Astept pareri

Am citit aproape tot pe acest forum si vad ca se poate cere parerea celor experimentati. In noiembrie am achizitionat aceasta barca sh din Germania. Pozele sunt facute chiar in momentul cumpararii.
Producator Leonhard Mader
Tip FILOU
lungime 5,40
latime 2,08
greutate 280 Kg(fara derivor),derivor rabatabil 80 Kg,carma 8Kg,catarg si ghiu 12Kg
pescaj 0,23m
randa 10.8 m3
foc 5,7 m3
foc genovez ?
motor MARINER 4HP rezervor incorporat
Inca nu am dat-o la apa
Am vrut ceva foarte usor, sa o pot da singur la apa pentru ca am avut neplaceri in trecut cu barca de 670Kg sa nu o pot scoate din cauza rampelor foarte abrupte
Am multe nelamuriri referitor la greement, dar mai tarziu
 

Atașamente

  • 10112008688.jpg
    10112008688.jpg
    53.7 KB · Vizualizări: 207
  • 10112008687.jpg
    10112008687.jpg
    61 KB · Vizualizări: 172
  • 10112008686.jpg
    10112008686.jpg
    68 KB · Vizualizări: 173
Parerea mea ... este s-o stapanesti sanatos si fara incidente :D

Sa ai numai vant bun!
 
.... foc genovez ? .... Am vrut ceva foarte usor, sa o pot da singur la apa pentru ca am avut neplaceri in trecut cu barca de 670Kg sa nu o pot scoate din cauza rampelor foarte abrupte
Am multe nelamuriri referitor la greement, dar mai tarziu

Salut Laur si bine ai venit printre noi. Imi este greu sa deslusesc ce intrebari ai, si sigur nu sint cel care-ti poate oferi raspunsurile asteptate. La ce te referi cind spui "foc genovez ?". Il ai sau nu? Despre greement, cred ca va trebui sa te adaptezi la ce au conceput design-erii sau sa te gindesti la imbunatatiri dupa ce o scoti la apa. Faci referinta la o ambarcatiune mai grea ceea ce-mi spune ca ai mai fost pe apa si ca stiai ce este mai convenabil pentru locurile pe unde doresti sa te poarte pe tine si echipajul pe care-l vei avea. Arata ca o ambarcatiune perfecta pentru o zi cu familia pe ape linistite si fara curenti foarte puternici.
 
Sunt pe apa de 25 de ani si la a 4-a barca dar mai mult pe lac, sezonul urmator vreau sa trec definitiv la mare
Da am focul genovez cred 135%
Tanjesc dupa spinakker pe care nu il am, Cand am luat barca am gasit numai un tangon
Poate cineva sa-mi spuna pentru ce sunt cei doi scripeti de la pupa din borduri de langa tacheti? pentru scotele spi-nului sau pentru sartul pupa
Cat despre echipaj nu prea am. Cei doi baieti ai mei 11 respectiv 15 nu prea reusesc sa ii cooptez asa ca oricand pasipnati de barci sunt bineveniti
 
Sunt pentru raiurile de la spin. de asemeni trebuie sa mai ai 2 scripetzi pe mijloacele bordurilor, pentru intinzatoarele de la spin.
 
Cum se calculeaza dimensiunea spin-ului?
Am pierdut deja o licitatie pe ebay pentru ca nu am fost
foarte sigur ca acea dimensiune era cea buna
Am incercat sa cer oferte la firme producatoare dar nu imi dau decat dimensiunea in m2 si pretul in functie de I si J (lungimea catargului si distanta pana la strai)
 
Hei Laur,

Pentru spinnaker-ul (unul simetric) folosesti 3 parametri

* Luff - distanta de la virful pinzei pina la foot
* Foot - distanta dintre colturile de jos ale pinzei
* Deep - adica cit de balonata sa fie pinza, in metri patrati

Pinza mai adinca pentru vinturi usoare, mai plata pentru vinturi mai tari.

Nu cred ca ai nevoie de un spinnaker, fara echipaj bine antrenat ridicatul spinnakerului de unul singur e o distractie mare.

Cred ca spinnaker pole care il ai tu acolo este pentru genoa.


Edit:
----------------------------------------------------------
Am invatat sailing in engleza, este foarte dificil sa traduc termeni nautici in romaneste pentru ca nu m-am batut de ei. Daca ceva suna "interesant" te rog corecteaza-ma.
 
Ultima editare:
Cum se calculeaza dimensiunea spin-ului?
Am pierdut deja o licitatie pe ebay pentru ca nu am fost
foarte sigur ca acea dimensiune era cea buna
Am incercat sa cer oferte la firme producatoare dar nu imi dau decat dimensiunea in m2 si pretul in functie de I si J (lungimea catargului si distanta pana la strai)

Poate te ajuta manualul asta!
 

Atașamente

  • asymmetrical spi guide.pdf
    664.6 KB · Vizualizări: 32

Back
Sus