Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Topic: Poate stie cineva

Default Poate stie cineva

Incerc sa obtin placi rigide acoperite cu furnir si mi le doresc FOARTE SUBTIRI (maxim 3mm). Nu trebuie sa fie foarte mari, dimensiunea maxima ar fi 40/25cm . Stiu ca pe forumul asta va pricepeti la placaje, furniruri, lipiciuri de tot felul si alte materiale straine mie asa ca mi-am facut curaj si am venit aici cu mica mea problema. O sa ma intrebati de ce vreau respectivele placi,nu? Vreau sa fac cateva coperti de agenda mai speciale, sa imbrac o carte-doua si as vrea sa fac ceva trainic. Pina acum am incercat sa-mi fac propriul placaj din furnir de cires american: am lipit cu prenadez si am obtinut placi care s-au rupt incredibil de usor. In plus, daca pun 3 straturi de furnir, materialul devine scump. Ideal pentru mine ar fi sa gasesc un plastic foarte rigid sau fibra de sticla foarte rigida pe care sa lipesc furnir si placa astfel obtinuta sa poata fi taiata si gaurita cu laser sau traforata. Multumesc pentru atentie si pentru eventualele sfaturi.
    PS: eu ma pricep binisor la piele si pot sa raspund la rindu-mi unor eventuale intrebari

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.008
    Blog Entries
    62

Ma gandesc la urmatoarea varianta: pe o placa de furnir sa pui pe spate fibra de sticla si un strat-doua de epoxy, ar trebui sa-i dea rezistenta cat de cat :/ ... dar apoi cred ca trebuie lacuit bine, sa nu iasa fibra la suprafata, sau imbracate marginile in piele ?!
    călătorului îi stă bine cu drumul

salut

ai lipit furnire? ...cum mai multe straturi si sa rupt usor .

cred ca ai gresit ceva daca lipeai trei straturi de furnir cu fibra incrucisata trebuie sa tina

si totusi la ce costuri te astepti (cam cit esti dispus sa dai pe o bucata) de exemplu furnir de diverse speci se vinde pe la 1,5euro/m patrat

Default Da, cam la ceva de genul asta ma gandesc si eu

Quote Originally Posted by Smokey View Post
    Ma gandesc la urmatoarea varianta: pe o placa de furnir sa pui pe spate fibra de sticla si un strat-doua de epoxy, ar trebui sa-i dea rezistenta cat de cat :/ ... dar apoi cred ca trebuie lacuit bine, sa nu iasa fibra la suprafata, sau imbracate marginile in piele ?!
    Insa mi-as dori indicatii mai precise. Ce fibra, ce rasini, ce lacuri. As fi incantat daca as gasi placi de fibra de-a gata, as vrea sa stiu cum reactioneaza la taierea cu laser (mai ales ca avind lemn pe fibra ar putea sa se contracte, arda etc), m-as bucura daca mi s-ar spune cam pe unde se gasesc materiale etc. Intrebi de piele: as putea sa fac cotoarele copertilor din piele (dar si aici am probleme fiindca lipiciurile pentru piele sunt altele decat cele pentru lemn si fibra )

Quote Originally Posted by sgmboat View Post
    salut

ai lipit furnire? ...cum mai multe straturi si sa rupt usor .

cred ca ai gresit ceva daca lipeai trei straturi de furnir cu fibra incrucisata trebuie sa tina

si totusi la ce costuri te astepti (cam cit esti dispus sa dai pe o bucata) de exemplu furnir de diverse speci se vinde pe la 1,5euro/m patrat

Excact cum spuneam, am lipit o singura data furnire, cu prenadez. Mi-a placut cum arata, nu mi-a placut rezistenta placii lipite de mine cu prenadez. Cat despre costuri, nu m-am gandit inca. Daca obiectele pe care le am in minte arata suficient de bine incat sa merite facute spre vinzare, o sa ma gandesc atunci .

6.  

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.008
    Blog Entries
    62

Fibra de sticla de tip "tesatura" sau "panza" sau "biaxiala" sau "rowing" ... nu-mi dau seama, dar poate-ti da cineva din Bucuresti un rest ramas sa incerci. Rasina epoxidica cu intaritor mediu (sau rapid). Incearca la Polydis sau Rompolimer.
    călătorului îi stă bine cu drumul

Senior Member lipan's Avatar
    Locația
    Bucuresti,
    Posturi
    1.076

Quote Originally Posted by boohoohoo View Post
    Excact cum spuneam, am lipit o singura data furnire, cu prenadez. .
    Nu cred că furnirul se lipește cu prenadez. Cred că furnirul se lipește cu adeziv special.

Quote Originally Posted by boohoohoo View Post
    PS: eu ma pricep binisor la piele si pot sa raspund la rindu-mi unor eventuale intrebari
    Mă interesează câțiva mp de toval.
    Să vă ţină Dumnezeu obiceiul!

