 6 hp) sa stii ca si pe mine ma atrage de mult ideea unei excursii pe Dunare. Poate vom reusi sa ne adunam mai multi (din cei cu gonflabile si spun asta pentru ca restul barcilor au cu totul alte calitati nautice, iar noi i-am incurca) si sa incropim ceva. Ar fi frumos si interesant, desi personal, mi-am luat barca, doar ca sa ajung acolo unde prietenii mei merg la pescuit cu saptamanile, eu neavand timpul necesar (ceva de genul: plec din iasi vineri la pranz, ajung seara la Mahmudia sau Murighiol, incarc barca, plec la ei, iar duminica dupa pranz refac traseul in sens invers). Dupa o mica excursie de genul asta parca altfel incepi o noua saptamana .
    Cu stima,
    mdascalu
    P.S. la P.S. La Multi Ani tuturor!

Junior Member
    Locația
    constanta
    Posturi
    10

multumesc tutuor pentru feedback

ce am inteles : ca dintre cele doua barci baracuda nu ar fi prea extraordinara - materialul ei fiind poliester cu un strat de 0,9mm PVC - deci nu e nici macar un cauciu cu PVC si in alta ordine de idei PVC ul dupa cum spune in articol nu e tocmai ok(uv - petice).
    -acum ramane de sa ma interesez cum este cu cea de a 2 a barca -
    intrebarea mea este, daca am interpretat informatiile corect?

nu va zic inca la multi ani ca pana de craciun am sa tot fiu pe forum

Junior Member
    Locația
    constanta
    Posturi
    10

Default inca o barca

am mai gasit inca o barca pe acelasi site

Intrebarea mea este daca informatia privind constructia este ambigua - ma refer ca are mai mult materiale si nu se specifica care cum pe unde au fost folosite.

Inainte sa pun informatiile barcii pot sa zic ca mie unu cel mai mult imi place baracuda, si asta pentru ca are podea de aluminiu si de asemeni pentru ca am iesit cu o ea de 2 ori pe mare. E adevarat pe ca valuri destul de mari am luat apa din plin i, dar a facut fata cu brio. Imaginati-va o barca plina cu apa + 2 persoane care merge cu un motor de 5 cp nu ma asteptam sa duca asa mult motorul meu

Bun, deci asta ar fi barca:

Specificaţii:

310 cm lungime
    146 cm lăţime
    38 cm diametru tub
    3+1 camere aer
    3 persoane
    450 kg sarcină utilă
    110*50*45 cm + 90*80*10 cm dimensiuni ambalaj
    50 kg greutate
    10 CP putere motor
    chila gonflabilă īn V

Conţinut set:

1 barcă gonflabilă
    2 scaune
    fund rigid secţionat
    suport motor īncorporat
    1 pompă
    2 vāsle
    4 mānere laterale
    1 cārlig de remorcare
    2 funii de salvare
    1 chit de reparaţie
    2 genţi transport
    instrucţiuni de folosire

Bărcile gonflabile BARK sunt realizate din PVC de īnaltă rezistenţă, VALMEX 1,100 g/m2 (Germania) şi POLYTEX 750-900 g/m2 (Coreea de Sud), folosind sudare termică la lipire.

Bărcile sunt produse īn conformitate cu standardele ISO 6185 şi ISO 9001 şi sunt certificate de către Registrul Naval din Ukraina (Certificat SSP 22-3-209-05).

Pret : 2600 Lei

De mentionat barcile au garantie 3 ani, mai putin baracuda care a 1 an.

Din cante (nu)ma pricep eu cel mai mult imi place Baracuda, pe locul doi ar fi Storm, iar pe locul 3 Bark.

Junior Member
    Locația
    constanta
    Posturi
    10

Quote Originally Posted by aduadu View Post
    am mai gasit inca o barca pe acelasi site

Intrebarea mea este daca informatia privind constructia este ambigua - ma refer ca are mai mult materiale si nu se specifica care cum pe unde au fost folosite.

Inainte sa pun informatiile barcii pot sa zic ca mie unu cel mai mult imi place baracuda, si asta pentru ca are podea de aluminiu si de asemeni pentru ca am iesit cu o ea de 2 ori pe mare. E adevarat pe ca valuri destul de mari am luat apa din plin i, dar a facut fata cu brio. Imaginati-va o barca plina cu apa + 2 persoane care merge cu un motor de 5 cp nu ma asteptam sa duca asa mult motorul meu

Bun, deci asta ar fi barca:

Specificaţii:

310 cm lungime
    146 cm lăţime
    38 cm diametru tub
    3+1 camere aer
    3 persoane
    450 kg sarcină utilă
    110*50*45 cm + 90*80*10 cm dimensiuni ambalaj
    50 kg greutate
    10 CP putere motor
    chila gonflabilă īn V

Conţinut set:

1 barcă gonflabilă
    2 scaune
    fund rigid secţionat
    suport motor īncorporat
    1 pompă
    2 vāsle
    4 mānere laterale
    1 cārlig de remorcare
    2 funii de salvare
    1 chit de reparaţie
    2 genţi transport
    instrucţiuni de folosire

Bărcile gonflabile BARK sunt realizate din PVC de īnaltă rezistenţă, VALMEX 1,100 g/m2 (Germania) şi POLYTEX 750-900 g/m2 (Coreea de Sud), folosind sudare termică la lipire.

Bărcile sunt produse īn conformitate cu standardele ISO 6185 şi ISO 9001 şi sunt certificate de către Registrul Naval din Ukraina (Certificat SSP 22-3-209-05).

Pret : 2600 Lei

De mentionat barcile au garantie 3 ani, mai putin baracuda care a 1 an.

Din cante (nu)ma pricep eu cel mai mult imi place Baracuda, pe locul doi ar fi Storm, iar pe locul 3 Bark.
    Latepost am uitat sa ataşez poza.este permis sa pun site,ul? Scriu de pe telefon şi īmi este dificil sa īncarc poza.

Senior Member Nicu's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    387

Default gonflabila

avizate de ANR !
    http://www.kingfisher.ro/ro/produse/...php?id_model=3
    site-ul nu este concludent
    au mai multe dimensiuni chiar la comanda pret bun negociabil fabricat in Romania...
    am facut si eu tuburile de la catamaran la ei si sunt f multumit din aceasta cauza le fac reclama!

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Barca pneumatica
    de uriashoo īn topicul Bărci pentru pescuit
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 3 Oct 2012, 06:46 PM
  2. ALEGERE BARCA PNEUMATICA
    de marius6006 īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 11 Feb 2012, 11:35 PM
  3. alegere lungime cisma de motor
    de Costel īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 15 Dec 2011, 09:30 PM
  4. Vand barca pneumatica Sportex 2.70m
    de stefan11 īn topicul Bărci pentru pescuit
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 2 Jun 2011, 08:04 PM
  5. alegere barca
    de daves_32 īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 7 Mar 2011, 08:24 AM

Tags for this Thread

Bookmarks