470

Ce nu se observa in poze, este ca din lipsa de spatiu, eu guvernam barca cu mana la spate :) stand in fata echei . Iar cu cealalta mana ma straduiam sa trag si sa eliberez scota randei, care ajungea sa desfasoare si 2 m . Dupa doua ture de a ma obisnui cu barca in vantul ala, am observat ca avea si niste blocatoare pe borduri :D .
Niciodata nu-i prea tarziu. Va inchipuiti cum infasuram si desfasuram eu rapid 2m de scota cu o singura mana, in timp ce cu cealalta la spate, manevram echea sa echilibreaz barca cu Alex in trapez ? Hahahah... a fost distractiv !
Nu mai urcasem niciodata intr-o astfel de barca, iar Alex mi-a spus serios, ca el se lasa in trapez dar echilibrul barcii e la mine :) . Adica daca la miscarea lui eu nu preiau instantaneu balansul din vela si carma, ne rasturnam imediat !

Intr-una din poze se vede totul invers, incepand cu nasul meu. Asta fiindca am purtat camera pe cap si la un moment dat cand a venit o rafala razleata din babord, ghiul a trecut cu viteza peste capetele noastre, facand o ampanare. Scafarlia mea a scapat, insa ghiul a lovit camera, care s-a rabatat in suport, rasturnandu-se :) .
 

Atașamente

  • vlcsnap-00057.jpg
    vlcsnap-00057.jpg
    45.4 KB · Vizualizări: 52
  • vlcsnap-00074.jpg
    vlcsnap-00074.jpg
    45.5 KB · Vizualizări: 50
  • vlcsnap-00073.jpg
    vlcsnap-00073.jpg
    30.7 KB · Vizualizări: 50
  • vlcsnap-00070.jpg
    vlcsnap-00070.jpg
    42.5 KB · Vizualizări: 56
  • vlcsnap-00068.jpg
    vlcsnap-00068.jpg
    52.5 KB · Vizualizări: 50
  • vlcsnap-00067.jpg
    vlcsnap-00067.jpg
    50.3 KB · Vizualizări: 53
  • vlcsnap-00066.jpg
    vlcsnap-00066.jpg
    51.8 KB · Vizualizări: 53
  • vlcsnap-00064.jpg
    vlcsnap-00064.jpg
    45.3 KB · Vizualizări: 51
  • vlcsnap-00060.jpg
    vlcsnap-00060.jpg
    44.9 KB · Vizualizări: 55
  • vlcsnap-00059.jpg
    vlcsnap-00059.jpg
    47.3 KB · Vizualizări: 50
Foarte tare, frate ! Se vede ca aveati ceva viteza, dupa cum arata siajul in pozele 5 si 6, seria a doua. Ce -i drept, vintul era destul de naravas. Nici n -am observat cind ai facut instantaneele cu toata gashca, lucrezi pe blat :)
 
470 vine de la faptul ca mai intai am facut cont pe forum, pe vremea cand inca ma uitam dupa barci...iar acum am un 420....
Dupa ce a plecat Florio am pus un foc mai mic si o alta randa, la a doua linie de tertarola....si m-a pus nu stiu cine sa ies pe un vant ceva mai tare....pe mal sarturile barcii fluierau in rafala....Adica gradul 5-6?

Asa ca abia am reusit sa tin barca singur, iesit in chingi, basca lovit barca de mal si ciobit safranul.

Pe vant tare e barca de doi.
De fapt....valabil si la 470. Amandoua zboara, atata timp cat se poate iesi in trapez.
Repar ce am de reparat la ea...si la apa din nou
 
Buna ziua,sunt in discutii pe un site din Franta pentru a achizitiona un 420 sau 470 la mana a doua.Deoarece am mai putina experienta la ambarcatiunile sportive de clasa olimpica, as dori sa ma indrumati asupra punctelor cheie pe care sa le ating pentru a lua o decizie(an fabricatie, materialul cocii, velele, catarg/ghiu/tachelaj, peridoc, etc).Mentionez ca doresc sa ma dau cu ea nitel pe Herastrau sau in jurul Bucurestiului si/sau Siutghiol, fara ambitii de concurs ...
Cum a evoluat tandemul dintre dvs si barca in ultimul an?Se poate recupera lipsa de experienta? Multumesc, numai de bine...
 