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Nu cred că furnirul se lipește cu prenadez. Cred că furnirul se lipește cu adeziv special.
    Pe vremuri in industria mobilei, furniruirea de calitate se facea cu prenadez. Pentru aderenta buna si rigiditate, in cazul de fata e mai bun un adeziv special pentru lemn (prenadezul da o lipitura prea elastica).

Fibra de sticla de tip "tesatura" sau "panza" sau "biaxiala" sau "rowing" ... nu-mi dau seama, dar poate-ti da cineva din Bucuresti un rest ramas sa incerci. Rasina epoxidica cu intaritor mediu (sau rapid). Incearca la Polydis sau Rompolimer.
    Cea mai buna e tesatura de tip "cloth" (coada de randunica) de 160 sau 280 g/m2 (Polydis), care dau o suprafata fina laminarii cu fibra. Uniaxiala e posibil sa fie la limita, insa biaxiala e prea groasa (sunt fire paralele de roving cusute impreuna, folosite la ranforsari pentru solicitari extreme). Woven roving pe de alta parte e mai ieftin, insa calitatea suprafetei rezultate e mediocra.
    S-ar putea folosi si un epoxy mai accesibil de exemplu de la Europlastic, fiindca nu e vorba de aplicatii marine.

Incerc sa obtin placi rigide acoperite cu furnir si mi le doresc FOARTE SUBTIRI (maxim 3mm).
    Daca n-ar fi factorul cost, cea mai buna si eleganta solutie ar fi folosirea placajului aviatic de mesteacan de 2 mm grosime din oferta Holver. Se poate folosi ca atare, sau se poate furnirui cu esenta lemnoasa dorita. Pretul insa e mare si nu se justifica.
    S-ar mai putea folosi eventual furnir tehnic (blind) de esenta dorita (grosime 2,5 mm), cu conditia rigidizarii externe prin aplicarea de fibra "voal" de 27 g/m2 cu rasina epoxy. Volumul de manopera e insa mare, si in plus (inca) nu stim cum se comporta fibra cu epoxy la taierea cu laser.
    Mai exista in ofertele magazinelor DIY placi transparente de fibra de 1 mm, la care se poate incerca furniruirea exterioara. Problema e ca respectiva placa trebuie intai matuita prin slefuire, findca furniruirea se poate face doar cu rasina epoxy, singura care face aderenta buna intre lemn si fibra. Despre plastic stiu sigur ca nu se lipeste cu adezivii compatibili cu lemnul (epoxy etc).
    O alta solutie ar fi poate si stratificarea prin presare a 3 randuri incrucisate de furnir subtire, folosindu-se un adeziv rigid (cel mai bun e epoxy, daca se lucreaza curat se poate folosi si aracet etc). In orice caz, trebuie facute probe cu fiecare solutie in parte (lipire, decupare ulterioara), si facute calcule de rentabilitate. Succes .
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Default toval gasesti la tabacaria Jilava

Quote Originally Posted by lipan View Post

Mă interesează câțiva mp de toval.
    si tot pe acolo exista cateva tabacarii private. Eu cumpar rar de tot toval (e prohibitiv de scump, 120 lei/mp si nu e intotdeauna de buna calitate). Mai conteaza si ce vrei sa faci cu el, poate fi mai gros sau mai subtire, mai rigid sau mai moale, vopsit la butoi sau prin pulverizare etc. Intreb fiindca o piele cu pret decent dublata cu un spalt de calitate se comporta mai bine decat tovalurile pe care le-am gasit in Ro in ultima vreme. Cu piele dublata te-as putea ajuta desi nu obisnuiesc sa vind piele .
    PS: furnirul se lipeste cu prenadez pe suport de lemn, stiu asta de la un timplar. Pentru nevoile mele insa e clar ca prenadezul nu e bun
    Last edited by boohoohoo; 25 Dec 2011 at 11:44 PM.

Default placajul de aviatie e prohibitiv

ceva teme mi-am facut. Retin solutia cu furnirul tehnic ranforsat cu fibra de sticla. O sa incerc, evident o sa fac cateva experimente. Din pacate epoxidicele pe care le stiu ma lovesc in ficat mai ceva ca Bute... oare n-or exista si unele mai putin toxice? Cat despre rentabilitate, prima data ne jucam, apoi facem socoteli. N-am facut si nu o sa fac industrie, insa atunci cand fac ceva trebuie sa iasa neaparat BUN.

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. pentru orcine poate sa-mi raspunda
    de Barcaholic în topicul Bloguri
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14 Nov 2011, 04:51 AM
  2. Barca pesscuit daca ma poate ajuta cineva
    de mezzeu în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 28 Sep 2011, 04:36 PM
  3. pentru orcine poate sa-mi raspunda
    de Barcaholic în topicul Bloguri
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 11 Sep 2011, 09:00 PM
  4. stie cineva ceva de motoarele katz?
    de love delta în topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 22 May 2011, 08:03 PM
  5. O rugaminte catre .... cine poate sa ajute la desfasurarea unei regate FOARTE mici
    de men în topicul Organizări întâlniri și ieșiri pe apă
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 3 May 2011, 05:40 PM

Tags for this Thread

Bookmarks