Buna ziua,sunt in discutii pe un site din Franta pentru a achizitiona un 420 sau 470 la mana a doua.Deoarece am mai putina experienta la ambarcatiunile sportive de clasa olimpica, as dori sa ma indrumati asupra punctelor cheie pe care sa le ating pentru a lua o decizie(an fabricatie, materialul cocii, velele, catarg/ghiu/tachelaj, peridoc, etc).Mentionez ca doresc sa ma dau cu ea nitel pe Herastrau sau in jurul Bucurestiului si/sau Siutghiol, fara ambitii de concurs ...
Cum a evoluat tandemul dintre dvs si barca in ultimul an?Se poate recupera lipsa de experienta? Multumesc, numai de bine...

Daca nu ai ambitii de concurs poate e mai bine sa iei o barca la care confortul si stabilitatea sa fie crescute, in detrimentul vitezei. Barci gen Drascombe, cu greement partitionat in arbore principal si artimon, simplu de manevrat, simplu de transportat, lungime mica dar latime si stabilitate deosebit de buna . Iti pot arata o barca de acest gen, in care se poate urca dintr-un bord, calcand pe copastie (!!!) iar barca nu se dezechilibreaza :)
Dar nu vreau sa te redirectionez, in cazul in care ai decis deja ca 420 / 470 sa fie alegerea :) . Aici prietenii nostri Alex470 si Pelicanul sunt cei mai in masura sa te sfatuiasca .
 

Atașamente

  • 100_4521.JPG
    100_4521.JPG
    312.3 KB · Vizualizări: 58
Confirm spesele lui Florio.
Te descurci si cu o sportiva, dar vei fi mereu atent sa nu faci greseli. Sportiva te invata mult, pentru ca alminteri..faci baie.
Pentru cruising este obositoare si nu ai nevoie de atata velatura. Daca mergi singur, iar ai o problema cu excesul de velatura.

Daca barca pe care o iei e fieftina sie usor de adus in tara, e ok.
Eu m-as uita la toata barca sa nu aiba fisuri., catargul sa fie drept. Inlocuirea manevrelor e o operatiune scumpa....vezi in ce stare sunt.
Vele mai gasesti pe ebay.
Barca are coca fragila, nu stiu daca merge pusa pe portbagaj.

La ce ai spus, probabil un cruiser e o optiune mai buna.
 
Din ce am vazut eu pe ebay.de o barca mai cruise este mult mai scumpa decit o iola din asta mai sportiva in aceeasi stare si cam cu aceleasi dotari. De fapt, asa am ajuns si eu la 470, cind am luat -o nu prea stiam cu ce se maninca.
De invatat nu e prea greu, prima chestie care trebuie exersata este sa lasi un pic velele sa fluture atunci cind ti se pare ca trage prea tare si/sau se inclina prea mult barca. Intr -adevar e cam greu de unul singur dupa cum spune Alex.
Obligatoriu se iese pe apa intotdeauna cu vesta de salvare pusa. Eu n -am facut niciodata baie dar asta nu inseamna decit ca n -am utilizat barca la capacitate maxima :).
Dupa cum a spus alex trebuie sa te uti sa nu aiba crapaturi, tachelajul sa fie complet si sa aiba si vele in stare buna. E cam frustrant sa iei barca si dupa aia sa mai stai doua luni sa te uti la ea pentru ca trebuie sa cauti vele sau cine stie ce scote sau tacheti pe ebay.
In incheiere, cred ca ebay.de are o oferta mai buna, preturi mai mici si mai multe barci cu peridoc inclus in pret decit ebay.fr. Bineinteles, daca oferta din Franta e de la un prieten sau cunoscut se schimba treaba, ai mai multa incredere.
Daca vrei o plimbare de proba pe Siutghiol, da -mi un mesaj, sper ca weekend -ul asta sa dau barca la apa. Am avut ceva probleme si am cam intirziat inaugurarea sezonului. De fapt, oferta e valabila pentru oricare barcagiu de pe aici, cu conditia sa cintareasca sub 100 kg, din ratiuni de trecere pe sub ghiu la volte :-0
 
Iola mea 470 s -a vindut! O vreme, vazind ca nu se prea inghesuie cumparatorii, am avut 2 barci si chiar am incercat sa o conving pe consoarta ca asa e si normal, trebuie sa avem o barca mai mare pentru familie si una mai mica si mai sportiva pentru fiu -meu. Argumentatia nu a prea tinut, se pare ca si o singura barca e prea mult! :)
De ce va povestesc despre vinzare? Pentru ca cel care a cumparat -o are o poveste simpatica. Zicea ca are o barca (catamaran chiar) la un club de pe Lacul Morii din Bucuresti si nu mai trecuse pe acolo de vreo citeva luni. Acuma, cind a dat caldura, a vrut sa iasa pe apa. Cu ce sa mai iesi, ca i -au furat tiganii catargul! Si nu numai pe al lui, vreo zece catarge de la diferite iole care erau pe acolo. O porcarie mai mare nu am auzit! Un catarg de la cea mai nasoala iola e citeva sute de euro si nu -l gasesti decit la sute de kilometri distanta de nenorocirea aia de Bucuresti! Si cind te gindesti ca amaritii care le -au furat le -au facut bucati si au luat pe ele un pret cuprins intre mai nimic si de pomana, cit sa -si ia "una mica" si un pachet de tigari! Asta da masura mocirlei in care ne zbatem! Si idiotul de Ponta sustine ca Romania e perfect guvernabila!
Asta a fost partea trista a povestii. Partea simpatica este ca omul e atit de virusat ca n -a mai avut rabdare sa caute catarg, sa improvizeze, sa aduca din Germania etc. Pur si simplu si -a luat alta barca pentru ca vroia sa iasa pe apa "acum"! Zice ca la vara vine cu cortul si cu 470 -ul la Vadu si sta o luna pe plaja. Sper sa ne vedem si sa ma dau si eu cu 470 -ul "meu" pe mare, ca pina acum m -am dat cu el doar pe Siutghiol. Daca nu i -or fura tiganii si astuia catargul. Sper sa aiba grija de el, ca altul nu mai am.:)
 
aia le-au facut bucati pe saracele catarge iar eu m-am chinuit cu sudura, frezare pentru canal de invergare, pe al meu catamaran ...
 
salut!
Am incercat si eu sa dau de urma acestui club nautic de pe Lacul Morii in nenumarte randuri; am facut ture complete de lac cu bicla cautand un loc in care sa pot da la apa 420-ul; malurile sunt abrupte si n-am gasit nici o panta, macar, mai ca lumea.Exista doar un ponton plutitor in care zac niste optimist-uri si o iola (pareau artizanale) iar sus pe mal o imprejmuire cu gard de sarma in care stau intoarse niste iole vechi si o rulota.Nici un afis sau contact...totul pare parasit...In plus, zona nu prezinta siguranta nici ca trecator, macar.... A mai fost o discutie pe forum pe aceasta tema...Oricum, felicitari pentru vanzare, poti conta pe un 420 care vine sper, curand, la malul mariii...
 
Cred ca acolo la ponton e vestitul "Club de pe Lacul Morii". :) Daca arata asa cum spui, nu e de mirare ca a ramas fara catarg. Oricum, o sa mai discut cu "clientul" si o sa -l intreb mai multe amanunte.
Unde vrei sa aduci barca ta? Pe Siutghiol? Sau o aduci doar citeva saptamini, atunci cind vii la mare? Ar fi interesanta o iesire, astept un telefon.
 
Alexandru M. si Adrian M. se ocupa de clubul sportiv de yachting si pontonul de pe Lacul Morii !
 
Alexandru M. si Adrian M. se ocupa de clubul sportiv de yachting si pontonul de pe Lacul Morii !
Daca tot discutam despre acest club si daca -i cunosti pe cei care se ocupa de el, ne poti da mai multe detalii despre amplasament, activitati desfasurate, date de contact etc? Pentru colegii din Bucuresti care ar putea fi interesati, nu pentru mine, ca ajung foarte rar in zona.
 
sunt doi marinari destoinici activitatea desfasurata pe lac doar pana in vacanta restul cantonament la Mangalia .mai multe detalii nu cunosc. date contact privat.
 

Back
Sus